Yaban domuzu-rumeli fener yolunda

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Levent S. tarafından paylaşıldı.

 1. Levent S.

  Levent S. Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Evet bildiğimiz yaban domuzu şöyle ki,

  Normal günlük iki parkurumdan biri evimden Rumeli Fenerine gidiş - geliş 20 km. Yol son derece yeşil ve ormanlıktır gidenler bilir tabi arada 3. köprü inşaatı sebebi ile oluşan rezalet kellik dışında (umarım o köprü için yokedilen doğada parmağı olan herkes hayatta iken bunun bedelini öderler). Normalde bu yolda bolca köpek vardır ama pek kovalamazlar, kovalasalar da iyi huyulardır siz durunca bir aptallaşıp sonra koklamaya yanınıza gelirler. Bu yolda özellikle bu zamanlardan itibaren karşınıza inek sürüleri çıkabilir korkmayın ama sürüyü koruyan köpekten korkun tabi. Bolca sinek, böcek, zaman zaman yılan hatta kışın tilki bile görürsünüz yeşillik içinde hiç yolda rast gelmedim.

  Bugün fenerden dönerken tam köprü inşaatı sebebi ile yolun ana yoldan ayrıldığı bölüme gelmeden, yolun solundan (Sarıyer gidiş yönüne göre) sağına hızla 4-5 tane yaban domuzu geçti. Ben o esnada yokuşta su içmek için (evet su, yoksa ne yokuşta kesilmesi yok efendim dinlenmişmiş yani, bu iddaları ortaya atanlar paraleldir haşhaşidir) durmuştum allahtan. Hani yaban domuzu bisiklet kovalar mı bilmiyorum ama kovalasaydı nasıl kaçardım, ayağı pedala o panikle kilitleyebilirmiydim hiç bilmiyorum, ama çok korkup gerildiğimi biliyorum. Bu yolu özellikle cumartesi-pazar çok kullanan bisikletli arkadaş oluyor, olur da okursanız dikkatli olun. Hayır fena iri hayvanlar yakından gerçekten korkutucular. yolun geri kalanında çok tedirgin ve yavaştım işin kötüsü, sanırım bir süre Demirciköy rotasını alırım.
  Doğanın dengesini bozdukça bakalım daha neler göreceğiz.
   
 2. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.082
  Beğeniler:
  6.517
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  yaban domuzu çok tehlikeli. ama insana durup dururken saldırmaz galiba
   
 3. #3
  Levent S.

  Levent S. Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  @chnkrmz umarım, hiç duymadım ama saldırırsa ciddi zarar verecek cüsse de bir hayvan yakınen gördüm. Bir de televizyonda görmekle yakından görmek başka birşey baya iriymiş. Eh ben de tam bir şehir çocuğu olarak baya korktuğumu itiraf etmeliyim.

  Çok afedersiniz hani korku anında hasss dersiniz ya onu bile sesli diyemedim içime doğru dedim resmen. :hihi:
   
  Uğur S., vraptor ve thomisus lx bunu beğendi.
 4. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  @Levent S. Yaban domuzu zarar verilmezse saldırmaz, genelde hayvanı yaralayan avcılar saldırıya uğrar, ki hakediyorlar.
  Samsun'da yolunu şaşırıp mahalleye inen yavru domuzu linç edenler kadar vahşi değillerdir.
   
 5. Klasikci

  Klasikci Kıdemli Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  28 Nisan 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Yavuz.O.YILMAZ.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Anlaşıldı biber gazı,köpek savar elektro şok derken bisiklette yanımıza '''domuz kurşunlu''' pompalı tüfekde lazım olacak desenize.
   
  lealtad ve I am the Uptown R. bunu beğendi.
 6. vraptor

  vraptor o1no1/Cyclist

  Kayıt:
  12 Nisan 2015
  Mesajlar:
  319
  Beğeniler:
  259
  Şehir:
  Kayseri/Denizli/Nevsehir
  Adı:
  Serkan
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Domuz büyük sıkıntı.. Ama ellemezsen onların zaten herzaman bi panik içinde olacağını görmüşündür ordan oraya sürekli koşarlar. Bisikletle gidip vurmazsan bişey yapmazlar ama önlem almakta fayda var bir kaç gün o rotayı kullanmayıverin :)
   
  Levent S. bunu beğendi.
 7. #7
  Levent S.

  Levent S. Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  @EK-73, hayvanlara ve doğaya zarar vermekten kaçınırım en azından bilinçli zarar vermem, ama bana saldırırlarsa ne yaparım diye çok korktum, o iki saniye bana 10 dakika gibi geldi

  @redwolf, köpekler için hiçbirine ihtiyaç duymadım şimdiye kadar, açıkçası yaban domuzunun bu kadar yakına gelmesinin en büyük km'lerce ormanlık alanı kesenler muhtemelen. Doğada her hayvanın bir yeri ve yarattığı bir denge var, biz insanlar bozuyoruz maalesef. Son kuzey ormanlarını da yok edince dua edelim de o domuzlar kapımızın önünde geziniyor olmasın.
   
 8. Klasikci

  Klasikci Kıdemli Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  28 Nisan 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Yavuz.O.YILMAZ.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  @LEVENT S.Valla herşeyi fareler üzerinde deneyen kendine '''bilim insanı diyen'''mahlukları'da katalım bence:ckskc:
   
  Levent S. bunu beğendi.
 9. deathsidestory

  deathsidestory memnuniyetsiz.

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  19 Şubat 2014
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  529
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Cem
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Ben de bir Şile'li olarak yaban domuzlarıyla ilgili yeterince bilgi sahibi sayılırım. Domuzlar yaralı olmadığı sürece insana saldırmazlar ama yaralıysa da kaçma şansınız maalesef yok. Hani "basar kaçarım yahu" denilecek cinsten bir olay değil bu. Bisikletle yapabileceğiniz hızın üzerine çıkabilirler ve kaçarken zikzak çizme şansınız yoksa -ki genelde bisikletle yüksek hızda bunu başarabilme ihtimali düşük- pek şansınız olmaz.

  Bizim köyde sürekli olarak avı yapılır -kimisi zevk için, kimisi bahçesini korumak için-. Bahçe koruması için yapılanlar dışında zevk için yapılmasından nefret ederim. Çocukluk arkadaşlarımın sosyal medya siteleri üzerinden yaptıkları domuz avı paylaşımları yüzünden hepsini engelliyorum.

  Domuzun en büyük tehlikesi aslında kovalama riski değil de, sürüş esnasında bir anda karşınıza çıkması olur. İnanılmaz dayanıklı bir hayvan olduğundan çarptığınızda -arabayla olsa bile- hasarın büyük kısmı sizin hanenize yazılacaktır. Keza yıllar önce maalesef bir arkadaşım böyle bir kazada hayatını kaybetmişti.

  Yaban hayvanlarına yaşama alanı -ve dolayısıyla yaşama hakkı- bırakmadığımız sürece bu hayvanları bir süre daha göreceğiz. Bir süre sonra ise soyları tamamen tükenecek ya da bu diyarlardan göçecekler ve iki ayaklı hayvanlar olarak birbirimize kalacağız...
   
  Cem Şentin, H.Genç, taskin ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 10. sezer_57

  sezer_57 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Mart 2012
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Sezer Şentürk
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  o kadar korkmaniza gerwk yok yaban domuzu ancak kendisine zarar verildigi zaman saldirir normalde insandan kacarlar. mesela gecen yaz ordudaydi sanirim bi adam findik tarlasina giren domuza saldirinca haliyle domuzda saldirip öldürdü adami.
   
  Cem Şentin, Adem Kaya ve Levent S. bunu beğendi.
 11. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  Yaban domuzu kovalandığında, yaralı olduğunda kaçış yolu üzerinde ne varsa biçer geçer. yabanda sakin haldeki domuza denk gelirseniz hemen kaçar zarar vermez. Zaten kokuları çok kuvvetlidir sizin kokunuzu alınca yanaşmaz size. Cüssesiyle ters orantılı olarak çok çevikdir ve hızlı koşar. koşarak kaçmanız mümkün değildir. Domuz saldırılarının hemen hepsi avcıların yaraladıkları domuzların gene avcılara saldırmasıyla olur. Domuz saldırsında hele de ilk defa domuzla karşılaşan için yapacak fazla birşey yokdur erkek azılı bir domuzsa sizi rahatlıkla ortadan ikiye ayırabilir. Sürek avlarında köpekleri hallaç gibi atarlar. Domuz köpekden daha akıllı bir hayvandır. Ülkemizde müslümanlıkda haram olduğu için sevilmez ve hertürlü eziyete uğrayan bu zavallı hayvanlar ormanlar için çok faydalıdırlar. Ormanın çapa yapan, toprağı belleyen bahçıvanlarıdır diyebiliriz. Yaban domuzu bizim insanımzıın bildiği gibi pis ve lanet bir hayvan da değildir. Yavruları pijamalı gibi çok güzeldir. 30 yıllık avcılık hayatımda hiç bir domuza silah atmadım domuz avcılarınıda sevemedim. Ülkemizde domuzu vurup ormanda bırakırlar, etide heba olup gider, hayvana da yazık olur.

  20120519 - Lente 1 - Jonge everzwijn.jpg article-2169451-13EF076A000005DC-860_966x658.jpg ayavru.jpg westfalia_jagdreisen_boar_hunt_8L.JPG edwinboar.jpg
   
 12. #12
  Levent S.

  Levent S. Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Sevgili dostlar, bilgiler için çok teşekkürler. Zaten benimle ilgilenmediler birden aniden yolun solundan hızla fırlayıp (ki solda ormanlık alan daha dar ve yerleşim yerleri var) sağından ormanlık alana girip yokoldular. En büyük korkum o an ya bana saldırırlarsa oldu (hiç huylarını bilmediğimden) ancak sonrasında ya yolda giderken aniden fırlarlarsa önüme ne olur diye düşündüğümden çok yavaş yol aldım. Nihayetinde yol bisikleti kullanıyorum ve biraz meyil aşağı alanda 50'li hızlara çıkabiliyorum, düz yolda 30-35 leri anlık ta olsa gördüğüm anda önüme çıkarlarsa asfalttan kazırlar beni.

  Kısacası epey korktum bugün. Hayvanlara bir kızgınlığım kesinlikle yok ve önce de dediğim gibi her hayvanın doğada bir görevi vardır ki @A.Sinan açıkça belirtmiş. Rumeli Feneri yolu etrafındaki ormanlık alan koruma alanı ve ava yasak (umarım uyuluyordur) ve hiç bir silah sesi ya da avcıya denk gelmedim. Ama ne biliyim mesela arabanın çarptığı bir yaban domuzu aniden can havli ile saldırır mı denk gelsem bilmiyorum.

  Farkettiniz sanırım epey tedirgin oldum ben. (Korktum dememenin diğer yolu böylece delikanlılık zarar görmüyor efenim :islik: )
   
 13. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  O domuzu linç edenler o domuzun tek kılı dahi olamazlar. Şu dünya üzerinde o domuzun yaptığı hayır kadar ne kendilerine, ne de başkalarına hayırları vardır. Yavru bir ayıyı taşlayarak öldüren insanımsı yaratıklar da vardı izlemişdik. Bir ülkede hayvanlar, çocuklar, kadınlar eziyet görüyorsa o ülkede insanlık yokdur. Müslümanlıkda domuzun etinin yenmesi yasaklanmış onu sevmek, beslemek, korumak yasak değil ki. Bu insan müsvetteleri kendilerini müslüman olarak görüp hayvanlara hertürlü eziyeti, işkenceyi yapıyorlar ama inanıyorum mutlaka bunların bedelini ödeyecekler.
   
 14. #14
  Levent S.

  Levent S. Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Altına büyük bir zevkle imzamı atarım. O ülkede ne insanlık vardır ne de gelişmeden bahsedilebilinir.
   
 15. Klasikci

  Klasikci Kıdemli Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  28 Nisan 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Yavuz.O.YILMAZ.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Domuzun kılını bilmiyorum ama bizde bol,bol g................kılları var hülöööğğğğğğ deyip çemkürüyorlar.
   
 16. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896


  Hayvan ve doğa sevgisi sağlıklı bir ruh için ihtiyaçdır. Bundan yoksun olanlar hastadır.
   
 17. Onur İlker Gündoğdu

  Onur İlker Gündoğdu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  6 Ekim 2012
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  607
  Şehir:
  Tekirdağ
  Adı:
  Onur
  Seviye:
  @Levent S. O doğanın kaç senede oluştuğunu anlayacak kapasitesi olmayan kekolar senin dediklerini umursamaz hocam :)
   
  Levent S. bunu beğendi.
 18. #18
  Levent S.

  Levent S. Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  226
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  @Onur İlker Gündoğdu, o kadar üzülüyorum ki, yemyeşil bir cennet o bölge inanamazsınız, yazın yolda böcek sesinden sağır olursunuz, koku, yeşilin tonları v manzara başınızı döndürür. O canım ormanın adım adım yokedilişini gördüm maalesef.

  40 Yaşındayım, 2. köprü yapılırken 4. Levent'te oturan ortaokul arkadaşımla o alana pikniğe giderdik. O kadar kısa zamanda köprü yolu ile birlikte sağı solu doldu ki... Şimdi ki hali malum, tek parça yeşillik yok.

  Nefret ederim siyasetten ancak hiç bir hükümet bu hükümet kadar yeşile, doğaya karşı hınç içinde hareket etmedi. Adamlar tek ağaz bırakmamaya yemin etmiş gibiler. Üstelik bunu gelişmenin karşılığında feda edilecek bir şey gibi sunmaları dehşet verici.

  İnanın çok korkmuş olsam da o hayvanlar için üzülmediğimi söyleyemem.
   
 19. Gün A.

  Gün A. Kıdemli Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  29 Nisan 2014
  Mesajlar:
  308
  Beğeniler:
  580
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Kuşadası Milli Park'ta ormanda gayet kendi hallerinde yaşarlar.

  Bisikletle geçerken çok gördüm ama onlar beni görünce ağaçların arkasına karışıyorlar, ancak arkadaşların dediği gibi saldırırsa tozu dumana katacak cüsseye de sahipler.

  Yalnız hayvanlar 3. köprü ve yeni havaalanı inşaatı nedeniyle orman arazileri talan edildikçe, doğal yaşam alanlarından uzaklaşmaya başladılar.

  Kuzey ormanları havzasında ekosistemin ciddi zarar gördüğü söyleniyor.
   
  Ali Demir, Cem Şentin ve Levent S. bunu beğendi.
 20. AliÇimen

  AliÇimen Salcano NG450 HD

  Kayıt:
  9 Nisan 2015
  Mesajlar:
  340
  Beğeniler:
  279
  Şehir:
  Bulancak/Giresun
  Adı:
  Ali Çimen
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Yaban domuzu sizi kendisine ya da yavrularına tehdit olarak algılarsa saldırganlaşır. Tehlikedir o yüzden yaklaşılmaması gerekir. Hem hastalık da taşıyor olabilir.
  Bu arada yazınızın aralarına serpiştirdiğiniz iğneler gerekli yerlere batar umarım.:cool:
   
  Levent S. bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

1.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
Website_Drafting_Image_10m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2016-8-5_14-30-10.png
Tahmin ediyorum bisiklet süren birçok kişinin aklına bu soru gelmiştir. Bacaklarımdaki kuvvetin bisiklette güç üretmeye katkısı (kısaca hız yapmaya) ne kadardır? Bisikletimizde bir power metre...