Virajlarda yana yatmak

Scudo

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Halil EROĞLU

Yan yatırabildiğin müddetçe virajları daha hızlı dönebiliyorsun sonuçta, ben de çok istiyorum daha çok yatırayım diye ama ön teker kaydı mı ağzımı yere vurmaktan çok korkuyorum :)

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Dikkat et dusme. Dusersen " yan yatti camura batti" derler sonra:)

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
mtb ye ince yol lastiği takınca denediğim olaydır. dik bir yokuştan sonra frensiz yatarak sokağa girmeye çalıştım 1 şerit sürüklendim. o olaydan sonra dişli lastiğe geçtim virajlara ayağa kalkıp virajın tersine ağırlık vererek girerim

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikletin tasarimi, viraja giris hizi, viraja giris ve cikis acisi, surulen yolun yapisi, hava sarti, lastigin dis + hamur yapisi dolayisi ile tutunma gucu, lastigin hava basinci, surucunun yetenegi...

Hepsinin toplami bisikletle ne kadar yatip yatamayacaginizi gosterir :)

Kisacasi siz normal suruslerinizi yapin, virajlarda bisikletin sizi tedirgin edip etmedigi sinirlari hissetmeye calisin ve sonunda bu bir oto refleks konumuna gelir. Ama hergun yaptiginiz bir donuste bile bu bilesenlerdeki kucuk bir degisiklik veya anlik dalginliginiz veya o gun orada dusurulmus kucucuk bir cisim nedeni ile dusebileceginizi, yaralanabileceginizi unutmayin ;)

• Beğen
Tepkiler: Fatih Çetin
Tepki
9
İsim
FURKAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende dalga geçen arkadaşları dikkate almadım zaten.Görüyorum ki konu baya ilgi çekmiş.Baya bilgi aldım teşekkürler

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@FURKAN KIZIL

Şimdi herkesin bisiklete binme amacı farklı. Kimisi sizin gibi virajlarda limitleri zorlamayı tercih ederken kimisi bir başka konuda bahsedildiği gibi sevgilisiyle el ele tutuşup gezmek için biniyor. O yüzden Sizi yadırgayanları (abes olsa da) anlayabiliyorum, siz de anlayışla karşılayabilirsiniz bence. Hem öyle aşağılayıcı bir mesaj görmedim ben, bence siz de görmeyin :)

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Türkiyede bisikleti yan yatıracağın yer nerde ki,ayrıca trafikte olmayacak,o yolu inmeden her santimini bilerek çıkman da gerekecek ki taş ,dal parçalarını bilesin.Nibali videosu da koymak gerek zira en iyi inişçilerden.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@FURKAN KIZIL

Dalga geçenleri boşverin. Siz yine de böyle bir şey denemeyin. Başarılı olabilirsiniz ama bir de ya olamazsam diye düşünün. Çünkü olamadığınız takdirde sıkıntılı bir kaza sizi bekliyor demektir. Ama ille de böyle bir şey yapmak istiyorsanız, kontrollü ve sağlam giyinip (kask da dahil), ondan sonra deneyin ama yine de asla ve asla önermem, önermez kimse böyle bir şeyi.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bir ara İstanbul Park'a gitsek 10 -15 kişi "şöyle şöyle bir maruzatımız var,deneme yapacağız" desek içeri girip deneyemez miyiz??
Hem arkadaşın dediğini denemiş oluruz,hem de güzel bir anı olur... Nasıl fikir??? :harika: ;)

Istanbul Park Circuit.jpg

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen yıl Vuelta bi etapta Jerez pistine girmişti sanırım. İzleyemedim ama merak ediyorum nasıl gittiklerini.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Virajlarda zaten fiziksel olarak yana yatmazsanız dönemessiniz ama bunun sınırları çok ince . Mesela motogp izleyip o hareketleri yapmaya çalışırsanız kaza yapmanız muhtemeldir. Sonuçta bisiklet lastikleri mtb olsa bile kalınlığı çok fazla değildir.Bu yüzden virajda tekere küçük taş parçası ya da tozlu bir alan denk geldimi siz istediğiniz kadar iyi sürücü olun farketmez düşersiniz :)

@Emre Yönlüer
Böyle bir etkinlik açılmıştı geçen yaz. Ben gidemedim ama çok eğlenceli gözüküyor :D

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
@Emre Yönlüer

Geçen sene parayı veren herkesin katılabildiği bir yarış düzenlenmişti. Bu sene de düzenlenebilir: (link)

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Oğuzhan Y.
Süper miş gerçekteeen... :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sola döndüğünü varsay, dönmek için gidonu sola çeviriyorsun ancak dönerken sol elin ile gidona kuvvet uygulayıp bisikletten güç alarak vücudunu sağa doğru ittiğini varsay. Ayrıca sola dönerken sol diz yukarıda olacak, sağ bacak ile ağırlığını sağa doğru vereceksin.
Tasvir etmesi zor bir olay, bilinçsizce yapılabiliyor ama başkasına anlatması ve başkasının anlaması o kadar kolay olmayabiliyor.

olympos

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Enes
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sola döndüğümüzü varsayarak, bisikleti sola doğru yatırıp tüm ağırlığımızı sağ pedala verirsek olabilir bence. Önce ayağa kalkıp bisikleti sola yatırıp buna alıştıktan sonra oturarak ta yapılabilir. (daha önceden ayakta yaptım ama otururken denemedim hiç)

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@özcan yılmaz
Hocam bisikleti yatırmak için özel bir yere gerek yok ki;düzgün lastikler ve basit tekniklerle her viraj, her köşe, her göbek buna müsait. Trafikse hiç sorun değil, araçlarla aynı hızdaysanız trafiği aksatmadan motosikletler nasıl viraj dönüyorsa siz de öyle dönebilirsiniz. Viraj tekniğini bildiğiniz zaman yol bisikleti sürmekten inanın çok zevk alıyorsunuz :)

• Beğen
Tepkiler: Fanonn

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Sağa dönmek için sağ elciği, sola dönmek için sol elciği ileri itin. Bilmeyenler için mantıksız gibi, ama deneyin.

Tepki
9
İsim
FURKAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar ben bunu illa yapacağım diye birşey söylemedim.Kolaysa yaparız diye düşünmüştüm.Yapmanın gereksiz olduğunu düşündüm amacım konuyu açarken biraz da bilgi edinmekti.

• Beğen
Tepkiler: Fanonn

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Fanonn, post: 1602922,ember: 49210
O dediğiniz drift yapmak için değil mi??? :agla: