V fren sol papuç janta sürtüyor yardım

Mustafa555

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar dün gece turlarken ön fren ses yapmaya başladı bende bugün bisikleti ters çevirip jantı kolonya ile sildim ses düzeldi gibi.Ama başka bişey farkettim, teker dönerken freni hafif sıkıyorum ve her 1 turda sol papuca jantın aynı yeri temas ediyor nedeni nedir?Az önce yine baktım sol fren sağa göre daha çok erimiş.

Scudo

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mustafa555 Ben öyle ahım şahım bilgiye sahip değilim ama az da olsa tecrübemiz var. Jantınızın akordu bozulmuş, biraz yamulmuş zannımca. Ayırca pabucunuz erimişse değişim gerekiyor olabilir. Eğer jantınız çok yamuk değil ise pabuçların arasını çok az daha genişleterek bu sürtünmeyi engelleyebilirsiniz. Fakat bu fren mesafenizi arttıracaktır.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa555

Mustafa555

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Mosso
@alifurkan390 Pabuçların durumu iyi soldaki biraz daha erimiş nedenide freni sıkarken her turda 1 kez jantın aynı yerine sürtmesi.Akord ayarı nasıl yapılır neyle yapılır bilmiyorum bi araştırma yapayım saolun.

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Temas ettiği yeri tespit edin. Fren pabucu tarafındaki değil de, diğer tarafa bakan jant telini akort anahtarıyla yarım tur kadar sıkın. Eğer jantta fazla bir yamukluk yoksa fren pabucunun üzerinde yer alan ufak vidayı yıldız tornavidayla gevşeterek pabucun janta olan uzaklığının ince ayarını yapabilirsiniz. İnce ayarla düzelmeyecek kadar çok sürtünüyorsa da fren telini biraz gevşetin.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@Mustafa555 Belki küçük penseyle de halledilir ama yalama yapma ihtimaliniz yüksek, bence hiç denemeyin. Tekeriniz sekiz çiziyor anladığım kadarıyla. Hızlıca çevirip kontrol edin. Çok fazla yalpalamıyorsa dert etmeyin, hafif bozukluk illa ki oluyor zamanla.. Fren ayarı yapsanız da yetebilir. Ama tabii düzenli olarak bakımını yapıp düzeltmek jantın ömrünü uzatır, o da ayrı bir şey.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Mustafa555 Akordunda bi bozukluk yok.Fren bacaklarını iten tel yayları ayarlaman lazım.Aynı anda senkronize bir biçimde janta dokunmaları için.

• Beğen

Mustafa555

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Mosso
@Barış TURAN freni sıkmadığımda hemen hemen janta aynı uzaklıkta cok az sıkınca sol pabuç jantın belli noktasına temas ediyor dönmeye devam ediyor.bide soldaki bacagı janttan ayırmak icin hangisini sıkmam lazım?

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Mustafa555 Fren bacaklarını söküp bağlantı noktalarını falan silikonlu gres ile yağla bir de öyle dene.Akorda bulaşma bence.

En sonn çare akord ayarı.

• Beğen

serhant

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar benim v fren bacakları dik olarak değil sola doğru eğimli duruyor,elimle ikisini ortalamaya çalıştım yine de sola doğru yatmasını engelleyemedim.Fren kolunun üzerindeki vidayla oynamıştım freni sıkınca gevşeklik ve sertliğini ayarlamak için acaba ondan mı oldu? yoksa fren telini söküp yeniden mi ayar yapmam gerekiyor? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@serhant
Tekeriniz olması gereken şekilde ortada değil, biraz yanda duruyor anladığım kadarıyla. Fotoğraf ekleyebilir misiniz?

serhant

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru ancak bugün dönüş yapabildim kusura bakmayın :) bugün bisikletçiye gittim yerinde bulamadım diğerine gittim oda dedi bu papuçları sıkıp gevşettiğimiz vidanın içindeki tel esnemiştir falan dedi gerçi bir şey anlamadım tam ama ;) fotoğrafları yükledim şuan,ayrıca tekerlerle çaplık var ama bariz olarak yok.
IMG_20160318_165716.jpg IMG_20160318_165741.jpg IMG_20160318_165750.jpg IMG_20160318_165825.jpg IMG_20160318_165756.jpg IMG_20160318_165807.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu v- frenlerin kenarlarında küçük vidalar olur onları sonuna kadar sıkın bir öyle deneyin frenleri sıkarken frenler her 2 yönde gidip gelmesi lazım.seçenekler belli 1-jant bozuldu,2-v-fren ayarın bozuldu.

serhant

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
@Alphavilla dediğinize katılıyorum, hem jant'ta hem de v frenler de sıkıntı var çünkü ben o vidaları sıktım çift taraflı oynama var ama frenler gene sola doğru eğim yapıyor..dedim acaba telden mi biraz sıktım topladı ama geri yan yattı.