Yeni başlıyoruz, yardım...

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar cümleten herkese merhaba iki arkadaş kız arkadaşlarımız ile birlikte önümüzdeki yaz bisikletler ile Karadeniz turuna çıkmayı planlıyoruz. Aklımızdaki rota otobüs ile bisikletleri Sinop a götürmek sonrasında bisikletler ile artvin boşda gun kalırsa Gürcistan . Sorun şu ki kondisyonumuz yok geçim mücadelesi hepimiz çalışmak zorundayız ve iş hayatımız fiziksel olarak yorucu haftada bir gün pazar istirahatimiz var onuda antrenmanla geçirirsek ertesi gün iş hayatında nakavt oluruz diye düşünüyorum iki tane çadırımız (çadırlar tek kişilik ama iki kişi rahatlıkla kalır diye düşünüyorum) bir tane kamp ocağımız ve bir takım ocağımız var uyku tulumları tamam mat yerine şişme yatak düşünüyorum ama çadırın içine sığacak boyutta var mıdır ağırlık vs bakımından tavsiyeniz nedir. Şişme mat da aklıma geldi ama üzerine yattığın zaman kiloya bağlı olarak zemindeki çalı çırpı ve çakıl taşları pompişi rahatsız etme gibi şikayetler duymuştum geçmiş tarihte en önemli sorulara geldik bisikletimiz yoooook 500 tl gibi bir bütçe (aksesuarlar hariç) ancak ayırabiliyorum. Ön arka teker için bagaj demiri ve heybeler. Ön arka teker için heybeye para harcamana gerek yok 100 lt bel ve göğüs destekli sırt çantam var oda işini görür mü dersiniz ceo telefonu şarjı için power bank mı yoksa dinamodan usb ye çeviricimi yoksa 12v7a amperlik bir motosiklet aküsü ile şarj mı vs. Konuyu genel olarak özetledim arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim

Scudo

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Bu konuya tur bisikleti olan arkadaşlarımız size daha sağlıklı cevaplar verirler. Yalnız şunu hatırlatmak isterim. Pazar günü 50 km bisiklete binip ertesi gün işe yine bisikletle gidebilirsiniz ve tecrübeyle sabittir ki daha enerjik ve dinç olacaksınız. Sakın bu konuda kendinizi üzmeyin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Anlamak için 5 kez okudum ama Kondisyon yok bisiklet yok ... yok yok yok ,bütçede kısıtlı telefon sarjından bahsediyorsun anladığım bu . Allah yardımcınız olsun şayet gelebilirseniz eğer trabzona kadar karşılarim sizi ... :)

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@fishman
Çaylar sizden ozaman :) vallaaa kim beni gaza getirdi bilmiyorum ama çok pis gaza geldim azim ve hırs dan yana. Sıkıntım inşallah kazasız belasız yapıcaz bu işi

@Atilla Gobel
Teşekkür ederim atilla bey ;)

@MertAG
Kırmayın bizim gibi insanların hevesini be ya :(

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Siz emeklemeden koşalım diyorsunuz.

Sırayla;

1-Tura uygun bisiklet seçimi ve alımı,
2-Tura uygun bisiklet aksesuarları ve kamp gereçlerinin seçimi ve alımı(toplanması),
3-Performansınızı arttırmak için haftasonları ve akşamları yapılacak sürüşler,
4-Tur için son hazırlıklar(aksesuarın montajı, bisikletlerin bakımı, rota planı...vb),
5-Ve en son tura başlangıç...

Bunlar bence en kısa 1 ay, ortalama 2 ay sürecektir. Performansınızı bilmeden veya 'ham' halinizle tura başlamanız; aynı gün bitirmeniz anlamına gelir. Farkındaysanız 'telefonun şarjı' konusuna hiç girmedim. Tek derdiniz bu olsaydı keşke...

Hedefinizi koyduysanız ve kararlıysanız en kısa sürede yaparsınız.
Kolay gelsin.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Öncelike şunu söyleyeyim umarım istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Ancak
@evrenozbilen 'in de dediği gibi biraz yürümeden koşmaya çalışıyorsunuz. Bir kere antreanman yapmadan böyle bir yolculuğa zaten çıkmayın. Bahsettiğiniz güzergahlarda ciddi yokuşlar tırmanacaksınız. Haftada 1 gün istirahatinizi antrenmana ayıramayacağınızı yazmışsınız. Bu durumda hiç antrenman yapmayacak oluyorsunuz. Yolda sakatlanmanız bile olası. Tur bisikletçiliği sahilde gezinti yapmak gibi basit bir şey değil. Bakın ben Mayıs sonunda Almanya'da toplam 60 km'lik bir yarışa katılacağım. Haftada 5 gün çalışıyorum. Dün işten geldikten sonra antrenmanımı yaptım ve bu işimi geciktirdiği için gece 1'e kadar evde çalışmaya devam ettim. Fedakarlık yapmadan gelişme sağlayamazsınız. Uykunuzdan, konforunuzdan, cebinizden fedakarlık etmeniz gerekir.
500 lira bütçeniz ile bu işe uygun ekipmanı toplamanız imkansız gibi bir şey. Dediğim gibi bu sahilde gezmek gibi bir şey değil. Alacağınız bisikletin ekipmanının iyi olması gerekir. Sizi yolda bırakmayacağından emin olmanız gerekir. Siz bu paraya hem bisikleti, hem donanımı hem de ekipmanları almayı planlıyorsunuz. Sizce bu nasıl mümkün olabilir?
Tur bisikletçiliği hiç yapmadım ama sırt çantası takmak bagaj takmaya göre insanı daha çok yoruyor. Hiç sırt çantası ile tura çıkan da görmedim. Sırt çantasını bagaj olarak takmayı mı planlıyorsunuz anlamadım ama nasıl yapabilirsiniz ki bunu? Şekli farklı. Biri düz biri U şeklinde.
Benim anladığım siz kamp ekipmanı edinmişsiniz ve hazır kamp ekipmanı varken neden bisikletle bir tura çıkmayalım gibi bir düşünceye kapılmışsınız. Kamp tur bisikletçiliğinin yalnızca bir bacağı. Diğer bacakları içinse bence durumunuz çok uygun değil.

• Beğen
Tepkiler: fatihözüdoğru

eness

//**
Tepki
227
İsim
Enes
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 defa okudum ama anlayamadım.:(

• Beğen
Tepkiler: wenom
Tepki
31
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Salcano
@eness
Kısaca bütçe 500 ₺ uzun bir tur yapacaklar bisiklet ve kondisyon yok.

• Beğen
Tepkiler: yaboga

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
abi bi bisikleti alında tura bakarsınız...
500TL zor ama...

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@Atilla Gobel ve @MertAG arkadaşlarım nihayet bir bisiklet sahibi oldum (sedona 321) şimdi antrenmanlara başladım planladığımız tura yaklaşık 4 ay sure var o sureye kadar kondisyonu geliştireceğime inanıyorum yani hakikaten günde 50 km yol yapıp ertesi gün işe rahat bir şekilde gidebiliyormuş insan :) lakin bir sıkıntım var sele inanılmaz derecede kaba etimde ağrı yapıyor :( :'( forumdan inceledim açılan başlıkları kimi sele değişikliği onermiş kimi zamanla gececektir demiş ne yapacağımı bilemedim :S nu konuda yardımcı olursanız sevinirim

@Çağrı Soylu bey bu başlığı ilk açtığımda gelen yorumlardan biraz moralim bozulmuştu açıkçası :( ama hevesim kalmadı yorumlar uzun olunca bazı şeyler gözden kaçıyor sanırım. Benim yorumumda belirttiğim rakam 500 tl bisiklet içindi yanına aksesuarlar hariç demiştim ama yani heybe portbagaj filan extra maliyet olarak kasdrtmiştim ama sanırım yanlış anlaşılma olmuş. Bende şimdi sizin yorumunuzdan yanlış anlaşıldığımın kanatine vardım. Neyse antrenmanlara başladık dolayısıyla geri sayımda başladı :) ortalama günlük 100 km ye rahat bir şekilde çıkınca aynı mesafeleri bisiklete her seferinde artacak yukler ekleyerek yapmayı planlıyorum ;) ama lu sele ağrısı sorunu bir çözsen herşey daha güzel olacak :(

Kucuk bir düzeltme yukarıdaki yorum yine yanlış anlaşılmaya mahal vermesin otomatik düzeltme hatası olmuş "biraz moralim bozuldu ama hevesim kırılmadı " demek istemiştim ;)

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
@inndream Bence moralinizi bozmayın ancak burdaki tur yapan arkadaşlar tecrübelerine dayanarak sizleri bilgilendirmişler.Her şeyiniz tam dahi olsa kondisyon eksiğinin ciddi zorlayacağı bir yol dediğiniz yol.Bence başlangıç olarak bir iki günlük turlarla başlamanız hem tecrübe hem performans olarak daha faydalı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: inndream

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@hufucu aynı şeyi düşünüyorum dostum yaklaşık bir ay sonra tekirdağ yada edirne düşünüyorum bakalım ilk raund ne olacak

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
@inndream Arkadaşlar dedi mi bilmiyorum ama mutlaka ufak tefek tamir işlerini kendin yapabilir hale gelmelisin mutlaka.Ör:Lastik değitirme,zincir takma,vites fren teli değiştirme.Yoksa büyük sıkıntı yaşaman kaçınılmaz olur.

• Beğen

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
Karadeniz. Turuna cikacaksaniz. Bolca kiyafet alin.hattta kalin kiyafette alin. Sebebiyse yaz dahi olsa bazi zaman 1 hafta yagis olabilir. Yada olmayabilor belli olmaz ve soguk olur. Orda cok yokus olur benden soylemesi. Hic tura cikmadim. Sadece karadenizli olarak.bunlar geldi aklima. Insallah gonlunuzdeki gerceklesir

• Beğen

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@hufucu dostum lastik yamasında sıkıntı yok ilk tecrubemi yaşadım :) ften teli ve sertlik ayarınıda yaparım ondada bir problem yok ama aklımda bir soru işareti vites geçişleri zincir atma sorunu en korktuğum konu çünkü. Çozumu nedir nasıl yapılır. Bilmiyorum :( :S makanik bilgiye çok yatkınım ama bilmeden görmeden bir şeyi tamir edemezsin heralde sanırım

Gökhan G.

Aktif Üye
Tepki
118
Herkesin dediğine ek olarak; turda dört kişi var ve muhtemelen herkesin kondisyonu eş değil, anladığım kadarıyla. Tavsiyem yaklaşık 40km uzakta bir yere tek gecelik tura çıkın ve olacakları görün derim. Eğlenceye çıkıp perişan olmak da var işin ucunda.

• Beğen

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
@Gökhan G. Bey günaydın antrenmanlarda bugüne kadar bisikleti ilk aldığım gün 40 km yol yaptım :) şimdi minimum 40 ile 60 km arasında değişiyor yukarıda bahsettiğiniz 1 günlük kamp ne için onerdiniz anlamadım ama olsun vardır bir bildiğimiz önümüzdeki ilk haftasonu Sarıyer Belgrad ormanına kamplı bir tur duzenlicem bakalım neler olacak ;)

Ama dediğim gibi acilen şu sele ağrısına çözüm bulmam lazım zira ağrı dayanılmaz hale geliyor bazen bende ayaktta sürüyorum oda pek konforlu olmuyor

Borntobewild

Aktif Üye
Tepki
681
Bisiklet
b'Twin
@inndream Tecrübe ve ekipman çok faydalıdır ama olmazsa olmaz değildir. Şayet fiziken formda değilseniz de cesaretiniz kırılmasın. Yolun kendisi de bir antremandır ;) Sonuç olarak, dışarı çıkıp bu işi yapmaya başlayın. Yolda da kendiniz için uygun olan ve olmayan şeyleri bulacaksınız zaten. Cesaretiniz kırılmasın. Tur bisikletçiliği ile ilgi sitelere girip araştırma yapın. Size uygun bir bisiklet ve ekipman alın. Bu iş az parayla da yapılacak bir iş. Hatta 100 euro ile eski bir bisikletle Avrupa turu atan arkadaşımı biliyorum. Şayet kendim de 10 tl ile Elazığ'dan Mardin'e gitmişliğim var. Yolculukta esnek olabildiğiniz sürece çözülmesi ve öğrenilmesi gereken hemen her şeyi öğrenirsiniz. Önemli olan biraz cesaret ;)

Şu yazılara bir göz atabilirsin:
(link)
(link)
(link)

• Beğen