Tur bisikletçiliğinin görünmeyen yüzü, katı kuralları ve yolda alınması gereken önlemler

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@historiyst
Günübirlikte turculuktur hocam, tabi günübirlikte özgürlük daha fazla oluyor hesap kitap meselesi olmadığı için. Uzun turlar birazda stres içeriyor maalesef.

Scudo

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkeze merhaba turculuk bir yaşam biçimidir aralarımızdan gelen fetetme duygusunun bir başka versiyonudur bence onlar atlarla kıtaları aşmış biz demiratlarla toplum olarak maceraya bayılırız herşey dört dörtlük olursa sıkılırıZ kamp olayına gelirsek yanımızda mutlaka ilaç vs alın ben istanbul darlık barajında yaptığım iki günlük kampında vucudumdan iki kene çıkardım gerçekden şnsanın pisikolojisini bozuyor yanıma mutlaka testere bıçak alırım ateş olmadan kamp olmaz herkeze kasasız belasız sürüşler

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Yurtdışına hiç çıkmadım bilmiyorum ama yurtiçinde yedi bölgede pedallayan bir bisikletçi olarak o kadarda karamsar değilim.
Hiçbir zaman tehdit edilmedim, hırsızlık olayıyla karşılaşmadım. Ülkemizin insanları genelde yardımsever oluyorlar, endişelenmeyin (turistik bölgeler hariç)
Yanımda şok cihazı, balta falanda taşımadım, taşımıyorum(!)
Yazılan tavsiyelere ilave olarak şunu söyleyeyim, gittiğiniz şehirlerde siyasi tartışmalara, ağız dalaşlarına girmeyin... Sıkıntı gördüğünüz yerden bir an önce uzaklaşın...
Tura en az iki kişi çıkın. Tavsiyem üç, dört kişi olmasıdır... Hem sıkılmazsınız hemde birbirinize destek olursunuz...
Tura yeni başlayacak arkadaşlarda ilk olarak kıyı şeridinde pedallasın. hem konaklama sıkıntısı yaşamazlar hemde ihtiyaç duydukları şeylere ulaşmaları çok daha kolay olur...
Şimdiden iyi yolculuklar...

Yurtdışına çıkmak isteyenler için @Gurkan Genc abimizin (link) sayfasını takip etmelerini ve tavsiyelerine uymalarını öneriyorum.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
torukowa sen aslında tura çıkmayın demişsin.

indir (1).jpg
Tamam tura şu şekilde gidelim o zaman daha güvenilir olur.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
821
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar özelden konuşun Lütfen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmetsunu
Hocam hayaller hayatlar mevzusu tur meselesinde de var maalesef. Ama yinede kimse kendine söz geçiremiyor, eninde sonunda 100'lerce kilometre ve bilmem kaç kilo yük ile pedal çevirmek istiyor insan. Torukowa derken wa kullanılmaz maalesef. :)

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
Güzel bilgiler. Bunlar sadece turcular için değil, sırt çantamı aldım az parayla otostopla heryere gidecem ben heyooo artık gezginim ben heyooo diyenler içinde gerekli bilgiler.. Instagram da fazlasıyla varlar, hepsinde de maşallah 30k takipçi.. Sonra millet de heves ediyor gidiyor bir yerlerde kafalarına göre rahat rahat takılıyorlar hoop polis alıyor bunları. Ondan sonra salya sümük geri dönüyorlar :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@bsalih
Hocam en son bizim gezginlerden 3 kişi, yani Servan Turan ve 2 arkadaşı malezya'ya 11 gün hapse atıldılar sorgusuz sualsiz. Bu işler böyle maalesef, uçakla gezmeye benzemez maalesef. :)

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
@TORUKOJİN eğer camprail de okuduğum muhabbetse yanlış bilmiyorsam kampüste birinin dükanında yatmışlardı. Sonra 3 kişiyi de polis gelip alıyor ve hapishaneye atıyorlar. Konsoloslukta yardımcı olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@bsalih
Evet evet, o muhabbetti hocam. Yani öyle bugün meksika'dayım, yarın kolombiya'dayım, oradan bolivya'ya geçeceğim, yok oradanda venezuella'ya geçeceğim bu işler tamamen kelle koltukta olan işler. O insanların başına neler geliyor yolda, açıkçası dünya o kadar güzel bir yer değil.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@bsalih

11 gunle iyi kurtarmislar o zaman.

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
@TORUKOJİN orada da biraz arkadaşların hatası da var. Hırsız muamelesi görmüşler, açık dükkanda yatmaları bi de üni kampüsün içi. Senin konuda dediği gibi o ülkenin kanunlarını vs falan iyi bilmek gerekiyor.

Mesela Emre Durmuş u da takip ederdim, ama o da biraz amacından sapıyor, inandırıcılığını yitiriyor.

Geçenlerde başka bir gezgin denk geldi instagramda yanlış hatırlamıyorsam bilgicberko idi ismi. 1 hafta dayanabildim paylaşımlarına..

Adam akıllı gerşekten sağlam bilgiler veren bence bi tek Rotasız Seyyah. En dibine kadar yaşayan ve aktarabilen tek kişi.

Bisiklet olarak da Gürkan Genç tabi ki..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@bsalih
Emre durmuş ilk başta daha düşük imkanlarla geziyordu hocam ki ben takip ederken abone sayısı oldukça azdı hatta çok çok azdı. Ekonomik olarak daha iyi imkanlarla gezmeleri adına çok sevindim ama samimiyeti kaybetmemek gerekiyor. Özellikle youtube sektörü bir süre sonra işi batırıyor, mesela rotasız seyyah youtube üzerinden çok sayıda video yayınlasa çok daha iyi imkanlara sahip olabilir. Aynı şekilde video çekerek Gürkan abi de daha iyi imkanlara sahip olabilir.

Ama inanın bana kamera karşısına çıkıp 'doğal hal bozulduktan ve gezmeyi youtube üzerinden pazarlamaya' döktükten sonra iş bozuluyor.
Bu insanların çok az videoları var ve bu birkaç videoda gezilerini video üzerinden pazarlamaya çalışmadıkları için normal günlük hayat modunda.

Bu da insanların dikkatini çekmiyor, isteseler 'merhaba arkadaşlar bugün şurada geziyorum, aaa fil bakın' tarzı videolar çekebilirler gezdikleri yerlerde. Ama bu insanlar kendileri için geziyor. Yiğit Can İç var mesela o da çok iyi, Emre Durmuş'un eski haline dönmesi lazım. :)

bsalih

Aktif Üye
Tepki
199
İsim
B. Salih
Bisiklet
b'Twin
@TORUKOJİN Aynen, bi de şöyle bir şey var, hemen hemen herkes telefonundan izliyor bu videoları ve herkesin kotası var. Ben şimdi senin kız arkadaşınla yaptığın şeyleri neden izleyeyim ki? Neden kotamı harcayayım?

İş maalesef pazarlamaya döndü mü sıkıntı oluyor? Emre Durmuş un ben ilk videolarını da biliyorum :)

Rotasız Seyyah sponsorla geziyor, adamın bütün harcamalarının bir çoğunu Colombia ve Katar airways karşılıyor. Ondan dolayı adamın imkanları iyi. Lakin daha doyurucu bilgiler veriyor. Kitaplarında da hakeza..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@SEYYAH OZİ
Hocam tur bisikletçiliğinde ateş yakılmaz genelde çünkü ateş ben buradayım demektir. Turun en sıkıcı kısmı zaten sağlık sorunları maalesef. Atalarımızdan, dedelerimizden geliyor zaten bize gezmek. :) Hakikaten birşeyin 4X4'lük olmasını istemeyiz, mesela ben bakım dışında ve istisnai durumlar haricinde sorun çıkarmayan göbekten vitesleri kullanamam çünkü bisiklette vites sistemi dediğin basit sorunlar çıkartıp beni uğraştırmalı ki bisikletimin tadını çıkarayım. :)

@Bisikletli Gezgin
Hocam ben bu siyasi mesele olayını hiç anlayamadım... Bir insan 'benim ülkemin iyiliğini düşündüğü' sürece farklı görüşlere sahip olabilir. Bence de tartışmamak en iyisi, bence tura giden adamın kesinlikle sözlerine dikkat etmesi lazım. Tek başına tur hakikaten bambaşka bir olay.

@bsalih
Kesinlikle hocam, yani bahsettiğim şey youtube üzerinden saçma sapan videolar yayınlayıp sponsorlara gerek kalmayacak kadar maddiyata erişebilir ama yapmıyor. Ben bu konuya 'kendine ve tura saygı' diyorum. Mesela ben yabancı bir firma bana uçak bileti verecek diye tutupta kendime ve yaptığım tura olan saygımı yitirip birilerinin 'reklam taşıyıcısı' olamam. Mesela Gürkan abinin facebook sayfasında senede 1-2 defa ancak reklam görebilirsin ki adamın sponsorlukları tanıdığı samimi insanlar. :)

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
Bugun araciyla kamp atan bir muzisyenin kayip oldugu ile ilgili haberi okudum. Urkmedim desem yalan olur...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi