Yaban domuzu-rumeli fener yolunda

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
@Gün A., ilk geçtiğimde resim koyarım zira elimden gelse inşaatın ordan geçerken gözlerimi kapamak istiyorum o kadar kötü. Hele trafik başlasın, yerleşim de peşinden gelecek ve maalesef göreceksiniz ki en fazla 5 sene sonra Kuzey Ormanları diye birşey kalmayacak :( . Ben bu filmi 2. Köprüde gördüm, insanımız ve adını doğru koyalım siyasi idaremiz o döneme göre çok daha azgın, çok daha acımasız artık.

@xxkowboyxx, keşke batsa. Yakında yaşanmaz bir şehir olacak burası. (sanki şimdi çok yaşanırmış gibi)

Scudo

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
Bizimde @Sozenen ile geçtiğimiz yollar. Bırak domuzu köpek falan da görmemiştik. Dikkat etmek lazım demekki

• Beğen
Tepkiler: Sozenen

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
@Ardaa, 2 senedir devamlı gidip geldiğim yol ama bende ilk defa gördüm açıkçası. Köpekler çok var ama saldırmazlar alışıklar genelde bisikletlere, özellikle dar viraja gelmeden kenarda pineklerler :), yanımda hep goody markasının 1 liralık köpek yemlerinden taşırım ben (migroslarda var), görürsem muhakkak veririm çok sevimli hayvanlardır.

Yaban domuzu ciddi tehlike eğer çarparsak, yolda inekler, öküzler de oluyor ama iri üsse yüzünden zamanında farkedebiliyorsunuz, yaban domuzları aniden fırladılar yola, eh Koç üniversitesini fener yönüne geçtikten sonra yol hıza çok müsait biliyorsunuz, çok dikkatli olmak lazım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Levent S.

Kalmadı zaten. İstanbul ve çevresi göç yolları üzerinde ve kuşların dinlenme molası verdikleri bir bölge artık bu hayvanların pek böyle bir şansları kalmadı her geçen yıl daha da kötüye gidiyor. Ben çocukken İstanbul atmaca kaynardı. Balkona kafes kuşu koyamazdınız gelip alırdı. Şimdi hiç atmaca görülmüyor. Feneryolu üzerinden alaca karanlıkda geçen çulluk sesleri duyardık. Kayışdağı keklik doluydu. Bu ormanlar, yeşil alanlar talan edilirken orman bakanlığı av ve yaban hayatı idaresinden hiç çıt çıkmıyor ne işe yarıyorlarsa.

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
@A.Sinan, öyle demeyin tv lerde reklam dönüyor ya çevre bakanlığının ya da tarım bakanlığının sanırım, tarım alanlarına ve yeşil alanlara inşaat yapmayın ÇED raporu isteyin diye.

Daha ne yapsın bu hökümet canım. Lütfen bu halka da yaranmıyor.

O reklamı her gördüğümde acaba bu adamlar ne kullanıyor diye merak ediyorum. Reklam vereceğine dön üyesi olduğun hükümete söyle cins!

• Beğen
Tepkiler: Klasikci

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
siyaset yapılıyor,deniliyor.yaşam siyasettir.sen yaşamına sahip çıkmazsan,senin soluduğun havayı,içtiğin suyu bile bozarlar,yani hayatına kasdederler.işte ortaya çıkan domuzlar,artık uyanın diyor.gözbebekleri para olmuş,nereye baksalar para görüyorlar,doğa umurlarında değil,lanetle anılacaklar,bu da onlara allahın bir imtihanı olsa gerek.nerde bir rant görseler,onlar orda.böyle müslümanlık olmaz.bunlar adamı dinden soğuturlar.avrupa,kilise yüzünden ateist olmuş.papazların malı kiliseye kalsın diye evlenmeleri yasaklanmış.bisiklet sever kişi,doğa sever kişidir.betondan,doğaya kaçmanın aracıdır bisiklet.inşallah bu ülkede,yeşiller partisi kurulur,bünyesinde hertürlü doğa faaliyetini kapsayan faaliyetler geliştirilir.saygılarımla..

• Beğen
Tepkiler: Levent S.

Onat G.

Üye
Tepki
68
Bisiklet
b'Twin
Geçen yaz İstanbul-Kırklareli yaparkan Vize-Sergen civarında gece denk geldik domuzla, çok iri ve ürkütücü idi ama hemen uzaklaştı bizdenn. Çok korkutmuştu ama ders oldu, orman yoluna hava kararmışken çıkmam bir daha...

• Beğen

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.536
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Unutmayalım, hayvanlar bizim yaşam alanımızda değil biz onların yaşam alanlarındayız artık. Zavallılara yaşayacak alan mı bıraktık, tabiki karşımıza daha çok çıkıyorlar eskiye göre...

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@chnkrmz
Baya garip hayvanlar, doğada insan kokusu alınca yaklaşmıyorlar tedbir olarak, saldırgan hiç değiller ama insanlara alışık oldukları bi bölgedeyse gelip yemek artıklarınızdan, ya da yemeklerden faydalanıyorlar, sanki siz orda yokmuş gibi, :) kovuyorsun itiyorsun oralı olmuyorlar :) ama avcıların yaşadığı bölgede daha saldırgan oluyorlar, tepeden aşağı kaçarken Peşinde avcı varsa, ve sizde aşağıdaysanız vay halinize :) buradakiler nasıldır bilmiyorum ama yabandomuzlarının o kadar uysal olması beni çok şaşırtmıştı

İnsandan daha saldırgan hayvan sayısı çok az, önce hep insan çıkartıyo arızayı

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
@Enginkale, çok haklısınız bence.

@Tasogare, arıza değilde elimde olmadan ya tam yollarının üstünde olsaydım ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum. Baya korkuttu beni (eeee korku yo tedirginlik evet). Yoksa benimle ilgilenmediler bile.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
Avcı hayvanlar olmadığı için, kovalama refleksleri olmayacağını sanıyorum, muhtemelen geçip giderlerdi. Yaban hayvanlarıyla karşılaşınca paniklememek önemli, o zaman iki tarafta birbirini anlamak için bi süre bakıyor, ve herhangi bi tehdit yoksa yoluna kaldığı yerden devam ediyorlar. Ama paniklediğimizde ne yapacağı belli olmayan tüysüz sıradışı bi yaratık gibi görülüyoruz belkide.
Bazıları abarttığını sanabilir, eğer sizden kaçmıyorlarsa dokunup sevebilirsiniz bile, ben itiyorum hatta gitsinler diye :)
Ne kadar saldırgan oldukları, ne kadar huzurlu yaşadıklarıyla ilgili olabilir, ama orası yine de tehlikeli bi bölge bence, henüz değillerse bile çok yakın bi zamanda insan ırkına düşman olacaklar, yollarını kaybedip göze görünür hale geldikçe, onlardan korkup avlamaya çalışan insanlar olacak :(
eğer bir domuz size saldırıyorsa, bilin ki sebebi siz değil, sizden önce insan ırkına kötü bi Ün kazandıran bölge halkı ya da avcılarla tanışmış olmalarıdır.

Bu arada ilginç bi şeye tanık olmuştum onu da sizle paylaşmak istiyorum, bi gece kazma sesi gibi bi sesle uykumdan uyandım, çok yüksek bi ses 2 Sn. Aralıklarla tekrar edip yankılanıyordu, civarda kimse olmadığı için gece gece kazma sesi çok tedirgin edici geldi, sesin peşine 1,5 km falan gittiğimi tahmin ediyorum, sonra kocaman bi erkek domuzun yüzünü bi kayaya sağlı sollu vurduğunu gördüm, çok şaşırmıştım ama birinin ceset gömmediğini görmek rahatlatmıştı beni, sonradan öğrendiğim kadarıyla spiral büyüyen dişleri, bi mesafeden sonra burun deliklerine baskı yaparak nefes almalarını zorlaştırıyormuş, o yüzden erkek domuzlar düzenli olarak fazla büyüyen dişleri kırmak zorundalarmış :S

P.S. "Geçenlerde gene bi kaplan gördüm, ben diyim 5 metre... " Tadında bi hikaye gibi olmuş okuyunca, ama öyle diil, valla bak :)

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@levent 22 yasindayim Levent abi. Babam yillarca 4.Levent'te çalisti bilir anlattigin yerleri.

Kôprünün giris çikisina birer cami kondurup milleti galeyana getirirler olur biter abi :)

Geçenlerde Antalya'da sanirim, devletin istimlak hakki verdigi alandan tarihi eserler çikmis ama insaat çalismalarini durdurmamis verilen kisi.

Sonra geçen müzedeki çinilerin çalinma olayi vardi.

Haber izlemememe ragmen aklima gelenler bunlar :)

• Beğen

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Levent S. Valla saol bilgi için bizde arada bir gidiyoruz o taraflara aşağı kavağa inerken köpekler var evet ama hiçbirinin ters bir hareketini görmedim daha. Dikkatli olalım artık bizde. Aç kaldılarsa bu aralar bol bol gezinirler oralarda

• Beğen

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Bizim burada da okulun yanındaki boş araziye inşaat yapılıyor. İşin garibi yeşil alan bırakıp yapıcaklarmış inşaatı ve tüm araziye yapıcaklarmış. Mantık aramıyorum ama bu kadarda saçma olamaz. Neyse geçenlerde köstebeği yolun kenarında görmüşler.
Biz onların habitatlarını yok ettikçe onlarda yeni yerler arayacaklar bize gözükecekler ta ki artık tüm habitatlarını yok edene kadar. En sonunda kendi hayatımızı (sözde) geliştirmek için onların hayatını mahvedeceğiz. Nesilleri tükenecek. Şu ana kadar bir çok türün nesli tükendi. Çok daha fazlasının ise tükenmek üzere. Onlar olmadan biz de olmayacağız ama bunu farkettiğimizde iş işten geçmiş olacak.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
Bazılarımız hiç farkedemeyecek, ne tam insan, ne de hayvan olabilenler

• Beğen

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@Levent S. Zaten bu gidişle doğa, İstanbul'daki doğa katliamının intikamını er veya geç alacak. Çünkü doğa kendisinden alınanı eninde sonunda geri ister.

• Beğen

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
@Levent S.

Maalesef 6 ay önceki durum bu, bakarken insanın içi acıyor.

Devasa kamyonların resimde ekmek kırıntısı kadar küçük göründüğünü düşününce vahşetin boyutu ortaya çıkıyor.

Neyse biz konuşuyoruz, onlar yapıyor:

547485639b19c314354baf32.jpg

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Bisiklet
b'Twin
Tehlikeli oldukları gerçek ama bunu sebebi insanlar.. Hayvanların doğal yaşam alanları bitiyor ne yazık ki :(

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@A.Sinan

Size katılıyorum. Kur'an-ı Kerimde domuz etinin pis olduğu açıkça belirtilmiş ve yasaklanmıştır. Ayrıca Peygamberimiz Azı dişi olan Vahşi hayvanların etinin yenmesinide yasaklamıştır. O yüzden domuz ( Anadolu tabiriyle hınzır ) etinin yenmesi haramdır. Tabi bunun istisnai durumları hariç. Fakat dinimizde avcılığında belli kuralları vardır. Av yapmak ihtiyacınız yani doyma sınırız dışında hangi hayvanı öldürürseniz öldürün av yasaklanmıştır. Yani bir hayvanı av keyfi yüzünden öldürmek ( bırakın domuzu bile) yasaktır. Bizim milletimiz abartma hastalığına sahip olduğu için kalkar okumadan, bilmeden, sürek domuz avına çıkar keyif için. Bu hiç tasvip edilecek bir şey değildir. Bizim dinimizde sapanla av yapmak bile yasaktır. Çünkü hayvana ölmeden işkence çektirirsiniz, olur da gözünü çıkarırsınız ne bileyim sakat bırakırsınız diye. Yani bütün bunların ışığında düşündüğünüzde ihtiyaç dışında yapılan av yasaktır. Ama bugün gelin görün ki avcılık bir spor oldu. İnsanlar keyif için o güzelim kuşların canını alıyor. O kadar basiretsiz adamlar birbirlerine hava atmak için o masum hayvanları gereksiz yere öldürüyorlar. İnsanoğlu bu kadar zalim ve acizdir.

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

unlike81

Aktif Üye
Tepki
210
Bisiklet
Giant
Bir keresinde acil serviste görev yaparken domuz saldırısına uğramış bir çiftçiyi getirmişlerdi.Afedersiniz adamın poposunun bir tarafında o kadar büyük yara açmış ki domuz, biz o bölgeye gazlı bez doldurmak zorunda kalmıştık.Normalde ben de korkmam ve doğada birkaç kez bizden kaçtığını da gördüm ama domuz denilince yine de bu olay gelir aklıma.