Yağ önerisi?

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
würth yağlardan uzak durun derim.Muc off ve zefal iyi iş görüyor

Scudo

ultra 700 ersin

Aktif Üye
Tepki
167
İsim
ersin
Bisiklet
b'Twin
(link) kardeş onu kullanmadım hiç ama,üstünde yazdıklarına göre iyi bir ürüne benziyor,olabilir yani,çok ürün var bu işi yerine getirebilecek,alıp denersen bizde öğrenmiş oluruz

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Her yağ her koşula uygun değildir. Hepsinin belirlenmiş bir ideal çalışma koşulu var. Kapalı, kirden uzak ortamlarda çalışan parçalar için uygun yağ başkadır, tamamen doğal koşullara açık ortamlarda çalışan parçalar için uygun yağlayıcı başkadır. Bu sebeple açık ortamda çalışan zincirlere uygun yağları kullanmakta yarar var. Ben uzun süredir motosiklet zincir yağı kullanıyorum ve çok memnunum. Daha önceki mesajımda da yazmıştım, şu an Motul C3 kullanıyorum, ondan önce de Mobil'in zincir yağını kullanıyordum(değiştirmeyi düşünmüyordum ama piyasada bulamayınca başka yağ aradım). Würth 2040 su itici özelliğe sahip ama kapalı ortamda çalışmak üzere üretilmiş ve zincir yağı değil, yani kir toz tutma olasılığı fazla.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Yusuf G.
Chain l toz ve kir tutmuyor ne demek bal gibi yapış yapış bir maddeye nasıl yapışmaz hayret bende kullandım.... o paraya değmez

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

GrandHan

Üye
Tepki
26
İsim
Elif
Bisiklet
Salcano
@Taxonera
Chain L için; Fazla yağlamış olabilirsiniz, önerilen az miktarda yağlanması. Chain L gerçekten toz kir tutmuyor.

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
@Taxonera
Tabiki zamanla kir tutuyor ama usulüne uygun kullanırsanız benim kullandıklarım arasında en uzun süre temiz kalan ve işlevini yitirmeyen yağ oldu. Kullanımı için forumda detaylı bir anlatım vardı.

• Beğen
Tepkiler: GrandHan

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Tepki
573
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
Tavsiye üzerine bir yıl önce 10 tl aldım eğer aşırı yağışlı hava yoksa sadece yolda kullanıyorsanız gayet başarılı 300 km kadar zinciri kirlenmeden kullanıyorum yağın akışkanlığı da başarılı ne su gibi nede çok yoğun yağ alacak arkadaşlara önerebilirim P_20170721_204152_1_HDR_p.jpg

TalhaB.

Daimi Üye
Tepki
599
İsim
Talha Bölükbaşıoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, yaz ayları için hangi zincir yağını tavsiye edersiniz? Decathlondaki bu yağı kullanan var mı: (link) birkaç siparişim var bunu da ekleyebilirim tavsiyelerinize göre. Yada başka tavsiye edeceğiniz yağ varsa onlara da bakabilirim. Teşekkürler şimdiden.

lrfan

Cyclist
Tepki
8.187
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano PTFE lube
veya
Motorex Dry Lube

• Beğen
Tepkiler: TalhaB. ve makaram

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba, yaz ayları için hangi zincir yağını tavsiye edersiniz? Decathlondaki bu yağı kullanan var mı: (link) birkaç siparişim var bunu da ekleyebilirim tavsiyelerinize göre. Yada başka tavsiye edeceğiniz yağ varsa onlara da bakabilirim. Teşekkürler şimdiden.
Ben yol ve trekking bisikletlerimde kullanıyorum. Şehir şartlarında, kuru havada herhangi bir sorun gözlemedim.

TalhaB.

Daimi Üye
Tepki
599
İsim
Talha Bölükbaşıoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Spartiat

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
363
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben gaz yağı ile haftada bir olmak üzere temizliyorum. Düzenli olarak temiz olan zincir ve dişlim için sürdüğüm yağ çok fark etmiyor.

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben yol ve trekking bisikletlerimde kullanıyorum. Şehir şartlarında, kuru havada herhangi bir sorun gözlemedim.
Hocam bende zincir yağlarını sorgulamaya başladım. Zincirden pahallı olmaya başladı şu yağlar. En ucuz zincir yağı ile en pahallı arasında uygulama sıklığını saymaz isek zinciri koruma yönünden ne kadar fark olabilir ki ?

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

SSCC

Aktif Üye
Tepki
353
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Hocam bende zincir yağlarını sorgulamaya başladım. Zincirden pahalı olmaya başladı şu yağlar. En ucuz zincir yağı ile en pahallı arasında uygulama sıklığını saymaz isek zinciri koruma yönünden ne kadar fark olabilir ki ?
Bir süredir bu konu benim de kafamı kurcalıyor. Şöyle ki, yağın amacı sürtünme direncini azaltmak esasında. Yani uygun viskozitede olması ve iş görmesi bence de yeterli. Motor yağı kullanan arkadaşlar çokça var ve memnun olduklarını da belirtiyorlar. Motor yağları viskozite ve işlevsellik olarak bisiklet zinciri yağlamayı fazlasıyla yerine getirecektir, tek çekincem kapalı sistemde çalışma için tasarlandığından dolayı toz ve pislik tutması konusu.
Bunun dışında bisiklet zinciri kullanımı için tasarlandığı iddia edilen yağlarda ise kimi arkadaş çok memnun iken başka bir arkadaş ise inanılmaz memnun, bu durum benim kafamı da epey karıştırdı. ve tabii ki fiyatlar konusu, bisiklete özel olduğu iddia edilen ürünler genelde çok pahalı (neye göre , kime göre diyen olursa; ülke ekonomisi ve paranın alım gücüne göre ve bana göre).
İnanın yakın zamanda zincire yağ alacağım ama dediğim gibi kafam karıştı yeterince. En iyisi ince makine yağı alarak ilerlemek ama onda da toz toplama , kararma ne derece olur bakacağız. Motorex dry alayım dedim ki olumsuz görüş belirtenler de olmuş.
Herkesin affına sığınarak sormak isterim; bisiklet tasarımı, renkler, jant freni ya da disk fren, karbon gövde ya da metalik gövdeler vb. kişiden kişiye ve beklentilerine göre değişir bunu anlıyorum ama zincir yağı konusunda neden hemfikir olunamıyor anlamış değilim. Amaç zinciri yağlamak ve görevini yerine getirmesi, ilave olarak aşırı pahalı olmaması ve erişilebilirlik doğrultusunda yılların deneyimli kişileri neyi önerirler? Sayfanın önceki mesajlarına da (bir yere kadar) baktım ama dediğim gibi ortak görüş olmadığı gibi aynı ürünler için farklı görüşler de bulunuyor, kafa karıştırıyor. Uzun oldu biraz, kusura bakmayın.
Çok teşekkürler, selamlar

• Beğen
Tepkiler: ufuq81

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şuana kadar xpc, shimano ve makina yağı kullandım. Xpc ve shimano bildiğin 100-200km den sonra etkisini yitiriyordu ve 100km olmadan zincir çok fazla kararıyordu. Makina yağı bu iki yağa göre daha iyidi diyebilirim.
Deneme amaçlı hem kuru hem ıslak havalar için muc-off zincir yağı aldım. Dün ruble, aynakol ve zincir temizliği yaptıktan sonra muc-off kuru havalar için olanı kullandım ve bugün ise 50km Z3-Z4 antremanı yaptım. Normal de xpc veya shimano kullanmış olsaydım zincir kapkara olacaktı fakat muc-off kullandığım için zincir de gram kararma veya aşınma göremedim. Vites geçişleri daha yumuşadı diyebilirim. Ayrıca çok hoş bir kokusu var. Muc-off zincir yağlarını Tradeinn sitesinden temin ettim.
IMG_20230424_155253.jpg
IMG_20230424_160142.jpg

• Beğen
Tepkiler: ufuq81 ve SSCC

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Hocam bende zincir yağlarını sorgulamaya başladım. Zincirden pahallı olmaya başladı şu yağlar. En ucuz zincir yağı ile en pahallı arasında uygulama sıklığını saymaz isek zinciri koruma yönünden ne kadar fark olabilir ki ?
Bence zinciri kirden koruyabildikçe yeterli incelikteki ve tozu çekip zincire yapıştırmayan her yağ olur. Uzun yolculuklarda uzun ömürlü bir yağ olması önemli belki ama günlük kullanımda dayanma süresi de önemli değil. Ben yolda ve sistemini yenilediğimden beri trekkingde Decathlon'un teflonlu yağını, diğer 3 bisiklette bunu kullanıyorum: (link)
4 yıl önce 17.90'dan almışım, 2/3'ü duruyor, 8 yıl daha gider :)

Hiçbir zaman zincirin kirlenmesine izin vermediğim için yağın bir önemi kalmıyor.

SSCC

Aktif Üye
Tepki
353
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bence zinciri kirden koruyabildikçe yeterli incelikteki ve tozu çekip zincire yapıştırmayan her yağ olur. Uzun yolculuklarda uzun ömürlü bir yağ olması önemli belki ama günlük kullanımda dayanma süresi de önemli değil. Ben yolda ve sistemini yenilediğimden beri trekkingde Decathlon'un teflonlu yağını, diğer 3 bisiklette bunu kullanıyorum: (link)
4 yıl önce 17.90'dan almışım, 2/3'ü duruyor, 8 yıl daha gider :)

Hiçbir zaman zincirin kirlenmesine izin vermediğim için yağın bir önemi kalmıyor.
17 lira fark verip ek hizmeti alsam mı acaba? :) Bilgiler için herkese teşekkürler
1682345565483.png

hermes

Üye
Tepki
170
İsim
Ege S
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
neredeyse 2 yıldır makine yağı kullanıyorum ben de, alırken 2 tane almıştım beşer liraya ucuzlukçudan. kir, toz tutmuyor; işimi görüyor.

HexfeT

Daimi Üye
Tepki
475
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Deneme amaçlı hem kuru hem ıslak havalar için muc-off zincir yağı aldım. Dün ruble, aynakol ve zincir temizliği yaptıktan sonra muc-off kuru havalar için olanı kullandım ve bugün ise 50km Z3-Z4 antremanı yaptım. Normal de xpc veya shimano kullanmış olsaydım zincir kapkara olacaktı fakat muc-off kullandığım için zincir de gram kararma veya aşınma göremedim. Vites geçişleri daha yumuşadı diyebilirim. Ayrıca çok hoş bir kokusu var. Muc-off zincir yağlarını Tradeinn sitesinden temin ettim.
Aynı yağı kullanıyorum. (Muc-off Dry Lube) Aynı marka, aynı model ürünün dahi birinin ötekini tutmadığı izlenimine kapıldım. Sizde kararma yok ama bende var. Zinciri çıkarıp kusursuz şekilde temizliyorum. Her baklaya bir damla olacak şekilde yağlayıp fazlasını siliyorum. 30km sonra zinciri tekrar silecek olsam simsiyah kusuyor. Paylaştığınız fotoğraftaki zincir yağlanıp yol gitmiş hali ise cidden çok ilginç.

Muc-off Dry Lube türü yağlar wax tabanlı diye geçiyor. Yani kimyasal içinde çözdürülmüş parafin içeriyorlar diye anlıyorum. Uygulamadan sonra kimyasal uçup geride parafin kalması ve kuru olması gerekir diye düşünüyorum. Fakat benim zincir hiç de kuru görünmüyor.

Bu arada yüzey sürtünmesi olan metallerin akışkan formda bir yağlayıcı ile çalıştığında, hangi yağ olursa olsun kararmanın kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Aslında kararan yağ değil. Kararma sebebi ortamdan gelen kir de değil. Metal yüzeyinden aşınan mikro partiküller kaçnılmaz olarak o rengi veriyor.

Ortalama 150km de bir zincir temizliği ve yağlama yapıyorum. Bir sonrakinde tamamen farklı amaçla bulundurduğum sıradan makine yağını deneyeceğim. Pislik toplama konusunda çok kötü sonuçlanmazsa onunla devam ederim gibi geliyor, bakalım...

Son düzenleme: