Uzun bisiklet turunda köy yollarını kullanmak!

B

BF Okuru

Misafir
Yeni tur hazırlığı yapmaktayım! Köy yollarından tur yapmanın avantajı yada dezavantajını öğrenmek istiyorum. Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Devlet karayollarının ve il yollarının eğimi köy yollarından genellikle daha düşüktür ve yol kalitesi de daha iyidir, lakin köy yollarının da seyrine doyum olmaz ve sizi hem doğaya hem de insanlara yakın tutar. Eğimler beni çok zorlamayacaksa ve yol da çok bozuk değilse benim tercihim köy yolları olurdu.

B

BF Okuru

Misafir
@bisikletgundemi
Bende böyle düşünüyorum. Ayrıca köy yollarında yer bulma problemi de gayet düşük olur diye düşünüyorum.

B

BF Okuru

Misafir
Çok tarla, mahsülün içine yatmayacaksan az kamp yeri, tedirgin köylüler, bol çoban köpeği, ikinci ya da üçüncü kalite titreşimli, doğal olarak yorucu ve yavaş yollar.
Tek avantajı sessizlik olabilir. Huzurlu oluyor insan, o kadar dezavantaja rağmen.

Sadece köy yollarına uyacak rota hazırlamak zor. Haritalar direk ana yolu çiziyor, el ile düzeltmek gerekiyor. Onda da 10 tane falan nokta seçtiriyor, bir arıza olunca rotayı komple silip tekrar ana yolu gösteriyor. Rota hazırlayamayınca kaç km olduğunu, ne kadar süreceğini kestirmek zor oluyor. Doğal olarak o gün nerede kamp yapacağını, nerede gıda-su stoğu yapabileceğini bilmiyorsun. Dağlık bölgelerde köyler hep yüksekte, tarlalar düzlükte olduğu için en yakın köye gitmek çıkışlı inişli 5-6km sürebiliyor. Bu da hesaplarını alt üst ediyor.

Ben genelde kestirme ise köy yoluna giriyorum, o da haftalık huzur depomu doldurmaya yetiyor.

B

BF Okuru

Misafir
201313 dosyayı görüntüle

20 gün kadar sonra çıkacağım Bursa-Antalya turunda köy yollarını kullanmayı planlıyorum. Mesela burdaki bir günlük rotada, ana asfalta paralel köy yollarını takip edince yol 93 km'den 112 km'ye çıkıyor.
Kendi adıma ana asfaltta, vızır vızır araç gürültüsü ve egzoz dumanının arasında sürmektense yolu uzatma, rampa tırmanma taraftarıyım.

B

BF Okuru

Misafir
B
@Haggard1963
Bursayı bisikletle geçmek zaten çok tehlikeli. Ana yoldan uzak dur! Varsın yol uzasın.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.431
Bisiklet
Ghost
köylüler...köylüler yabancılardan hoşlanmazlar ve onlar için her yabancı küçük dünyalarına yönelen potansiyel bir tehdittir.Bu kanıya nerden mi vardım? Köylüler hk.da fikir beyan edecek kadar kişisel gözlemim ve tecrübem var, hiç unutmam, fi tarihinde "çevrimin dışına çıkmak" için yola revan olmuştum ve mecburiyetten bir köye uğramak zorunda kalmıştım, köylüler o misafirperver , yardımsever insancıklar beni sofralarına davet...yok ulan eğer öyle olsaydı haklarında yukarıdaki olumsuz ifadeleri kullanır mıydım? Olup biten şu, çeşmeden su içmek için girdiğim köyde 3 kişi tarafından kimlik kontrolüm yapıldı ve tehlikeli biri olmadığıma kanaat getirilince yoluma gitmeme izin verildi. İtiraz etseydim ne mi olurdu? Muhtemelen aksiyona aç köylüler için linç malzemesi olurdum.

B

BF Okuru

Misafir
Köye girmiştim! Muhtar tarafında kovuldum. Köyün dışında pirinç serili boş bir alan buldum. Bekçi ile arkadaş olduk. En azından bana yer gösterdi.Utanmaz muhtar arada gelip soruyormuş. Onlara sadece şunu diyorum. Müslüman yoldaki bir kişiye yardım eder. Millet ne hale geldi anlamıyorum.

B

BF Okuru

Misafir
Önceki iki yoruma ek olarak, her köy kötü köy değil. Beni köy misafirhanesinde ağırlayıp karnımı doyurdukları da oldu. Ben sormadım bile.

cagatay17

Aktif Üye
Tepki
410
İsim
Çağatay serim
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Farklı amaçlarda 30 yıldır
(ticaret motosiklet özellikle fotoğraf ve enson bisiklet) ile çanakkkale ilçeleri ve köylerini gezerim genelleme yaparsam yanlış olur ama köyler eski köy değil köylüler eski köylü degil
Çok suistimale uğradılar alay konusu oldular ama son yıllarda onlarda evrim geçirdi
Artık hiç birşey eskisi gibi değil
Seçici temkinli ve mantıklı olun
Köylülerde tatlı su kurnazlığı yapıyor.
Hic birşey eskisi gibi degil

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Velespitli Seyyah bi koye geldiginde 80 lira mi ne para istemislerdi misafirhanede kalmak icin . Cok fena saydirdim o mıhtar bozuntusuna . Ayiptir beeee kirk yilda bir misafir gelmis utanmiyorsun o parayi istemeye

B

BF Okuru

Misafir
Uzun tur tecrübesi olan bir kişi olarak ben öneririm.

Yol bisikletçiliği açısından bakınca, yollar kötü, hızın-ortalaman düşüyor, patlak olasılığı artıyor, titreşim artıyor vs.. Temiz hava-doğa dışında bir artısı olmuyor.

Ama tur bisikletçiliği açısından yeni yeni maceralar oluyor. Mesela yaptığım Karadeniz turundan aklıma gelen ilk şeyler köy yolunda kaybolup dağın başında maden ocağı bulmamız yada arabanın çıkamayacağı eğimde bisikletleri ittirerek gittiğimiz yerler oluyor. Farklı farklı maceralar yaşıyorsun, çeşmeden suyunu dolduruyorsun:), bakkalda durunca çocuklar toplanıyor muhabbet ediyorsun, köy camisinde oturup serinleyip yemeğini yiyorsun vs.. Bence tura renk katıyorsun köylerden geçerek. Ama ciddi bir tehlikesi var: köpekler. Bende köpeklerden korkmam ama köylerdeki köpeklerin kafalarında kendilerine ait alanlar fazla geniş oluyor, genelde sahibi köylüler gelip köpeğe kızıyorlar misafiri niye kovalıyorsun diye ama yine de tehlike. Köyün yakınlarında hayvan sürüsü varsa çoban köpekleri de baya tehlikeli. Öyle İstanbul'da yolun kenarında havlayan, durunca dönüp giden köpeklere benzemiyorlar.

Köylüler konusunda ben pek sıkıntı yaşamadım, genelde gel çay ısmarlayalım falan diyorlar. Ama sana da deli gözüyle bakıyorlar, bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Yakınlarında kalayım dersen yardımcı olan kadar olmayan da çıkar, pek sevmiyorlar değişikliği. Ama gün içinde geçip giderken ne zaman birşey sorsam yardımcı oldular, kahvede oturunca gelip muhabbet ettiler, çayımı ısmarladılar, kalacak yer tarif ettiler.

Bence köy yollarını kullanabilirsin. Sadece eğime dikkat et, Karadeniz tarafında ciddi rampalar olabiliyor, 1 saat aralıksız bisikleti ittirdiğim biliyorum. En sonunda da patpat motorlu bir dede gelip kurtarmıştı :)

cagatay17

Aktif Üye
Tepki
410
İsim
Çağatay serim
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Biraderim köylüler gerçekten tatlisu kurnazı oldu şehitlikleri kaz görüyor
Ben onlardan daha köylü daha organik daha proteryanim.
Çoğu selam almıyor
30 yıl tecrübesi
Haa. Suistimal edilmenin ve firsatciligin
Sonucu bu.

B

BF Okuru

Misafir
@Clint Eastwood
Doğu Karadeniz turunda köpek sorunu oldumu? Oranın yolları mecburen yaylalara köylere ulaşıyor. Tecrübe etmeden öğrenmek zor. Batı Karadenizi boydan boya gezdim. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Burak byrm

Üye
Tepki
39
İsim
kutupayısı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Köy yollarında köpekler tarafından sıkıntı yaşama olasılığınız çok yüksek. Evet köy yolu keyifli ama çok bozuk yollar.anayollardada trafik sorunu var. aslında anayolun trafik durumuna ve yolun tehlike durumuna göre tercih yapılmalı. Mesela trafiğin nispeten tenha ve emniyet şeridinin yeteri kadar geniş olduğu yerlerde anayolu, aksi taktirde köy yolu seçilebilir.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.477
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hardwrestler köy yollari candir, gerisi heyecan.
Rota belli ise bizle paylasin. Belki birileri geçmiştir.

(link)

B

BF Okuru

Misafir
@hardwrestler

Çok fazla doğuya kadar gitmedim ama gittiğim kısımlarda köylerde biraz sıkıntı oldu. Yani her köyde illa köpekler oluyor bahçelerde, bisikletçiyi gördüğünde de havlayıp saldırıyorlar, özellikle bekçi köpekleri ciddi tehlikeli olabiliyor. Ama çok fazla köpek korkun yoksa, genelde köyde insanlar oluyor, sahipleri de köpeğin sesini duyunca çıkıyorlar dışarı. Saldıran çok oldu ama ısırılma olayı yaşamadım. Sessiz sessiz giderken bir anda ağaçların arasından köpeğin atladığı çok oldu köy çevresinde. Tavsiyem elinin altında büyük bir bıçak olsun tek gideceksen, sağlam bir sopa da taşıyabilirsin her ihtimale karşı, tur tecrüben olduğundan uzatmıyorum daha fazla, biliyorsundur sen de.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
+Kamyon otobüs gibi ağır taşıtların olmaması ve diğer araçlardan minimum seviyede etkilenme, trafik kazası riskinin az olması.
+Bol oksijen ve çeşmelerden su tedariki
+Kıyı kesimlerdeki yoğun nem ve sıcaktan daha az etkilenme
+Bol manzara
+Köylülerle sıcak sohbet ve kalacak yer bulmada destek. Ucuz alışveriş imkanı organik beslenme vb..

-Eğim ve dik yokuşlar ayrıca bozuk yolların sıklığı ve bunun neticesinde araba yollarına göre daha uzun süreli seyahat
-Köpek riski çok fazla
-Eğer tek iseniz herhangibir acil durumda çevrede müdahale edecek kimsenin olmaması
-Lastik patlaması, akort teli kırılması gibi teknik problemler yaşama riski var.
-Yabani hayvanlarla karşılaşma riski (çok az ihtimal)

• Beğen
Tepkiler: specific

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Vakti zamanında teknik aksaklık nedeniyle gece karanlığına kaldığımız bir turda yol üstünde çeşme başında mola vermiştik, yolun yanında bulunan evin sahibi ile aramızda geçen diyalog.
Köylü: Köpekler var dikkat edin. (Köpekleri göstererek)
-Biz: Köpekler bağlı ama.
-Köylü: Şimdi çözecem onları.

Bu gibi durumlarla karşılaşmak olası olsa bile yol durumu müsaitse köy yollarından gitmeyi tercih ederim şahsen. Trafikten ne kadar uzak o kadar iyi.