Yağ nasıl yok edilir?

T.Varol

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Scott
Herkese merhaba. Bisikleti komple elden geçirmeye karar verdim, temizlik vs. Yağlama yapmadan önce sistemdeki mevcut yağı sökmek istedim. Ancak bir türlü yağı tamamen uzaklaştıramadım. Bisiklet için yağ sökücü, WD40 ne varsa denedim, bezle defalarca sildim, su döktüm... Bir türlü zinciri metal rengi yapamadım. Hala zincirden elime siyah yağ bulaşıyor. Bu yağı tamamen yok etmenin yolu nedir? Bu yağdan bıktım artık; kadro, elcikler, jantlar, teller elimi nereye değsem simsiyah oluyor. En sonunda oto yıkamacıya gidip basınçlı suyla yıkasam diye düşündüm, bunun bisiklete zararı olur mu? Tekrar yağlamak için zincirin tertemiz, yağsız olması mı gerekiyor? Son sorum da bu sprey yağlayıcılardan ne kadar sıkmak yeterli olur? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Scudo
Tepki
27
benim size tavsiyem kesinlikle mazot.
zinciri biraz ıslatın ,sonra bir bez yada süngere biraz mazot dökün ve zincire zarar vermeden bastırarak zincire sürün .işlemi sürekli tekrarlarsanız metal rengin ortaya çıktığını ve temizlendiğini görürsünüz.sonra zincirini yıkayın ve kuruladıktan sonra yağınızı kullanabilirsiniz.bn pedalı tersine çevirerek rubleye yaklaşık 1-2 tur boyunca püskürtüyorum bi sorun olmuyor.umarım faydalı olmuşumdur.

• Beğen
Tepkiler: T.Varol

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
bende bugün bu başlığı hortlatmıştım 2 sene önce açılmış
(link)

• Beğen

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Ben bisikleti 3 hafta önce aldım daha yağ sıkmadım zararı olurmu?

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Merhaba Sorularınıza azda olsa kendi bilgimle cevap vermek istiyorum.
Bisikletinizi kullanmaya göre değiştir fakat ben (her gün bisikleti kullandığınızı ele alıyorum) ayda 1 kere genel bakım haftada 1 kerede üstten fazla uğraşmadan 5-10 dk lık bir bakım yapmanız gerekli.
Genel bakım: Genel bakımda Bisikletin her parçasını özenle silin Fakat ne kadar az su değdirirseniz bakım o kadar daha uzun ömürlü olur.Ama Tazzikli suyla yıkamada da bir problem çıkmaz ardından hemen kurulamak ve yağlamak şartıyla sadece maşanın içine bir miktar su kaçmış olur.Yinede makbul olanı el usulü ile silmek olur.

arkadaşın sorusuna gelirsek:Tiner veya mazot ile Sürekli olmamak şartıyla Diş fırçası yardımı kullanarak ayda 1 kere yapmanızda sakınca yoktur (Kadroya değmemesi gerekiyor) Haftada 1 de zincir ruble ve çalışan tüm mekanizmayı yağlamaktada fayda var.Yağın oranı ise zinciri yağlayın sonra hafif bezle silin ardından tekrar çok az yağ sıkın yeterki olucaktır.

• Beğen

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Yeni alınan zincir ve bisikletlerin üzerinde zaten normal şartlarda teflon yağı olması lazım, o yüzden yeniden yağlamaya gerek olmayacaktır. Mevcut yağı kaldırmak içinde kesinlikle bisikletten zincirin sökülüp ayrı bir temizleme kabında temizlenmesi daha iyi olacaktır, bu mazot olsun diğer temizleyici, çözücü sıvılar olsun sıçradığı takdirde zincir dışında kadronun boyasına zarar verebileceği gibi diğer ekipmanlar üzerinde de solma, renk atması hatta ve hatta kavlamalara bile neden olabilecektir. Bu arada WD-40 yağlı bir pas sökücü (çözücü) olduğu gibi kalın gres gibi yağları da eritmekte iyi bir yöntemdir, her ne kadar yağ sayılmasa da kullanıldığı alanlara dikkat edilmelidir, göbekler, furç ve rulmanlardaki katı yağ ile işleyen malzemelere sıkmaktan kaçınılmalıdır.

Tepki
38
Benzin veya gaz yağını bir kaba dök ve elinle içinde zinciri güzelce yıka. Bahsettiğin o çirkin şeylerden eser kalmadığını görürsün :)

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
ya siz hep zincirden bahsediyorsunuzda dişlilerdeki yağ ve pislik nasıl gidicek...
diş fırcası yada bezle bile aralarını güzel güzel temizliyemiyorsun

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Ultrasonik temizleyici al. Zinciri içine koy, toz bulaşık deterjanını dök üzerine kaynar su dök. 15 dakika çalıştır, suyunu değiştirip deterjanla yine o kadar çalıştır. Bir kere de deterjansız durulamak için çalıştır. Büyük oranda kirler gidiyor.
KMC 100 km'de bir kez zinciri temizleyip yağlamanı öneriyor.

gokhan555

Üye
Tepki
2
İsim
Gökhan
Bisiklet
Salcano
Fotoğrafda gözüken yerde yağ kurudu.çözülmesi için ne kullanabilirim

Dosyalar