Uygun bütçeyle teker örme ve akort ayarı

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
@kapluj Akord zor değil ilk önce mantığını anlamanız gerekiyor ve bu bazen karışabiliyor ve iyi bi akord yapmak için tecrübe gerekiyor. Birkaç video izleyin
1 Başlamadan önce lastikleri sökün.
2 Ne tarafa gevşiyor sıkılıyor yönü belirleyin
3 Yön belirlerken tel başlarını jant çemberinin dışından tornavidayla sıkıp gevşetirmiş gibi yönünüzü bulabilirsiniz
4 Tel başlarını sıktığınızda jant o tarafa yamulur iki taraf arasındaki dengeyi bulacaksınız.
5 Hizalamayı fren pabucundan alabilirsiniz ama bu sefer de jant dümdüz olsa bile sağa veya sola ağırlık merkezini kaydırabilirsiniz.
6 Sağa sola hizalamak kolay fakat dikey bozulmalar (bombeleşme) en zoru jantı ya iç çemberden hiza alarak daraltacaksınız ya da dış çemberden genişleteceksiniz bu da tel gerginliğinizi değiştirecek.
7 Akord sehbası olsa iş daha kolaylaşır ama amatörce yapacağınız için maşa ve çatallara cırcır/zip tie kullanabilirsin.
7 Kolay gelsin :D

• Beğen
Tepkiler: kapluj
Scudo

Serdar Alp

Üye
Tepki
15
İsim
Serdar
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam ben 20 tlye yaptırıyorum güncel olarak... daha ucuza yapan bisikletçi var mıdır bulunduğum şehirde bilemiyorum. Çünkü işçiliğini beğeniyorum gittiğim yerin...

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kapluj
Evet sehpa da lazım. En kötü sehpa 200 lira sanırım. Benim için 14 akort bedeli demek. Yani yaklaşık 3 yıllık akortum :D hesabınızı buna göre yapın. Diğer seçenekse sehpayı kendiniz yapmanız.

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Ahsaptan sehpa modeli vardi bir ara arkadasimizin birisi paylasmisti.
Yani o projeyi yapabilirsek guzel bir akort ayari yapabiliriz.
Ben fabrika cikisi akortla dolasirken akordun bozuk oldugunu gordum..akort anahtari aldim 10 liraya..isaret parmagimla baya baya akordu duzelttim..tel tansiyonlarinda dengesizlik var gibi ama cok fazla fark varda denilmez..simdilik guzel gidiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisiklet üstünde denemekten çekindiğim tek ayar. Bisikletteki diğer vidaların tek yönlü karşılığı varken akortta 4 farklı sonuç oluşuyor. Sağa sola yalpa yapabilir, aşağı yukarı yalpa yapabilir, merkezlemesi bozulabilir, teller gereğinden az veya fazla sıkılarak kırılabilir. Parktool'un sitesinde ayrıntılı anlatım ve hesap programı var ama yine de cesaret edemedim. İzmit şişman bisiklet iki jantı 30 liraya yapıyor.

Tepki
17
İsim
Yusuf K.
Bisiklet
Salcano
Ankarada işin ustası diyebilceğimizbi yer varmı? NE biliyim erdoğanlar, delta , güngörler. Fİyatları nekadardır burda yaptırsak

• Beğen

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ismaildmr

Vardır tel gerginlikleri farklıdır, yanal yada dikey sapma vardır teker merkezde değildir..
İyi bir usta bulup bu işi ona bırakmakta fayda var..

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Ismaildmr

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yusuuf.klnc

Atla deve iş değil burada 10 ₺ 15 ₺ Ankara'da da benzerdir fiyatlar..

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

• Beğen
Tepkiler: yusuuf.klnc

BF Okuru

Üye
Tepki
2
arkadastan jant parasi istemesinlerde. Benden 85 tl istemisti. Jantin gitmis diyerek baska yerde 20 tl yaptirdim

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstemesinler evet...

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@Msah1n

Bisikletçi bisikleti ters mi koymuş? Sokakta hızlı tamirlerde bile mecbur değilse yapmıyorum. Yok muymuş sele borusundan bağlayacak bir standları? İstanbul'da nasıl bisiklet dükkanı orası, bence bir daha uğramayın. Bisikletinize yazık.

20-30 liraya canınızı hiç sıkmadan güzel akort yapıldığı sürece, il il Anadolu turuna da çıkmayacaksanız (ki oralarda da bulunur aslında, ters de çevirebilirler, ama çay da verirler :harika: ) zaten sehpanız da yoksa, evde yapacağınız akort hem dükkanda yapıldığı kadar iyi olamayacak hem de sinir ve zamanınıza yazık etmiş olacaksınız. Onun yerine bir yıkama yağlama yapın bisikletinize ;)

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar bende ördüm fakat bir iki sıkıntı çıktı . Tel vidası jantın üzerinde kaldı .

Nerede yanlışlık yaptım ? Gerisi gayet iyi . Bi ince ayarları kaldı bu sorunu halledersem .

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MAERKEK Sıkıştırmaya kalksan sıkışmıyor mu,vida sertleşmiş mi? O durumda mecburen vidanın biraz çevresindeki vidaları gevşetip tekrardan sıkman gerekecek..

Bende yeni jant ördüm(daha yeni yeni öğreniyorum) akort olayındayım,daha bisiklet üzerinde akorta geçmedim.Bendeki çift kat jant olduğundan baya zorladı beni.
Merak ettiğim nokta,vidaları daha fazla dönmeyecek kadar sıkıp,sonra mı akort ayarına geçiliyor? Tellerin gerginliğindeki kıstasımız nedir?
Ve birde merkezi biraz daha sağ tarafa almak için solu sağa oranla daha fazla mı sıkmamız gerek?(göbekten ötürü jantın üst kısmı sağdaki fren papuçlarına yaklaşıyor, ortalama,merkezi azıcık sağa çekmeyle halloluyor diyorlarda..)

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
@Raptor8

eğer sağa yakınsa sağdakileri gevşetip soldakılerı sıkın yada soldakileri gevşetmeden de sıkabilirsiniz ama tel gerginliğine bağlı.tel gerginlikleri birbirine ne kadar yakınsa o kadar iyi oluyor akor ve bozulmuyor.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Saburié
Sapmaları hallederim diye düşünüyorumda bu ortalama mevzusu nedir?nasıl yapılıyor?ben direk ördüm,biraz sapmalar var,detaylı olarak akort yapmadım.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@mümtaz öztürk bugün o tekrar baştan yaparak o sorunu çözdüm . Vidaları dengeli sıkmak gerekiyormuş.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Basliga istinaden şunu söyleyebilirim, uygun bütçe ile bu işleri yaptirdiginizda birkac hafta sonra yine uygun butce ile bu isleri yapabilecek yeni birilerini aramaya baslayacaksiniz.