Triathlon'a başlamak istiyorum

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
Merhaba...
Ben Ankara'dayım. Ankara'da bu konuda yardım alabileceğim yerleri bilenler acaba paylaşabilirler mi?
Şu an biraz kilolu olmakla beraber eğer tempo problemi yoksa bisiklet ve yüzme konusunda sprint mesafelerini alabilirim fakat zamana karşı bunları yapmayı denemişliğim yok. Ankara'da çalışılabilecek yerler nereleri bu sporu yapmak isteyenlere üniversitelerin spor salonları kolaylık sağlıyor mu? Çünkü bu şehir biraz kurudur :)
Başlamak için ne yapmak gerekir herhangibir lisans almak spor kulübüne kaydolmak gerekir mi?
vsvs gibi sorularım var. Cevaplarınızı bekliyorum.

İyi geceler dilerim...

Scudo

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
Öncelikle triatlon gerçekten ciddi bir spordur. bir hevesle öylesine yapılabilecek bir spor değildir. Eğer keyif için öylesine bişeyler yapacaksanız dağ bisikletini ya da koşuyu falan öneririm. Üçünü de iyi seviyede yapıyor olmanız gerekirki bu sporu yapabilesiniz, odtüden birileriyle iletişime geçin belki yardımcı olabilirler. Önce bu antremanları uzun mesafelerde ayrı ayrı yapmaya başlayın. Triathlon yapmak için lisansa ihtiyacınız yok. Lisans sadece yarıs için lazım zaten hiç yapmadıysanız hazırlık yapmadan yarışa girmeyiniz. Öncelikli tavsiyem kilolarınızdan kurtulun kendinize antreman için boş zamanlar yaratın, beslenmenizi düzene sokun içki, sigara kullanmayın. Tek sorununuz havuz olacaktır, bisikelt ve koşu için salona ihtiyacınız yok. Malzemelerinizi almaya başlayın yavaştan..

Tepki
0
ilk defa baslayacak birini desteklemekten ziyade kosteklemek gibi olmus... herkes bir yerden basliyor ve zaman icinde ogreniyor.
Bisiklete binmeyi bilmeyip de ogrenen ve triatlon yapan arkadaslarimiz da var... disiplin isteyen bir spor, ancak neden eglencesine yapilamadigi anlayamadim.

smhakst

Üye
Tepki
10
İsim
Semih Aksüt
Merhaba, bu tarz bir konu daha önce açılmış fakat düzgün bir cevap alınamamış. Triatlona başlamak istiyorum, 15 yaşındayım. Bursada yaşıyorum. Hedefim üniversitede Besyo kazanmak. Öğrencinin spor geçmişi olursa kazanma ihtimali biraz daha artıyor diye öğrendim. 1 yıl lisanslı futbol geçmişim var, tabi daha önceden mahallede, okulda v.s oynadım :) 8-9 senedir bisiklet sürüyorum,turlara çıkıyorum. Evimiz dağ yolunda olduğu için evin karşısı ormandan dağa çıkıyor. Bir çok kez dağcılık antrenmanı yaptım köpeklerimle beraber. Az çok yüzme de biliyorum. Araştırdım benim yapabileceğim ve kafama en çok yatan spor Triatlon oldu.

Triatlona başlamak için nerden yardım almalıyım,neler yapmalıyım, antrenmanlarımı nasıl yapmalıyım veya triatlona başlamadan önce hangi eksikleri gidermeliyim ? (lisans,yol bisikleti,koşu ayakkabısı vs.)

Lütfen yardımcı olun bu konu benim için çok önemli.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
Triathlon profesyonel destek gerektiriyor. Yapacaginiz antremanlari bir hocanin gozetiminde yapmaniz gerekiyor cok farkli kaslari calistirmaniz gerektiginden destek almaniz tavsiye olunur

• Beğen
Tepkiler: smhakst

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@smhakst Buradan pek bir şey bulamazsın bir kaç tavsiyeden öte gitmez. En iyisi senin için Bursa'da triatlon kulübü buldum. Adresi veriyorum gidip oradan bilgi alman daha yararlı, verimli olacaktır.

(link)

Adres : Üçevler Mah. Aslantaş Sk. Birey İş merkezi No:9 Daire 11 Nilüfer/Bursa

Nevzat_T

Üye
Tepki
2
@smhakst Merhaba,

Çok iyi bir karar vermissin, seni tebrik ediyorum. Öncelikle bursa da bir triatlon kulübü var, yasin genç olduğu için onlarla irtibata gecmeni tavsiye ederim (link) . Bu asama da federasyonun sana yardımı çok olmaz. Kulup, havuz ve koşma pisti imkanlara daha rahat ulaşmamı sağlar. Aynı zamanda düzenli bir idman programı verir. Hafta fa eb az 2 bisiklet, 2 koşu ve 2 adet yüzme idmanı gerektirir. Bazı dönemlerde 3 e çıktığı da oluyor. Bireysel olarak bunları yapmak kolay olmuyor. Başka bir sorun olursa yardımcı olmaya çalışayım. Çok selamlar,
Nevzat

• Beğen
Tepkiler: smhakst
Tepki
17
İsim
Yusuf K.
Bisiklet
Salcano
@enes_vl Ankarada varmı triathlona.Zor olduğunu biliyorum. 3.5 yıl lisanslı yüzme geçmişim var bi çok yarışa katıldım.Küçüktüm ozamanlar. KISACASI ANKARADA ÖNEREBİLCEĞİNİZ KLÜP VARMI ????

Nevzat_T

Üye
Tepki
2
@yusuuf.klnc benim bildiğim yarışlardan gördüğüm bir kulüp yok fakat Ankara dan yarışlara katılanlar okuyorm size tavsiyem facebook taki triatlon listelerine kayıt olmanız: 3 tane var(triathlon Turkey, triatlon plus ve triatlon Dünyası). Bu gruplardan Ankarada triatlon yapanlara ulasabilirsiniz.
Başka bir sorun olursa yanıtlaya çalışırım.
Selamlar,
Nevzat

• Beğen
Tepkiler: yusuuf.klnc
Tepki
17
İsim
Yusuf K.
Bisiklet
Salcano
@Nevzat_T Teşekkürler nevzat abi bakıcam dediğin gruplara seneyede ferdi lisans alıp resmi siteeden yarışları takip edicem.
İyi günler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@yusuuf.klnc (link) böyle bir spor kulübü var. Federasyon sitesinde de kayıtlarını gördüm. Facebook sayfalarını görmüştüm. Kulübün kabul şartlarını ,işleyişini bilmiyorum. (link) buradan iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sitelerinden veya sosyal ağlarından da sağlayabilirsiniz belki.

Bir diğer yolda Triatlon Federasyonunun direk merkezine gidin hali hazırda Ankaradasınız. Oradan yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Federasyondan bağımsız takımlar veya sporcular da belki vardır araştırmak lazım.

Tepki
17
İsim
Yusuf K.
Bisiklet
Salcano
@enes_vl

Detaylar için klübe mail attım cevap bekliyorum

Hyildiz2

Üye
Tepki
3
İsim
Hüseyin
@yusuuf.klnc

Ben de anlaradayım ve triatlona başlamayı ciddi olarak kafama koydum. Maraton koşuyorum, şimdi yavaştan bisiklete başladım. Gruplardan dönüş olursa paylaşırsanız sevinirim

• Beğen
Tepkiler: yusuuf.klnc

Hyildiz2

Üye
Tepki
3
İsim
Hüseyin
@yusuuf.klnc

İronman yarışına katılmış kişilerle sohbet ettim. Hepsinin dediği şey yarış zor değil ama uzun. Asıl zor olan kısım hazırlık kısmı. Bunun için iyi bir eğitmen bulmak gerekli.

Benim takıldığım nokta ekipman seçimi. Triatlon için bir sürü özel ekipmanlar var , taytları kaskları bile farklı ve pahalı.

Biraz ucuz diye aldıpımız ekipmanlar belki yarışta işimize yaramayacak. Bu konuda da deneyimli birisinden yardım almak gerekli

Tepki
17
İsim
Yusuf K.
Bisiklet
Salcano
@Hyildiz2 aynen öyle bunlaru araştırmak lazım.Direk sadece bisiklet yarışı eğitimi veren bi klüp bulsam o daha iyi benim için