Vegan beslenme

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erensoy
Etle beslenen hayvanlar hızlı, otla beslenen hayvanlar yavaştır demek, hayvanlar alemini bilmemektir.Ayriyeten bir canlının yavaş-hızlı olmasını belirleyen durum etçil ya da otçul olması değil, evrimsel süreç belirler.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Güzel bir bakış açısı.
" kaz dağlarına mezbaha yapılsaydı, yine aynı tepkiler verilir miydi?
hayır, verilmezdi. hayvanları kesebilir ama ağaçları kesemezsiniz; çünkü, ormanlar insana oksijen veriyor. hayvanların eti ise yine insana besin oluyor. yani, tüm bu tepkilerin nedeni insan merkezci arzulardan kaynaklanıyor. dikkat edlirse, ülke, vatan, insanlık gibi sözcükler etrafından gelişen protestolar görüyoruz. oysa, ormanlar her coğrafyada yakılıyor, dağlar her yerde kazılıyor. örneğin, daha geçenlerde sibirya'da 3 milyon hektar orman yandı.
doğa için mücadele ettiğini söyleyenler, elbetteki kendi doğa anlayışlarıyla motive oluyorlar. ne varki, doğanın insan baskısı altındaki özneleri olan hayvanlara dair tutumları büyük çelişki barındırıyor. hayvanları nesneleştirip, ağaçları kurtarmaya çalışmak mümkün mü? endüstriyel sistem veganlık önündeki önemli bir engelken, hümanist insanmerkezcilik vegan-hayvan özgürlüğünü dışlayarak doğaya karşı cephede yerini alıyor."

Kaynak: Orman Işık

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Vegan beslenmeye saygı duyuyor ve bir etçil olarak aynı saygıyı bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: efaruk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Doğa'da bir çok canlı var diye başlarmışım. :)

Koyun'un ömrü 10-12 yıl
İnek'in ömrü 18-22 yıl

İnsan ömrü bunların en az 4-5 misli. İnsan sadece vegan beslenerek yaşayamaz (bence), insan vücudunun ihtiyaçları daha karmaşık çünkü insan daha karmaşık bir canlı.

Kişisel olarak edindiğim tecrübe, çok az kırmızı et tüketmek, çok az peynir ürünleri tüketmek, karbonhidrat neredeyse hiç yememek, meyve çok az tüketmek, sebze istediğin kadar tüketmek. Ayrıca toplamda ne yerseniz yiyin az yemek yemeli. Sürekli aç gezecek şekilde...

Mesela ne bir koyun ne de bir inek size bu satırları yazamaz. :) Kalkıp onlar gibi beslenmeye çalışmak anlamsız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sevgili arkadaşlar, ben yıllardır her besine bodostan dalan bir beslenme şeklini benimsemiş bir bireydim. Nasılsa spor yapıyorum, her gün km lerce pedal çevirip 2000-3000 kalori yakıyorum derdim ve bir şey olmaz parolasıyla dümdüz giderdim. Bu tarz bir hayat altmış yaşına kadar hiç sıkıntı çıkarmadı. O kadar ki, beyaz peynir yerken altına tereyağ sürerdim, chokella yerken tereyağla beraber lüpletirdim. Hanım börek yapardı ben yarım tepsiden aşağı yemezdim, sütlaç yapardı dört beş kaseyi yok ederdim. Sonra ne mi oldu...? bir gece ebemle tanıştım. yirmi gün kadar önce yeni yatmıştım ve korkunç bir baş dönmesiyle kalktım ve anlatılmaz bir halsizlik ve iğrenç bir hissiyatla tansiyonumu ölçtüm, sıkı durun : 20/11...Hemen bir taksiye atladım acile gidip gerekli müdahaleyi yaptırdım. Çoğunlukla tansiyonum 3-4 ay öncesine kadar 11/7 veya 12/8 gibi rakamlar veriyordu. Son aylarda büyük tansiyonum 135-128 gibi küçüğü de 85-87 civarlarında seyreder olmuştu. Meğerse geliyorum diyormuş. Şimdilerde, sadece saf zeytinyağ dan başkasını ağzıma sokmuyorum, ekmeği günde 2 dilime indirdim, hamur işlerini tamamen kestim (korkudan) çayı şekersiz içiyorum ve limonla. Çoğunlukla sofradan yarı doymuş olarak kalkıyorum. Spora devam. Ve 20 günde 83,5 kg dan 79 kg ya düştüm.
Bütün bunları beslenmede hata yapmayalım diye yazıyorum. Özellikle yaş belli bir sınıra gelince kırmızı alarm. Şu an inceleme aşamasındayım ve VEGAN beslenmeye geçmek üzereyim. Özellikle yağı kestikten sonra resmen hafifledim ve bacaklar çok güzel çevirmeye başladı. Kendinize iyi bakın, sağlıkla kalın...

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.589
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede iyi bari pıhtı falan atmamış. Ucuz kurtarmışsınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Son zamanlarda Türkiye'de epeyce artan bir beslenme şekli gibi geliyor sanki veya çok azınlık bilemedim ama çok konuşulan bir konu olduğu da gerçek.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.589
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Son zamanlarda Türkiye'de epeyce artan bir beslenme şekli gibi geliyor sanki veya çok azınlık bilemedim ama çok konuşulan bir konu olduğu da gerçek.
1 Kg dana kuşbaşı 50 tl yi geçmiş. Artması normal bence.

• Beğen
Tepkiler: Hidiman
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede bu terayağlı nutelle veya chokella? bir yerden anımsar gibiyim sanki..... neyse konumuz o değil sevgili süper dede gerçekten süper bir beslenme tarzınız varmış(?) yine vücut size insaflı davranmış bir vertigo atağı ile güzelce sinyali vermiş ve tabiri caizse direkten dönmüşsünüz.... çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum...vegan beslenme açıkcası oldukça zor bir sürecin sizi beklediğinden emin olabilceğiniz bir yaşam tarzı çünkü sizden çok size öğün hazırlayan eşiniz veya hayat arkadaşınız için de çok zor olacak... hayvansal gıdanın girmediği çok nadir lokanta , cafe , restaruant var... bi porsiyon baklava yiyeyim deseniz içinde terayğ bi pasta çörek yiyeyim deseniz yüzde 90 ı süt ihtiva ediyor yani artık türkiye gibi etçil beslenme dominant olan sokak lezzetleri ve restaruantlarını göz önüne alırsak size şimdiden başarılar diliyorum....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Süper Dede bu terayağlı nutelle veya chokella? bir yerden anımsar gibiyim sanki..... neyse konumuz o değil sevgili süper dede gerçekten süper bir beslenme tarzınız varmış(?) yine vücut size insaflı davranmış bir vertigo atağı ile güzelce sinyali vermiş ve tabiri caizse direkten dönmüşsünüz.... çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum...vegan beslenme açıkcası oldukça zor bir sürecin sizi beklediğinden emin olabilceğiniz bir yaşam tarzı çünkü sizden çok size öğün hazırlayan eşiniz veya hayat arkadaşınız için de çok zor olacak... hayvansal gıdanın girmediği çok nadir lokanta , cafe , restaruant var... bi porsiyon baklava yiyeyim deseniz içinde terayğ bi pasta çörek yiyeyim deseniz yüzde 90 ı süt ihtiva ediyor yani artık türkiye gibi etçil beslenme dominant olan sokak lezzetleri ve restaruantlarını göz önüne alırsak size şimdiden başarılar diliyorum....
Sevgili kardeşim, vegan dediysek o kadar da vegan değil... :koptum: yani en azından yumurta ve süt olacak, belki de benim ki megan olur...:DBu kadar eziyete gerek yok diye düşünüyorum. Ama son derece ölçülü bir beslenme şekli uygulamak istiyorum. Mesela, günde iki öğün yiyorum 25 gündür. Tüm gün içinde 2 dilim ekmek, şeker yok, tuz kontrollü, çay açık ve limonlu, hamur işi hiç yok...Sebze ağırlıklı ve yeşilli salata, yoğurt olmazsa olmazım. Spor zaten her gün 50-60 km pedal 23-24 ortalama ile...Kendimi çok iyi hissetmeye de başladım. Tansiyon 115/68-71 arası nabız 45-48 civarında dolanıyor. 83 kg dan 78 kg ya düştüm...:harika: Laf aramızda 20/11 tansiyon beni çok korkuttu...:(

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Sürekli Vegan beslenmeyin. Vücudumuz o şekilde yaratılmamıştır. Hayvansal gıdalara da ihtiyaç duyar ve 3 aydan sonrasında tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmaya başlar.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.914
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sürekli Vegan beslenmeyin. Vücudumuz o şekilde yaratılmamıştır. Hayvansal gıdalara da ihtiyaç duyar ve 3 aydan sonrasında tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmaya başlar.
Hocam sürekli Vegan olanlar var. Hala yaşıyorlar bildiğim kadarıyla :)

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dünyada gerçekten hatırı sayılır vegan atlet veya aktif sporcu var.... stravada hatta vegan gruplar var ciddi ciddi sıfır hayvansal tüketim en azından öyle iddia ediyorlar ..... bu arada sevgili süperdede bazal nabız 45 lerdeyse bayağı bayağı aktif bir sporcu kalbine sahipsiniz demektir bu...... sizde yüksek tansiyon daha tehlikeli aslında inşallah bir daha yaşamazsınız bu talihsizliği.... zaten fazla bir öneriye gerek yok gerekeni yapmış tedbirleri almışsınız bu açıdan da takdire şayan ve örnek bir bisikletçi olarak tebrik ediyorum... sıfır şeker olayı çok önemli .... bu arada imkan varsa insulin direncinize bir baktırın

• Beğen
Tepkiler: Decsan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dünyada gerçekten hatırı sayılır vegan atlet veya aktif sporcu var.... stravada hatta vegan gruplar var ciddi ciddi sıfır hayvansal tüketim en azından öyle iddia ediyorlar ..... bu arada sevgili süperdede bazal nabız 45 lerdeyse bayağı bayağı aktif bir sporcu kalbine sahipsiniz demektir bu...... sizde yüksek tansiyon daha tehlikeli aslında inşallah bir daha yaşamazsınız bu talihsizliği.... zaten fazla bir öneriye gerek yok gerekeni yapmış tedbirleri almışsınız bu açıdan da takdire şayan ve örnek bir bisikletçi olarak tebrik ediyorum... sıfır şeker olayı çok önemli .... bu arada imkan varsa insulin direncinize bir baktırın
Aktif sporcu kalbi bende normal, çünkü tam elli senedir sporun içindeyim. Atletizm, Triatlon ve bisikletin her çeşidi. Ancak söylediğinize katılıyorum, bende tansiyon normalde 115/70 dolaylarında olduğundan, çıktığı zaman fazla etkileniyorum.. Bir an önce de tam kan tahlili yaptıracağım... :harika:

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Hocam sürekli Vegan olanlar var. Hala yaşıyorlar bildiğim kadarıyla :)
Ben insan ölür dedim mi?
Sağlıksal verilerde sıkıntı çıkıyor, rahatsızlanırlar insan hastahaneye gidiyor şu eksik bu eksik v.s. v.s. onun takviyesi ilaç tedavisi yapılıyor.

İnsan fıtratı gereği hayvansal besin almak zorunda, ordan alacakları şeyleri ek takviyelerle almak mı iyi(ilaç gibi v.s.) yoksa şimdilerde herkesin ağzında olan bir kelime ile organik yolla mı almak iyi?

Ha ben de sağlıkçı değilim, araştırmalarım sonucunda bunu öğrendim.

Kim nasıl beslenirse beslensin, BEN SADECE KENDİ FİKRİMİ BEYAN ETTİM.

• Beğen
Tepkiler: FuBu ve Cemal Ç.

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben insan ölür dedim mi?
Sağlıksal verilerde sıkıntı çıkıyor, rahatsızlanırlar insan hastahaneye gidiyor şu eksik bu eksik v.s. v.s. onun takviyesi ilaç tedavisi yapılıyor.

İnsan fıtratı gereği hayvansal besin almak zorunda, ordan alacakları şeyleri ek takviyelerle almak mı iyi(ilaç gibi v.s.) yoksa şimdilerde herkesin ağzında olan bir kelime ile organik yolla mı almak iyi?

Ha ben de sağlıkçı değilim, araştırmalarım sonucunda bunu öğrendim.

Kim nasıl beslenirse beslensin, BEN SADECE KENDİ FİKRİMİ BEYAN ETTİM.
Hangi araştırmalar olduğunu yazsanız biz de okusak..
Hangi sağlıksal verilerde sıkıntı çıkıyor? Hangi eksikler için takviye gerekiyor?
Doğadaki tüm kaynaklar topraktan geliyor.. B12 dışında bitkilerden alınamayacak bir kaynak yok. Zaten b12 de hayvanlara yemlerine katılarak veriliyor.. yani ha hayvan yemiş ha biz yutmuşuz farkı yok ikisi de katkı..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlığın tamamamını okumadım fakat 29 sayfa boyunca az çok nelerin tartışıldığını kestirmek güç değil. Veganlık konusında kendi yorumumu yapayım.
Vegan beslenmeyi be yaşam tarzını seçenleri anlıyorum. Endüstriyel et sektörü çok zalim, hayvanlar Nazi kamplarına benzer, belki de daha beter koşullarda dünyaya geliyor, annelerinden ayrılıp hunharca besleniyor, yetişkinliğe ulaştığında süt verimi artsın diye seri tevavüzlere uğratılıyor, sonra aynı süreç yenidrn başlıyor. Yeterli verim alındıktan sonra kesilip bizlere sunuluyor. Kendinizi besi çiftliğinde doğan, sağılan ya da yumurtlatılan ve akabinde kesilen bir hayvanın yerine koyun; ne tâlihsiz, korkunç bir yaşam...
Bence buradaki sorun insan sayısının aşırı derecede artmış olması. Avcılık insanlığı besleyebilseydi, hayvanların en azından doğada dünyaya gelip yetişkin olma şansları olacaktı.
Tüm canlılar birbirini yerken bunun aksini savunmak insan doğasına aykırı; homo sapiens olarak köpek dişleri olan, hepçil canlılarız. Diyelim insanlık 2100 yılında, hayvan yemeyi ahlak dışı ve suç olarak görmeye başladı; diğer canlılara bunu anlatabilecek miyiz?
Benim açımdan rahatsız edici olan hayvanların doğumdan ölüme kadar işkence çekerek yaşadığı endüstriyel besi çiftlikleridir.