Türk Bisiklet Endüstrisinin Ulusal Kurtuluş Savaşı

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.917
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Eveeettt, kur 14.5! Yıl sonuna kadar 20'yi görür diyenler var. Seneye bisiklet fiyatlarına en az yüzde 35 zam beklentisi var. Nasılsınız? Bisiklet alabiliyor musunuz? Bu yazıyı yazdığım vakit koro hâlinde alay eden arkadaşlar ne durumdasınız? Yeni bisiklet almaya paranız yetiyor mu? Eskiyen yedek parçanın yerine aynısını koyabiliyor musunuz? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Son gülen iyi güler...

Scudo

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.814
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eveeettt, kur 14.5! Yıl sonuna kadar 20'yi görür diyenler var. Seneye bisiklet fiyatlarına en az yüzde 35 zam beklentisi var. Nasılsınız? Bisiklet alabiliyor musunuz? Bu yazıyı yazdığım vakit koro hâlinde alay eden arkadaşlar ne durumdasınız? Yeni bisiklet almaya paranız yetiyor mu? Eskiyen yedek parçanın yerine aynısını koyabiliyor musunuz? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Son gülen iyi güler...
Yok hocam nerede o eski günler. :mad: Bu kadarını bilmene imkan yok. Kimsin sen? Yoksa zaman yolculuk mu yapıyorsun?:)

B

BF Okuru

Misafir
Son gülen iyi güler...
Arkadaş bebeğini gösterip, ilk bisikletini sen alacaksın dedi. Aybettin dedik. En iyisi bir taytay bislet alıp zulalayayım.

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.917
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Arkadaş bebeğini gösterip, ilk bisikletini sen alacaksın dedi. Aybettin dedik. En iyisi bir taytay bislet alıp zulalayayım.
2022 fiyatları girilmeden alın. Zira 2022'de alamayabilirsiniz. 2022 için yüzde 35 en iyimser zam oranı. 😢
Yok hocam nerede o eski günler. :mad: Bu kadarını bilmene imkan yok. Kimsin sen? Yoksa zaman yolculuk mu yapıyorsun?:)

Abi her gece saat 3 gibi kalkıp Asya borsalarının açılışını takip ederek güne başlıyorum ben. 8 yıldır bu böyle. O kadarını da bilelim artık yani. 2022 senesinde ihracat yapan firmalar ve turizm şirketlerinin hisseleri uçacak. En az yüzde 40 değer kazanımı olacak ve yüzde beşe yakın temettü dağıtacak. Yaz bunu 2022 Aralık ayında sonuca birlikte bakalım.

B

BF Okuru

Misafir
Cararro yüzde 70 zam açıklamış. Ama evvela geçenlerde yüzde 10 zam üstüne. Eder yüzde 87. Bisan sanırım yüzde 97 zamlamış bir seferde aslanlar gibi. Sezon kapanırken bu fiyat. Buba bağa bislet al işte karne dedikleri sezon ortasında bu fiyatları 2 ile çarp.

B

BF Okuru

Misafir
Eskiden bisiklet kuyruklarına girerdik yeğenim siz bilmezsiniz.

Zincir yağını karne ile alırdık.

Şimdi bolluk var bereket var.
Bizim kocakarı ne derdi bak hocam. " iki gat çamaşırımız varıdı. Birini yıkar birini keyerdik. Hayvan gibi yaşardık ama mutluyduk."

Tabii bu yaşananlar orta sınıfın sancıları. Sahte cennetteki, alışılan tüketim bireyselliği ve nihayet gerçek cehenneme açılan bir alt sınıfa geçiş sancıları. Sıkıntıda olan orta sınıf. Helvasını karıyorlar bu arada.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mehmet abi el ele verelim bu sorunu çözelim.

Bildiğim kadarı ile yazılımcısınız.

Bende bir aşı yapayım. Çip benden yazılım sizden.

Sonra gelsin umut dolu yarınlar .

Şaka bir yana insanların umutlarının çalınması sizin de değindiğiniz gibi en büyük hırsızlık.

Sokakta herkes barut fıçısı gibi geziyor. Yüzler asık. Omuzlar düşük . Gözler donuk .

Diyecek çok şey var da , çözüm yolları tıkalı malesef.

B

BF Okuru

Misafir
Mehmet abi el ele verelim bu sorunu çözelim.

Bildiğim kadarı ile yazılımcısınız.

Bende bir aşı yapayım. Çip benden yazılım sizden.

Sonra gelsin umut dolu yarınlar .

Şaka bir yana insanların umutlarının çalınması sizin de değindiğiniz gibi en büyük hırsızlık.

Sokakta herkes barut fıçısı gibi geziyor. Yüzler asık. Omuzlar düşük . Gözler donuk .

Diyecek çok şey var da , çözüm yolları tıkalı malesef.
Dedemi düşündüm. Makedonyada doğmuş 1908 de. 1914 te dünya savaşı. 1915 te babası çanakkale ye gitmiş. Babasız kalmış. 1918 savaş bitmeden annesi de ölmüş. Hem öksüz hem yetim kalmış. Bir tek babannesi ve erkek kardeşi kalmış. 15 yaşında muhacir olup buraya gelmiş. 1 büyük altına bir kilo tuz almışlar savaşta. 5500 liraya 1 kilo tuz aldığınızı düşünün bugün. İşte öyle zamanlar.
Ortadoğunun nesi çok derseniz, haini derim. Bu coğrafyada hain bitmiyor adeta fışkırıyor. Yandaş ve karşıt herşeyi takip etmeye çalışıyorum. Her ikisi de haksız. Pastayı herkes kendi yemek istiyor. Paylaşmıyor kimse. İşin diğer yanı da bu.
Devlet yıkıp devlet kurmakla övünüyoruz ilginçtir. Büyük britanya imparatorluğu kaç yüzyıllık ve hala ayakta. Devlet yıkmak matah birşey olsaydı ingiliz bunu kesin yapardı.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
421
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Devlet yıkmak matah birşey olsaydı ingiliz bunu kesin yapardı.
Kusura bakmayın konu dağılıyor ama...

Yapmadığı ne malum??? Kasıtlı değil ama büyük britanya dağıldı sayılır. Brexit ile birlikte İskoçların sınırlı olan bağlılığı daha da azaldı, Kuzey İrlandada katolikler ilk defa çoğunlukta (nüfus olarak). Olası bir referandumda ikisi de gidebilir.

Kuzey İrlanda zaten şu an bile ne içeride ne dışarıda. Brexit sonrası İrlanda Cumhuriyeti ile arasında sınır olması gerekiyor ama önceki anlaşmalardan dolayı sınır koyamıyorlar ve AB vergi yasaları hala orada belli bir oranda geçerli.

Konuyu bisiklete nasıl bağlasam diye düşündüm.....

Bilmem dikkatinizi çekti mi ama Youtube'da bisiklet videolarının çoğu İngiltere menşeli. Bisiklet endüstrisini kurtarmak için biz de onlar gibi bisiklet sporunu popüler hale getirmemiz gerekiyor sanırım.... (konuyu kurtardım mı?)

B

BF Okuru

Misafir
Kusura bakmayın konu dağılıyor ama...

Yapmadığı ne malum??? Kasıtlı değil ama büyük britanya dağıldı sayılır. Brexit ile birlikte İskoçların sınırlı olan bağlılığı daha da azaldı, Kuzey İrlandada katolikler ilk defa çoğunlukta (nüfus olarak). Olası bir referandumda ikisi de gidebilir.

Kuzey İrlanda zaten şu an bile ne içeride ne dışarıda. Brexit sonrası İrlanda Cumhuriyeti ile arasında sınır olması gerekiyor ama önceki anlaşmalardan dolayı sınır koyamıyorlar ve AB vergi yasaları hala orada belli bir oranda geçerli.

Konuyu bisiklete nasıl bağlasam diye düşündüm.....

Bilmem dikkatinizi çekti mi ama Youtube'da bisiklet videolarının çoğu İngiltere menşeli. Bisiklet endüstrisini kurtarmak için biz de onlar gibi bisiklet sporunu popüler hale getirmemiz gerekiyor sanırım.... (konuyu kurtardım mı?)
Ankara da 28 yıldır bisiklete binerim hemde trafikte. Son zamanlarda yapılan bisiklet yollarına ait güzergahlarda hiiiç geçmedim mesela. Halbuki şehirde bilmediğim yerlere bisikletle gitmeyi severim. Öyle bir planlama ki, bisikleti özendirmeyi geçtim, bisikletten nefret ettirecek şekilde. Şakşaklarken bilinçli olmak lazım. Olmamış, böyle giderse olmayacak. Ülke endüstrisi yok ki. Oluşma gayreti de yok.

Katar, bae, kanada, avstralya hep ingilizin. İrlandanın sınırı ayrı olsa da değişen birşey olmaz.

B

BF Okuru

Misafir
Herkes İngilize kızar ama pek çok icat İngiltereden çıkmıştır. Yada icat edilmese bile geliştiği ve dünyaya yayıldığı yer olmuştur. Mesela bisiklet için öyle diyebiliriz. Sadece ürünler değil onların gelişebilmesi için gerekli ortam ve pazarı da yaratmayı başarabilmiştir ingiltere. Bir ingilizin gözünden bisiklet tarihine bakış için Michael Hutchinson’ın Bisikletçiler kitabını tavsiye ederim (Profil kitap yayınları)

Türk bisiklet endüstrisi olmayacak, çünkü ülkemizde buna yeterince iç talep yok. Bizim üreticiler yatırım yapsa bile çoğunlukla yurtdışına çalışmak zorundadır. İç piyasa ile yeterince büyüme şansları yok. Bence gerek de yok. Çin ve uzakdoğu bizim ihtiyacımızı gayet rahat karşılar, yeter ki döviz kuru düşük olsun. Bizim asıl trafiğe düzen getirmeye yönelik çalışmamız lazım. Asıl sıkıntı orada.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
421
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkes İngilize kızar ama pek çok icat İngiltereden çıkmıştır.
Kesinlikle kızdığım yok. Bilim ve teknoloji üretiminde son 300-400 yıl orantısız bir şekilde başarılı olmuşlardır ve takdir ederim.

Bisiklet konusunda da, son 2-3 olimpiyatı ve Tour de France'ın son 10 yılını tamamen domine ettiler.

Türk bisiklet endüstrisi olmayacak, çünkü ülkemizde buna yeterince iç talep yok.
Buna da katılıyorum esasında.. AMA.. örneğin pandemide kampçılık ve karavanlara karşı ilgi arttı, yani genel olarak outdoor aktivitelerine karşı ilgi arttı. İnsanlar apartmanlardan bıkmaya başladı. Bisiklet ucundan da olsa bu kültürel değişimden nasibini alacaktır diye umuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5
B

BF Okuru

Misafir
Kesinlikle kızdığım yok. Bilim ve teknoloji üretiminde son 300-400 yıl orantısız bir şekilde başarılı olmuşlardır ve takdir ederim.

Bisiklet konusunda da, son 2-3 olimpiyatı ve Tour de France'ın son 10 yılını tamamen domine ettiler.

Buna da katılıyorum esasında.. AMA.. örneğin pandemide kampçılık ve karavanlara karşı ilgi arttı, yani genel olarak outdoor aktivitelerine karşı ilgi arttı. İnsanlar apartmanlardan bıkmaya başladı. Bisiklet ucundan da olsa bu kültürel değişimden nasibini alacaktır diye umuyorum.
pamuk imparatorluğu diye nefis bir kitap var. orada ingilizi anlarsınız. pamuk yetişmeyen bir adadan ingiliz kumaşı ile dünya pazarına egemen olmuştur ingiliz. adamların adasının iklimi pamuk yetiştirmeye müsait değil. kumaş dokuyacak eleman sayısı yetersiz. on yıllarca hintli üreticilere boyun eğmiş bir tüccar kısmından bahsediyoruz. sonrası buharlı tezgahlarda her yıl artan miktarda kumaş üretmişler.

ingilizin özü, dünyayı sömürmektir. bildiğin sömürü işte. ingiliz tüccarı kendi halkına 10 birime sattığı şeyi, belki diğer yerlerde 5 birime satar ama burada elde ettiği artı değer sayesinde kendi halkı 10 birime aldığı şeyi 10 birime almaya devam eder, 20 birime almaktan korunmuş olur.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
O değilde, koskaca ülkenin ekonomi bakanı ya batarız ya çıkarız diyor, yani ülkenin bir para politikası yok. Taliban bile yatırım yapmaz bu ülkeye! Bu şartlarda bisiklet fiyatları konuşmak anlamsız çünkü şuan bambam modunda herkes. Açılımı, kim kimi tutarsa öpecek modda bakan dahil.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.084
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi bi istifa edip gitmiyorlar da.
Yetmezmiş gibi tüm saçmalıklarını ülkenin koyunlarına karşı normalleştirdiler. İşte bu koyunlar, tüm saçmalıkları artık normal sanıyorlar.
Umarım 2022 yılı içerisinde bir pozitif gelişme olur da, bir nebze nefes alırız :(

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.381
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Umarım 2022 yılı içerisinde bir pozitif gelişme olur da, bir nebze nefes alırız :(
Tek pozitif hareketleri istifa etmek olur dediğiniz gibi ama yargılanacak çok suçları var! O yüzde bir takım pazarlıklara girmeden kolay kolay bırakmazlar,seçimi kaybetseler dahi!