Tur bisikletçiliğinin görünmeyen yüzü, katı kuralları ve yolda alınması gereken önlemler

OmerCycler

Üye
Tepki
70
İsim
Ömer
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@TORUKOJİN yazıda bahsettiğin kişiler sanırım youtuber. Bu kanalların ismini atar mısın?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Lazrail_08
Tabi hocam, hemen hemen hepsi youtube üzerinden arada videolar atıyor. İsimlerini sıralayayım hemen:
-GÜRKAN GENÇ.
-HASAN SÖYLEMEZ.
-ENES ŞENSOY-CANAVAR KEŞİFTE.
-EMRE DURMUŞ.
-SERVAN TURAN.
-YİĞİT CAN İÇ.
-ROTASIZ SEYYAH.

waafy

Daimi Üye
Tepki
305
İsim
Mustafa
Bisiklet
Giant
Yazı biraz tedirgin edici olsa da ben alınabilir riskin düşük olduğunu düşünüyorum.
Elimizde bir istatistik yok ama dunyada tur esnasında ölen bisikletci sayısı Türkiye de emniyet şeridinde ölenden daha fazla değildir sanırım.

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Bir bisiklete 500 kilo ağırlık yüklüyorsun, günlerce yollarda, yattığın yer belli değil. Neyin peşindesiz anlamadım ki? Kap bisikletini in sahile. Yarım saat sür, yorulunca otur banka dinlen. Sırtına bir havlu koy, hasta olma. Al bir dondurma ye, serinle. Dön sonra evine ailenin yanına akşam olunca.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benzer konuya mizahi bakisli yazim.

(link)

Minik de bir alıntı :)

"

Tebdil-i kıyafet kanunu
2.)
Bi kere eğer uzun tura çıkacaksan kesinlikle halktan biri gibi giyinmelisin. Zira durmadan hç görmediğin memleketlerden geçerken oranın yerlileriyle muhatap olucaksın. Eger onlar gibi giyinirsen örselenmez aksine benimsenirsin. Hem öyle Ukrayna'dan gelmiş tarih profosoru gibi giyinirsen kabile sakinleri seni turist sanıp 1 tl lik taç krakeri 10 tl ye , 3 tl lik Le cola yi sana Cocacola fiyatını geçtim Cek denyıls fiyatından itelemeye çalışırlar. Demedi deme. Desende umrum olmaz bilader kendin kaşındın, hiç kusura bakma."

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@waafy
Risk olmadan maalesef heyecan olmuyor hocam, tedirgin etmek demeyelimde işin ciddiyetini kavramak diyelim. Hayat o kadar toz pembe değil maalesef.

@Mehmet Nejat Karahan
Hocam insanların çeşitli zevleri olabilir, sahilde/asfalt yolda bisiklet sürünce de ben birşey anlamam diye düşünüyorum mesela. Bu arada evinde sıcacık yatağında yatmak yerine ormanda veya dağda 1.5 metrekarelik çadırda kalan insanda akıl var mıdır? dersen orada birşey diyemem. :)

@historiyst
Hocam aslında birazda haklı, dağın başında tek başına saldırıya açık bir yerde kalan insan normal falan değildir. Gürkan abi 7 gün boyunca insan görmedi ve susuzluktan yarı baygın bir halde şehre ulaştı. Şimdi biz buna hobi diyince insanlar gülüyor. :) Evet adam keyif aldığı için bunları yapıyor ama kimseye anlatamıyorsun çünkü mantıklı bir açıklaması yok. :)

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
@Motorola Aynen hocam, çadırı kesilmiş deniliyordu. kaçırılma ihtimali yüksek deniliyor.

İnşaAllah hemen bulunur. Bu aralar gerçekten ülke çok güvensiz bir yer olmaya başladı.

• Beğen
Tepkiler: Motorola

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2 yıl önceye kadar ben de tura heves dolu bir insandım. Malesef bu memlekette altına dört teker çekip yollara çıkmak çok kolay. Bisikletliye çarpıp kaçmak, ardından tutuksuz yargılanmak, serbest kalmak sıradan, olağan şeyler. Çocuklar en azından kendi ekmeklerini ellerine alıncaya kadar hayatta kalmam gerektiğini anladım ve bıraktım. İşten eve - evden işe kendi kendimizi tatmin ediyoruz bakalım.

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
Gezmek, dolaşmak, fethetmek bunlar bize geçmiş atalarımızdan kalan gen mirası :)

Bisikletle ya da farklı bir ulaşım aracıyla ya da yürüyerek geziyor. Kamp yapmak/atmak çok farklı bir olay mesela. Bu da bizde ki göçebe kültüründen gelen bir şey :)

Doğa da yaban hayatta çadırda tek başına ya da 2 kişi 3 kişi sadece o ortamın sesini dinlemek, huzur bulmak için yapıyoruz. çünkü herkes betonlaşmış o şehirlerden uzaklaşmak istiyor. İnsan kendi doğal ortamına bir şekilde gidip deşarj olmak istiyor.

Tabi bunu 5 yıldızlı otelde tatil yapan birine anlatamazsın. Ben mesela hiç sevmem otel konseptini. Bu da benim tercihim. :)

Ama mesela ben şahsen tek başıma bisikletle ya da otostop yaparak gezme işini bilmediğim ülkeyi bırak Türkiye de bile yapamam. Ve bunu tek başına yapan kadınlar var. Sadece gıptayla kıskanarak izliyorum onları :/

Dry_35

Üye
Tepki
66
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam ne saldırması ne dövüşü bisiklete binecez gezecez biz ya :) Bela her yerde beladır. Yürüsen de koşsan da başına gelecekse gelir zaten. Bu kadar madde anayasada yok :) Ama bilgi bilgidir. İçinden faydalı olanları aldık tabikide. :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
Buradaki balta, bıçak, dövüş sanatı tavsiyelerini 'şiddet' içerdiği için beğenmeyen insanlar oldu. Tabi sıcak yataktan sabahları kalkmak kolay, bakın gitmeyin tehlikeli ülkelere. Çantasını almak için canına kıydılar gencecik çocuğun.!

(link) yarışması (link)'ın ölümüyle sarsıldı. Yarışmanın montaj ekibinde yer alan Alper Baycın, Dominik'te uğradığı bir saldırıda hayatını kaybetti. Peki (link), kaç yaşında ve neden öldürüldü?

ALPER BAYCIN KİMDİR?

(link)'da doğan 24 yaşındaki Alper Baycın, (link) Radyo TV ve (link) bölümü mezunuydu. Bir süre(link) TV'de çalıştıktan sonra Acun Meyda'da geçen Baycın, bir süredir Dominik'teki montaj ekibinde görev alıyordu.

ALPER BAYCIN NEDEN ÖLDÜ?

24 yaşında hayata gözlerini yuman Alper Baycın'ın, Survivor Adası’nda 2 kişinin bıçaklı saldırısına uğradı. Baycın'ın telefonunu ve çantasını çalmaya çalışan gaspçılar, genç ismi kalbininden bıçaklayarak öldürdüler. Olayın ardından kaçan 2 zanlı, kısa süre içinde yakalandı.

(link)'DAN AÇIKLAMA

"Değerli çalışma arkadaşımız, genç kardeşim Alper Baycın’ı hain bir saldırı sonucu kaybettik. Yaşadığımız acı ve üzüntüyü kelimelerle tarif edemem. Ailesine ve sevdiklerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Mekanın cennet olsun Alper Kardeşim."

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
açıklayıcı bir yazı olmuş. elinize sağlık.