Vites ayarı tutmuyor

B

BF Okuru

Misafir
Bisikleti ayakta tutacak seylerden nerde satiliyor tek.basima yapamirum :agla::eek:ops::utan:

Scudo

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.338
İsim
Mugen
@Auron Sanchez
şimdilik seleyi indir, hoodları koltuk yada altına bez - yastık bişey koyarak ters çevir, gerekirse yere

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@Tasogare ters cevirip yapmasini ben pek onermiyorum bisiklet ters dondugu icin zincirin alt (uste gore daha gergin) tarafi uste geliyor zincir bollasiyor ayari tam tutturamaz gibime geliyor..

• Beğen
Tepkiler: Zefal017

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Cannondale
@Zen.eren Vites geçişlerinde sorun varsa bunun nedeni tel gerginlik ayarıdır. L ve H vidalarıyla ilgisi yoktur. L ve H vidalarını olması gerekenden gevşek bırakırsanız zincir rubleen çıkar, boşa düşer, fazla sıkarsanız da en büyük ve en küçük dişlilere geçmez. Bu vidalar limit vidalarıdır, mekanizmanın en büyük ve en küçük dişlilerden dışa doğru gitmesini önler, tam son ruble dişlileri hizasında hareketin durmasını sağlar.

• Beğen
Tepkiler: Tasogare

pcmnyk

Üye
Tepki
25
o vidalarla fazla oynamayın arkadaşlar en büyük dişliye geldiğinde mekanizma yukarı çıkmaya devam ederse canınız çok yanar benden söylemesi mekanizma janta çarparsa başına büyük masraf açılır. O yüzden 1 vitesteki son nokta ayarına kesinlikle çok dikkat edin. Benim başıma gelmişti eskiden yeni jant ve mekanizma almak zorunda kalmıştım. @Auron Sanchez

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
@Zen.eren benim tavsiyem bisikleti ters çevirmek yönünde çünkü bu şekilde limit civatalarını gormenize olanak tanır daha ince ayara imkan verir gibime geliyor

• Beğen
Tepkiler: Tasogare
Tepki
3
İsim
Şaban D.
Bisiklet
Sedona
Selamlar. Bendeki sorun da vites ön ve arka en küçük dişlide kalkış yaparsam pedala yüklendiğim anda zinciri çat diye dışarı atıyor. Kalkışta o vitesi kullanmamaya dikkat etmeye başladım. Bunu vites ayarı ile çözebilir miyim?

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.338
İsim
Mugen
@sabandagdemir
birinci vites yani, biraz detaylandırırmısın ? nereye dışarı atıyo ? janta mı, kadroya mı, camdan aşağı mı :p

düzenleme: birinci vites değilmiş sıcaklar nedeniyle fatal error vermişim :)

pcmnyk

Üye
Tepki
25
@sabandagdemir zinciri çarpraz kullanmayın. Eğer vitesleri ynlış kullandıysanız en küçük dişli aşınmış olabilir kontrol edin.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Cannondale
@Cuneyt Erkman Bisikleti ters çevirirseniz limit vidaları hiç görünmez. Yukarda linki verilen malzemeden ya da benzerinden almak gerekir.

Ayrıca, o vidalarla oynamanızı önermem, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız.

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Shimanonun kendi tarifi var. İkinci vitese alıp vites kolundaki boşluğu alarak ayarlamak gerekiyor ve üçüncü vitese değerek ses çıkarması gerekiyor. Ne kadar işe yarıyor bilemiyorum.

Tepki
3
İsim
Şaban D.
Bisiklet
Sedona
Forumda aramadan buraya yazıp vaktinizi aldım.
1-1 1-2 1-3
2-3 2-4 2-5
3-5 3-6 3-7
şeklinde kullanıma dikkat edersem sorun yaşamayacağımı düşünüyorum.

@Tasogare camdan aşağı atıyor çok sıcak ya :confused: (Dışarı derken ruble ile kadro arasına, en küçük dişliden sonraya demek istemiştim)

@pcmnyk uyarınız için teşekkürler. Vitesli bisiklet ile geçmişim henüz bir hafta, sorun acemilikten kaynaklanıyormuş.