V freni disk frene çevirmek

can demir

Üye
Tepki
13
Arkadaşlar herkese selam eski üyeliğime giremediğim için yeni üyelik açtım. Uzun aradan sonra tekrar bisiklet forumda olmak güzel şey. Konuya geleyim Bianchi Sauk MTB kullanıyorum tabi MTB'ye benzer hiç bir yanı kalmadı bisikletin. Malum turlarda bagaj yüklü oluyo ve benim ağırlığımda üstüne eklenince uzun inişlerde kullandığım Baradine fren pabuçları ısınıyo ötmeye başlıyor ve tabi ki tutmamaya başlıyor. Bisikleti sadeec tur amaçlı kullanan biri olarak Disk frene karşıydım kendi bisikletim için çünkü benim için ekstra bir ağırlık diye düşünüyordum. Fakat artık V-Frenden soğumaya başladım Diske geçmeye karar verdim. Bununla ilgili jant ve fren sistemimi değiştireceğim. Jant seti olarak Shimano MT 15 almayı düşünüyorum. 2 sene önce bir arkadaşım almıştı ve memnundu. Disk fren seti olarak da Avid Elixir 1 almayı düşünüyorum. Bu konuda sizlerden öneri ve yardım bekliyorum. Herkese şimdiden teşekür ediyorum.

Scudo

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Kadroda disk fren uyumluysa neden olmasın :) bu arada vites kollarınıda değiştirmeniz gerekiyor haberiniz olsun :)

can demir

Üye
Tepki
13
Hocam kadro ve maşamda disk uyumu var . Fakat vites kollarının bağlantısı nedir ? Vites ve fren kollarım ayrı :)

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRidNsRwNynsq5pO7nRRHxkOi4Zkyc4BxjpnYaB-Xu2-DH15ywJQQ Genel olarak böyle ayrı kollar olurlar sizinkide bunun gibiyse problem yok. :)

• Beğen
Tepkiler: Furkanadk

can demir

Üye
Tepki
13
Aynen hocam vites fren kolları ayrı zaten resimde belirttiğiniz set var biisikletimde :) Peki Avid Elixir 1 iyi midir ? :)

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Hidrolik set konusunda hiçbir fikrim yok ama genel olarak başlangıç dağ bisikletinde olan bir fren sistemidir onu biliyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
axid fena değildir eşdeğeri shimano brm 395 ve 4xx serileridir.
Yeteri kadar iş görür fakat sadece fren seti ve rotor ile bitmiyor ne yazıkkı.
jant göbekleriniz disk için uyumsuz.
jant tel sayınıza göre disk fren uyumlu göbek alıp janti yenide ördürüceksiniz.
fren seti (avid elix 1) + rotor + jant göbeği + işcilik vs derken tahminim 500 liralık olursunuz.

can demir

Üye
Tepki
13
@kivilcimb

Üstad yazımı okumamışsın demekki zaten Shimano Mt 15 jant seti alacağımı belirttim :)

@Tunakan Önen

Heralde bana da yolda yeter diye düşünüyorum hocam :)

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
elixir 1 nekadar iyi bilmiyorum ama benim bike de elixir 5 var. ben çok memnunum. ayriyetten bakımı diğerlerine göre daha kolay.

can demir

Üye
Tepki
13
@c. kırmızı

Yorumun için teşekkür ederim hocam . 1 serisinin çok kötü olduğunu düşünmüyorum . Bakalım kullanan arkadaşlardan ne yorumlar gelecek :)

Tepki
0
arkadaşlar peki bende sadece disk uyumlu maşa var bende v frene geçmek istiyorum maşayı da değiştirmek istemiyorum çünkü beni fazlasıyla memnun eden bi maşa ben şimdi bu maşama napabilirim nasıl pivot ekleyebilirim( umarım yanlış söylemiyorumdur pivottu dimi fren bacaklarını taktığımız yer) daha önce yapmış olan varsa yada bilgili arkadaşlarımız lütfen yardımlarınızı esirgemeyin
:)

Abdullah T.

Aktif Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Fren takımın eğer kaliteli değilse tektro ile değiş.Pabuçlarada o baradinenin 3 renkli kartuşlusu veya bütçen varsa şöyle birşey taktınmı tamamdır.
(link)

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@mehmet murathan
Sanayiye gidip kaynak yaptir ama ideali degistirmek

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@mehmet murathan

v frenler için ön amartösüre kelepçe ile takılan zımbırtılar da var. ama sağlıklı olduğunu sanmıyorum.
ön disk fren kalsın arkayı değiştir bence.

Tepki
0
ideali elbette değiştirmek tabi ama şimdilik açıkcası ekonomi yok yeni maşa almaya en azından benim ki gibi almaya peki istanbulda bunu yaptırabiliceğim yer neresidir yoksa her usta yapabilirmi buna ilginiz için teşekkürler.

@c. kırmızı bencede pek sağlıklı ve estetik bişimiş gibi durmuor :D

@c. kırmızı bencede pek sağlıklı ve estetik bişimiş gibi durmuor :D

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
arkadalşlar bisiklet alıcam v ve hidrolik arasında kararsız kaldım sizce ne almalıyım bazıları v seviyor bazıları hidrolik v sevenler ucuz diyor ve bakımı kolay hidrolik sevenlerde bastığın anda durduruyo dağda çok iyi iş görüyor diyor ama aklımda bir soru var hidrolik bozuldumu garantiye filan gitmesi gerekiyor yani ufacık bir şeyde granti ve haftalarca bekleme süresi siz hangisini seviyorsunuz/kullanıyorsunuz ve nedenleriyle açıklayabilirmisiniz? bu arada fiyat bütcem 800 tl

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben hidrolik kullanıyorum. kullandığım için seviyorum. bakımını kendim yapabiliyorum.
ama v frende bastın mı duruyor. yeterki bakımını yap.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
siz ne düşünüyorsunuz hidrolik iyimi gerçekten kullananlar
?