Vites ayarı tutmuyor

Tepki
59
Bisiklet
Diğer
Öncelikle merhabalar, uzun süredir takip ediyordum ama foruma yeni katıldım :) Sorunum 1. vitesteyken sürekli çat çat şeklinde ses geliyor. Teli gevşetsem bu seferde 9. viteste sorun oluyor.
Vites üzerinden low ayarı yaptığım zaman bu seferde çarktan atıyor veya 1. vitese geçmiyor. Vites markası Shimano Alivio
Haftasonu yaklaşık 200km'lik bir yol yapacağımdan dolayı vitese ve zincire zarar vermek istemiyorum Bu sorunu ne şekilde çözebilirim? çıldırcam yoksa :)

Scudo

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Aynı sorun bende de var halledemedim zamansızlıktan. +1

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
İki tane ayar kolu vardır(biri arka attırıcıya bağlanan kablonun bitiminde diğeri vites kolundan çıkan kabloda)
ikisinden de ayar yaptınız mı? (limit vidalarından bahsetmiyorum)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ha bir de zincir ve rublenin kirli olması vites ayarını berbat eder, iyice temizleyip (jokey dişlilerini ayrıntılı temizleyip) yağlayın sonra ayarlayın.

Yine de ayar tutmuyorsa suçlu ömrü biten kablolardadır, değiştirmek gerekir.

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
hocam ilk önce h ve l vidalarıyla vitesin sınırlarını belirleyin, ardından vites geçişleri için telin gerginliğiyle oynayın. bunu kavrayabilirseniz vites ayarını halledebilirsiniz

Burak Kuruoğlu

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
b'Twin
bende şöyle bi durum var bazı viteslerde anında geçiyo bazılarında gecikmeli geçiyo bu durumda her viteste teker teker mi tel gerginliği ayarlıycam?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Burak Kuruoğlu
Arkadaslar bu sorun bende de olustu, yolda hizla giderken vites attigim sirada gec geciyor dengemi kaybediyorum ayakta sürerken. Bisikletin zincir yağının az olmasindan mi kaynaklaniyor olabilir bu olay? Çünkü tak tak ediyor iki vites geciyor bi yukari bi assagi bazen tek geciyor anlamadim sinir bozuci bir durum. Bisiklette daha iki günlük ne yapmam lazim bilen bir arkadas cevaplarsa mutlu olurum , tesekkürler simdiden

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez Tel gerginliğiyle alakalı.Eğer vites düşürürken zorlanıyorsa L-H vidalarından L vidasını sıkman gerekiyordur.Vites geçişlerind sıkıntısız ama geç geçiyorsada tel gerginliğinde olabilir internet üzerinden arka aktarıcı vites ayarı videolarından yararlanarak kolayca ayarlayabilirsin :)

• Beğen
Tepkiler: Aziz89 ve Zefal017

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Zen.eren Tamamdır hocam bakıyorum hemen teşekkürler :) Şöyle şeyleri yapmayı öğrenmek lazım keşke bi kitap vs. bi şey olsa da sürekli okuya okuya öğrensem. Video cevaplarımın hepsini vermiyor :D Atilla bisikletinki iyiymiş ama

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez Kitaba gerek yok hocam artık kitaplardan daha çok bilgi internette :) Youtube kanallarında (Geziniyo,İki teker bir adam,atilla bisiklet) böyle bilgilerini kolaylıkla öğrenebilirsin.Kolay gelsin bisikletten memnunmusun güncel bilgilerini paylaşırsan çok memnun oluruz inceleme konunda :)

• Beğen
Tepkiler: Zefal017

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Zen.eren Hocam çok memnunum bi sıkıntım yok şükür, bi zincir yağlamam gerek acilen, bi vites ayarı yapmam gerek geçenlerde yaptırmıştım ancak anlamadığım şekilde şuanki durumuna geldi :( Bugün bi bisikletçiye gideyim ordan dönüşte yazacağım size son durumları, fotoğrafta çekerim tura çıkıp eğer yağlamayı yapabilirsem :D

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez Yakınlarında decathlon varmı ? bildiğim kadarıyla 6 ay ücretsiz bisiklet bakımı ve garantisi yapıyorlar..

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
@Auron Sanchez Anladım :) Alurumuzu kaliteli usta biryere emanet etmek gerek ara sokak bisikletcilerine ben pek güvenemiyorum.. Ama vites ayarı çok basit dediğim gibi.Aşağıda linkini paylaşırım güzel bir videonun.Zincir yağı içinde Würth marka bir balata spreyi ve zincir yağı (sprey) alırsan işini çok iyi görür diye düşünüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Zen.eren Hocam balata spreyi ile ağzım çok yandı ya benim janta gelmişti önceki bisikletimde jantın gelen kısmındaki yazıyı ve rengi söküp beyaz bırakmıştı orayı :( Malesef Ispartada kaliteli bisikletçi denecek bir usta yok, geçen gittiğim bi arkadaş iyiydi onun dışındakilerden iyisini görmedim. Kendim öğrenmek istiyorum yapılışını bu yüzden