Uzun yol için mtb tavsiyesi

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Herkese selamlar.Uzun yol için bir mtb düşünüyorum marka/model tavsiyeniz var mı? Hemen almayacağım sadece genel bir fikir edinme amaçlı soruyorum.Avrupa'daki fiyatlar nasıl? şuanda İspanya'dayım bisikleti burda almayı düşünüyorum,ucuz veya pahalı ise ne kadar olduğunu belirtirseniz sevinirim.Teşekkürler

Scudo
Tepki
20
DİSK FREN OLMAYAN,HAFİF,RAHAT BİR BİSİKLET ALMANIZI TAVSİYE EDERİM SALCANO ASTRO 475TL ALDIM MEMNUNUM TREK SEDONA DÜSÜNE BİLİRSİN :in: :in: :in:

• Beğen
Tepkiler: Hasan Bildik

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Uzun yol için altus veya acera problem çıkarır mı? İlla deore ve üstü mü olmalı ?

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@Giray Koç

üst modellerın kullanım amacı daha cok, performans bence. bakımlı bır tourneyle de 100lerce km gıdılebılır ama bi alivio veya deore gıbı akıcı olmaz mesela...

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@Giray Koç

çıkartabılecegı sorunlar ve agırlıgı nedenıyle olsa gerek

Giray Koç

Üye
Tepki
25
(link) şu bisiklete bir bakabilir misiniz? teknik özellikleri sizce nasıl? fiyatı 470-480 euro civarı değer mi?Türkiyeye göre ucuz mu pahalı mı? birde disk fren olmaması maliyeti ne kadar düşürür.Teşekkürler

MehmetÇulha

Aktif Üye
Tepki
14
bence hidrolik disk fren olmalı ben igmanı almanın eşiğindeyim ilk önce bu bisikletle uzun yollar yapıcam sonra bi üst modele geçicem V tipi frenlerden ben cok cektim artık yeter :D mekanik disk fren de iyi olmadığı için hidrolik disk fren kalıyor geriye

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Ben bisiklet nasıl diyorum.Bir bakarsanız değer mi o paraya.Disk fren düşünmüyorum.Disk fren maliyeti ne kadar arttırır?Teşekkürler

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
ispanyadaysan alıcagın bisiklet surly crosscheck yada surly lht olsun.
Bunlar tur için yapılmış bisikletler.Eğer türkiyedede bayisi olsun diyorsan trek bad boy al.Disk fren olmuyan modelini alabilirsin vites sistemin deore olsun ve ne kadar çok sa o kadar iyidir çünkü full yüklü çıkıcaksın yokuşları.

• Beğen
Tepkiler: Giray Koç

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Arkadaşlar cevaplarınıza teşekkür ederim, ancak sorularımın cevaplarını tam olarak alamıyorum. (link) bu bisiklete bir bakar mısınız lütfen.Fiyatı 470-480€ civarı, 1-sizce bu özelliklere göre ucuz mu pahalı mı? 2-ben disk fren olmasın diyorum.Disk fren in maliyete etkisi nedir mesela bu bisiklette disk fren olmasa fiyat ne olurdu? 3-normal frene göre disk frenin artı ve eksileri nelerdir? 4-bu soruma net bir cevap almak istiyorum,bir yerde okuduğum kadarıyla deore altı ve modeller uzun yolda sorun çıkarabilmekteymiş.Aradığım model illa ki deore mi olacak? Teşekkürler

smee

Aktif Üye
Tepki
94
@Giray Koç

1- bu özelliklere göre orbea olduğunu düşünürsek fiyatı normal diye düşünüyorum. orbea Türkiye'de satılmasa da dünya genelinde kaliteli markalardan biridir. olimpiyatlarda, tour de france ve benzeri turlarda da tercih edilen bir markadır.

2- maliyet hesabını tam olarak yapamayacağım ispanya'da parça fiyatlarını bilmiyorum.

3- disk frenin normal frene göre en önemli artısı çamura girince ortaya çıkar. jantların fren yüzeyi çamurlanırsa v-fren tutmaz sıkıntı yaşarsınız. disk frenin rötorları çok daha içeride olduğundan çamur kolay kolay sıkıntı yaratmaz. bunun dışında bir acemi bile v-frenlere kolaylıkla bakım yapabilir, turda bi aksilik olursa kolaylıkla tamir edilebilir. disk frenlere bakım yapmak daha çok deneyim ve malzeme gerektirir.

4- 2 yıldır acera setli bisiklet kullanıyorum 1000km'yi geçeli çok oldu hiç bir sorun yaşamadım viteslerle ilgili. kaldı ki birlikte bisiklete bindiğim 4-5 arkadaşımın hiçbiri alivio'dan (deore'un bir altı olan set) yukarısını kullanmıyor onlar da sorun yaşamadı. deore'un avantajı 9'lu sistem olmasından dolayı daha farklı dişli aralıkları sunabilmesi.
bunun dışında setin yükselmesi bisiklet ağırlığının azalmasını sağlar, uzun turlarda (ki burada 150km üzerini kastediyorum) daha az yorulmanı sağlayabilir.

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Teşekkürler.Disk fren maliyetini İspanya için sormadım Türkiye için sordum onu da bir söylerseniz? Derşan Sezer arkadaşımızın dediği bisikletlerin türü nedir yol bisikleti mi? Ben size ihtiyacı mı söylüyeyim siz ona göre bir tür önerin ben uzun yolda kullanacağım,motosikletlerdeki enduro dediğimiz hem yol hem araziye uygun türün bisikletteki karşılığını arıyorum.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Giray Koç

Disk frenin maliyetini aşağıdaki linkten 300 ve 4300 modellerinin disk ve V fren modelleri arasındaki fiyat farkını inceleyip öğrenebilirsiniz. Ben turlarımda Trek fx 7.2 kullanıyorum ve çok memnunum. Trek 3700 ü dağ tepe sehre yakın hafta sonu gezilerimde kullanıyorum. 7.2 ile taşlı topraklı yollara da girdim banamısın demedi. Vites sistemi olarak 3700 deki Acerada sorun çıkarmadı 7.2 deki Aluvio da.
7.2 ile geçtiğim offroad rotalar hakkında fikir sahibi olmak için formdaki şehirler arası turlar bölümündeki İğneada, Kömür Limanı ve Gökçeada tur anlatımlarımda bulabilirsiniz.
Tur yapmayı düşünüyorsanız city bike modellerden şaşmayın.

• Beğen
Tepkiler: Giray Koç

Giray Koç

Üye
Tepki
25
Peki bu 7.2 ve 7.2 wsd var wsd olunca ne oluyo(kadroda bir eğim var onu gördüm ne işe yarıyor)?