Trans Türkiye Ultra Bike Race

Üikemizde ultra mesafe bike-packing yarışı yapılması durumunda katılır mısınız...?

• Toplam katılım
    566
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Greystone

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
bekir
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Basar Giderim
biri 4 günde istanbul karsmı ne yapmıştı o senmisin :)

Scudo

Ozicu

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
Oğuzhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede
Bir insan bir şeyi yapamayacaginizi söylüyorsa ya kendisi yapamayacagi için böyle söylüyordur ya da sizin basarmanizi istemiyordur. Sağlık sıhhat afiyetle bitirmeniz dileğiyle abi. :)

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@KarizmatikEmmi
Yamulmuyorsam o kişi Özcan Güler olmalı.

• Beğen
Tepkiler: mmakif

Greystone

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
bekir
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@CeRKeZ
Facebookta bir grupta görmüştümde hatırlamıyorum

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lastiği ekonomik model/kalite seçen var ise değiştirmelerini tavsiye ediyorum. Dün 300+ için Manisa'dan Çanakkale'ye doğru yola çıktık. 230'larda kaz dağlarına tırmanan yol dar olduğu için Asos yoluna döndük. Daha 200 metre anca ilerlemişimdir yola iri çakıllar dökülmüş, o an dar olan yolda aracın biri hızla sollayınca bir şekilde taş denk geldi, benim lastik yarıldı.
197379

Lifeline marka wieggle dan aldığım lastik. Yanakları inceydi zaten. Akıcılığı ve taban patlak koruması güzeldi, yarış için de bunu düşünüyordum. Lakin bunu gördükten sonra kaliteli bir lastik alacağıma eminim. Yanımıza yedek dış lastik almaya gerek varmı diye soran arkadaşlar vardı, kesinlikle var. Bir an geliyor anlık şartlar öyle bir gelişiyor ki ortada kala kalıyorsunuz. Her olasılığa karşı tedbirli olmak şart. İkincisi bence ucuz lastik falan demeyin, kalitesi bilindik lastiklere yönelin derim. Bu da yarım kalan Çanakkale sürüşüm: Checkout my activity on Strava: (link)

@Bahri Kaplan abinin tavsiye ettiği Nurşen ablanın ev yemeklerine uğradım, gayet başarılı. Edremit'te ramize girmiştim 23 lira sadece porsiyon köfte, adam akıllı doyurmuyor bile. Nurşen abla da patatesli köfte, pilav, salata, ev yapımı ayran bol ekmek eşliğinde :) 24 lira verdim doyuruyor. Esnaf lokantası tarzı yerler tavsiyemdir, ekmeğe abanın :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Abdülkadir Ergin
Kötü bir deneyim olmuş, çok geçmiş olsun. Bir de şöyle düşünelim : gecenin bir saati ve tek başınıza ttubr' de ıssız bir yerde sürerken başınıza böyle bir şey gelse haliniz nice olur. Bir liralık tedbir can kurtarır mantığından hareketle hiç olmazsa bir tane yedek dış lastik bulundurmakta fayda var. Zaten siz de bunun gereğini belirtmişsiniz. Yani bana olmaz demeyin, tedbir alın...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mmakif
Aynen sizi en yakın medeniyete yani bisiklet dükkanına götürsün yeter. Ttubr' de sürüşümüz yeri gelir hayatı idameye yani survival'a dönüşür. Her türlü aksaklığı ve özellikle bizi yolda bırakacak riskleri iyi düşünüp değerlendirmek gerekiyor...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda sordum
-Yuvarlanma direnci düşük
-Yol tutuşu güzel
-Patlak koruması iyi
-Çabuk parçalanmayan,yıpranmayan

Bu özellikleri optimum düzeyde aynı anda sağlayan
birbirinin ikamesi iki lastik tavsiyesi istediğimde forumda birçok konuda olduğu gibi lastik konusunda da üstad @Murat B. (link) ve
(link) lastiklerini birbirinin ikamesi iki iyi lastik olarak önerdi.Hatta şöyle bir şey de demişti.Pirellinin yol tutuşu ve hissiyati bir tık daha iyi,ama birazcık daha hızlı yıpranıyor Schwalbe One'a göre demişti.
Ben de Amerika'yı tekrar keşfetmeye çalışmaya gerek yok diyerek siparişlerimi verdim.Şu ana kadar Pirelli'yi 800 km kadar kullandım,patlama yaşamadım.Yol tutuşundan, akıcılığından, 28 mm olduğu için konforundan çok memnunum.
Lastiğe verdiğim parayı çıkaracağına,hakedeceğine inanıyorum.İlk faydası güvenlik açısından hem daha iyi yol tutuyor hem de frenajı daha iyi.Ayrıca akıcılıkta hesaplarıma göre 200 km de 25-30 dakika totalde de 6 saat kadar kazanmayı düşüyorum.Bu kazanılacak 6 saatteki yemem içmem,bir gece pansiyon parası olarak maliyetten de kurtaracak.

Birbirinin çok benzeri olduğu söylenilen Schwalbe One ve Pirelli Velo'dan birini almanı tavsiye ederim. @Abdülkadir Ergin Hocam.
Araştırdığım kadarıyla Trans Continental katılımcıları genellikle Continental Gp 4000 SII ve Schwalbe One tercih etmiş.
@Süper Dede ve @Murat B. Conti Gp 4000 SII leri tavsiye etmiyor bunu da belirteyim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006
Conti Gp 4000 S lerin yanakları çok çabuk yırtılıyor. Temiz asfaltta süper lastikler ama soğuk asfaltta ve taşlı yollarda yanaklar berbat oluyor. Bir de, aklınızda bulunsun : iyi yol tutan ve frenajı iyi olan lastikler yumuşak hamurlu olduğundan çabuk bitiyor. Dikkatli kullanım gerekir.:harika:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede
Mümtaz Ağabey,
Aynen dediğin gibi, lastikte bir yerden kazanırken bir yerden kaybediyoruz.Bundan dolayı bütün iyi özellikleri aynı anda en kabul edilebilir optimum düzeyde sağlayanını seçmekte fayda var.

Yol bisikleti yarışlarında yarışçılar bazı yarışlarda ''Her şeylerini yolda bırakırlar'' yani uzun bir tatil öncesinde veya kendilerinin menüsündeki en önem verdikleri yarışlarda tüm performanslarını son damlasına kadar yola verirler.Ben bu mottonun bu yarış için hem kendi performansım(sağlık sıkıntısı yaratmadan,paralanmadan) için hem de ekipmanlarım için böyle olmasında bir sakınca görmüyorum.Lastik yarışı çıkarabilecek kadar yetsin yeter gözüyle bakıyorum.Ultra bike race de benim için önemli yarış.:harika:

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
ben son zamanlarda epey araştırıyorum (yarış için değil araştırmam tabii genel kullanım için)
Çünkü şöyle birşey var kışın ayazında -5 derecelerde ortada kaldım geçtğimiz aylarda ve her tedbiri alıyorum artık.
contine gp 5000 veya schwalbe pro one evo en iyi iki seçenek.
son olarak şöyle birşey var ama denemedim: Scwalbe Blu Doc
Bu tubeless için ama iç lastiğinizin içine de patlak koruması olarka sıkabiliyorsunuz ve çok işe yarıyormuş.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mmakifdostum otobüse binip Çanakkale'ye vardım. Pazar günü otobüsle döneceğim inşallah.

@Süper Dede

Aynen öyle abi, ıssız bir yerde çaresiz kalmak çok kötü. Yine de ben bir yerde sevindim açıkçası böyle deneyimler yaşamama. Başa gelmeden tam idrak edilemiyor, okuyoruz ama net anlaşılmıyor. Arkadaşlara tavsiye sık sık uzun yola çıkın deneyim kazanın. Gerçekler toz pembe değil :)

@hamlet2006

Süleyman kardeşim duranonun dd modeli varmış yanakları korumalı ona da bakacağım eve dönünce. Bazı lastikler tamam kalite, normal şartlarda gayet verimli korumalı felan ama her şarta uygun olmayabiliyor. Dün girdiğim asos yolu soğuk asfalt ama öyle böyle değil, deniz kenarı olduğundan mıdır iyice yıpranmış yol, asfalttaki mıcırlar iyice derinleşmiş. Taşlar keskin kenarlı vs. Normalde güzel giden lastik böyle bir rotaya gelmiyor tüketiyor. Rotalara da dikkat etmek lazım, sürprizlerle karşılaşmamak için mümkün olduğunca normal asfalta ilerlemek şart. Bu arada kaz dağı rampası baya baya riskli. Çok dar yol, virajlı, kenardan sürmek aşırı riskli. Rampa aşağı inerken daha riskli, araçlar birbirini solluyor yol daracık olduğu için kafa kafaya gelmek işten bile değil. Zor bir karar olacak o bölgede. Kesinlikle dinlenikken ve gündüz geçin o bölgeden gerçekten tehlikeli bir etap.

Son düzenleme:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhabalar dostlar. Bende bisikletin üzerinde gelen continental ultra sportu kullanıyorum. Yaklaşık 500 km oldu bir sorun yaşamadım. Yarış için ise schwalbe durano plus aldım bekliyorum. Yarıştan 1 hafta önce deneyeceğim her ihtimale karşı. Devamını yarışta göreceğiz bakalım ?Sizlerden uzun km’ler kullanıp test eden oldumu durano plusı ? Ne dersiniz yarışı çıkarttırırmı ?

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mr. Bağlama

Durano nun dayanımı one a göre daha iyi imiş. Double Defense modelinde yanaklar da korumalıymış, tam karar veremedim ama bende durano düşünüyorum.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mr. Bağlama

Bu lastik model bazında Sayın @BerkEvren in uzmanlık alanına girer.Schwalbe yönetimi lastiğin ticari ismini ''Schwalbe Durano Plus Evren Berk Edition'' olarak değiştirse yeri var.Olumlu ve olumsuz yönlerini en iyi bilenlerdendir kendisi.:harika:

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.