Yarış gündemi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006 Abi neden bazı insanlar yarışta grubun en önünde oluyorlar, sadece takım olarak demiyorum. Tabi burada bahsettiğim şey ülkemizdeki yarışlar, mesela en önde gidenler sadece 5 metre arkada birilerinin arkasındaki rüzgar tüneline girseler enerjilerini daha iyi kullanmaz mı? :)

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TORUKOJİN Peletonu çeken bisikletçileri mi soruyorsun?Bir de neden ülkemizdeki yarışlar diye belirttin anlayamadım.Yarış dinamikleri evrenseldir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006
Hocam ülkemizdeki yarışlar dedim çünkü bizim yarışlar genelde bireysel oluyor. Mesela kısa mesafe yarışlarında sürekli en önde olmaya çalışan sporculardan bahsediyorum.

Saomi Miks

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Şaomi Miks
Cris Horner Vueltayı kazanirken uzun süre ayakta tırmanabilen farklı bir stile sahipti diye hatırlıyorum doğru mudur?

@hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mimiksiki
İnanın yarış stilini tam hatırlayamıyorum.Hatırladığım şey şakacı, güleryüzlü biri olduğu.

@TORUKOJİN
Bireysel bir yarışta,sporcu atak yapmayı planlamıyorsa veya yokuşlu,taşlı,topraklı bir sektör tarzı bir bölümden geçilmiyorsa önde grubu çekmenin ,bulunmanın bence hiç mantığı yok.Enerji kaybeder.
Atak yapılacaksa öne geçilmeli ya da
Yokuşlu ,taşlı ,zorlu bir sektörden geçerken önde konumlanmak istenebilir.

Ya da önde kaçan birileri varsa ve peleton bunlara tepki vermiyorsa kaçanları yakalamak için en önde tempo vermek için bulunulabilir.
Bir ihtimal de öne geçip tempo vererek grubu seyreltmek isteyebilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006
Bireysel yarışlarda en iyisi 5-6 kişinin aklını çekip kaçış grubu oluşturmak galiba hocam, bu arada peleton olayı ile ilgili video izlemiştim galiba bugün rüzgar yönüne göre daireye benzer bir şekil çizerek bisikletçiler sürekli yer değiştiriyordu. Bence önde iyi kondisyonlu sporculardan bazıları kendi aralarında son 1-2 kilometreye kadar taktikli bir gruplaşma yapsalar en azından ilk 5-6 sporcu kesin bu gruptan olur diye düşünüyorum. Tabi bu işin dinamizminden vs. anlamıyorum düz mantık benimkisi. :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
.

@TORUKOJİN Gran fondo tarzı amatör yarışlarda bam bam bam gidilir.:DBence en iyi taktik eğer iyi bir bisikletçi isen kaçış grubuna girip ,arkada yatıp, yarışın sonunda kaçış grubu içinden kaçış yapmak veya son anda arkadan çıkıp sprint atmak.Pro peleton gibi düşünmeye pek gerek yok.

Emin değilim ama ülkemizdeki granfondolarda iyi bisikletçilerden oluşan küçük grup arasındaki sprint sonucu belirliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006
Anladım sağolun hocam, usta işi olmayan acemi yarışlarda son kilometrelere kadar enerjimizi koruyup yarış sonlarında Yaradana sığınıp patlayıcı güce asılmak lazım. İyi günler diyeyim. :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TORUKOJİN
Zaten ülkemizdeki amatör yarışların son bölümü ve finişleri hep düz galiba.Düz olduğu için herşey patlayıcı güce bakar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006

Patlayıcı güç dedinde hamlet bir yarış olduki amanallah yandım allah dedi millet,otobüste herkes ver yansın etti mutlu erçevik hocaya,:islik::D
Ama strava kayıtlarını görmeyenler bence orda çarpıldı,forumda strava kayıtları 4 sektör yayınlandı,4 sektör eğimkı ,9 km tırmanış 10 eğim ,ve zaman barajı vardı,millet zaman barajına takilmamak için asıldı orda ve o gün 35 km rüzgar lodos vardı,23 nisan günü idi,poyraz olsa idi sol yandan yiyecek idik,yolda birine rasladim kramp yemiş idi,dizine kan oturmuştu,listede 470 kişi vardı katılan 313 kişiydi,50 kişi yarışı bıraktı ,minibüse binip sonra inip finisten geçenler oldu,4 sektör eğimin dışında eğimler vardı,bir dahada mutlu erçevik hoca orada etkinlik düşünmedi,,,,,sona doğru son düzlükte millette patlayacak güç kalmamıştı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sagan 95 km kaçarak Slovak şampiyonasını kazanmış :D senenin ikinci Landis'ini yapmış yani

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem cm
Teorik olarak Chris Froome'un Colle Delle Finestre'de yaptığından daha zor.Sagan'ın 95 km kaçmak için sağlam zamana karşı performansı olması lazım.Sagan'ın rouleur özelliği bu kadar iyi mi?:okyrm:

Saomi Miks

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Şaomi Miks
@Cem cm

Slovakya da Sagan'a kafa tutacak bisikletci yok zaten. Ama 95 km solo müthiş...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Quick-Step Floors, dünyaya damga vurduğu sezonda kendi ülkesinde de ulusal şampiyonluğu kimseye bırakmadı. 2018 Belçika Ulusal Yol şampiyonluğu Yves Lampaert'in oldu.
Dgdm_ZCXcAAyxhd.jpg

Castello-Banicassim arasındaki 215 km'lik parkurda düzenlenen 2018 İspanya Ulusal Yol Şampiyonası'nı Bahrain-Merida'dan Gorka Izagirre kazandı. Valverde kazanamamış.
1. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida)
2. Alejandro Valverde (Movistar)
3. Oma Fraile (Astana Pro Team)
Dgdn6dVWsAAoFx3.jpg

Çılgın inişçimiz Matej Mohoric Slovenya Ulusal Yol Şampiyonu
DgeJ5CVX4AAii3F.jpg

Kwiato da Polonya Ulusal Yol Şampiyonu
DgeYPl4XcAMkwwH.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hamlet2006 Hocam inişçiler hakkında forumda hiç yazı görmedim desem yeridir, nedir bu insanları diğerlerinden farklı yapan özellik olarak inişçilik? Bu insanları farklı kılan şeyleri merak ediyorum açıkçası. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@TORUKOJİN

Hayatta kaybedecek bir şeylerinin olmaması ya da aşırı tevekkül. Biraz da aerodinamik vücut yapısı ve psikolojik hazırlık

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TORUKOJİN
İyi bir inişçi.
-Gözü kara ve çılgın
-Bisiklet hakimiyeti üst düzeyde
-Yarış çizgisi kullanımı
-Aerodinami

• Beğen
Tepkiler: Saomi Miks

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cem cm
Birazda cesaret işi diyorsunuz galiba hocam.

@hamlet2006
Hocam o zaman inişe geçmeden önce bildiğimiz tüm duaları okumamız gerekiyor, viraj iniş işi deli cesaretide gerektiriyor o zaman.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem cm
En önemlisi de bu herhalde.
Thibaut Pinot çok fazla iniş antrenmanı yapmış.Korkusunu yenmek için.

Saomi Miks

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Şaomi Miks
@TORUKOJİN

Yarışların trafiğe kapalı yollarda yapıldığını unutmamak gerekir. Kendiniz sürerken mutlaka kendi şeridinizde ve trafigi kontrol ederek inmelisiniz.

Bir defasinda virajı alamayıp bariyerlerde zor durabildim. O zaman sansim neydi biliyor musunuz? Yolda araba olmaması...

İnişte sizin kontrolünüz çok önemli. Diğer unsurları dikkate almalısınız....