VDO A4 km saati aldım ayarlarını yapamıyorum.

Bikeman-c

Aktif Üye
Tepki
51
Selam arkadaşlar.

VDO A4 marka km saati aldım.trp ve udo gibi modları var. Sol taraftaki düğmeye basılı tuttuğumda birkaç haneli rakamlar çıkıyor. Bunların anlamları nedir, lastik ebadı mı girmemiz gerekiyor. Lastiklerim Schwalbe black jack 2.10.

Bir de bu km saatini kullanan veya bu kısaltmalardan anlayanlar açıklamalarını yaparsa çok faydalı olur. O kadar baktım bilgi falan bulamadım. Eminim bu bilgilere ihtiyacı olan çok arkadaş vardır.

Scudo
Tepki
3
Bisiklet
Salcano
Ben de dün aldım. farklı marka ama heralde bu şeyler benzer şekilde çalışıyo. ODO(odometre) hakkında klavuzunda:''seyahat edilen toplam mesafeyi gösterir ve en alt satırda görüntülenir. ODO'yu kurmak için sol ve sağ tuşlara birlikte basarak 2 saniye tutun veya pilleri çıkarın.'' yazıyo. tekerlek çapı girme olayını da şöyle hallettim: pilleri çıkarıp takıyoruz. çalıştırdıktan sonra ekranda 2124 yazıyo. galiba bu standart bi tekerleğin çapı. ben bunu değistirmeden başlattım. babam arabaya bindi ben bisiklete :D. yan yana giderek doğru mu diye kontrol ettim. arabayla aynı hızı gösteriyo. yani doğru. bisikletim 26 jant. sen de benim gibi bi arabayla dene, eğer olmassa bi tamirciye falan sorarsın biliyodur onlar muhtemelen.

Bikeman-c

Aktif Üye
Tepki
51
Teşekkürler Oğuzhan.

Bu çapı odo ya mı trp yazan yere mi gireceğiz acaba. Sol tuşa basılı tutunca ikisinde de rakmlar çıkıyor.

Tepki
3
Bisiklet
Salcano
benimkinde trp yok. açınca direkt 2124 yazıyo. bu rakamları değiştirebiliyorum. sonrada çalışmaya başlıyo. klavuzda standart tekerlek çapları ve katsayılarını vermiş. onlardan da hiç bişey anlamadım ama benimki şans eseri doğru çalıştı. klavuzda ortalama hız(AVS), seyahat zamanlayıcı(TM), çerçeve hafızayı dondurma ve odometre kayıt fonksyonu ile ilgili bilgi vermiş. isterseniz klavuzda yazanları paylaşabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Ali Gençtürk

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Arkadaşım "Size" olan yere çapını gireceksin tekerleğin. Senin Tekerler 26x2.1 ise 2108 gireceksin ebadını ( çapını ). Tekerler 26'' mi?

Bikeman-c

Aktif Üye
Tepki
51
Trp yazan yere sol tuşa basılı tutup çıkan yere 2129 girdim. Bir de TOT gibi kısaltma olan bir yer var, sanırım toplam yaptığım yol bu. Emin değilim, yahu şunlara adam gibi Türkçe koysalar ya artık hangi devirde yaşıyoruz.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Neye dayanarak 2129 girdin ki ? 26X2.1 lastiklere 2108 giriliyor. Yanlış girme.

Bikeman-c

Aktif Üye
Tepki
51
26X2.10 lastiklerim var. Sanki benim üzerimde takılı. :))

Şemadan baktım 26X2.125 e 2133 gösteriyordu, ben de orantıladım sallamasyon olarak 2129 girdim. :)

Hemen değiştireyim. 2108 doğrusu büyük ihtimalle. Teşekkür ederim hepinize.

Bir de mesela tura başlarkan o turda yaptığımız km yi nereden göreceğiz. Trp yazan yeri mi TOT yazan yeri mi sıfırlayacağım.

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Bende Z1 var. Kutusundan kullanma klavuzu çıktı ama sitesinden de pdf olarak indirebiliyorsunuz. Hatta tam ekran yapınca çok da rahat okunuyor.

Trp : Trip yani kısa (mesela günlük) tur, ToT: Total yani toplam mesafedir.

Sıfırlanan da Trip olur genelde.

Lastik ebadı dahil tüm hesaplamalar kullanım klavuzunda yer almakta.

Linkler aşağıda

(link)

(link)

Kazasız ve keyifli turlar.

five

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@MURAT ARIK

Kablosuz almanızı öneririm kabloyu maşaya doladıktan sonra güzel bi görüntü oluşmuyor. Ayrıca olası bir darbede kablonun zarar görme durumu var.
Temiz bir görüntü için kablosuz tavsiye ederim.VDO A8+ WIFI kullanıcısıyım memnunum.

Emir-

Üye
Tepki
4
Benim lastiklerimin çapı 26X2.10 54-559. kullanma kulavuzunda bu çapa uygun bir değer yok. Sizce kaç girmeliyim?

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Araç veya başka bir cihaz ile kıyaslaayarak teker katsayısını girmek doğru olmayabilir. Sonuçta arabaların ki bir bir doğru değil. Navigasyonla en az 3 km mesafe giderek katsayı ayarlanmalı. Gidilen mesafeyi Fazla ölçerse düşürürsünüz eksik ölçerse artırısınız.

İstanbulda anadolu yakasında oturanlar için ikinci bir opsiyon da sahildeki bisiklet yolundaki ölçğmler. her 100 metre ve her 500 metre bir yerde mesafe yazar. Bunlardan birinde ön tekeri hizalayıp sıfırlarsınız. Sonra 1-2 km sonra yine birinde ön teker aynı şekilde durar ve odometrenizdeki değer ile kıyaslarsanız.

Her iki yöntem ile VDO cihazımı ayarladım. Şu anda yaptıgım ölçümlere göre, bir ihtimal %0.2 hata payı ile en yakın sonucu yakaladım. daha kurcalamıyorum. 50 km de 100 metre farkediyor :)