Tur için neden römork tercih edilmez?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sevgili bisikletçi dostum sana arkadaşından kalmış vede sende pek kullanamayacağını söylüyorsan bisikletçilerde adettendir banada senden miras kalır. Sığınağın en güzide köşesinde apartmanın gremlin mizaçlı çocuklarından uzak gözüm gibi bakacağımı ve ilerde kurmayı düşündüğüm türkiye bisiklet römorkları vakfına hibe edeceğime emin olabilirsin. Şimdi hadi nooolur gönder.

• Beğen
Tepkiler: Sarp X
Scudo

Rayko

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Cube
@mehmetsunu

"mütemmimcüzü" dedi ben daha tartışmam arkadaşlar :))

• Beğen
Tepkiler: muhyt
Tepki
3
İsim
mehmet
Bisiklet
Sedona
Bence bisikletin hareket kabiliyetini düşürür. Güvenlik açısından zaten arabalara zorla kurtarıyorsun paçayı birde römork düşün. Ama heybe bisikletin üstünde sonuçta daha rahat ve özgür bence

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Benim ibretlik bir tespitim var :D

Erkek turcular çok çok büyük yüzdeyle romörk kullanmıyor.
Dişi turcuların yarıya yakını romörk kullanıyor.

İstanbulda rastladığım 10'a yakın turcuyu baz alarak bunu söylüyorum :D Bu dişi kısmısı evdeki tüm eşyaları almaya yatkın sanırım, anca romörk kesiyor tabi.

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@Serkan Mıstınoğlu Sanırım römorkta denge sağlamak daha kolay olduğu için böyle, bisiklete yükleyince herşeyi denge bozuluyor ve dengede tutmak için daha çok kas kütlesi gerekiyor :D

• Beğen
Tepkiler: eccesolitarius
Tepki
25
Bisiklet
Cube
2015 Haziran ayında Tuna nehri kaynağından (Donaueschingen)İstanbul'a hareket ettiğimde,yollarda römorklu,Tandemli çok bisiklet sürücüleri gördüm.Huberr isimli bir fransız spor öğretmeni tek tekerlekli Topeak Journey Trailer ile Atlantikten yola çıkmıştı.Biz Austurya da karşılaşmıştık.Üç gün birlikte Camp yaptık.Römorklar bazen insana yük oluyorlar.Geceleri saklayacak yer bulamıyorsunuz.Zannedildiği gibi bisiklet yollarıda Avrupanın Balkan kesiminde öyle düzenli değildir.Çoğu kez kamyonların sağında yol almanız gerekiyor.Örneğin:Budapeşteden sonra düzgün yolu yalnızca hayal edersiniz?Otobanda Macaristanda bisiklet pedalladığımı çok iyi anımsıyorum.Bende dört adet Ortlieb Cantası ve birde sırtımda sekiz kilo ağırlığında sırt cantası vardı.Acemilik işte...Benim Fransız arkadaşım daha hafif yük almıştı.Yollarda alışveriş yapmayı tercih ediyordu.Bundan dolayıda çok süratli,ve deneyimli yol katediyordu.Atlantikten Asyaya diyordu.Yani bizim Kadıköy'e kadar.

byhsyn34

Aktif Üye
Tepki
79
İsim
Hüseyin I
Bisiklet
Salcano
@Mustafa Sibik Bisikletteyken sırtımda 3 kg tasıdıgım an belim mahvoluyor 8 kg ne demek hocam 1 haftalık kamp malzemesi :D Güzel dayanmıssınız

• Beğen
Tepkiler: mr.gevende

yeahyaa

Üye
Tepki
30
İsim
yahya
Bisiklet
Diğer
eger asvalt yol turu yapiliyorsa gayet kullanisli bulundugum bolgede arasira karsilasiyorum bu tarz turcularla , ama cogu turcu gittikleri bolgelerin dagini tasini her yerini geziyorlar arkada bir tasiyici cogu yolda (patika ve taslik yollarda )problem yaratir , cabuk yipranip bir iki yillda kullanilamaz hale gelir.

Tepki
25
İsim
Kadir Kartal
Bisiklet
Carraro
hortlatıyorum buraları ama... 1 gece kamp atmayı düşündüğüm kısa bir tura bile evde beni bekleyen bir köpeğim olduğundan çıkamıyorum... Bir burley alıp onu da götürsem turlarıma fena mı olur. Köpeğiyle tur yapan arkadaşlar varsa fikirlerini bekliyorum... turları da geçtim şehir içi ulaşımda da köpeğimin bana eşlik etmesine imkan sağlar diye düşünüyorum. malumunuz toplu taşıma ile köpek taşımak imkansız ülkemizde...

Kubilik

Üye
Tepki
2
İsim
Kubilay ATAMTÜRK
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim ibretlik bir tespitim var :D

Erkek turcular çok çok büyük yüzdeyle romörk kullanmıyor.
Dişi turcuların yarıya yakını romörk kullanıyor.

İstanbulda rastladığım 10'a yakın turcuyu baz alarak bunu söylüyorum :D Bu dişi kısmısı evdeki tüm eşyaları almaya yatkın sanırım, anca romörk kesiyor tabi.
Ben römorku yol durumuna göre kullanmayı seçenlerdenim. Güzergahı önceden bilirsem ona göre römorku ya kullanırım ya kullanmam, insanların tercih meselesidir. Yine gördüğün 10 kişilik grupta römork kullananların kadın olması tesadüftür bence. Ha bir konuda doğrusun Serkan Bey kadınlar bize göre gerçekten fazla yükle yola çıkmaya eğilimlidir. :-D Ben şehir bisikletime taktım uzun yol römorkunu resimde görebilirsin. Diyeceksin ki şehir merkezinde kullandığın bisiklete niye römork takıyorsun çok basıt, ben pazara bisiklet ile giderim her zaman, bisikletin kollarına, arka sepetine dolduruyorum satın aldıklarımı fazla bir şey olmuyordu aldıklarım, römork burada pazar arabası işlevini görüyor benim için. Yani römork gerektiğinde kullanılabilecek bir araçtır benim için o kadar avantajı var, ama yol durumuna bağlı olarak dezavantaj olabilir. Örneğin trafik yoğunluğunda trafik tıkandı diyelim. Arkanda römork takılıysa duran iki aracın arasından geçemezsin. Saygılar ve selamlar. Kubilik
@mehmetsunu Ben bisikleti 2.kata çıkarmıyor olsam alacağım bir tane...:agla::agla:
Onda ne var ki ben 7 katta oturuyorum bisikleti merdivenden indirip çıkarıyorum, resimde görduğün bisikleti. Römorku da😁 asansörle indiriyorum ve tekrar yukarı çıkarıyorum.😆 Her hafta 2 defa en az tekrarlıyorum bunu

Son düzenleme:
Tepki
17
İsim
hasan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba. Bende römork siparişi verdim. Hafta içi elime ulaşacak. Heybe ile uzun turlar yaptım. Birazda römork deneyeyim. Tecrübelerimi muhakkak paylaşırım. Tüm yazılanları okudum. Tespitlere katıldığım katılmadığım noktalar var. ama kullanmadan neler olduğunu söylemem yanlış olur. Hatta ramazan sonrası 500 km mini bir tur yapmayı planlıyorum. (asfalt yol) selamlar

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yine gördüğün 10 kişilik grupta römork kullananların kadın olması tesadüftür bence.
Serkan hoca sanırım farklı zamanlarda gördüğü 10 kişiden bahsediyor gibi algıladım ben..

can ahmet

Üye
Tepki
1
İsim
ahmet
Merhaba. Bende römork siparişi verdim. Hafta içi elime ulaşacak. Heybe ile uzun turlar yaptım. Birazda römork deneyeyim. Tecrübelerimi muhakkak paylaşırım. Tüm yazılanları okudum. Tespitlere katıldığım katılmadığım noktalar var. ama kullanmadan neler olduğunu söylemem yanlış olur. Hatta ramazan sonrası 500 km mini bir tur yapmayı planlıyorum. (asfalt yol) selamlar
Hocam deneyimlerinizi paylaşır mısınız

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zamanla olur mu bilemem. Fakat şimdilik zor. Saydığım her şey bisiklet kültürüyle doğrudan alakalı şeyler. Daha çok yolumuz var. Bakın insanlar asfaltta MTB ile gezmek istiyorlar havası var diye (neyin havasıysa). Römorka gelene kadar başka sıkıntıları aşmak lazım.
Bence baştan bu kafayı değiştirmek lazım. İnsanları kalıba sokmak yanlış. İsteyen mtb ime şehirde gezer isteyen ve yapabilen varsa yol bisikleti ile dağda gezer. Zaten gravel de bunun için peydah olmadı mı. Yol bisikletiymiş gibi görünen bir bisiklet ile dağda gezmek için. Gravelciler saldırmasın şimdi, düzde mtb den hızlı gidiyorum diye. Ama bir gözlemimi aktarayım. İnsanlar şehir hayatı özel zamanları sıkıştırdıkça mtb ile ormanlara gitmek gelmez zaman alıyor diye evden çıkıp girmesi daha kolay diye yol bisikletine meylediyor/ettiler. Tarz olarak yalnızca yol seçenler konu dışı. Fakat sonra sıkılmaya başlayanlar heyecan aramak için gravel bisikletlere geçtiler. Bunun bir adım ilerisi mtb. Gelin mtb ye sorun yok 😁 ormanda dağda taşlı yollarda amortisörsğz bisikletle can çekişmeye ne gerek var.

Abartılı bir bakış açısı sonrası, kim hangisinden keyif alıyorsa ona binmeli. Kimseyi bindiği bisiklete göre yargılamamak lazım.

Alıntısını yaptığım mesajdaki gizli mesajı yazayım, önce kafalardan örümcek ağlarını temizlemek lazım.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici
Tepki
340
İsim
Gürkan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Turda ve şehir içinde de römorklu ve römorksuz kullanım yapılabilir. Bu sizin tamamı ile neyi istediğiniz ile alakalı bir konu. Ben turda gün içerisinde uzun yol kat ettiğim için tercih etmiyorum römorku. Buda tercih ettiğim turun planlaması ile alakalı. Daha farklı bir planlama ile römorklu da tur yapabilirim. Tamami ile ihtiyacınıza göre hareket etme meselesi.