Vites ayarları tam fakat tıkırtı?

dogac

Üye
Tepki
9
Merhabalar. Bende yeni sayılabilecek bir salcano astro 243 hd var. Vites ayarları tamam olmasına rağmen sanki bozuk, zincir diş atlıyormuş gibi bir his var pedal çevirireken. Ama vites geçişlerinde sorun yok, vites ayarını değiştirince de değişen birşey yok (geçişlerin bozulması dışında) Nereden kaynaklanabilir bu sorun?

Scudo

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Zincirden olabilir,Kadro kulağı yamuktur,Aktarıcı rubleye zinciri düz bir biçimde oturtmuyodur yani aktarıcı yamuk olabilir.Bence öncelikli sorun zincir (görmeden bişey diyemem) genellikle bu tip sorunlar zincirden kaynaklı.Ama hiç beklenmedik bi yerdende çıkabiliyor deneyip görüceksin.Örnek benim bisiklette 8 de ruble kaçırıyor yani bi diş atlatıyor pedal çevirirken bi diç boşa kayıyor tak die ses çıkıyor aktarıcıyı değiştirdim zinciri değiştirdim aynakolu değiştirdim vites takımını komple değiştirdim ama yinede düzelmedi rubleden hiç şüphelenmiyodum çünkü 250-300 km sindeydi ama sorun rubleden olduğu anlaşıldı cuma günü yeni bi ruble alıyorum kısmetse :) Deneyip gör derim.

dogac

Üye
Tepki
9
Ben de göbeklerdeki bilyelerden falan şüpheleniyorum. Çok dikkatli inceledim aktarıcıyı herhangi bir problem göremedim. Zincirin bakımını da yeni yaptım aslında tertemiz ve zefal pro lube ile yağlanmış aktarıcı dişlilerine kadar. Temizlikte kullandığım WD-40 acaba pedalın oradaki veya arkadaki göbeğe kaçtı da gresi mi aldı ama dikkat ettim sıkarken zincir ve dişlilerden başka bir yere gitmesin diye.

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Aktarıcıyı bi kontrol et istersen zincir düzmü geliyor yoksa yamukmu diye aktarıcı zinciri düz almalı yamuk alırsa rublede bu tür şeyler yapar.Birde her viteste yapıyor dimi bu sesi ?

Cengiz Gökalp

Forum Bağımlısı
Tepki
326
Bisiklet
Scott
niye bu kadar uğraşıyorsun ki. aldığın yerde bakımını yaptır derim. büyük ihtimal ya aktarıcıyı yamultmuşsun ya da vites ayarları tam değildir

• Beğen
Tepkiler: dogac

dogac

Üye
Tepki
9
Yamulan aktarıcı düzeltilebilir mi? Aldığım yere götürsem eminim bu böyle birşeyi yok diyecek. Balatası diske sürten bisikleti satıp bozuk olan jant ayarına oturur o abicim, ön diskteki alyenler gevşeyince niye sıkmadın dediği gibi. Götürürsemde başka yere götürürüm. Dediğim gibi vites ayarının bozuk olduğunu sanmıyorum güvenilir birine yaptırdım kendimde denedim. Zincir düz geliyor ve evet her viteste yapıyor.

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Aktarıcının 4 ayrı yerden kalite bi foto atma imkanın varmı ? Eyer varsa şu şekilde at bi düz çek bi zincire paralelliğini çek bide alttan çek daha iyi yardımcı olurum.

dogac

Üye
Tepki
9
En sonunda kararttım gözümü çevirdim bisikleti. En son vitese aldım videoda pek belli olmasa da pedalda müthiş bir titreme oluyor yüklenirken. çevirmeyi bıraktığımda da yine videoda dyulmuyor fakat arkadan gelen ses sanki artmış şu tırrr sesi.

http://desmond.imageshack.us/Himg15/scaled.php?server=15&filename=dscn6443z.jpg&res=medium
http://desmond.imageshack.us/Himg855/scaled.php?server=855&filename=dscn6439q.jpg&res=medium
http://desmond.imageshack.us/Himg27/scaled.php?server=27&filename=dscn6438u.jpg&res=medium
http://desmond.imageshack.us/Himg16/scaled.php?server=16&filename=dscn6437.jpg&res=medium

(link)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Kaptan yüksek vitesde benim bisikletin aynakol göbeğinde'de titreme oluyor.Tahminim çoğu bisiklettede böyle şuana kadar bindiğim bisikletlerin hepsinde vardı.Mesela Ön aynakolda zincir en üstte arka rublede 6,7,8.viteslerde titreme başlıyor:=).Pedalı boşa bıraktığınızda lastik yüksek hızda döndüğü için o sesin gelmesi normal.

• Beğen

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Ruble ve orta göbek biraz gevşek olabilir(Elle kontrol ederek anlayabilirsin)ve bir bisikletçide sıkılması gerekir.Ayrıca zincir baklalarını tek tek kontrol edin.Herhangi bir bakla'nın pim yerlerinde sıkışma olabilir.Kolay gelsin.

• Beğen

dogac

Üye
Tepki
9
Baklalara baktım sorunsuz. Hadi sesi titremeyi geçtim belki daha önce farketmediğimdendir ama normal sürerkende var bir takılma, zorlanma gibi birşey

dogac

Üye
Tepki
9
Arkadaşlar söktüm arka tekeri birdaha inceledim kasetten gelen tırrr sesi artmış eminim. Eskidende vardı o ses tabiki ama şimdi daha bir şiddetli geliyor.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Bornovada Selim ustayı tavsiye ederim. "özgebike" internetten adresi bulabilirsin. Başka isim önerenler olursa onları da değerlendirin tabi

• Beğen
Tepkiler: tunahan beyhan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar İyi akşamlar.
Bu konu havada kalmış o yüzden buraya yazıyorum. Aynı sorun bende de var sesin nasıl geldiğini anladım fakat problemi nedir nasıl çözülür bilemiyorum. Vites arka rublenin küçük dişlisindeyken, zincirin aktarıcıdan rubleye geçtiği bölgede baklalarda ufak tefek zıplamalar oluyor. Çevirirken tıkırtı ve titremeye sebep oluyo. Yardımcı olunabilirse çok sevinirim. Servis bi sorun olmadığını söyledi ama çok rahatsız edici bi durum bir vites eksik kullanıyorum bisikleti. Aklıma gelen rublenin sorunlu olması, zincirin bozulmuş olması, yeterli temizlenememiş olması (tam olarak temizleyebildiğimi sanıyorum)... gibi sebepler.
Video da şurada izleyebilirseniz: (biraz büyük boyutlu ama anlaşılabilir şekilde olması için öyle gerekti kusura bakmayın)

(link)

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Zincir iki dişli arasında karar vermekte zorlanıyor olabilir. İnce ayar gereklidir. Bu ayarın adı SIS ayarıdır. Shimano tourney için bu ayar mekanizması aşağıdadırScreenshot_2016-12-07-09-12-57.png
Diğer ayarlara ve diğer sistemlerin ayarlarına da google beyden kullanma kılavuzlarını aratarak ulaşabilirsiniz. Genelde benzer ayarlardır zaten.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Eray Gündoğdu
Çok teşekkür ederim bu çok işe yaradı

Vites ayarları da sorunu çözemedi. Sanırım jant göbeği ve aktarıcı uyumlu değil ya da jant göbeği sorunlu (shimano mt15). Jantı değiştirip deneyince sorun ortadan kalktı. Jant göbeği değiştiriyoruz.