Yeni dünya benzeri gezegenler bulundu.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
Yeni yerler keşfetmek gerek bisikletle tur için gitmeye değer mi?

Scudo

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Şuanda mevcut bir elektirk motoru çalışması var. İyon yada füzyon motoru gibi bir şey. Marsa gidecek araçların yakıt taşımadam gidebilmesini sağlayacak teknoloji belki elli yılda bulunabilir. Işık hızı ise gelecek binyılların hayali olacaktır sanırım. Işınlanmanın ise en azından cablılar içün olabileceğine inanmıyorum.

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
Yani adamlar çalışıyor :)

Geçende bir açıklamada solucan deliği ve anti madde ile aktif olarak kullanılabilir mi olayını gündeme getirmişlerdi. ... Bir nevi köprü tünel mantığı.

Takip ediyorum da son dönemde ciddi bir uzay araştırma artışı var.

Dipnot :Bizim Meteorolojinin alt yapısı nasadan daha iyi bence bizimkiler olayı çözer boşuna dert ediyorlar :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Cem Yılmaz'ın dediği gibi 'Moleküler Transportasyon' kafasındalar :D
Duyanda evliya zenledecek adamları..
Fantezi alemleri çok geniş bu amerikanların adamlar filimlerde dünyayı kaç kez kurtardı :D
Dünyaya çarpacak meteorun içine bile nükleer bomba yerleştiriyorlar ne fantezi ama...

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elbette evrendeki diger gezegenlerde de hayat olma ihtimali mumkun, ancak oralardaki hayati kendi gezegenimizdeki gibi hayal etmek mantikli olmaz. Zira dunya carbon elementinin agirlikli oldugu bir gezegen ve buna bagli olarak hayat karbon temelli olarak sekillenmis. Atmosferdeki diger hakim elementler olan H, O ve N ise bu olusuma gunes isiginin da etkisiyle destek vermis ve dunyada karbon temelli hayat olusmus.
Ancak bu durum mesela silisyum elementinin hakim oldugu bir gezegende, etkilesime girerek aminoasit olsumunu destekleyen farkli faktorler ve elementler yardimi ile bizim hayal bile edemeyip kafamizda canlandirmamizin imkansiz oldugu farkli sekil ve ozellikte canli gelisime olanak saglayabilir ki bu son derece olasiligi yuksek bir durum.
Canli hayatinin var oldugu baska gezegenlerdeki canlilari kendimize benzer bir sekilde hayal etmek mantiksizlik olacaktir. Lakin farkli bilesim ve ortam kosullarinda bizden cok daha farkli ve bize benzemeyen canlilar olabilir ki biz bunlarin canli olup olmadigini anlayabilecek teknoloji ve bilgi birikimine bile sahip olmayabiliriz, bu nedenle dunya disindaki canli hayatina rastladigimiz iki nokta, marsta ve phileae kuyrukluyildizinda bulunan aminoasitler.
Biz sadece dunyadaki aminoasitlere olan benzerligi nedeniyle bu canli formlarini kabul ediyoruz, belki de yeni canlilari bulmamiz yeni teknolojiler kesfetmemiz ile dogru orantilidir.
Her sey varsayimlardan ibaret, henuz kanitlanmis bir bulgu yok, her sey muamma...

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Unutmadan ekliyeyim

1. Evangelist yönetimli Amerikanın bir diğer inancı ise dünyanın sonunu bir an evvel getirip farklı gezegenlere yerleşmektir.Dünya onlara göre günahkarlarla doludur ve topyekün seçilmişler hariç yok olmalıdır.
Nasaya bu denli bütçe ayırmalarınında gerçek sebebi budur.

2 . Biliminde sınırları bir yere kadar.Maddeyi ışınlayıp tekrardan nasıl toplayacaklar?Cansız bir maddeyi ışık hızıyla ışınlamalarıyla canlı bir maddeyi ışınlamalarının arasında fark var.Uygulanacak G kuvveti zaten seni parçalayacak.Işınlanma bittiğinde seni ancak faraş ve küreklerle toplarlar tabi zerreciklerini bulabilirlerse..

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Kask ve isiklandirma da lazim ama. Lakin bisiklet yollarina daha cabuk gitmek isteyen motorsikletler de girebilir.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Serkan Mıstınoğlu
Bisikletin zaten hafif uzayda ne işin var?:)
Boşa pedal çevirirsin bide astreoidleride hesab et.Olsa olsa yerçekimli tünel olur oda maliyetten iptal olur :D
Forumun gezi tur bölümüne 'Gezegenler arası turlar' başlığıda eklenirse tam olur :D

Ama uzayda ilk pedallayan kişi olmak isterdim açıkçası :)

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Kudret Kurtcebe
erimesi ve ya yanması için hava sürtünmesi olması lazım...Bildiğim kadarıyla uzayda öyle bir sürtünme yok...:)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Emre Yönlüer
Biliğim kadarıyla dediğine göre tam bilmiyorsun demekki :)

Doğada dört temel kuvvet vardır:
kütleçekim kuvveti, elektromanyetik
kuvvet, güçlü kuvvet ve zayıf kuvvet.
Sürtünme kuvveti olarak adlandırılan
kuvvetse temel bir kuvvet değildir, iki
cisim arasındaki elektromanyetik etkileşimlerden kaynaklanır. Atomları
meydana getiren protonlar ve elektronlar
elektriksel olarak yüklü oldukları için tüm
atomlar elektromanyetik kuvvetten
etkilenir. Dolayısıyla yeryüzündeki ya da
uzaydaki makroskobik herhangi iki cisim arasında sürtünme kuvveti vardır.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Bu dünyânın değerini bilmemek de dâhil çeşitli durumlar, "başka gezegenler bulsak ne olacak ki, oraları da mahvederiz." dedirtiyor zaman zaman bana. Bununla birlikte, "koca evrende yok mu Yer' den başka yaşanılacak bir yer, yok mu farklı canlılar, onlara ait 'düzgün' uygarlıklar?" diye de sormadan kendime, geçemiyorum. Doğrusu, kendimden gelişmiş bir canlı ile iletişim kurup ufkumun sınırlarını zorlamak, yaşam denilene farklı gözlerle bakmak isterdim. Daha aşağı varlık düzeylerini ise (çevremdekiler örneğin) artık reddediyorum :)
Uzaya açılmanın birkaç yorumu şunlar olabilir:
1- Herhangi bir tanrı inancı olanın evrenin gizlerine bakıp, inandığı Tanrısına övgüler düzmesi.
2- Keşiflerden ahlâkî sonuçlar çıkarıp, "şu yaşamda mini minicik bedenleriz, kendimize gelmeliyiz." demek ve kendimizden gayrıya bilinçli olarak davranma çabası göstermek.
3- Uzay adına yapılan her keşif, başka (b)ilim dallarının (ve tekniğin) da gelişmesine olanak sağlıyor.
4- İnsan ufkunun, gücünün ve onun ruhsal durumu ile hayâl dünyâsının gelişmesine vesile oluyor (Bu da, sağlıklı insan modeli demek).
5- Yaşamı tekdüzelikten çıkartıyor.

Demem o ki, uzayda hiçbir şey bulamasak da, arama-bulma fikri başlı başına kıymetli zâten.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Candan Biberci
@Kudret Kurtcebe

Bana birileri Mazhar Osmanın telefon numarasını versin. Yatırılacak bayağı bir adam var burada.

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Benim bir arkadaş vardı içine kapanık bir çocuktu bir gün kız arkadaşı olduğunu öğrendim bize neden söylemiyorsun nereden bu kız dediğimde aldığım cevap ''bu dünyadan değil'' olmuştu şimdi gitsem sorsam eminim şu cevabı alacağım bu dünyadan değil dedim dedim inanmadınız bakın ne oldu şimdi :D????

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.