Yağ önerisi?

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
arkadaşlar zincir, vites, spd pedal, ruble ve rotor temizliği ayrıca zincir, ruble, vites ve pedal yağlama için önerilerinizi bekliyorum ? ayrıca spray yağlar mı daha iyi yoksa likitler mi?

Scudo

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
temizlik için würth marka temizleyici güzel yaglama içinse markası ne olursa kuru yaglar daha iyi gibi yani bana göre iyi ben araziye cıkmıyorum sadece asvallta kuru ortamda kullanıyorum zincirim pırıl pırıl tertemiz ve yaglı kalıyor spray yaglardansa likit daha iyidir en azından yaglarken yagı dagıtmaz sadece zincirin baklalarına damlatırsın zaten yaglanması gereken en önemli yerler o kısımlar...

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
ben daha çok toz toprak içindeyim tam bir mtb yani ama asfallada kullanıyorum... hangisini kullanmalıyım wet mi dry lube mü?

Baga

Üye
Tepki
30
berner sıvı gres, wd-40 ve azcık tiner i karıştırınca hem toz tutmayan hemde iyi yağlayan bi karışım oluyor... yağladıktan sonraki gün direkt kapkara toz tutunca çok sinir bozucu oluyor .)

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
senelerdir mazot kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım kuru ve ıslakta iyi sonuç veriyor.sadece sıcaklığa göre uçuculuğu değişiyor.çok ıslak ve çamurda kullanıyorsan wet lube lar güzel.

Tepki
17
Bisiklet
Merida
WD-40 ın yağ oranı %15 civarında. Bu sprey daha çok pas temizleme amaçlı kullanılıyor.
Ben zincir ve diğerleri için gerekli olan die 2 türlü yağ kullanıyroum.Zincire bauhausdan aldığım spray(tüpü bulamadığım için adını yazamadım), diğer aksamlara opet kauçuklı gress.

Tepki
47
zincir yağlama için piyasada satılan SAE 10 denilen makina yağından kullanabilirsiniz yoğunluğu iyi ve çok ince değil.
WD-40 kirden pastan arındırmak için kullanılır,ilk etapta yağlayıcı özelliği vardır fakat zamanla uçucu olduğu için zincirde kalmaz(özellikle yazın) onun için WD-40 temizliğinden sonra dişli yağını kullanmalısınız.
mazotuda yağlama amaçlı kullanmayın asidiktir ve aşındırır,temizlik için kullanılabilir.

Kürşat AKINCI

Forum Bağımlısı
Tepki
710
Bisiklet
Giant
Kir, pas, kirlenmiş yağ temizliği için tek önerebileceğim en başarılı ürün WD40 (WD40 temizlik içindir yağlaması geçicidir yağlama amaçlı kullanmayınız) ve yine kuru ortamda çok başarılı olan Motorex Kuru Ortam Zincir Yağını yağlama amaçlı tavsiye ediyorum. ne kadar tozlu topraklı arazilerde sürerseniz sürün zincire toz toprak bulaşmıyor uzun süreli güzel yağlama yapıyor.

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.608
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
http://88.250.70.60/resimler/el_aletleri_1/makine_yagi.jpg

Bilmediğim için soruyorum:

Her yerde çok ucuza bulunan bu makine yağını kullanmanın sakıncası nedir?

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
acaba asfaltta tamamen performans için(türkiyede bulunan) hangi yağı önerirsiniz?bide yağ ne kadar süre bir yapılır her yağlamada kaç ml yağ gider yağlama nasıl yapılır?

bix_61

Daimi Üye
Tepki
39
İsim
BAKİ ÇEVİK
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
makine yağı çok toz tutar eğer asfaltta kullanılacaksa sorun olmayabilir.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
83
Ben kesinlikle Motorex wet lube öneririm. Gerektiği zamanlarda yağlarsanız uzun süre kullanırsınız. Bence başka yağlarla uğraşmaya değmez.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun
Tepki
6
Bisiklet
Sedona
Ben sprey yağ (temizleyici+yağlayıcı olanlardan) ile yağlıyordum. Toz kapmıyordu ancak yağlayıcılığından da memnun değildim. Dün yarım litre motor yağı aldım. Motorsikltelerde genelde motor yağı kullanıyorlar zincir için. Bir de onu deneyeceğim. İnce bir tabaka yedirerek sürersem toz kapmıyormuş. Deneyelim bakalım sonucu yazarım buraya.

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
83
Bisikletin çekiş sistemi motorsiklet ve otomobiller gibi sürekli düz bir eksen üzerinde çalışmıyor. Daha hassas, hem dikey hem yanal bir hareketi var. Dikkat ederseniz bir otomobilin de tüm aksamında aynı yağ kullanılmaz. Şanzımanın, motorun, alt takımın yağları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bisiklet için üretilmeyen yağlar iş görmesine görür ama hiçbir zaman maksimum korumayı ve akışkanlığı vermez diye düşünüyorum. Her sürüşten sonra aksamı söker, temizler yağlarım derseniz o başka. WD-40'ın da yağlayıcılığı düşük, çok sık tazelenmesi gerekiyor.

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
deltanın yarışından sonra
oto yıkamacıda yıkattım(para almadı)
0-40 tabir edilen motor yağı aldım . 17 tl
bu yağ 250 dereceye dayanan bir yağdır. üstelik yüksek basınç altında çalışan motor içi aksamlarının sürtünmesini azaltır.
uçucu değildir.
kolay kolay bozulmaz
bu sebeple ideal olduğunu düşünüyorum
formula 1 araçlarında bile kullanılır

toza gelince
yağ varsa toz vardır
eğer sistemde yeterince yağ yok ise toz tutma da olmaz
toz tutma yoksa yağınız eksik demektir
yani aşınma yüksek
zaten kirlendiğini(=tozlandığını) düşünüyorsanız
temizlenme zamanı gelmiştir
akabinde de yağlama

mazot sürtünmeyi azaltmaz
sadece kadroyu koruyabilir
o da uçuncaya kadar
sonra??

geçen bisikletim kirlenince oto yıkamada yıkattım 3 tl verdim
bisikletçime götürdüm yağladı mazotladı 15 tl

ben bugün yağ aldım kendim yağladım
mazota fırsatım olmadı
o yağ bana 1 yıl gider

http://www.topclassifieds.info/wp-content/uploads/wpclassifieds/2010/09/21/29637-1.jpg

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
83
Temizlik için forumda da sıkça sözü edilen balata spreyi kullanabilirsiniz. Mazot da çok iyi ama çok uğraştırıyor. Ben sanayideki yağcılardan tanesini 7 liraya aldım geçen hafta. Markası Würth değil ama içeriği ve işlevi aynı. Çamurlaşan yağı, kiri söküyor.

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
WD 40 yağlayıcı bir ürün değildir. Genellikle yağlı ve yapışmış kirli metal yüzeyleri temizlemek ve temizledikten sonra yağsız kalmaması için belli oranda bir yağ tabakası bırakan bir üründür. Açıkçası bıraktığı yağ bisiklet zinciri için bence yeterli değildir.
Bu nedenle bu tür yağ sökücü malzelemelerden sonra ayrıca yağlanaması gerektiğini düşünüyorum.

Ben Finish Line marka, WET lube modelini kullanıyorum ve oldukça başaşarılı. Tavsiye edebilirim.

• Beğen
Tepkiler: Menderes Batmaz
Tepki
23
ben wd40 kullanıyorum cook memnununm pedalı dondererek rubleye sıkıyorum spreyı cook da guzel oluyor

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
wd40 kullanan arkadaşlar..işin teknik açıklamasını geçerekten size tavsiyem wd40 yağlama için KULLANMAYIN. Ben yaptım güzel oldu,arkadaşım yaptı güzel oldu diyorsunuz,lakin wd40 daki yağlama özelliği anahtarlık küçük makine dişlileri,rulmanları ve bilyaları için geçerli bisikletinizde wd40 yağlama olarak kullanacağını yer sayısı az. (vites kolları-rl kilit yayı vs yerlerde) ayak bastığınız pedallarda rublede zincirde göbeklerde WD40 kullanmayın.sonra neden rublem zincirim aynakolum 2000-3000 kmde hasar gördü diye burada konu açıyoruz...o yaptı oldu diye bir durum yok inanın.WD40 bisiklet için temizlik sıvısıdır.illa yağlayacaksanız kapı pencere menteşelerinizi ayakkabınızın altını fln yağlayın nacizene tavsiyemdir.. (motorsiklet yağları kullanılabilir ama toz olayı kafanızı kurcalamasın)...