Vegan beslenme

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@BerkEvren

+1

Ben açmayı düşündüm ama sonra açacağım diğer başlık bu başlıkla birleştirilir diye vazgeçtim.

Şahsen bu başlığa vegan beslenme ile ilgili bilgi almak ve arada veganlıkla ilgili bir haber gördüğümde bu başlık altında paylaşmak için giriyorum.

Scudo

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Watts Per Kilo
Vasat:)
Niye vasat oluyor?Kimin vasat olup olmadığına kim karar veriyor?
Eğer yanlış bir şey söyleniyorsa,düzeltebilirsiniz..
Onlar trollll
Bunlar vasattt filan..!

Her konu içinde ''admin yardımcılığı'' yapılması da doğru değil..Bu konu içinde yazılan her mesaj veganlıkla ilgili değildir..Her konu da böyledir..Muhakkak her konu içinde,farklı şeyler tartışılacak,farklı insanlar konuya dahil olacak,trollük yapan olacak,çok güzel mesajlar yazan olacak..Konu dışı mesaj yazan herkesi konudan uzaklaştırmaya kalkarsanız,forumda mesaj yazacak kimse bulamazsınız..
Az rahatlayalım,bırakalım herkes istediğini yazsın,doğru olan muhakkak böyle yapıldığı sürece ortaya çıkacaktır..
İnternetin en güzel yanı,her türlü insanı bir araya getirmesidir:harika:

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
Ben bir Vegan olarak, hayvanların sömürülmesini, hapsedilmesini, öldürülmesini kabul etmiyorum. Çoğu hayvan yiyen insanın da aynı düşüncelere sahip olduğuna inanıyorum. Fark şurada başlıyor; kedi köpek sevilir, koyun inek öldürülür ve yenir diyor bu çoğu insan.
Hayvanların sömürüsüne ( türcülük yapmadan tüm hayvanlar) ve katledilmesine karşı durulmasının vicdani ve insani bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Kediyi sevdiren koyunu öldürten sebepleri konuşabiliriz.

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
Veganlık ile ilgili sorulara cevap olabilecek güzel bir sayfa..
Anlatımları sade ve düzenli. (link)

(link)

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Abdullah ozturk
Bu sömürme meselesinden bahsettik mi?
İnsan denilen canlı,bir şeyleri sömürmeden hayatta kalamaz ki..Hayvanları sömürmüyor,onlar üzerinden nemalanmıyor olabilirsiniz ama insanları sömürüyorsunuzdur..İnsanları sömürmek demek,kabaca insanlardan faydalanmak demektir..Bir işyerinde işverenseniz,işçileri;işçiyseniz başka işçileri sömürmek zorundasınız..Mutlaka dominant olmaya çabalamalı,böyle böyle,birilerini sömüre sömüre ilerlemek/çalışmak zorundasınız..Bunu daha da net ifade edecek olursam,askerlik örneği verilebilir..En tepede genelkurmay başkanı,tüm altını sömürür..En aşağıdaki er ise,sömürecek bir şeyi olmamasına rağmen;diğer erlerle yardımlaşarak hareket ettiği için,diğer erleri sömürmüş,yani onlardan faydalanmış olur..

Bu bakımdan veganlığı kutsallaştırmak ve bunu sömürü üzerinden yapmak doğru değil..Hayvanlara karşı hassassınız,tamam,şahane ama ''hayvanların sömürülmesine biz karşıyız'' demeniz,sizleri sömürü karşıtı bireyler yapamaz..Sonuçta bilimsel olarak hepimiz bir hayvan türüyüz..
Kapitalizmin içinde eriyip giden bir insanın(hayvan),''hayvanlar sömürülmesin'' diyerek veganlığı çok doğru bir şeçimmiş gibi lanse etmesi,pek doğru değil..

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Boşuna debelenip demagoji yapma @ahlaksız, bir dediğin diğerini tutmuyor. yakında ''ben size vegan olamazsınız demedim, adam olamazsınız dedim'' e getireceksin konuyu. Daha fazla kendini de küçük düşürme, insanların boğazından geçen rızklarına bu kadar müdahil olmayı bırak..

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Serrchi
Debelenmek,demagoji yapmak,tutarsız olmak,küçük düşmek falan filan..:kahve:
Yazdıklarıma itiraz edecekseniz,buyrun,sizi okuyorum..Siz itiraz etmiyorsunuz,direk şahsıma yönelik cümleler kuruyorsunuz..Niye?
Niye yazdıklarımdan bu kadar rahatsız oldunuz?
Ben veganları kötüledim mi,aşağıladım mı,hakaret mi ettim bu insanlara?!Nedir yani?!
Ben bir taraf olsam da,beni böyle aşağılasanız,sizi anlarım ama ben taraf değilim ki..!
Veganlar da umurumda değil,vegan olmayanlar da..
Sistemle alakalı,veganlığın kutsallaştırılmasıyla alakalı iki cümle kurdum,hepsi bu..

Bu arada RIZIK kelimesine bayıldım:D

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
@ahlaksız
Sizin bakış açınızla bakarsak ''insanlar sömürülüyor bu yüzden hayvanları sömürmemizde bir sakınca yok'' gibi bir düşünce çıkıyor. Çevremdeki çoğu vegan insan sömürüsünün farkında ve ellerinden geldiğince bunu da hayatlarından çıkarmak için çabalıyor. Ama insan sömürüsünü hayatımızdan çıkaramıyoruz diye vegan olmayı bırakacak değiliz.

Ayrıca veganlık kutsallaştırılan bir şey değildir. - nötr + gibi düşünün. Biz veganlar ''çok büyük iyilik yapıyoruz, en iyi insan, en erdemli insan biziz'' demiyoruz ki. Biz olması gerekeni yapıyoruz.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@alcest
Nasıl da itiraf ettiniz:)
OLMASI GEREKEN..!
Olması gereken ne demek?Doğru olan,hakikat..Siz doğru olanın,hayvanların sömürülmemesi gerektiği olduğunu belirtiyorsunuz..Bunu bir hakikatmiş gibi lanse ediyorsunuz ama böyle bir şey yok işte..Bu sizin hakikatiniz..Olması gereken diye bir şey yok..Siz bir şeyi tercih ediyorsunuz,hepsi bu..İşte buna ''kutsallaştırma'' diyoruz..

Sonuçta hepimiz bir şehir/sistem içinde yaşıyoruz ve bu sistem içinde doğru/yanlış diye bir şey yoktur..Matrix'i düşünün..Matrix içinde doğru/yanlış diye bir şey var mı?YOK..
Haliyle böyle bir sistem içinde bulunan birisi,''olması gerekeni ben yapıyorum'' diyemez..Sadece bir şey seçiyorsunuz,aslında seçtiğinizi sanıyorsunuz..
Şehir hayatı denilen şeyi,bir tavuk çiftliğine benzetebiliriz..Çiftlikteki tavukların tek misyonu yumurta üretmektir,hepsi bu..Birileri tavuğa yem ve su veriyor,tavukta bunun karşılığında yumurta veriyor..Sistem denilen şey bu..
Bir şehir içinde olan herkes,aslında bir tavuktan farksızdır..Sistem bize su/yiyecek veriyor ve bizden kabaca vergi vermemizi istiyor..Böyle bir tavuk çiftliğinde olup,ben şöyle düşünüyorum,ben şöyle şeylerin doğru olduğunu savunuyorum demeniz,bir şeyi değiştirmiyor..Sizi hakikati bulmuş bireyler de yapmıyor..Sadece takılıyorsunuz,hepsi bu..

Sistemle ilgili bir film önereyim..Taze,güzel bir film;
(link)

• Beğen
Tepkiler: BugAdam

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
@ahlaksız
İtiraf etmedim. Bu her zaman söylediğim bir şey. İnsan dışı canlılara ne gözle baktığınıza göre değişiyor durum. Söylediğiniz şey bana komik geldi. Sizi öldürsem ve bu benim tercihim desem aynı şeyi savunacak mısınız acaba? Sırf yasalar insanlara ayrıcalık tanıyor diye böyle konuşabiliyorsunuz.

Bahsettiğimiz hayvanların bizim gibi ailesi var. Bizim gibi mutlu oluyorlar, yiyorlar, sevişiyorlar, paylaşıyorlar. Onları değersiz nesneler olarak görmeniz üzücü.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@alcest
Beni öldürürseniz,konuşma hakkım olmayacak ama:D
Ne demek istediğimi anlatamıyorum..Ben veganlığın hakikat gibi sunulmasına itiraz ediyorum..

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
@ahlaksız çok fazla genelleme kullanıyorsunuz yazılarınızda, muhtemelen sağlam dayanak olması için, bununla birlikte size cevap verme hususunda bu yazı biçiminiz şevk kırıcı olabiliyor.
Size şunu hatırlatayım ; 150 yıl önce köleliğin biteceğini savunsaydınız saçmaladığınızı söylerlerdi. 100 yıl önce kadınların oy verme hakkının olduğunu söylediğinizde size gülerlerdi, siz de veganlara şimdilerde bol bol gülücük atıyorsunuzdur :)

İnsan olarak "Özel olarak yaratılmış" bir tür olmadığımızı kabul ettiğimizde, hayvanlardan gelen ve onların çektiği acıları somutlaştıran tüm ürünleri satın almamamız gerekeceğini anlayacağımızı düşünüyorum.. Bu düşünsel geçiş ; kölelikte,insan haklarında, kadın haklarında da olduğu gibi bir anda olmayacak , toplumun sindirmesi özümsemesi için süre alacaktır. Veganlık konusunda da Öncülük edenler olacağı gibi , eskiyi mevcut düzeni savunmak isteyenler de tabii ki olacaktır.

Son 5-10 yılda , bazı ülkeler canlı hayvan (şimdilik evcil hayvanları) ticaretini yasakladı, bir kaç ülke önümüzdeki yıllarda yasaklayacaklarını şimdiden belirttiler. Değişim zaman alıyor , bence işin özü yukarıda altını çizdiğim cümlenin ne kadar çok insan tarafından ne kadar kısa sürede kabul göreceği.

Syg

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Abdullah ozturk
Haklı olayım,sağlam yazayım,beğenileyim gibi endişelerle cümle kurmuyorum..Spontane yazıyorum,bu bakımdan itici olabilirim:)
Dediklerinizi anlıyorum..Peki..
Ben ne diyorum?Herkesin hakikati farklıdır..Ortak bir hakikatten söz edemezsiniz..
Bu tarz konular sosyoloji ilmi içine girer ki;sosyoloji,matematik/fizik gibi bir ilim dalı değildir..
Sizler veganlığın doğru bir tercih olduğunu ve Dünya'nın da gelecekte vegan olacağını söylüyorsunuz..Belki bu dediğiniz gerçekeleşebilir,bunu bilemeyiz..Evrimin insanlığı nereye sürükleyeceğini kestirmek zordur..

Bugün Türkiye'deki tüm kadınlar özgürce oy kullanabiliyor mu?Kullanamıyor..Ben biliyorum bunu..Kadınların özgürce oy kullanmaları doğruysa,bugün kadınlar niye oy kullanamıyorlar?
Kadınların oy kullanması doğru bir şey mi veya oy kullanmak doğru bir şey mi?Bunların tümü göreceli konular..Sosyolojide öyle mutlak doğru diye bir şey olamaz..
Kölelik bugün yok mu?Sadece şekil değiştirdi..
Veganlığın bir hakikat olduğunu bu konular üzerinden doğrulayamazsınız..
Mesela ben idama karşıyım..Siz de diyelim ki,karşı değilsiniz..
Hangimiz doğru taraftayız?
Ben kadınların kürtaj yaptırmalarına karışılmamalı diyorum..Siz de karışılmalı diyorsunuz diyelim..
Hangimiz doğru taraftayız?
Bana bugün doğru şudur diyebileceğiniz bir şey var mı?YOK..!
Ben ateistim..Siz de Müslümansınız diyelim..
Hangimiz doğru tarafta?
Bana göre ateizm hakikattir,size göre islam..Gelecekte de böyle olacak bu..Belki gelecekte büyük çoğunluk ateist olacak ama birileri yine islamın hakikat olduğunu savunacak..

Benim takıldığım noktayı atlamayın lütfen..Ben veganlığın ''evrensel bir doğru'' veya ''beynelmilel bir hakikat'' gibi sunulmasına itiraz ediyorum..Sizin vegan olmanıza filan değil..Bilakis ateist birisi olarak azınlık olmanın ne demek olduğunu çok iyi bildiğimden,sizleri çok iyi anlıyorum..

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
Ateizm ile veganlık aynı şey değil. Şöyle düşünelim:

Ben ateist olduğumda kimseye zarar vermiyorum. Ateist olduğum için bunu zaten biliyorum. Ama vegan olmadığımda canlılara acı çektirip, hayatlarını yok ediyorum.

Veganlığın doğru bir tercih olduğunu söylüyoruz çünkü hayvanları yok etmek, onlara acı çektirmek doğru bir şey değildir di mi?

Herkesin hakikati belirli konularda farklı olabilir. Bütün konulara bu açıdan bakarsak sorunlu bir eylem ortaya çıkabilir.

Mesela siz nasıl bir balığı öldürüp, yiyip ''benim hakikatim bu'' diyorsanız; benim de sizi öldürüp ''benim de hakikatim bu'' deme hakkım ortaya çıkar.

• Beğen
Tepkiler: 9magiko ve dnzlye

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@alcest ''azınlık'' anlamında ateizm ve veganlık aynı şey..Ben de Türkiye'de yaşayan bir azınlığım,siz de..Bunu demek istedim..

Hayvanları yok etmek veya onlara işkence etmek bana göre yanlış ama bu,bana göre işte..
Buna rağmen sucuk alıp yiyiyor muyum?Evet..Bu da benim paradoksum..

Forumda hayvanseverlik konusunda da,benzer şeyleri söylemiştim..Hayvanseverler de,hakikatin,tek doğru olanın hayvanları sevmek,onlara yardımcı olmak olduğunu iddia ediyorlar..Yanlış işte bu..Böyle bir şey yok..Kendi kendilerini kandırıyorlar..
Ben insanların evlerinde köpek beslemelerine bile karşıyım..Hatta geçen gün izlediğim şu filmden sonra,evde kedi/balık besleyenlere de karşıyım diyebilirim..Her türlü hayvan beslenmesine karşıyım..:)
Film de şu;
(link)

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Yegah
Hayvan besleyenlere karşı olduğum için mi?Hangi konuda saçmaladım?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kuzu eti yiyorum malesef ,orada sucluyum ,yapılacak bir şey yok protein şart ,yemez isem pedal kesmeden nasıl gideceğim proteinsiz vücud yığılıp kalır ,yüzde 70 yağ odaklı beslenme derken zeytinyağlı yemekler öncelik ,tereyağlı omlet ,karbonhidrat km fazla olur ise önceden alıyorum ,kısa mesafe idman sürüşlerinde aşırı karbonhidrat yüklenmiyorum ,genelde uzun mesafeli turlar fazla olmuyor bu turlarda anlayış kısa mola tempo oluyor buradada önceden karbonhidrat depolarının yüklü olması gerekir ,,,