Tur için neden römork tercih edilmez?

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.370
  Beğeniler:
  9.354
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Anlayabilmiş değilim. O kadar artıları varken neden her 10 turcudan 10 u bagajla yolculuk ederde römorkun adı geçmez. Römorka resmen üvey evlat muamelesi yapılıyor. Yoksa bir sabit fikirlilikmi söz konusu. Geniş yükleme alanı onda, fonksiyonellik onda, yükten bağımsız bisiklet sürme imkanı onda, bisikleti kendi yalın hali ile kullanma imkanı onda, kolay ulaşılabilirlilik onda, kolay ayrılabilirlilik onda, yükleri boşaltmadan bisikletin tamirinin mümkünlüğü onda, yükten ve bagajdan bir anda kurtulup özgür takılmak ve çevreyi yüksüz gezmek onda, bagajın alamayacağı yükleri kolayca taşıma imkanı onda, geniş yükleme platformu onda, bagaja göre sağlamlık onda, bisiklet dengesini olumsuz etkilemeden sürüş desen onda. Bir taşıma aracından daha ne istenebilirki.
   
 2. Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  az bulunuyor, pahalı oluyor, limuzin-bisiklet gibi oluyor şık durmuyor, mekan genişlediğinden daha fazla ağırlık koyup bilmeden kendi canını yoruyorsun, dönüşlerde kamyon gibi manevra yapmak zorunda kalıyorsun.
  tabi ben hiç kullanmadım ama bana sorarsan bu sebeplerden tercih etmem, sanki böyle 7 yaşında erkek çocuğu pantolonun arkasından sürekli seni çekiyormuş gibi his veriyor bana.
  Ama artıları da var tabi sadece ben de eksileri daha fazla basıyor
   
  mehmetsunu ve Sanberk E bunu beğendi.
 3. Gökhan Semiz

  Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

  Kayıt:
  23 Mart 2013
  Mesajlar:
  793
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  İstanbul / Bahçelievler
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Benim görüşüm ; zaten römork gerektirecek kadar malzeme taşımayı düşünen adam o kadar malzemeyi bagaja sığdıramayacağın dan dolayı römork kullanır. Yani römork kullanmayan adam zaten ihtiyaç duymuyordur , bagaj ona gerçekten yetiyordur. Haa römork gerektirecek kadar eşyayı bagaja sığdırmaya çalışmak başka.
   
  mehmetsunu bunu beğendi.
 4. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  564
  Beğeniler:
  361
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bende mamut marka römork var.

  Kesinlikle uzun bir turda kullanırım.

  Şu an oğlumu bindiriyorum 20 kilo civarı haliyle yük çekiyorsunuz ortalama hızım genelde 20 km civarı oluyor.

  Manevra kabiliyeti yerinde genişliği bisikleti geçmiyor.

  35 kilo taşıma sınırı var ama bu fazla olur.


  Yükleme alanı çok geniş istediğinizi yükleyin.

  Uzun bir yapısı olsa da kamyon gibi de hiç değil biraz dikkat ister o kadar.

  Fakat şöyle bir durum olabilir her yükü sen çekersen turda diğerlerinden geri kalabilirsin:)

  Fiyat olarakta çok pahalı diyemem 400 TL civarı kaliteli bagaj ve heybe çantalara da az para verilmiyor.

  Fotoları da paylaşmıştım şu konuda ama hiç uzun tur yapmadım daha.

  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=120241&highlight=
   
  Ozcan ala, emir arıca ve mehmetsunu bunu beğendi.
 5. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Mehmet Bey, her şeyden önce maliyetin hesap edildiği bir ülkedeyiz. Ergonomi bizim için ikinci planda kalıyor maalesef. Önceden konusunu açmıştım;

  [​IMG]

  Gördüğünüz gibi, önceliği başka şeyler olan arkadaşlar, çok hoş görüntüler sergiliyorlar. Türkiye'de römork olacak ama ucuz olacak. Ucuz olmadıktan sonra bir anlamı yok. Ucuz derken, bagajın getireceği maliyetten daha düşük olmalı. Tabi kaliteli olmalı. Bir de ağırlık meselesi var tabi. Fotoğraftaki römork 6 kilogram civarında sanırım. Herkes yol bisikletine bağlamaz bunu. 13-14 de bisiklet olsun, eder 20. :) Bence abartı değil ama işte getirdiği kolaylıkların önünde tutuluyor bu etmenler.
   
  mr.gevende, Ahmetgitar ve mehmetsunu bunu beğendi.
 6. #6
  mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.370
  Beğeniler:
  9.354
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bakın bu ucuz luk mevzuna çok canım sıkılıyor. Hepimiz bu işlerin az çok içindeyiz ve bana bir fiyat çıkarın ortakalite arka ön bagaj (bakın tubus filan demiyorum) ve orta kalite ama çok salaş da olmayacak öyle su geçirmez cinsten 4 adet çanta veya heybe işte herneyse fiyatı kaç akçedir bir alt alta toplayın. 400 tl den aşağıya maloluyormu. Bu pahalıda ondandır tamamıyla safsata. Kargadan başka kuş kargasekmezden başka yokuş tanımaz isen öyle çanta bagaj ikilisiyle gider gelirsin.

  Bu sitede daha öncede iddia ettim aerodinami-denge-maliyet-ağırlık bakımından römorkun dezavantaj taşıdığı tamamen bir şehir efsanesidir. Aksini iddia eden burada ispatınıda yapsın. Sanki iki bagaj ile dört çanta bisikletin mütemmimcüzü gibi anlaşılıyor. Hey güzel arkadaşım o dört parça yük en az 6 kg çeker yani bir römork ağırlığı.

  bu arada fotosunu vermiş olduğun cervelo- römork ikilisininde hastasıyımdır
   
  Rayko bunu beğendi.
 7. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Mehmet Bey, yukarıdaki römork Burley'in Nomad modeli. Fiyatı Amerika'da 349 dolar, Avrupa fiyatı 357 Euro. :) Ben alacaksam böyle bir şey almak isterim şahsen. Bunun Türkiye fiyatı da 1000 liradan aşağı olmaz. Siz de 1000 liraya insanları bu römorku almaya ikna edemezsiniz. 2 heybe ve 2 bagajın 6-7 kilo çekeceğini düşünmüyorum açıkçası. Onu geçtim; römork dediğiniz şey tur kültürüne ait. Tur kültürünün de gelişmesi lazım. Bunu da yine bir ucundan tutup rahatlıkla maliyete bağlayabilirsiniz.

  Zamanla olur mu bilemem. Fakat şimdilik zor. Saydığım her şey bisiklet kültürüyle doğrudan alakalı şeyler. Daha çok yolumuz var. Bakın insanlar asfaltta MTB ile gezmek istiyorlar havası var diye (neyin havasıysa). Römorka gelene kadar başka sıkıntıları aşmak lazım.
   
 8. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  564
  Beğeniler:
  361
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Ben yan yana iki teker olarak gösterilen yukarıdaki mesajdaki römork, bisikletten geniş oluyor mamut markanın ki öyleydi.

  Acaba dedim yol kenarından giderken bir teker şarampole doğru gider ve dengeyi bozarsa diye düşündüm.

  Malum şoförler sizi yolda takmadıkları için kenara itiliyoruz.

  bende aynı firmanın tek tekerli modelini tercih ettim hiç olmazsa gözüm arkada kalmıyor nereye girersem oda rahatça giriyor.

  Ben sadece görüşlerimi belirtmek istedim konu hakkında çok az bilgi buldum .

  Baızlarına faydalı olursak ne mutlu.

  topeak marka var bence güzel ama maliyet burada da devrede haliyle.
   
  mehmetsunu bunu beğendi.
 9. Sarper Salt

  Sarper Salt Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2011
  Mesajlar:
  116
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  mehmetsunu niye bu kadar gerilip, iddaalaştığınızı anlayamadım.. ''Aksini iddia eden ispatlasın'' derken ? Kimse size bir şeyi ispatlamak zorunda değil. soruya cevap olarak, yukarıda ki yorumlara baktığınız zaman ortak nokta fiyat olarak yüksek olması, ki bende bu yoruma katılıyorum.. Buna ek olarak ekstra yedek parça taşımak gerekecektir (bisiklete montaj aparatları vs).. Bisiklet üstünde ne kadar aksesuar varsa o kadar problem çıkma ihtimali artacaktır, o yüzden bisikleti olabildiğince sade tutma taraftarıyım.. 2.olarak römork alacak adam uzun vade de alırsa mantıklı bir tercih olacaktır, (min 1 ay gibi mesela), ki bu kadar uzun bir tura çıkabilecek pek fazla turcu arkadaş olduğunu zannetmiyorum (zaman sıkıntısından dolayı).. Ve Türkiye' de yaşıyoruz, bir çoğumuz tura çıkarken otobüs kullanıyoruz (turun başında, sonunda vs) bisikleti bile problem eden otobüs firmaları ekstradan römorku gördüğünde çok büyük ihtimalle sizi almayacaktır veya çok yüksek ücretler talep edeceklerdir.. Bu bile benim tercih etmemem de çok büyük etken. Son olarak ucuzluk mevzusuna canınızı sıkmayın.. Paranız varsa alın kullanın..
   
  nonsteril ve Murat Ekmekçi bunu beğendi.
 10. #10
  mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.370
  Beğeniler:
  9.354
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Sarper,

  Fiyatı pahalı değil. mamut 350 tl, yerli yabancı bobyak kadar hatta daha ötesi ondan sağlam aslında birebir aynısı. Adventure ı kullanıyorum. 350 tl iyi bir bisiklet çanta veya heybe fiyatına. Ticari ömrünün sonuna kadar kullan. banamısın demez.
  İkincisi Problem çıkarma riski nerdeyse sıfır. Hareketli parça sayısı az, birleşim parçaları haniyse tur bisikletinden daha sağlam.
  üçüncüsü İlla şehirlerarası uzun turlarda kullanılacak diye bir derdi yok. şehir içinde 20 kg ye kadar çarşı, pazar, market yükünü 25 km hızla taşıyorum. hemen bisiklete bağlanıyor (30 saniye) ve hemende ayrılıyor (30 saniye) Tabiki yüklemenin pratik olabilmesi için bisikletin park ayağı olması şart.
  Dördüncüsü Bir görünüş aldatıcı olabilir, bir bisikletten daha az yer kaplıyor. Kolayca (2 dakika) üç parçaya ayırabilirsin: Maşa, ana platform ve teker. Ana platform çıktığında irice bir kaykay büyüklüğünde, diğerleri ise 30-40 cm. Bunu ben otobüsüme almıyorum diyecek şoför tanımıyorum.
   
  ulaş kaya bunu beğendi.
 11. emir arıca

  emir arıca Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  208
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  Erdek
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Uzun ve konaklamalı turlar için bence isabetli bir seçim. Ben bisikletin önüne bagaj takılacağına bu tip bir römork seçiminin daha isabetli olacağını düşünüyorum. Bana göre tek eksisi asfalt haricinde bozuk yolda (toprak demiyorum kapıdağ turu konumda resimlerini gösterdiğim gibi resmen yoldan Kaya parçaları çıkan toprak yoldan bahsediyorum) performansı düşündürür. Bisiklet ağırlığında olmadığı için lastik patlama sıkıntısının da olacağını sanmıyorum. Bence tura çıkacak olanların değerlendirmeye alması gereken bir konu. Düşünenler için güzel fikirler&tartışmalar var :)
   
  ulaş kaya ve mehmetsunu bunu beğendi.
 12. Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.021
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  bagaj kullanacak duruma gelmek için belli bir duvarı aşmak lazım.

  şahsen ben hayatımda 1 günde en fazla 140 km yol kat ettim, bir daha da ne zaman o kadar uzun mesafeye ulaşırım bilmiyorum. o yolculukta da yanımda bisikletin kendi tamir malzemeleri ve acil durumlar için birkaç yiyecekten başka birşey yoktu. bir de ekstra matara işte, o kadar :)

  hayatımda en çok yük taşıdığım zaman ise; söğüt'te askerlik yaparken konakladığım evde kalan bisikletimi ve birkaç parça eşyamı getirmek için çıktığım yolculuktu. sele borusuna takılan ve 9 kg yük taşıma sınırı olan bagajımın üzerine, patlayacak kadar şişmiş olan sırt çantamı yükledim ve 40 km'lik bir yolculuktan sonra bozüyük'e ulaştım. burada bisikleti ve çantamı bir otobüsün bagajına yükleyerek bursa'ya geldim.

  anlaşılacağı gibi; kimi zaman yüküm çok değildi, kimi zaman da mesafe kısaydı. öyle bir durum olacak ki 100 km'nin üzerinde bir mesafeyi 10 kg'dan fazla yükle gidecek olurum, işte o zaman romörk kullanmayı düşünürüm. bir süre düşündükten sonra, romürkten çok daha uygun fiyata adam akıllı bir bagaj alıp kullanır ve bir daha kim bilir ne zaman kullanmak üzere bir kenara koyarım.

  ha gün gelir, türkiye turuna çıkarım, yanımda çadır ve kamp malzemeleri olur; işte o zaman paraya kıyıp bir tane romörk alır ve günlerce, haftalarca kullanırım. o zaman olur işte.
   
  ACAKIR, Volg, Engin Öz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 13. emrahozkan

  emrahozkan Forum Bağımlısı

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  24 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  1.603
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  valla bence minimum, minimumun da minimumu ekipmanla yola çıkmak lazım. römork tamam güzel düz yolda iş görür peki yokuş yukarı? yokuş aşağı ??? ... Artık birçok malzemenin çok hafif ve az yer kaplayanı varken ben gerekli görmüyorum, sadece arka bagajla türkiye turlanır, 400 lira buna vermektense, ultralight bir çadır ve tulum alınsa daha iyi değil mi?
   
  dantelk bunu beğendi.
 14. yiğt

  yiğt Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2013
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  Bisiklet kullanıyoruz , tır değil . Cevabı budur.
   
 15. dantelk

  dantelk Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  istanbul/bostanci
  Seviye:
  Merhaba,

  Römork kullanımının birkaç amacı olabilir:
  1) Gerek uzun yolda, gerek şehir içinde çocuk/köpek çekmek için. Özellikle uzun yolculuklarda bu tip bir römork, çocuk taşımak için çok uygun (kolayca pusete çevrilebilen modeller de var)
  2) Uzun yolda, eğer heybelere sığamiyorsanız (ki heybelere sığamayıp römorku da yüklediyseniz kesinlikle çok fazla eşyanız var demektir, tabii bu umrunuzda olmayabilir tercih meselesi).
  3) Kavun karpuz, ya da gitar gibi bir enstrüman taşımak için gerekebilir.

  Fiyat olarak, römork gerçekten de Ortlieb set'e göre daha hesaplı. Ama Ortlieb'den ucuz çözümler de var :)

  Yüksek ağırlık, uçağa&otobüse bindirirken eziyet, yedek parçaların sayısının artması gibi dezavantajlar sayılabilir.

  Konuyla ilgili makaleler:
  Why We Prefer Panniers Over Trailers
  http://tomsbiketrip.com/the-trailer-versus-panniers-debate-continued/

  Yine iki ayrı görüş...

  bu adam trailer'den yana: Randy switches to a BOB trailer... Advantages and Disadvantages | Hobobiker.com: Randy and Nancy's Big Bike Trip
  karşısında olanlar: http://www.rollglobal.org/2011/06/touringtrailer/

  ... Bu tartışma sonsuza kadar sürer yani.
   
  Ahmetgitar bunu beğendi.
 16. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.870
  Beğeniler:
  4.919
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Römork olan bisiklet kullanmadım ama römork kullanan arkadaşlarım var bazılarıylada uzun turda pedallama fırsatım oldu...

  Bir kere römork olunca yeterli bagaj hacmim var diyerek yanınıza çok fazla gerekli gereksiz eşya alıyorsunuz. 2. husus uzun yol otobüslerine bisikletle beraber römork yerleştirmek epeyce sıkıntılı oluyor... Muavinlerle çok fazla tantana oluyor. Römorkun kendi ağırlığınıda çekme durumunda kalıyorsunuz. Özelliklerle inişlerde 2 tekere göre çok daha fazla temkinli hareket durumunda kalıyorsunuz. Römorklu arkadaşlarımız kondisyonları iyi olmasına rağmen tırmanışlarda çok daha fazla sıkıntı yaşıyorlar... Römorkla ilgili teknik sorun yaşadıklarında (kırılma v.s.) pratik çözüm üretemiyorlar... Ayrıca şunuda belitmeliyim. Yaz turlarında sadece arka bagaj bir tur bisikeltçisinin işini rahatlıkla görüyor. Dört mevsim turlarında kıyafet çeşitliliği biraz daha fazla olduğu için önbagajda kullanılabiliyor... Uzun turlarda aşırı yükten kaçınmak gerek...
   
  Kadir Eskici ve Sarper Salt bunu beğendi.
 17. Melih Akdogan

  Melih Akdogan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2012
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  şuan bisikletim ile londraya gitmeye çalışıyorum. İstanbuldan başladım ve macaristana kadar geldim. Şu ana kadar kamp kurduğuum yerleri,geçtiğim yolları, gezdiğim şehirleri, misafir olduğum evlerde bisikleti taşıdığım katları düşününce iyi ki almamışım diyorum.
   
 18. yilmaz kaynak

  yilmaz kaynak Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  olur bal gibi olur cerveloya yapilani specialized'a yapacam. Turlara ayri sehir icinde ayri bisiklet kullanacagima romork alip tura ciktigimda takarim . Dondugumde cikaririm. kullaninca yazacagim olumlu olumsuz yonleri.
   
  Burçin Çoban bunu beğendi.
 19. Ahmetgitar

  Ahmetgitar Onursal Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  13 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  7.963
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Ahmet
  Seviye:
  Benim de araştırdığım bir konu bu.
  Daha önce uzun tura çıkmadım ve römork ile normal bagaj/çanta arasında kaldım.
  Bir tur bisikletim olsa bagajda taşırdım eşyalarımı.
  Ama şu an yol ya da cyclocross bisikletimle yola çıkmayı düşünebileceğim için bu bisikletlerdeki bazı imkansızlıklar sebebiyle römork kullanımı daha mantıklı gelebilir.
   
 20. Sarper Uluoluk

  Sarper Uluoluk Aktif Üye

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  7 Nisan 2014
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  117
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Sarper Uluoluk
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bana arkadaşımdan Topeak Journey Trailer Römork kaldı. TOPEAK JOURNEY TRAILER AND DRYBAG

  6,5 kg ve su geçirmeyen kumaşa sahip. Açıkçası uzun turlara çıkmıyorum, öyle bir vaktim de yok, keşke olsaydı, ama yine de bir gün lazım olur mu diye soruyorum kendime. Ona göre elden çıkaracağım veya saklayacağım :)

  Henüz havalar ısınmadığı için deneme fırsatı bulamadım, bir ara inşallah deneyeceğim.

  [​IMG]
   

İlginizi Çekebilir

CMUYucGVEAAxM1a.jpg
Merhaba kolay gelsin arkadaşlar. Benim 1.80 boyum var 98 kiloya kadar çıkmıştım 2-3 ay sonra 80 kiloya kadar düştüm ama havaların kötü olması nedeniyle bisikleti bi müddet ara vermek zorunda...
upload_2015-11-18_17-9-12.png
Canyon Strava'daki son 30 aktiviteni inceleyip, sınırlarını zorladığın bir aktiviteyi bulup, ödülü 'Canyon Exceed CF SLX' olan bir yarışmaya da dahil ediyor. Strava kullananlar, beklemeye gerek...
upload_2016-8-28_15-14-43.png
Konuyu açacak bir yer bulamayınca bu bölüme yöneldim; hatalıysa taşınabilir. Bir rüzgar tüneli kadar olmasa da başlıktaki soruya yanıt verecek bir ölçüm yöntemi var mıdır diye biraz araştırdım....