Triathlon'a başlamak istiyorum

Pearl Jam

Üye
Tepki
58
İsim
BK
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Orbea
@Hyildiz2
Selamlar,
Yazdiklarimi genellemeyin ama faydali olabilir, bunlar sadece benim deneyimlerim
Spor gecmisim var, yani belli bir altyapiya sahibim
Ilk defa gecen sene yol bisikleti aldim ve gecen sene ekim ayinda yari ironman yaptim
Eger okumayi seviyorsaniz ve ingilizceniz yeterliyse egitmen sart degil, web'te hersey var, idman, dinlenme, beslenme vs vsAyrica merak ettiginiz seyler varsa sorarsaniz elimden geldigince yardimciolmaya calisirim

Scudo
Tepki
17
İsim
Yusuf K.
Bisiklet
Salcano
@Pearl Jam Ferdi olarak antrenman yapılabilir tek sıkıntı yüzme antrenmanı antrenörsüz olmaz. 3.5 yıl yüzdüm antrenörsüz olmaz :)

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

Hyildiz2

Üye
Tepki
3
İsim
Hüseyin
@Pearl Jam yarı ironman dereceniz nedir acaba? Sizi en çok hangisi zorladı ? Yarışa katılım için swimsuit şart mı ? Son olarak bisiklet için belli bir standartları var mı ? Sounlarım bu kadar :)

Bi sakatlık olmazsa 2018 ekimde gloriada yarı ironman yapmayı düşünüyorum.

Pearl Jam

Üye
Tepki
58
İsim
BK
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Orbea
@Hyildiz2
1) 4:52
2) Bisiklet, cunku en tecrubesiz oldugum alandi ve en az ona hazirlanmistim
3) Sabah hakemler olcum yapiyor, genelde 24 derece su sicakligi alti olursa wetsuit serbest
4) Bildigim kadari ile yok

Hyildiz2

Üye
Tepki
3
İsim
Hüseyin
@Pearl Jam

Detaylı cavap için teşekkürler. Dereceniz süpermiş

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
öncelikle tebrikler..
hedef koymak ilk adımdır, ilk adımı attınız..
bisiklet kısmına bir ekleme, eğer draft serbest ise aerobar yasaktır. aerobar serbest ise draft yasak olur. sprint mesafede genelde draft serbest bırakılır. sprint üstünde draft yasak olur, 10mt den fazla yaklaşamazsınız..

chnkmlogt

Üye
Tepki
15
İsim
Cihan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
Teşekkürler, biraz geç cevap yazabildim üyeliğim kapatıldığı için kusura bakmayın :)

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
triatlonda spor koçuna ihtiyaç yok bence... internetten araştırın birsürü yabancı site var çok değerli paylaşımları oluyor.. yavaş yavaş başlarsınız bir ucundan tutun gerisi gelir zamanla

Tepki
31
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhabalar arkadaşlar,
37 yaşında, 176 boy, 79 kg'ım. Gelecek yıla kadar önümde 1 yıl kadar var ve ilk hedefim sprint Triatlon yapmak. Fena sayılmaz denecek kadar yol bisikleti tecrübem var, şimdiye kadar yaptığım maximum yol 140km/gün. Yüksek kadansa dayanıklıyım, yüzme konusunda iyi değilim, yani yüzmem iyidir ama yarış ortamında hiç bulunmadım, buna bir antrenör eşliğinde başlayacağım. Koşulara da başladım, ilk 5K denemem sorunsuz bitti fakat sonrasında sorun başladı, ağrıdan 4 gündür sünnet olmuş çocuk gibi yürüyorum, bu kadar yüklenmemem gerektiğini biliyordum ama 5k koşabilir miyim diye bir deneyeyim dedim, ben ettim siz etmeyin :)

Şimdi bazı sorularım var, tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

1- Haftada ortalama 4 gün antrenmanla başlamam gerektiğini duydum, bunu kaç gün bisiklet, kaç gün yüzme, kaç gün koşu olarak başlamam lazımç
2- Lisans alacağım fakat lisans geçerlilik süresi alınma tarihinden itibaren 1 yıl mı yoksa ne zaman alırsanız alın 31 aralık'ta yenilenmesi/vizelenmesi mi gerekiyor.
3- +30 yaş üzerini hedefledim ama ben 30 ların sonuna geldiğim için bu yaş grubunda çok ezilir miyim, başka bir öneriniz var mı? Açıkçası ilk hedefim sadece bitirmek fakat çok da rezil olmadan :)
4- Bana önerebileceğiniz ve her yıl düzenli olarak triatlon düzenlenen ve yeni başlayanlar için uygundur diyebileceğiniz bir yarış varsa önerebilirseniz sevinirim.
5- Ekipman anlamında başlangıç olarak yeter dediğiniz ekipmanları ve bu marka olmazsa olmaz dediğiniz ekipmanları paylaşabilir misiniz?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.006
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
1- bu hedefe göre değişir ama sprint mesafesi için 4 gün idealdir diyebiliriz.
2-ekim ayında da alsanız yeni sene bitiminde yeni lisans almalısınız.
3-30 yaş triatlonun en çok katılım gösterildiği yaş grubu en zorlu grup diyebilirim.
4-federasyonun takviminden yarışları kontrol edebilirsiniz.
5-iyi bir koşu ayakkabısı , trisuit , deniz gözlüğü(decathlonunki de güzel) traitlon baya masraflı bir spor buraya yazmaya kalksam 10.000leri geçebiliriz :)

@Burak Celep

Tepki
31
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@srdrmrs değerli bilgiler için çok teşekkürler.
Yakınlarımda triatlon antrenörü bulmak kolay değil fakat uzak mesafeden de bana yardımcı olabilecek klüpler vardır sanırım değil mi? Tavsiyeniz var mı?
Masraf bakımından gereği neyse yapacağız artık yavaş yavaş taksit taksit :)

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.006
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@srdrmrs değerli bilgiler için çok teşekkürler.
Yakınlarımda triatlon antrenörü bulmak kolay değil fakat uzak mesafeden de bana yardımcı olabilecek klüpler vardır sanırım değil mi? Tavsiyeniz var mı?
Masraf bakımından gereği neyse yapacağız artık yavaş yavaş taksit taksit :)
valla hocam antrenör durumunu bilmiyorum ben ferdi çalışıyorum. fatih topçu asla durma sanırım bu konuya parmak basmıştı , youtube videolarını incelemenizi tavsiye ederim.

Tepki
31
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
valla hocam antrenör durumunu bilmiyorum ben ferdi çalışıyorum. fatih topçu asla durma sanırım bu konuya parmak basmıştı , youtube videolarını incelemenizi tavsiye ederim.
Teşekkürler zaten ne olduysa Fatih Topçu'dan sonra oldu :) Ferdi çalışmada yardımcı olabilecek web sitesi var mıdır, ingilizce de olabilir sıkıntı değil.

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
En masraflı ekipman bisiklet, o da varmış sanırım.
Ekipmanın sonu yok,.. ilk federasyon yarışıma üzerim çıplak sade mayoyla girmiştim.
Durmadan 20 dakikada 800m yüzebilir hale gelirsen gerisi ilk yarıştan sonra tecrübe ede ede çorap söküğü gibi gelecektir.

• Beğen
Tepkiler: Burak Celep

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.006
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bisiklette gcn varsa triatlonda da gtn var :) (global triatlon network)

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay
Tepki
31
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Levent_K :) teşekkürler, bisiklet var evet, yüzme işini bir deneyeceğim. wetsuit sanıyorum 24 derece altı su sıcaklığı için gerekli, ama zorunlu da değil değil mi?

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Federasyon yarısları sezonu su sıcaklıgı düşük olmuyor. Wetsuit bu yarışlar için gereksiz. Trisuit alın yeter.

Tepki
31
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Federasyon yarısları sezonu su sıcaklıgı düşük olmuyor. Wetsuit bu yarışlar için gereksiz. Trisuit alın yeter.
bir de wetsuit'in uygun fiyatlısı için yol gösterirseniz yakanızı bırakayım :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhabalar arkadaşlar,
37 yaşında, 176 boy, 79 kg'ım. Gelecek yıla kadar önümde 1 yıl kadar var ve ilk hedefim sprint Triatlon yapmak. Fena sayılmaz denecek kadar yol bisikleti tecrübem var, şimdiye kadar yaptığım maximum yol 140km/gün. Yüksek kadansa dayanıklıyım, yüzme konusunda iyi değilim, yani yüzmem iyidir ama yarış ortamında hiç bulunmadım, buna bir antrenör eşliğinde başlayacağım. Koşulara da başladım, ilk 5K denemem sorunsuz bitti fakat sonrasında sorun başladı, ağrıdan 4 gündür sünnet olmuş çocuk gibi yürüyorum, bu kadar yüklenmemem gerektiğini biliyordum ama 5k koşabilir miyim diye bir deneyeyim dedim, ben ettim siz etmeyin :)

Şimdi bazı sorularım var, tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

1- Haftada ortalama 4 gün antrenmanla başlamam gerektiğini duydum, bunu kaç gün bisiklet, kaç gün yüzme, kaç gün koşu olarak başlamam lazımç
2- Lisans alacağım fakat lisans geçerlilik süresi alınma tarihinden itibaren 1 yıl mı yoksa ne zaman alırsanız alın 31 aralık'ta yenilenmesi/vizelenmesi mi gerekiyor.
3- +30 yaş üzerini hedefledim ama ben 30 ların sonuna geldiğim için bu yaş grubunda çok ezilir miyim, başka bir öneriniz var mı? Açıkçası ilk hedefim sadece bitirmek fakat çok da rezil olmadan :)
4- Bana önerebileceğiniz ve her yıl düzenli olarak triatlon düzenlenen ve yeni başlayanlar için uygundur diyebileceğiniz bir yarış varsa önerebilirseniz sevinirim.
5- Ekipman anlamında başlangıç olarak yeter dediğiniz ekipmanları ve bu marka olmazsa olmaz dediğiniz ekipmanları paylaşabilir misiniz?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Burak bey merhabalar , Triathlon ile ilgili hertürlü sorunuza yanıt verebilirim . Özel mesaj yolu ile iletişime geçmeniz yeterli.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay