Yayalar sürücülerden daha dikkatsiz

emeritus

Aktif Üye
Tepki
165
Bisiklet
Carraro
kaldırımdaki insandan hep korkmuşumdur, hemen elim frene gider hız düşer bende, kulaklarına güvenip yola atlıyorlar aniden

Scudo

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Şoförlerden şikayetçiyiz hep. Ama yayalarında zaten ehliyeti olup şoför olacağınız unutuyoruz.
Altın elbiseli adamla iki teker bir adam röportaj yapmıştı orada aea'a itba soru sormuştu ne yapılmalı ne önlemler alınmalı diye.
O da para cezasından bahsetmişti. Doğal olarak.
Ben de diyorum su akar yolunu bulur. Uçam bisiklet yapsalar avcının domdom kurşununa denk geliriz arkadaşlar yaoacak bir şey yok dikkatli olalım.
Size de çok geçmiş olsun gerçekten bir daha tekrarlanmaz inşallah

domino.tr

Üye
Tepki
87
İsim
Orhan T
Bisiklet
Ghost
10 senenin üstünde motosiklet tecrubem var bisiklete yeni başladım ama inanın trafikte(yaya-arac) sürüş dinamikleri benziyor. Karşı tarafın olası saçma haraketlerini o yapmadan tahmin etmek zorundayız. Motosikletle ilgili güvenli sürüş - önleme dersleri veriliyor fakat biz bisikletçilerde böyle bir uygulama - eğitim görmedim.konu çok ciddi bisiklet basit bir arac değil. Sürüş eğitimi yok, bisiklet sadece dengede durmayı bildiğinşzde iş tamam denecek bir arac değil.
Yazdıklarıım kaza yapan arkadaşım için değil genel bir yorum. Kaza için çok geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: mehmet gülmez
Tepki
7
İsim
Yağızcan Çınar
Bisiklet
Mosso
Ben de aynı şeyi dile getirmek istiyordum,özellikle bize ait olan bisiklet yollarını bile yayalardan dolayı kullanamıyoruz.Çok geçmiş olsun

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Dikkatsiz olanların yanında önemsemeyenler var. "ne var ya bisiklet tabi duracak" diyen biriyle kavga ettim geçen gün.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar hepiniz yayalara püskürmüşsünüz de, ben de sürüyorum bu bisikleti. Bir problem yaşamadım şimdiye kadar. Önüme atlamasalar da bazen bisikletli olduğum için takmayarak "Bisikletli duracak tabi zihniyetiyle diyelim" karşıdan karşıya geçiyorlar. Ben rahatsız olmuyorum açıkçası. Düşünme biçimleri hoş olmasa da söyledikleri doğru. Burada bisiklet için pozitif bir ayrımcılık yapmak pek doğru bir yaklaşım değil. Trafik kuralları gereği nasıldır pek bilmiyorum ama benim için en önemli unsur yaya, ya da insan diyelim. Ben de ona göre sürüyorum. Yani örnek vermek gerekirse, bir yaya herhangi bir sebepten doğru yola atladığında trafikte diğer araçlar o kişiye zarar vermeden durabiliyorsa o zaman trafik doğru işliyor demektir. Yani benim için böyle.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
@Fatihacr
O yayaların ani hareketleri sebebiyle kıl payı geçtiğim çok oluyor. Örneğin çocuklar bisiklet yolunun yanından yürürken ve şakalaşırken bi anda önüme atlıyor, kolunu bacağını uzatıyor. İnanın şu bisiklette trafiği, araçları, yayaları kontrol etmekten, hareketlerini bilgisayar işlemcisi gibi analizliyoruz algımızı daha fazla arttırıp beynimizi daha fazla yoruyoruz. Her araç ve canlının hareketlerini ve olası reflekslerini hesaplıyoruz.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Yayalarin hic bakmadan yola atladigi dogru, yola inip sonra araba geliyor mu diye bakiyorlar ve yolun kenaindn giden biz bisikletlileri zor durumda birakiyorlar.

Bir tane haci amca hic bakmadan atlamisti cok yavastim ama tam dibimde atladi, hic haberi hile yok, frene bastim duramayacagim belli daha da bastim arka teker kalkti hafif biraktim ama amcaya girecegim tekrar siktim amcayi siyirip takla attim. Hersey 1 saniyede oldu.
Ben dustukten sonra amca benim farkima vardi. Araba falan olsa kesin gitmisti. Cevredekiler amcaya biraz kizdi, amca napiyorsun daldin heralde falan dediler. Amca durdu durdu, sen de haklisin ben de dedi gitti. :)

Gercekten son saniye onunuze atlarlarsa hic sansiniz yok. Frene dokunana kadar girersiniz. Surekli kaldirimi takip ederim yavas giderim ama iki araba arasindan her an biri firlayabilir. Biraz da maalesef sans isi. Bize dusen o riski en aza indirmek...

Tepki
18
İsim
Samed
@mehmet gülmez çok geçmiş olsun abi, birdaha yaşamazsın inşallah böyle bir olay, hiçbir bisikletli yaşamamalı. Hepimizin başına gelmiştir birden önümüze atlıyorlar yada kulaklarında kulaklık vs. zilleri duymuyorlar. Zil, kask, kolluk, dizlik takarak biz önlemimizi alıyoruz ancak yayalar bizden daha dikkatli olmalılar.

Yiğit38

Üye
Tepki
17
İsim
Tamer Y.
Bisiklet
Cannondale
Geçmiş olsun.Yayalar gerçekten çok dikkatsiz davranıyorlar.
Şu soruyuda kendime sormuyor değilim acaba bende bisiklet kullanmadığımda dikkat ediyormuyum.

Ilave olarakta dün akşam başıma gelen bir olayı aktarayım konuyu bulmuşken.
İş'ten çıktım evime giderken biraz trafik vardı kaldırımla arabaların arasında giderken yolda yürüyen iki kişi tabi sakin bir şekilde zilime bastım oralı olmadılar.basmaya devam ettim yaklaşık 1 dk sürmüştür ve yayadan aldığım cevap şu oldu kafam şişti yeter artık dedi ve yolda yürümeye devam etti.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
1 yaya yolu kadırım bisiklet için çok tehlikelidir sadece yaya değil köşe başlarında karşıdan karşıya geçerken arabalar bisiklet kadar hızlı birşey beklemez sizi görmeme ihtimalleri çok.
2 bisikletle hiçbir şeyin üzerinden geçme bir parça poşet bile sizi düşürebilir.
3 zil özellikle bisiklet için olan ziller elektronik yada çan şeklinde bile olasa -ben bisikletim beni sallamanıza gerek yok demiş oluyorsunuz. Okkalı bir ıslık çok daha iyi oluyor hiç bir şey anlamasada paralize olup duruyorlar. Elleri kullanmadan belki tek el kullanılarak çalınan bir islik öğrenin.

Yayaların zaten nasıl hayatta kaldıklarını ben analamıyorun özellikle günümüzde benzinli araçlar bisiklet kadar sesiz. Eğer yol asfaltsa arabaların lastık sesleri bile az özellikle inşaat gibi gürültülü yerlerden geçiyorken hiç anlaşılmıyor.
Hızlı gitmek gereksiz özellikle şehir içindeysen her an durabilecek hızlar önemli ön arka freni etkin kullanabileceğin hızlar.

Kask kullanmayana selam bile vermem.
Sen kendi canına saygı duymuyorsan kimseden de saygı beklemeye hakkın olmaz.

thedewil

Üye
Tepki
86
İsim
thedewil
Bisiklet
Mosso
Olması gereken bisikletlinin yayaya dikkat etmesidir zaten.

Trafiğin kuralı aslında çevrede bulunan bütün etkenlerin sizi nasıl etkileyebileceğini düşünmektir. Ancak Türkiye'de durum kamyonun büyük araçları, büyük araçların motorları, motorların bisikletleri, bisikletlerin yayaları sıkıştırması şeklinde. Tamamen "benim aracım büyükse benim yol hakkım vardır" gibi bir mantıkla hareket ediliyor malesef.

Kaldırımdan yürüyen küçük çocukları düşünün. Birden arabanın önüne de koşmaya başlayabilir. Ya da bir köpek birden önünüze atlayabilir. Bu yüzden şehir içinde motorlu araçların hız limiti 50 km/saat. Motorlu/motorsuz bisikletlerle de Karayolları Trafik Kanunu'na göre yapabileceğimiz maksimum hız 30 km/s. Bildiğiniz üzere bisikletle dahi olsa kaldırımdan ya da emniyet şeridinden gitmemiz yine aynı kanuna göre suç oluşturuyor. Sizin de -normalde- şeridinizi ortalayarak ve takip mesafesine uyarak, şeridinizden gitmeniz gerekiyor (2 bisikletli yan yana aynı şeridi de kullanabiliyorsunuz).

Velhasıl trafikte başkalarına değil kendimize güvenmemiz lazım. Bir aracın sağından, emniyet şeridinden gideyim dersiniz; siz aracın kör noktasındayken sağındaki bir engelden kaçmak için önünüze kırabilir. Sağ şeride park etmiş bir araç aniden önünüze kapısını açabilir. Suçlu/suçsuz, dikkatli/dikkatsiz demeden kendi önlemimizi kendimiz almamız lazım. 3 yaşında bir çocuk önünüze fırlarsa "çocuk suçluydu" diyemezsiniz. Arkadan hızla gelen araç size çarptıktan sonra suçlu olsa da fark etmez.

Çocuk mu var, önünüze koşabilir mi? Yavaşlayın. Park halinde araç var, içinde şoför mü var? 1 metre kavisleyip geçin. İleride mazgal mı görünüyor, yavaşlayın. Şehir içinde, özellikle bisikletliler olarak hiçbirimiz bir yere yetişmiyoruz, acelemiz yok, 10 km/s yavaş gitmek bizi geciktirmez. Karşınızdaki dalgın olabilir, dikkatsiz olabilir, kendine zarar vermek istiyor olabilir. Mesela Ankara'da çok karşılaştığım bir durum, motorlu araçların büyük çoğunluğu yayaların üzerine gaza basarak gelir. Binde bir olur ama bir kişinin ayağı tökezlese ezip geçecek misiniz?

Bunların olmasının sebebi de aslen Türkiye'de trafikte işlenen bir suçtan dolayı ceza verilmemesi. Mesela yabancı filmlerde görürsünüz, trafik polisi bir noktada bekler. Kural ihlali yapan olursa, -mesela bir araç otobüs şeridine girdi- tepe lambasını yapıp peşine düşer, ceza yazar, "uyarır". Bizde sırf para toplamak için yazılan radar ve şerit ihlali cezalarından başka ceza görmedim ben.

#ŞARBAY#

Üye
Tepki
57
İsim
İsmail ŞARBAY
Bisiklet
Salcano
Geçmiş olsun öncelikle. Umarım kaskın önemini böyle ciddi bir kazada öğrenmişsinizdir...
Yolda araçlara güvenipte sürmedim bayağıdır, en, azından kaldırım geniş olduğu sürece yola inmiyorum... Vurdumduymaz yaşlılar neyse de, gözümün içine baka baka, en sonda gülerek kararlılığımı görünce kenara çekilen kızlardan usandım...

Tepki
28
İsim
Sedat Y.
Bisiklet
Salcano
Çok çok geçmiş olsun. İnşallah en kötü tecrübeniz bununla kalır. Yazınızı okurken inşallah kask vardı kafasında heyecanıyla okudum :)
Ben de cumartesi günü az daha orta yaş bir kadına çarpıyordum ve sizin senaryo ile tamamen aynı. Kadın sadece sağa baktı ve zile bile basmaya fırsatım olmadan frenlere asıldım. Kadın ve kaldırım arasından nasıl geçtim hatırlamıyorum. Azami dikkat ve farkındalık biz bisiklet sürücülerinde şart olmalı.
Kazasız sürüşler diliyorum...

Taner35

Üye
Tepki
46
İsim
Taner
Bisiklet
Salcano
Geçmiş olsun. bence yayalar arabalardan daha tehlikeli arabayı en azından tahmin edebiliyoruz rahatça geçerken bu şimdi önümüze kırar aniden temkimli gidelim diyouz içimizden ama yayalar oldukça sakatlar ne yapıcakları hiç belli değil. benimde bi olayım böyle bitiyordu nerdeyse .Yola çıkarken şöyle bi inişli çıkışlı yokuş var kısa yer ama oldukça hızlanılıyor.Yokuşu hızlı inmeliyimki sonrasını yorulmadan çıkayım.Bir gün tam yokuşun başındayım çok mesafede değil az ilerde bi kadın ve çocuklarını gördüm ve hızımı kestim sonra onlarda beni gördüler bende bundan emin olunca yüklendim hızla gidiyorum yokuş aşağı aniden karşıya geçicekleri tuttu zor sıyırdım az daha çarpıyordum oda bişey değil onlardan sıyırcaz diye kaldırıma gitcektim az daha fren yapmadan ani manevra refleksiyle sıyırdım sonra arkama baktım çocukta falan bişey varmı diye baktım herkes sağlam devam ettim. Resmen bakar körmü yoksa bisiklet zaten ne olcak tanmıdır bilinmez gördükleri halde önüme atladılar. insanlarımıza ciddi bir eğitim gerekiyor .

• Beğen

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar tamam da bu kadar da ağlamanın anlamı yok

Yok yaya
Yok düştüm
Yok bilmem ne...

Vir vir vir

Sorunlu durumlarda yapilacak 3 sey vardir
Ama bunlarin arasinda aglamak yoktur

1.Sabir cekmek Guzelce uyarmak
2.Polis savcilik vesayir sikayet etmek
3.Kufur etmek ya da dovmek ustune yurumek

Hangisi uyarsa duruma gore onu yapin
Ama
Aglamayin lutfen yaa

Yasim 26
Bu gune kadar kac kez kaza yasadim cocuklugumdan beri hatirlamiyorum
En son dagdan inerken gidon ortadan ikiye ayrildi yuvarlandim
Vesayir vesayir
Dedigim gibi 3 yol var hangisi uyarsa
1.ve 3.yol onceligimdir

hackxien

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
Öncelikle çok geçmiş olsun,bir de bunun köpek modeli var :) Dün yaşadığım olayı aynen anlatayım.Bisiklet yolunda normal gidiyorum,bir baktım ileri de köpekler birbiriyle oynuyor,dedim aralarından sakince geçeyim.Hızımı azalttım,hatta minimuma getirdim 1-2 köpek arasından geçtim tam oh diyecekken en hiperaktif köpek birden önüme atladı havlayarak,o anda duramadım ben ortadan çarptım köpeğe,tabi canı yandı ve kaçtı.Çok üzüldüm ama işte sakin sakin gideyim derken kendi kaşındı o da.Neyse ki yavaş gittiğim için çok fazla sıkıntılı bir durum olmadı.Bu da böyle bir anımdı :)

• Beğen

onur mutlu

Üye
Tepki
27
İsim
onur
Bisiklet
Carraro
benzer bir olay trafiğin yoğun olduğu bir saatte benimde başıma geldi..hafif eğimli bir yolda yokuş aşağı inerken 3 yaya bana doğru bakıp kenarda bekliyorlardı..yaklaşık 50 m boyunca hiç yerinden hareket etmeyen 20-22 yaşlarında bir genç mahsus yapar gibi tam 1-1.5 metre kala önüme doğru yürüdü tabi ikimiz birlikte yere yuvarlandık...dirsekte ezilme ve biraz ağrı ile atlattım çok şükür..kaskın ve azda olsa eldivenin işe yaradığını o gün anladım..allahtan arkadan gelen araçlar çok hızlı değildi yoksa çok daha ağır durumlar olabilirdi...

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Bazı arkadaşlar trafikte öncelikli yayalardır demiş özetle. %100 haklılar. Ancak bir yaya sağa sola bakmadan taşıt yoluna fırlıyorsa bu hata onun dikkatsizliğindendir.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Anlattığınıza çok benzer bir durum geçen yıl İstanbul'dayken benim başıma geldi. Evimden 40 km mesafedeki işyerime gitmek için Maltepe'den başlayarak Pendik'e doğru sahil yolu kenarındaki otoban gibi bisiklet yolunu kullanmak üzere sabahın erken saatlerinde yola çıkmıştım. Oldukça tempolu bir şekilde sürerken Kartal İDO iskelesinin orada vücudum iyice ısınıp performansımın doruklarını zorlarken, bu noktada bisiklet yolu bitip kaldırım daraldığı için hız kaybetmemek adına caddeye inmiş ve 40-45 km/h civarında bir hızla 4 şeritli yolun en sağ şeridinde sürüyordum. O saatlerde yoldaki araç trafiği fazla değildi, diğer taşıtlar benimle aralarında bir şeridi boş bırakıp 100-120 km/h hızlarla en soldaki 2 şeritten basıp gidiyordu. Ben de birkaç yüz metre sonra İDO iskelesi bitip yeniden bisiklet yolu başladığında kaymak gibi kaldırıma çıkacaktım.

İskelenin oradaki trafik ışıkları cadde tarafına yeşil yanarken ve ben o ışıklara doğru bütün gücümle pedallarken, bir anda en sol şeritten yolun en sağına doğru penguen adımları ile koşmaya benzer bir tempoyla, yola kesinlikle bir an bile dönüp bakmadan doğruca karşı kaldırıma odaklanmış şekilde ilerleyen bir kadın gördüm. Yayalara bariz bir şekilde kırmızı yanıyor, taşıtlar vızır vızır akıyorken o yola atlamak akıl sağlığı yerinde bir insan için kesinlikle mümkün değil, ama teyzem hiç engel tanımadan ilerliyor her saniye salavat getirerek. Sol arkamdan acı bir fren sesi duydum, o sırada ben de refleks olarak panik frene başlamıştım ve ön freni biraz fazla kaçırdığımdan bisikletin arka tekerleği yerden birkaç santim havalanmış halde, yavaşladıkça freni daha fazla sıkıp arka tekerleği yere hiç indirmeden kendi vücut ağırlığımı mümkün olduğunca geriye vererek teyzeye doğru yaklaşıyordum ki, teyzenin birkaç santim solundan bir araba, lastiklerinden dumanlar çıkarak geçti ve ardından freni bırakıp birkaç direksiyon manevrasıyla kendini toparladı. Ben de teyzeye tam ortadan dalmak üzereyken freni bırakıp ani bir manevrayla sola kırdım ve teyzenin hemen dibinden geçen ikinci cisim oldum. Ve bu sırada teyze, kesinlikle hiç bir şekilde koşan penguen adımlarından bir an bile taviz vermeden, gözünü o kaldırıma odaklamış şekilde ilerlemeye devam ediyordu. Ben durdum, biraz önce yanından çeken araç kontrollü bir şekilde sağa yanaşıp şoförü araçtan indi, arkamızdan gelen başka bir araç da ışıklarda duracak kadar yavaşladı ve hepimiz ateş saçan gözlerle teyzeye baktık; ama o çoktan karşı kaldırıma ulaşıp sağa dönmüş ve İDO'nun kafeteryasında buluşan altın günü arkadaşlarıyla bir araya gelmişti. Biraz önce birkaç saniye içinde 2 defa ölüm tehlikesi atlatmış olması ve kendisi dışında en az 3 kişinin daha hayatını riske atmış olması umurunda bile değildi. Hepimizin şaşkınlığı o kadar olağanüstü düzeydeydi ki, yanına gidip baştan aşağıya bir fırçalamak yerine hepimiz tekrar önümüze dönüp gaza bastık.

Niyeyse özellikle belli bir yaşın üzerindeki kadınlar yapıyor bu yola bakmadan fırlama işini. Küçük çocuk olsa her an bir dengesizlik yapmasını beklersin, 10 kat dikkatli olursun. Yetişkin yaştaki insanın birkaç saniye önceki hareketlerinden az çok tahmin edersin birazdan ne yapacağını. Ama bazı yayalar (ve bunlar hep belli bir yaşın üzerindeki, başı örtülü kadınlar oluyor) sebebini anlayamadığım bir şekilde; normal bir insan gibi yolun kenarında önce bir durup sağına soluna bakmak ve devamında yine yoldan gelen taşıtları sürekli kontrol ederek geçmek yerine, yol kenarına geldikleri an "Ya Bismillah!" deyip bakışlarını sadece yolun karşı tarafındaki varış noktasına odaklayarak yürüme ile koşma arası bir tempoda yolun ortasına atlayıveriyorlar. Hem de bunu yaya geçidi üzerinden, yayalara kırmızı yanarken paldır küldür yapabiliyorlar. Kendileri de o kadar korkuyor ki gözleri mi kararıyor, hayatında ilk defa mı bir caddeden karşıya geçiyor, aşırı yorgunluktan falan ayakta mı zor duruyor bilmiyorum ama şimdiye kadar ben bu insanların hareketlerine geçerli bir sebep bulamadım.

• Beğen