Vites kolunun çok sert olması (yol bisikleti)

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar , sol ( ön) vites kolum hem dişli büyütürken hem de küçültürken çok zorluyor beni ki özellikle küçültürken tek parmağımla yapamıyorum o derece sert. sora sti kullanıyorum bu arada. sizce sorun neyden kaynaklı ? ben kabloyu değiştirip birazda ön vitesi detaylı şekilde temizlemeyi düşünüyorum. farklı fikirler alayım diye açtım bu konuyuda

Scudo

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
Temizlemekle falan alakası olduğunu düşünmüyorum , vites ayarını yap en baştan

kablo değil tel bu arada :) (kablodan kastınız koruyucu kısımsa pardon ama onla ilgisi olduğunu sanmıyorum)

• Beğen
Tepkiler: anıl şentürkk

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Genelde vites telinin ön vitese yanlış bağlanmasından kaynaklı oluyor.
Söküp, uygun biçimde tekrar takarsanız sorun çözülecektir diye düşünüyorum.
Olmadı tel ve dış kabloları değiştirmek gerekebilir.

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@E.E tel , kablonun içinden geçiyor hocam ben yalnızca teli değil kabloyu da değiştirmekten bahsettim.

@halil ibrahim duran gökhan beyin dediği gibi bir durum değilse öyle yapacağım sağolun.

@Gökhan Toros deneyeceğim teşekkürler

Tepki
0
Beylerr bende yeni aldım bisikleti fakat vites değiştiririrken çok sert o yüzden baş parmağım yara bile oldu

Sizce çözüm nedir?

Olgu Erhan

Aktif Üye
Tepki
132
İsim
Olgu Erhan
Bisiklet
Lapierre
@Komando484870
Bisikletin üzerindeki vites marka modeli yüzünden olabilir. A101 de 185 tl den dağ bisikleti 18 vites satıyorlardı. Vitesleri deniyim dedim de ellemez olaydım :)

ordi

Daimi Üye
Tepki
331
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, bisikletimin ön ve arka aktarıcıların ayarlarını YouTube den izlediğim videolar yardımıyla yaptım, vites geçişlerinde bir sorun yok ama vites kolları çok sert oldu. Sebebi ne olabilir?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, bisikletimin ön ve arka aktarıcıların ayarlarını YouTube den izlediğim videolar yardımıyla yaptım, vites geçişlerinde bir sorun yok ama vites kolları çok sert oldu. Sebebi ne olabilir?
Tel gerginliği.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok sebebi olabilir. Tel gerginliği, yeni parça taktıysanız uyumsuz olması, telin doğru yerlerden geçirilerek aktarıcıya doğru açıyla takılmaması, tel veya hortumların eski veya kirli olması ilk aklıma gelenler.

ordi

Daimi Üye
Tepki
331
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok sebebi olabilir. Tel gerginliği, yeni parça taktıysanız uyumsuz olması, telin doğru yerlerden geçirilerek aktarıcıya doğru açıyla takılmaması, tel veya hortumların eski veya kirli olması ilk aklıma gelenler.
Bugün tellerin değişimini (yaklaşık 10.000km sonra) ve vites ayarlarını yaptım. Harika oldu.

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhaba yol bisikleti kullanıyorum ön viteste sol kol çok sert oldu öyleki elimle tamamını kavramadan geçiremiyorum. Nasıl çözebilirim. Bisikletim henüz yeni telleri kullanılmamış

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba yol bisikleti kullanıyorum ön viteste sol kol çok sert oldu öyleki elimle tamamını kavramadan geçiremiyorum. Nasıl çözebilirim. Bisikletim henüz yeni telleri kullanılmamış
Hem arttıran hem azaltan sert mi?
Tel gevşekken nasıl?

• Beğen
Tepkiler: Remanent

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hem arttıran hem azaltan sert mi?
Tel gevşekken nasıl?
Azaltan sert değil. Ancak bastığım anda tak diye atıyor. Arttıran ise çok sert ve fazla ittirmem gerekiyor.
Teli daha da gevşetirsem vites geçmiyor
Azaltan sert değil. Ancak bastığım anda tak diye atıyor. Arttıran ise çok sert ve fazla ittirmem gerekiyor.
Viteste vidalar ile nasıl ayarlandığı felan biliyorum ancak aktarıcıdan boşta uzanan kablo çok rastgele bağlı bende. Onun uzunluğunu nasıl ayarlamalıyım

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Benim bisiklet geldiğinde aynı şekilde arttıran çok sertti, attırıcı üstündeki gerginlik mekanizması fazla sıkıya ayarlıydı ama öyle olmazsa da vites atmıyordu. teli gevşetip attırıcıyı büyük dişliye hizalama işlemini ve sonra vites ayarını başta yapınca düzelmişti.
Ön attırıcının üstünde kendi gerginlik mekanizması varsa ondaki çizgilerin hizasından fazla gergin olup olmadığına bakılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim bisiklet geldiğinde aynı şekilde arttıran çok sertti, attırıcı üstündeki gerginlik mekanizması fazla sıkıya ayarlıydı ama öyle olmazsa da vites atmıyordu. teli gevşetip attırıcıyı büyük dişliye hizalama işlemini ve sonra vites ayarını başta yapınca düzelmişti.
Ön attırıcının üstünde kendi gerginlik mekanizması varsa ondaki çizgilerin hizasından fazla gergin olup olmadığına bakılabilir.
Anladım sanırım. Teşekkürler yarın sabah deneyip hemen dönüş yapacağım

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
claris R2000 kullanıyorum. Sanırım dediğiniz gibi bir gerginlik ayarı var ancak anlayamadım. Bir bakarsanız sevinirim.

Dosyalar

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
Son fotoğrafta teli yanlış takmışsınız gibi görüyorum, eğer doğru yerden çektirmiyorsa sağlıklı çalışmaz sistem.

• Beğen

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
claris R2000 kullanıyorum. Sanırım dediğiniz gibi bir gerginlik ayarı var ancak anlayamadım. Bir bakarsanız sevinirim.
Claris'te attırıcı üstünde gerginlik ayar mekanizması yok, ayar kablo üstü vidadan yapılıyor, o yüzden gerginliği kontrol etmek montajın doğru olduğunu anlamamızı sağlamıyor.
Yukarıdaki mesajda bahsedildiği gibi tel yanlış takılmış olabilir, Shimano'nun dokümanında ((link)) doğru geçiş şekli şöyle:

Claris'te kablonun geliş yönüne göre açılıp kapatılması gereken bir dönüştürücü var, "dönüştürücü sonuç aleti" ile birlikte kullanılıyor. Kablo kadronun ortasında bir delikten geliyorsa ve kılavuzdan geliyorsa farklı açılardan geldiği için bu dönüştürücüyle doğru açıda gelmesi sağlanıyor. Belki montaj sırasında dönüştürücü yanlış konumda bırakılmıştır:

Onun nasıl ayarlanacağı yukarıda linkini verdiğim dokümanın 13-17. sayfalarında anlatılıyor.

• Beğen

Remanent

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Son fotoğrafta teli yanlış takmışsınız gibi görüyorum, eğer doğru yerden çektirmiyorsa sağlıklı çalışmaz sistem.
Dediğiniz gibi, yanlış takmışım
Claris'te attırıcı üstünde gerginlik ayar mekanizması yok, ayar kablo üstü vidadan yapılıyor, o yüzden gerginliği kontrol etmek montajın doğru olduğunu anlamamızı sağlamıyor.
Yukarıdaki mesajda bahsedildiği gibi tel yanlış takılmış olabilir, Shimano'nun dokümanında
doğru geçiş şekli şöyle:

Claris'te kablonun geliş yönüne göre açılıp kapatılması gereken bir dönüştürücü var, "dönüştürücü sonuç aleti" ile birlikte kullanılıyor. Kablo kadronun ortasında bir delikten geliyorsa ve kılavuzdan geliyorsa farklı açılardan geldiği için bu dönüştürücüyle doğru açıda gelmesi sağlanıyor. Belki montaj sırasında dönüştürücü yanlış konumda bırakılmıştır:

Onun nasıl ayarlanacağı yukarıda linkini verdiğim dokümanın 13-17. sayfalarında anlatılıyor.
Hocam Dönüştürücü sonuç aleti derken neyden bahsediyor