Uygun bütçeyle teker örme ve akort ayarı

keremcicek

Üye
Tepki
3
İsim
KEREM
Bisiklet
Salcano
Evet sehpanın tam ölçüleri belirtilse yapmış olan birisi tarafından iyi olurdu.

Redmi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

Ervin

Üye
Tepki
107
İsim
Ervin B
Bisiklet
Giant
güzel bir anlatım olmuş fakat daha yolun başındayız bu şekilde yapamayız ilk seferde epey oğraşmamız lazım bu işi tam yapabilmek için

ahmtbag

Daimi Üye
Tepki
268
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
işte olay budur, bilgi paylaşıldıkça güzeldir, süper çalışma elinize,emeğinize sağlık, başarılar dilerim

Tepki
5
Yazıyı hazırlayan Burçak Bey e ve katkıda bulunana diğer arkadaşlara teşekkürler.
Bu akort işinin bu kadar karmaşık olduğunu tahmin etmemiştim.
sorunum şu:
uğraş dur yanal sapma, dikey sapma, tel gerginliği. her şey tamam .gel gör ki, bisiklet, kadrodaki arka yerine oturtunca jant tam ortada durmuyor.
yaklaşık 3 mm. solda.
jantı kadrodaki yerinde tam ortada durması için tekrar bütün tel başlarını eşit oranda çevirdim. Tekrar bütün akortlar kaçtı.
Sorum şu henüz akort sehpasında iken yukarıda bahsettiğim sorun giderilebilir mi.
Teşekkürler.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gültekin Becermiş
Hepsi solda degildir, bir bölümü soldadir. Solda kalan kismin tek baslarini biraz gevsetince otomatikman jant kendini saga cekecek ve ve kadroya ortalayacaktir.
Bu islemi janti akord sehpasindan alip kadroya takinca yaparsaniz daha kolay sonuc alirsiniz.

Yavuz.M

Üye
Tepki
383
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Trek
@Gültekin Becermiş

Yanal ve dikey akordu yapsanız bile jantı taktığınızda tam ortada durması ve tam olarak akort yaptım diyebilmeniz için dishing ayarı yapmanız ,bunun için de bir alet kullanmanız gerekir.Bu aleti basit bir kartondan kendiniz de yapabilirsiniz.
'Bike dishing adjusment' diye aratırsanız videolarda probleminizin tam çözümünü görebilirsiniz.Bu konuda Türkçe bir videoya rastlamadım maalesef.Dishing ayarı önemli bir ayardır ve bu ayarı yapmadan tam olarak akort ayarı yapılmış sayılmaz. Tekeri taktığınızda kenar maşa boşluklarının aynı olmaması bu yüzden.Konuyu tekrar gözden geçirirseniz Burçak Bey zaten bu durumu açıklamış ve kullanılacak aleti ölçüleriyle birlikte göstermiş.Umarım faydalı olabilmişimdir :)

• Beğen
Tepkiler: erdozdemir

Ahmet Bag

Daimi Üye
Tepki
489
İsim
ahmet
Bisiklet
Scott
@Burçak Erbil
harika bir paylaşım, devamını temenni ederim

Semih34

Üye
Tepki
26
İsim
Semih
Bisiklet
Scott
@Burçak Erbil çok ayrıntılı ve emekli bir çalışma olmuş.Can-ı gönülden sizi tebrik ediyor ve çok teşekkür ediyorum.

Semiyun

Üye
Tepki
0
İsim
Mert
Bisiklet
Salcano
Herkese merhaba

Eski bir bianchi bisikletim var ufak ufak parcalari topluyorum.

Jant gobeklerini de degistiricem ama 32 delikli bir gobek buldum benim cember ise 36 delik telleri bu cembere orsem sikinti yasarmiyim acaba ?

Ve bisiklet eski oldugundan haliyle disk fren desteklemiyor ama gobekler disk frenli bu sekilde yapmaya kalksam uyumsuzluk cikarmi

Herkese iyi gunler !

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@Semiyun öncelikle merhabalar, 32 delikli göbeği ile 36 delikli çember ile kullanman sağlıklı bir çalişma olmayacaktır.Çünkü tel boylarını tutturman zor. Biri kısa diğeri fazla olacak. En hiç girişmemek. Disk fren konusunda ise kadroya disk kaliperlerin montajı için parça imal edilip kadroya kaynaklanması gerekiyor. İyi bir ustaya yaptırsanız bile sıkıntı çıkarması muhtemel.Forumdaki bir arkadaşımız bunu yapmıştı ancak fren sıktığında kadronun veya kaynaklı parçanın esneme problemiyle karşılaştı.

cemalimmm

Üye
Tepki
0
Teşekkür ederim yazı yararlı olmuş. Bize alet ölçülerini yazarmısın

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
Valla çok takdir ettim. Süper olmuş. Size bir sorum olacak.

Bende 26 inch elektrik hublu arka jant var.

Ben bu hubu çıkartıp, 27.5 28 janta entegre etmek istiyorum. amacım bisikleti değiştirip, elektrik hubunu daha büyük tekerde kullanmak. Sizce bu olur mu? Ama arka jantımı çok sağlam kaliteli ürünle örmem lazım.

Şuanki gacır gucur ses yapıyor her nekadar ayarını yapsam da zamanla akordu gidiyor. Ortalama ayda bir kontrol ediyorum akordumu.

Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler, elinize sağlık.

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Akord anahtarını çok dikkatli seçmeniz ve kullanmanız lazım. Aldığım akord anahtarının en dar boşluğunu kullanmama rağmen yine de bir tel başını yalama yaptım (muhtemelen doğru anahtar bu değildi). Bir de eğer çok hassas bir jant akordu istiyorsanız akord sehpası şart. Akord sehpası olmadan, işin teorisini kavradıysanız, "idare eder" cinsten bir jant akordu yapmanız mümkün. Ama dediğim gibi, kullandığınız akord anahtarı ile tel başlarınızın ölçüsü tam olarak birbirine uymalı. Tel başları malesef çok da kolay aşınabiliyormuş onu da anladım. Dikkat etmekte fayda var. Teli sıkamıyorsanız, direniyorsa, fazla gerginse, zorlamayın, diğer taraftaki teli gevşetmeyi deneyin. Eğer en ufak bi çekinceniz bile varsa hiç uğraşmayın, sökün tekeri verin ustaya.

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Kullandığınız sistemin kapasitesini tam bilmesem de iyi birşeyse e-bike onaylı çember ve tel kullanmanız gerekli,
DT Swiss genelde güzel seçim oluyor elektrikteki torkla başa çıkabilmek için,
Alpine jant telleri ve e-bike onaylı 650c veya 700c boyutunda çemberleri de var aynı şekilde.

@Hazar Cengiz

• Beğen
Tepkiler: Hazar Cengiz

musto

Üye
Tepki
9
İsim
Mustafa B.
Bisiklet
Diğer
Ben de yapacağım ama tamamen bozmaktan korkuyorum.

Tepki
13
İsim
mehmet
Bisiklet
Bianchi
bu emeğe değecek jant teli kullanmak gerek ve şu aralar bunu araştırıyorum ama her marka değiştirdiğimde tekrar tekrar araştırma yapmam gerekiyor bende en basitinden dt swiss tellere odaklandım bunu kullanan arkadaşlardan markanın alt modellerinin anlamlarını yani kullanım yerlerini ve yol bisikleti için hangi daha uygun olur şuanki tellerim ince önerilerinizi bekliyorum

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, jant çemberimde ufak bir eğilme var bu sebeple çemberimi değiştireceğim. Benim şu an kullandığım göbek 32 telli , uygun fiyata 28 delikli göbek buldum. 32 delikli göbek 28 telle örülebilir mi? Göbeklerim rulmanlı olduğundan değiştirmek istemiyorum.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@eberkol jant örmenin ilk şartı göbek ile jant çemberindeki delik sayısının aynı olması dır

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Bozdağ
Linki tazeleme şansınız var mı?