Trapez Kası ve Bisiklet

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Yaklaşık 8 aydır spor salonunda spor yapıyorum, amacım da kilo vermek, bu yüzden kardio hareketlerinden sonra hafif hafif kas çalışıyorum. En çok yüklendiğim kaslarım da bacak kaslarım. Geçen hafta spor salonundaki eğitmen ile vücud ölçülerimi alırken bana trapez kaslarımın aşırı geliştiğini, kesinlikle trapez çalışmamı söyledi, çok fazla söylediğini umursamadım, çünkü bu güne kadar hiç trapez kasımı geliştirme amaçlı hiçbir hareket yapmadım, ama dün aynada kendimi kontrol ettiğimde, gerçekten de trapez kaslarımın diğer kaslarıma göre çok geliştiğini (kaslı bir adam değilim), ve çok kötü göründüğünü farkettim ve korktum.
Şimdi bu olaylardan sonra kafama bir soru takıldı, hiç trapez kası çalışmama rağmen, bu kas diğer kaslarıma göre niye 2-3 kat fazla gelişti. Bunun sebebi bisiklet kullanımı sırasında gidonu yanlış tutmam veya oturuş pozisyonumun yanlış oluşu olabilir mi. Sizce bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Önerileriniz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler...

Scudo

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Trapez kası çalışmıyorum demişsiniz. Omuz çalışıyormusunuz?? Omuz çalışırken omuzu izole edemiyor iseniz trapezleriniz omuzlarınızdan çok daha fazla çalışır...

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Tam olarak aslında ne çalıştığımı bilmiyorum, yani şöyle söyleyim, eğitmen ne verdiyse o hareketleri yapıyorum ve o verdiği hareketler arasında özellikle trapez için bir hareket yok ama;

şu aletle
(link)
4x15 göğse çekme
4x15 sırta çekme
yapıyorum ayrıca bench press aletini tamamen düz hale getirip
4x15
90 derece dik hale getirip
4x15
ayrıca butterfly denen aletle de hem düz oturarak hem de ters oturarak
4x15
yapıyorum, kullandığım ağırlık aralıkları ise 80-100 lbs arasında değişiyor.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu yazdığın hareketlerde eğer yanlış yapıyorsan 4 tane trapez çalıştırabilecek hareket mevcut. Trapezius kası oldukça güçlü bir kastır. Eğer haddinden fazla ağırlık ile çalışıyorsan yardımcı olarak direk devreye girerler ve kaldırdıın ağırlığın büyük bir kısmını trapezius kasların kaldırır. Bir diğer seçenek ise trapezius kaslarının yapısı o şekilde çıkmaya uygundur... Yani trapezlerin vücudunun başka kısımlarına göre daha kolay gelişiyor olabilir.

Siz öncelikle hangi hareketlerin hangi kasları çalıştırdığını öğrenin...

• Beğen
Tepkiler: Tunafish

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Nerden öğrenebilirim bunu. Bir web sitesi önerebilirmisiniz. Konya'nın en iyilerinden denilebilecek bir spor salonuna birsürü para vererek gidiyorum ama hocaların maalesef umrunda değiliz. Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bodyforumtr diye bir forum sitesi mevcut. Vücut geliştirme ile ilgili. Aynı bisiklet forum gibidir. Oraan araştırarak istediğin her konuda bilgi sahibi olabilirsin...

• Beğen

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
shrug(barbel -dumbell-smithmachine),up-down,back turn,front turn,bayağı etkilidir.artı olarak dumbell lateral raises çalışması yaparken kolların yere paralel konumda ikekn başlangıç olarak düşün yukarı 45 derece kaldırıp başlangıç pozisyonuna dön.

• Beğen

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Bende bodye giderken trapez kasına fazla ağırlık vermiyordum sadece haftada 1 kere trapez çalışıyordum oda sadece 1 hareketti.Ama aynaya baktığımda trapezlerin gözle görülür derecede geliştiğini fark ettim.Kötü durmuyordu bende.Bazı insanların bazı kasları gelişmeye daha müsaittir.Kimisi 20 şınav çeker direk göğüs yapar kimisi aylarca uğraşır yapamaz.Yapınızda olan birşey.Birde çalıştığınız hareketlerin bazıları dolaylı olarak trapezi de çalıştırdığı için gelişme olabilir.

• Beğen