Vites ve dişli hakkında teknik bilgiler

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BisikletKolikK tamam bu sefer çözdüm olayı :D o 7/8/9 aktarıcının üretim aralığı. Dediğim gibi 7 ile 8 uyumlu, 9 değil.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa Zeybek

Hahahaha hocam kahkaha attım :D

Bahsettiğim donanımlar bunlar;

(link)
(link)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BisikletKolikK
Pedal dediğiniz aynakol oluyor ve Türkiye' de yaşıyorsanız bulamazsınız. Fransızca çeviriden baktım, 7-8 ve 9 diyor aynakol için .oradaki 7 8 ve 9 şu demek; ya 7/8 uyumlu olanı alırsın ya da 9 uyumlu olanı alırsın. Bahsedilen hepsine uyan tek model değil, 2 farklı model.

Aktarıcı için direk 9 diyor. 7 ve 8 modeli var ama decathlon 9 olanı satıyor yani aktarıcıda.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa Zeybek
Olayı şimdi anladım teşekkür ederim hocam.
Yani bu işi bisiklet satın alır gibi düşünebiliriz, kadro boylarında S-M-L yazdığı gibi.
7-8-9 aslında ürünün çeşidi, istediğimizi seçip beğenip alabiliyoruz. :D

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BisikletKolikK
Evet ama çakal üreticiler dandik dandik şeyler yapıyorlar tüketmemiz için. Yok şununla şu uyumlu, bununla bu uyumlu. İşlerine gelmediği için saçma sapan işler yapıyorlar :mad: bunun mantıklı bir açıklaması varsa sözlerimi yutmaya hazırım. Vites sayısı yükseltmek için ruble ve vites kolu değiştirmek yetmiyor, bütün sistem değişiyor :kötü:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa Zeybek
Maalesef hocam hadi 7-8"i anladık aynı ama 9-10 bile çok farklı sistemlermiş.

Satış fiyatı farkı çok fazla ama üretim maliyeti 10"da bir bile fark yoktur orta seviye donanımlar için. 10"lu sistemin zinciri belkide 6"lı sistemden daha az maaliyete üretiliyordur tahminimce. Kapitalizm işte.

Arya Stark

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Whistle
Merhaba arkadaşlar ben iki bisiklet arasında kaldım ve birinde Shimano altus diğerinde ise Shimano deore aktarıcı var ikisi arasındaki fark fazla mı sizce

Ben bu bisikleti daha çok beğendim ve 27 vites Shimano altus sistemi var.Renk olarak bu model daha hoş ve sade geldi.Fiyat;1400 Ama özellikleri iyi midir?
Bisiklet linki ; (link)

Bu bisikleti alacağım yer şiddetle önerdi ve çok daha kaliteli olduğunu söyledi.Shimano deore sistemi olduğunu söyledi. Fiyatı 1850 TL
Bisiklet linki ;(link)

Pek bir bilgim olmadığı için siz değerli arkadaşlara soruyorum.Sizce hangisini alsam ya da kullanan var mı? Yoksa başka marka mı alsam? Bu arada vites konusunda yanılıyor da olabilirim yanlışım varsa maruz görün :)

Şimdiden teşekkür ederim saygı ve sevgilerimle..

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Arya Stark
Arya hanım :p tam whistle diyecektim ki 17,7 kilo olduğunu gördüm. O fiyata şöyle bir şey var (link) arada neredeyse 5 kilo var. O bisiklet o fiyata göre çok ağır.

• Beğen
Tepkiler: Arya Stark

Arya Stark

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Whistle
@Mustafa Zeybek Öncelikle mesajınız için çok teşekkür ederim :tskler: Bianchi marka olan bisiklet sizce kadro bakımından iyi midir? Rengi çok hoşuma gitti de :)
Bu arada dediğiniz bisiklete de bakacağım pazartesi günü :harika:
Saygılarımla..

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Arya Stark
Jant ve fren haricinde bütün parçaları benim bisikletimle aynı. Sadece aynakolu benimkinden daha iyi. Sürekli arazide sürüyorum ve gayet yeterli geliyor. 16 kilodan ağır değilse alınır.

• Beğen
Tepkiler: Arya Stark

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Bisiklete Altus set koymayı düşünüyorum bisikletteki eski vites kulaklı , Altus ise kulaksız . Sıkıntı yaşar mıyım? Vites kolları ise tz20 yeni aldım. Yardımınızı bekliyorum

Mosso Relativo

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Mosso
Vidalı arka göbege tekli ruble takılır mı yoksa illa single speed arka göbek mi olması lazım?

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
467
Bisiklet
b'Twin
@bisikletcanavari iyi günler dilerim. Youtubedeki katlanır bisiklet Aynakol Dişli Değişimi videonuzu izledim. Emeğinize sağlık. İki dişliyi birden aynakolda tutma imkanı varmı? Bende tilt500 var, iki dişli dursa sadece çamlıca tarafında el ile bile olur küçük dişliye geçebilsem çok harika olur. Başka yerde küçük dişliye ihtiyacım olmuyor çünkü..

Tepki
0
İsim
Ali Rıza Sunkar
Bisiklet
b'Twin
Benim vites sistemimde kendiliğinden vites değiştime sorunu vardı bende bu sorunun zincirden kaynaklandığını düşünüp zincirimi değiştirdim ama yine de aynakola fazla yüklenince zincir vites değiştimeye çalışıyor sebebi nedir rublemi de değiştirmeli miyim? yardımlarınız için teşekkürler.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ali Rıza Sunkar
Tel gerginliğin azsa böyle bir sıkıntı olabiliyor.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Alt tarafa yükleyeceğim arka aktarcının bu durumda çalışmasının aktarıcıya veya farklı bir parçaya etkisi var mı ? Bu aralar bu 1x11'li sistemler çok bakar oldum merak ettiğim konulardan bir tanesi. Resmi alığım yabancı sitede herhangi bir sıkıntı olmadan kullandığını belirtmiş. İkinci resimdeki gibi çalışmasında.

Dosyalar

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.263
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba
Sora 3500 eski bir set mi?Sora'nın eskisi midir bu sistem?Yeni sistem Sora'nın ismi vs var mıdır,var ise nedir?Bilgi veren arkadaşlara teşekkürler şimdiden

Oğuzhan9

Üye
Tepki
1
İsim
Oğuzhan
Arkadaşlar merhabalar. Arka aktarıcım parçalandığı için yenisini alacağım ama aynısı almak istemiyorum. Tourney rd-a070'e 90TL vermektense Sora r3000 almak istiyorum. Malum 9'lu aktarıcı. Benim 7'li rubleme ve 7'li vites kollarıma olur mu ?

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Güzel bilgiler teşekkür ederim.