Yayalar sürücülerden daha dikkatsiz

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Haftada 3-4 kez bisikletimle yaklaşık 25 km lik şehir içi turuna çıkıyorum. Evimden bisiklet yolu olan bulvara çıkarken şehir içinden ve trafikten geçiyorum mecburen. Dün yine evimden çıktım. Tek şerit gidiş geliş asfaltta gidiyorum ki burası genelde tenhadır. Ve burada ister istemez hızlanırım. Araçlarla aynı hızda giderim ve bisikleti yola ortalarım ki araçlar beni daha iyi fark etsin diye. Bu sefer benim gidiş tarafım bomboştu yol ortasından gidiyorum süratim de 30-40 var. Derken bi kadın sola yani benim geldiğim tarafa hiç bakmadan, sağ tarafa bakarak bir anda fırladığını ve frenlere asıldığımı hatırlıyorum. Tekrar gözümü açtığımda ambulansa bindiriyorlardı, sedyedeydim. Ne oldu bana, nerdeyim diyorum içimden. Tepemde sağlık görevlileri, polis, çarptığım kadın, etrafta toplanmış insanlar...Biri soru soruyor, kareden çıkıyor diğer soruyor, bir ara çarptığım kadını görüyorum. Kafamı elliyorum davul gibi şişmiş. Sağlıkçılara soruyorum bi şeyim var mı diye. Damar yolum açılmış, boyunluk takmışlar bunları hiç hatırlamıyorum. Sonra hastane geldik, doktor muayene etti falan, tomografiye girdik. İnanın gözümü açtığımdan bu kısma kadar kesik kesik ve flu hatırlıyorum. Sonra acil tarafında müşaade altına aldılar. Kolumdan kan aldılar, tansiyonuma falan bakıyolar. Sonra telefonumu aldım iş yerindeki arkadaşa mesaj attım kaza yaptım şu hastanedeyim diye. Ama bir yandan da iç kanam falan var mı diye korkuyorum, insnaın bu anlarda sevdikleri aklına geliyor. Bir ara ölebileceğimi düşündüm bir kaç banka hesabından bahsedeyim yakınlarıma dedim. Sonra tanıdıklarıma söyleyemediğim sevgi ve iltifatlar geldi. Birazdan sağolsun ofisteki arkadaşlar geldi. Daha sonra iyice kendime geldim. Doktora durumumu sordular. Bir şey yok demiş 2 saat daha kalıp hastaneden ayrıldık. Daha sonra karakola ifade vermeye gittim. Kadın daha önce gelip şikayetçi olmamış ben de olmadım.

Düşerken kafamı ya kaldırıma ya da asfalta çarptım bunu hala bilmiyorum. Birazdan kaza yerine gidip oradaki esnafa soracağım, çok merak ediyorum.

Konuya gelelim. Bisiklet yolunda ilerlerken bile yayalar çok dikkatsiz, sağlarına sollarına bakmadan dikkatsiz şekilde yürüyorlar. Zaten yaya, yoluma geçtiyse zille uzaktan uyarmaya başlıyorum. Bazıları dibine kadar girsem bile fark etmiyor, önemsemiyor. Bazıları karşıdan gelirken kafası bana doğru dönük olsa bile tam yanından geçerken önüme geçiyor, yani algı ve dikkatleri çok zayıf. İçimden çok kızıyorum bazılarına. Ve dün sonunda bu yayalardan birinin dikkatsizliğine kurban gidecektim ki kendine de bi şey olabilirdi.

Scudo

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
geçmiş olsun! peki kask var mıydı? 30-40 km hız için haddinden fazla bir zarar görmüşsünüz. kask takmadığınızı tahmin ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: The UGUR

Bora Kıraç

Aktif Üye
Tepki
418
İsim
Bora Kıraç
Bisiklet
Scott
Öncelikle geçmiş olsun.

Yayaların daha dikkatsiz olduğu konusunda kesinlikle katılıyorum. Haftada 250-300 KM şehir içi sürüşüm var ve bu süreçte arabalardan daha çok sağdan soldan fırlayan, kırmızı ışıkta koştura koştura geçmeye çalışan yayalar yüzünden tehlike atlatıyorum. Temel trafik bilgisi eksikliği o kadar fazla ki memlekette, 4 şeritli caddede karşıdan karşıya geçmeye çalışıp sağına soluna bakmayan insanlarla dolu.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
çok geçmiş olsun. bisikletliler olarak bizim fazlaca kaza yapma lüksümüz yok. evet ne yayalar ne araçlar bizi görüyor. belki bisikletliler olarak biz bile yaya olarak yola atlarken sadece araçları gözlüyoruz. o nedenle e-5 hariç hemen hiçbir yerde 20'nin üzerine çıkmıyorum. hele sıkışık trafikte e-5'te bile araçların arasından yaya fırlama, araçların olur olmaz yerde yolcu indirme durumları olabiliyor. yapacağımız tek şey daima tehlikeyi koklamak. artık ne derecede başarılı oluruz bilemiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok geçmiş olsun, maalesef oldukça yüksek konsantrasyonla bisiklet kullanmak gerekiyor günümüzde, hem araçlar hem de yayalardan dolayı üstelik, böylelikle bu yorucu bir zevk haline dönüşebiliyor ancak zarar görmemek için bu dikkat gerekli. Ve de en önemlisi kask ve eldiven kesinlikle gerekli, bunun tartışılır hiçbir tarafı yok, güvenliği elden bırakmayınız ne olur, canınız hiçbir şeyden daha kıymetli değil, kazasız belasız sürüşler, bir daha böyle şeyler yaşamamanız ümidiyle.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
Çok sağolun arkadaşlar. Kendime geleyim ilk iş bir kask almak olacak. Kazasız belasız sürüşler herkes.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Geçmiş olsun.
Trafikte beni hayretler içinde bırakan bir durumda yayaların o yaşlara nasıl olupta tek parça halinde ulaşabildikleridir..
O kadar kontrolsüzlerki arada benim bile bisikletle teğet geçtiklerim oluyor.
Adamın başına bela açarcasına okunmuş şerbetli bir uyurgezer gibi yollarda fütursuzca dolaşıyorlar..
Yaya hususunda azami dikkatlı olmamız gerekiyor.Yüce Allah bu çeşitlerden tüm bisiklet camiasını korusun.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Ankara'da yayalar çapraz ve trafik yönünde yola bakmadan karşıya geçiyorlar. :) çarparsan çarp senin sorunun diyor. Kuşlar da son ana kadar kaçmıyor. Otomobilde bunu tespit ettim.

mehmet gülmez

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Bianchi
@Candan Biberci
Aynen hoca. Bu insanlar bu dalgınlıkla dikkatsizlikle nasıl arabanın altında kalmadan bu zaman gelebilmişler ben de merak ediyorum. Araçların yayalara çarptığı kazaları da daha iyi anlıyorum bunları görünce. Bir kaç ay önce aksiyon kamerası aldım. Bir kez çekim yaptım turda pek denk gelmedi böyle insanlar ama ne zaman kamerayı takmamış olsam ruh gibi gezen yola fırlayan, kornayı duymayan, sallamayan yayaları görüyorum. O zaman hep diyorum şunları kaydetseydim de forumdakiler görseydi diye.:mad:

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@mehmet gülmez
ben direk çarpıyorum öylelerine, günde bi 10 kişiye çarpıyorumdur :)

• Beğen
Tepkiler: mehmetkalac

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
cok gecmis olsun gercekten, arkadaslar farkinda degilsek farkindalik yaratin! kaskinizin baglanti aparatina 20 cm ip ve plastik polis dudugu takiniz baksinlar duysunlar bu sacmaliklara bi sekilde onune geçelim..

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
bu konuyu okuduktan sonra yola ciktim. çıkış noktam aynen arkadaşınkine benzer şekilde arada sırada aracın geçtiği tenha ve sessiz bir bölge. hızlı gidiyor olsaydım bir tane yayaya ya da kağıt toplayan çocuğa çarpmam kesindi. çünkü bir motor ya da araç sesi duymadıklarından geriye dönüp bakma ihtiyacı hissetmiyorlar bile. çocukların yaptığı gibi bisiklete pet şişe mi bağlasak acaba? :)

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Araç yolundan gitmek, kaldırımlardan gitmekten çok daha güvenli. En azından arkadan gelen araç bisikletleri görüyor. Bazıları görmeden sıkıştırabiliyor, sonuçta hepimizin başına gelen şeyler. Fakat yayalar direk önümüze atlıyor, bir de geldiğimizi gördükleri halde öylece kalıyorlar. Hani insan kaçar, bir tepki verir yok. Çarpmamızı bekliyorlar adeta...

Unchained

Üye
Tepki
14
İsim
Efe Mesut
Bisiklet
Sedona
Uzun lafın kısası bu ülkede bisiklet sürmek akıl işi değil. Bu olanlara rağmen halen sürüyoruz demek ki bisikleti gerçekten seviyoruz :)

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet gülmez Çok geçmiş olsun.
Aynı olay dün benim de başıma geldi kıl payı kurtuldum kurtuldu diyorum çünkü sağ şeridi ortalayıp normal bir hızda yavaş yavaş gidiyordum 2 iki araba arasından sağına soluna hiç bakmadan yola birden bebek arabası olan bir kadın fırladı zil sesli uyarı yapmama rağmen dönüp hiç bakmadı son anda manevre yaptım resmen bebek arabasına teyet gectim. Allah korudu çarpsaydım çok kötü bir sonuç olacaktı arabanın içinde uyuyan bebek vardi. İnsanlarımız özellikle yayalar çok dikkatsiz ve umursamaz zil çalsanız dahi oralı olmuyorlar hatta önünüze geciyorlar.