Ucuza fixie toplanır mı?

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
Merhaba arkadaşlar,hiç aklımda olmamasına rağmen forumdan gaza gelip bi fixie toplamayı düşündüm.Gerçekten mümkün olan en ucuz kombinasyonu istiyorum.Sizce yapılabilir mi bişeyler olursa kaça olur?

Scudo

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Takip!!!

Minimumları belirtmek lazım bence. Yoksa ikinci el bir 26" market bisikleti de bir göbek değişimiyle fixie olur yani. Ama sanırım sizin ve benim aradığımız, yol geometrili ve drop ya da boynuz gidonlu 28" bir bisiklet.

Eski püskü bir tane yol bisikleti alıp, vitesi-arka freni atıp bir de göbek değişimi yapılıp bir fixie sahibi olunabilir. Ama tekerler sorun işte. Yamuk olur ve akor tutmaz şimdi o tekerler. İkinci elden sağlam bir tane düşürmek lazım.

Ben de sizin gibi yeniyim ve araştırıyorum. Aklımda olan fikirler sadece bunlar.

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
@Mustafa Kocabaş
Aynen bende öyle bişey düsünüyorum market bisikleti değil tabikide,bakımlı bir klasik bulsam ucuza iş sadece arka göbek degisimi degil mi?Baska bir islem yapmam gerekmicek fren vs cikarmak harici.

e.yildiz

Üye
Tepki
75
chainline i tutturman gerekli. ayrica yatay calisan bir drop out lu bisiklet bulman daha iyi olur.

ilker21

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Fuji
selamlar. ucuzdan kasıt nedir? 500 Tl'nin üsütne çıkmak lazım her türlü. 500-1000 lira arasında bence tatminkar bir fixe yapılabilir. bunun yanında kadro dışında ne maliyeti var ki gözümsün? fixed harika bir duygu. forumda artmamız hoşuma gidiyor. takipteyim.

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim de cevap aradığım bir soru , yol bisikletimi yükselttikten sonra şöyle sağda solda gezmelik güzel bir fixie düşünüyorum

Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadro dışında, jant maliyeti en büyük maliyetlerden biri sanırım, içerisinde göbek maliyeti de var :) Kişiselleştireceğiniz bir çok parça için de maliyetler söz konusu...

Ucuz fixie toplanır toplanmasına ama ne kadar tatmin eder orası tartışılır. Göbeği değiştirip fixie yaptım demek başka, fixie kadrosu, jantı alıp toplamak başka...

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Bir süredir Single Speed bisiklet sürüyorum. Edindiğim izlenim ucuza Fixie edinilemeyeceği yönünde çünkü sadece Fixed Göbek 30$ civarında. :) Eğer Single Speed yapacağım diyorsanız 250 TL'yi geçirmeden yapabilirsiniz. Aslında ayrıntı da vermem lazım ama kendi konuma yazacağım maliyet tablosu bu konuda fikir verecektir sanırım. Bu ara yoğun olduğum için de son değişiklikleri yazamadım. Sizlerden özür diliyorum bu konuda.

(link)

• Beğen
Tepkiler: musto

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Tabiki ucuza bir Fixi tabiki toplana bilir ama ucuzdan kastiniz ney, yani bütce olarak ne düsündünüz? Size hakiki bir pist kadrosu teklif edebilirim.

Duvardaki asili olan 1979 model Gazelle Champion Mondial, Dura Ace Fixi aynakolu ile beraber. Hakiki fixi kadrosudur ve bu kadrolarda fren takma yerleri bile yoktur.

4.JPG

ajajya

Üye
Tepki
19
İsim
alperen
@Murat Cömez
@ilker21
Ucuzdan kasıt bi fiyat belirlemedim ama bana zevk vericek en uygun fiyatlı kombinasyon iyi olur diye dusunuyorum.Daha yeni yol bisikleti aldım fazlada masrafa girmek istemiyorum.Fakat 250 tl olcak ama topladigimada illallah ettircekse pahalı olabilir tabi...

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Klasik bisikletten fixie yapmak @Murat Cömez in kadrosu yada başka bir track kadrosuna benzemez. Track kadrodan 100 birim zevk alıyorsan klasik kadro 50 belki 70 li Yıllara aitse 60
Zevk alırsın. Ucuz yada pahalı track kadro hedefiniz olsun bütçe bu gün uymaz yarın uyar.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Yazdım bir çok yerde ama konu açmadım.
Track kadro en önemli özelliklik olarak orta göbeğin yerden Yüksekliği 3-6 cm fazladır. Virajlarda pedal yere çarpmasını enğeller fixie olduğu için viraj tümsekte kaldırımın yanında pedal çevirmek zorundasınız. 3-6 cm büyük avantaj.
Uturma borusu daha diktir Buda kadro boyu kullanıcıya uymakla birlikte reach uzunluğunu oldukça kısa tutar yani track kadroda bacak uzunluğunuza göre kadro olur boyunuzun pek Önemi kalmaz çünkü her halukârda yatay uzunluk sizden kısa kalır Buda çok aero bir duruşa zorlar. Gidonu en üst noktasında tuttuğunuzda yere paralel droplardan tuttuğunuzda başınız kıçınızın aşağısında olur çok ta rahat edersiniz yol kadrosunda gidon daha aşağılara alınsabile rahatsızlık artar.
En önemli özellik ön maşa açısı stack denilen maşanın borusuyla tekerlek göbeği arasında maşa çatalını eğerek Oluşturulan fark yani tekerlek göbeğinin maşa borusundan uzaklığı yok yada çok azdır bu da size daha agresif sürüş sağlar gidonu çok az haraket ettirerek çok hızlı Şerit değiştirirsiniz ön tekerleğe bir Çukur denk geldiğinde çok küçük haraketle kaçarsınız ve arka tekerlekte büyük oranda Kaçar. Konfor ve kontrol zorlaşır ama zevkide burada.
Track kadro ferrari gibidir kaba konforsuz ve sert. Yol kadrosu daha çok m5 gibidir konfor sürat ve yumuşaklığı sunar ama abartırsanız arkadan bırakır.
Bir track kadro ve bir yol kadrosu teknik çizimlerini yan yana koyup bakarsanız anlarsınız ama üzerine binip gidince 3-5 cm lik farklar aslında dev fark anlarsınız.

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Teşekkürler paylaştığınız bilgiler için. Tam bir yarış makinesi demek ki :)
Bu "bike messenger" lara hep özenmişimdir atikliklerine ve trafikteki hakimiyetlerine. Ve bunu fixie üzerinde yapıyorlar(çoğu) ki şaşkınlığımı daha da arttırıyor bu. Demek bunda track kadronun da payı var.

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Yol bisikletinden bozma bir fixie niye tercih edilir.
Hiç bisiklet alma bütçeniz yoktur. Düzenli geliriniz yoktur 100-200 $ masrafla market bisikleti yerine frensiz ve hızlı bir bisiklet toplarsanız. Bununla kuryelik yaparsınız düzenli geliriniz olur sonra 500 dolara cinelli yada avention kadro alır eğlenmeye başlarsınız. Tabi Türkiye'de toplamak 500 tl track kadro 1500 tl ye geldiği için 500 tl ye uğraşacağına 1500 ü biriktirmeye başla daha az acı çekersin. Başka ülkelerde bisikletli kuryelik Gençler'in işsizlik ve kötü Alışkanlıkları için finans SORUNLARINA çözümdür. Tabi dibe vurmuş bir arkadaşına gel bisikletli kuryelik yap dediğinde adamın cebinde 1 $ yoktur. Borç harç yada başka birinin attığı bisikletle başlar ve düzenli hayat kurar. Dolayısı ile damarına vurduğu yada içine çektiği ölümün yanında frensiz bisiklet bir şey değildir.
Film senaryosu gibi ama hikayenin aslı aşağı yukarı bu bazısının derdi Uyuşturucudan Bazısı ailesini kaybeder Bazısı gerçekten ofisten sıkılır Bazısı sadece yaşamak için para alacağı bir yer olduğundan bisikletli kurueliği seçer.
3-4 tane önemli belgesel var bu konuda you tube da.

Tepki
2
Bisiklet
Diğer
Sahibinden.com'u sürekli takip etmek işe yarıyor. Kesinlikle bulursunuz. Kadro yahut fixie. Ben 50 liraya Alman bisikleti buldum. Fixed kadrosu. Tekerlekleri yeni değiştirmiş hatta. Tek eksiği gidon ve boya. Bir de vites sistemi sökülecek. Gidonu 7.5 liraya aldım. Toplam en fazla 100-150 lira arası yapacağım fixie'yi. Tek tavsiyem 'Sahibinden'

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya

ilker21

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Fuji
@Murat Cömez abi gazelle çok iyiymiş yalnız :) nereden buluyorsunuz bunları hayret!!! kaça verirdiniz kadroyu? ön frende mi takılmıyor? bir arkadaşımda fixe toplamak istiyor o yüzden soruyorum. eğer bisiklet almamış olsam kaçırmazdım o kadroyu.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@outsidermen
Alman ve FIXIE kadrosu buldunuz ve 50TL. Fotograf yükleye bilirmisiniz 50TL'lik fixie kadrosundan? Birde Fixie kadrosunda vites sistemi var cok ilginc, kablolari neredn geciyor aceba? Simdi birde frenide var deyinde tam olsun bari.
Eminmisiniz Fixie kadrosu olduguna?

@serhat akkaya
(link)

• Hahaha
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5