İnceleme Vakumlu Araç Üstü Bisiklet Taşıyıcı

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aliexpress üzerinden almış olduğum Rockbross Vakumlu Araç Üstü Bisiklet Taşıyıcı hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım.
(link)
A.GİRİŞ
Kabaca piyasada bulunan bisiklet taşıyıcılardan bahsetmek istiyorum:
1)Araç Arkası Taşıyıcılar
a)Konvansiyonel(piyasada en çok bulunan bagaja takılan kayışlı tip)
Avantajları
-Uygun fiyatlı olması
Dezavantajları
-Kayışların Araca ve bisiklete zarar vermesi
-Takılı durumdayken bagajın kullanılamaması
-Aracın stop ve park lambalarının perdelenmesi
-Her araca uygun olmaması(spoilerli veya liftback tarzı araçlar)
-Bisikletin taşıyıcıya kilitlenememesi
-Kurulumu uğraştırıcı
b)Platformlu olanlar
Konvansiyonel tipten farklı olarak bisiklet platform üzerinde olduğu için bisikletin zarar görme olasılığı çok düşük
c)Çeki Demirine Entegre Taşıyıcılar
Avantajları
-Bisiklet platforma bağlandığı için zarar görmüyor
-Aracın ışıkları görülebiliyor
-Bisikletin taşıyıcıya kilitlenmesi
Dezavantajları
-Çeki demiri taktırma maliyeti
-Çeki demiri bürokrasisi
-Fiyatı yüksek
2)Araç Üstü Taşıyıcılar
a)Tavan Barına Entegre Taşıyıcılar
Avantajları
-Bisiklet ve araç zarar görmüyor
-Bisiklet taşıyıca kilitlenebiliyor
Dezavantajları
-Tavan barı maliyeti de girdiği için fiyat yüksek
-Araç satıldığında tavan barının yeni araca uymama ihtimali var.
-Bisiklet araç üstünde olduğu için aerodinamiyi bozuyor,yakıt tüketimini artırıyor.
-Kapalı mekanlara girerken dikkat etmek lazım.
b)Vakumlu Tip Taşıyıcılar
B.BU TAŞIYICI KİMİN İÇİN?
Öncelikle aracının bagajında spoiler bulunan liftback tarzı (bagajı ile bagaj camı birarada açılan) araca sahip olanlar ve diğer tipteki taşıyıcıların dezavantajlarını(büyük çoğunluğunu)yaşamak istemeyenler için.
C.PAKET İÇERİĞİ
Paketten sadece bunlar çıkıyor(ikili versiyon)
IMG_20171218_201633.jpg

D.KURULUMU
Araç yüzeyi ve emici(sucker) temizlendikten sonra emici vakum üzerindeki beyaz çizgili tuşa basılarak vakumun tutunması sağlanıyor.Sadece 3 dakika sürüyor.Bisiklet ,quick release üzerinden emicilere bağlanıyor.
IMG_20171219_101518.jpg
IMG_20171219_101523.jpg IMG_20171219_101539.jpg IMG_20171219_101556.jpg IMG_20171219_101702.jpg IMG_20171219_101708.jpg IMG_20171219_101715.jpg
E.AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI
Avantajları
-Kurulumu çok basit
-Her araca uygun
-Kullanılmadığında çok az yer kaplıyor.
-Araç park lambalarını etkilemiyor
-Bagaj kullanımını kısıtlamıyor.
-Araç ve bisiklete zarar vermiyor
Dezavantajları
-Aracın aerodinamik yapısını bozuyor:Yakıt tüketimini bir miktar artırıyor,sürüş dinamiğini biraz bozuyor(yelken etkisi)
-Fiyatı yüksek
-hem taşıyıcı hem bisiklet kilitlenemiyor
F.SONUÇ
En uzunu 30 km olmak üzere yaklaşık 100 km kadar kullandım.Herhangi bir sorun yaşamadım,bisiklet düşmedi.Vakumun kendi bırakması durumunu yaşamadım.Yine de Çin malı olduğu için biraz temkinli olmak da fayda var.(amerikan versiyonu çok pahalı)
Daha uzun süre kullandıkça olumlu ya da olumsuz taraflarını paylaşacağım.
Not:Fiyatı yıl içinde çok değişkenlik gösteriyor.İndirim zamanlarında almakta fayda var.

-

Scudo

Ercn

Üye
Tepki
19
İsim
Ercan
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhaba hafif ticari bir aracım var, yalnızken bisikleti de beraberimde taşımak problem olmuyor. Sadece ön tekerleği sökerek bile araca sığdırabiliyorum fakat bagajı kullanmak istediğimde pek kolay olmuyor. Hiç denemedim ama piyasada bagaja monteli taşıyıcılar sanırım benim araba için uygun değildir. Araç zaten normalden yüksek olduğu için tavan taşıyıcıları da kafamda soru işareti yaratıyor. Son zamanlarda çıkan vakumlu modeller aslında her arabaya uygun olması sebebiyle daha cazip ama onlarında fiyatları biraz yüksek.. Acaba içinizde benim gibi hafif ticari arabası olanlar nasıl bir taşıyıcı kullanıyor? Bagaja monteli taşıyıcılar mevcut mu?

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

10urr

Üye
Tepki
185
İsim
Onur Ozturk
Bisiklet
Claud Butler
Hayırlı olsun. Vergisiyle 1000TL. Ön teker sökülmeden tasima yapılamıyor. Ben de çeki demirine takılan taşıyıcılardan almayı düşünüyorum.

(link)

• Beğen

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Bu tarzda taşıyıcılar da merak ettiğim nokta yağmur veya kar sonrası (sıcaklık değişimi olunca) vakum larin bırakıp birakmayacagi durumu...
Hayırlı olsun güle güle kullanın@hamlet2006

alembey

Üye
Tepki
98
İsim
Dinçer
Bisiklet
Fuji
Inceleme icin tesekkurler, detaylari bekliyoruz.

Bi de bu dolu gocugunu duzeltir mi? :)

• Beğen

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
çok pratik gelmedi bana nedense. birde tabi vakum ne kadar sağlamdır. oda biraz düşündürücü. ben bisikletler tavan üzerinde bir seferde 500 km den fazla yol yaptım. hani hiç aklıma şey gelmedi acaba bisikletlere bir şey olur mu. hoş benim hanım ara ara gölgelerini takip edermiş duruyorlar mı diye ama sağlam olduğu için hani aklım rahattı. şimdi bu vakum olunca tabi insan biraz tırsabilir. birde ön tekerin çıkıyor olması da bagajda ekstra yer demek. yinede her şeye rağmen bir alternatif tabi.

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
Bisikleti vakuma emanet etmeye cok guvenemiyorum bir de made in prc olunca 3 5 defa düşünüyorum

• Beğen

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün yağmurlu havada bir arkadaşımla birlikte taşıyıcının;ani hızlanma,ani yavaşlama ve ani yön değiştirme altındaki tepkilerini test etmeye çalıştık.(tabiki testimiz nitel gözlem şeklindeydi)
Arkadaşım aracı kullandı,ben de başka bir araçla takip ederek taşıyıcının ve bisikletin tepkilerini gözlemledim:Herhangi bir garip durumla karşılaşmadım,gayet stabil gözüktü.
Ayrıca aracı yayık ayranı yapar gibi salladık;vakumlar kendilerini bırakmadı.

@alper 76
İzmir'de yaşıyorum.İzmir'de bildiğiniz gibi denizsel iklim olduğundan ani sıcaklık değişimleri pek görülmüyor.Ama karasal ikimin hüküm sürdüğü gün içinde sıcaklık farklarının belirgin olduğu yerlerde vakumlar nasıl tepki verir açıkçası bilemiyorum
@clubber
İnşallah uçmaz.En büyük çekincem;bisikletin taşıyıcıdan düşüp başkalarına kaza yaptırması.Yalnız vakumlar kendi sandığımdan da güçlü.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Merhaba,

Ben de bu üründen almayı düşünüyorum. Tek bisiklet için olanı düşünüyordum ama ileriye dönük ikili almak daha mantıklı gibi.
Mevsimden dolayı muhtemelen sık kullanmadınız ama ürünle ilgili herhangi olumsuz bir görüş oluştu mu sizde?

Bir de siz kaça almıştınız? Şu anda bir satıcıda 170 dolara alınabiliyor.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@volkan ismail
Dediğiniz gibi yazıdan sonra kullanma fırsatım olmadı.Allah izin verirse 15 Nisandaki Granfondo Marmarise gitmek için İzmir'den Marmaris'e kadar kullanmayı planlıyorum.O zaman uzun yol tecrübemi de paylaşacağım.
Sorun çıkaracağını sanmıyorum ama bir görmekte de fayda var diye düşünüyorum.

@volkan ismail
Alırsanız ikili almak daha avantajlı gibi.
Bana algısı vergisi kargosu dahil 810 TL'ye mal olmuştu

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
laferrari-with-a-bicycle-mount-is-the-ultimate-daily-driver-121780_1.jpg Vantuzlar sağlam ki adam la ferrrariye takıyor da ben güvenemedim çünkü vantuzlar sanırsam kauçuktur(güneş görünce pert) ayrıca ıslanınca belki yüzeyin temiz olmamasından dolayı vantuz çıkabilir. Arabanın hızı da önemli tabi.

• Beğen

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Doğanay07 Yüzeyi iyice temizledikten sonra vantuzları yüzeye tutturuyoruz.
İşimiz bitince de kaldırırıyoruz ki güneş dediğin gibi vantuzları yıpratmasın.
Hız olarak 90-100 km/sa geçmemek lazım.Yelken gibi arabayı sallıyor.Aerodinamiyi bozduğundan hızlı gidilirse yakıt tüketimini de artırıyor.

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
@hamlet2006 zaten öyle de bisikletin kendi taşınmak için çok saçma bir biçimde bu da bence bu sporun dikeni ama güllerimizi seviyoruz ki başkası 400.000 tl tazminat davası açabiliyor :D :D

• Beğen

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Doğanay07
Aman kardeşim daha yaşın genç.Şimdiden kimseye tazminat davası açtırtma:)

• Beğen
Tepkiler: Doğanay07

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bu taşıyıcılarda sevmediğim nokta ön tekerin sökülmesi ve araç içinde taşınması. Aracın Arka koltukları dolu değilse ön tekeri söküp koltukları yatırınca zaten bisiklet aracın içğnde taşınıyor. Hatta arka koltuklardan ikili kısmı yatırıp arkada bir yolcu oturur vaziyette bile bisiklet taşınıyor. Ayrıca bu şekilde tepede bisiklet varken araçtan ayrılmak da imkansız.