Trafikte bisiklete saygı sürüşü...

Scudo

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
Çok kalabalık olmalıyız hem de çok.

Esasında haftada ya da ayda bir belediyenin kapısına dayanmamız lazım. Öve öve bitiremedikleri hizmetleriyle İstanbul'un modern bir şehir olduğunu iddia ediyorlarsa bunun gereğini yerine getirsinler.

İdarecilerin inisiyatifine kaldıysak bu ülkede adımlar zor atılır, bizim medeni bir şekilde şiddete başvurmadan ısrarla taleplerimizi öne sürmemiz gerekiyor. Bazen iyimser olduğumu düşünüyorum bütün yatırımları marifet gibi karayoluna yatıran iktidarlar daha tren yollarını adam edememişken sıra bisiklete gelir mi? Gelmeli gelecek ısrarla talep edeceğiz.

• Beğen
Tepkiler: Bilal Öz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
olay yerine gittim sadece yerde teker izleri duruyor idi,,,
orada tesadüfen bir bisikletçi arkadaşa rasladım ,muhabbet ettim olayı anlattım,o da bana başka bir olayı anlattı ,gene bir sarı minibüs şöförü yeşil de geçen bisikletliyi altına almış ve şöför yüzde 50 kusurlu sayılmış çocuk öldüğü ile kalmış, trafik kanunlarının değiştirilmesi için baskı yapılmalıdır ,trafik yasaları yeniden gözden geçirilmeli bu ülkede otomotiv lobisinin işine gelmeyecek diye duramayız, yok efendim petrol sektörünün işine gelmeyecek diye insanlar ölmemeli, kanunlar neden caydırıcı değil biz burada siyaset yapmıyoruz meseleyi orayada taşımıyoruz ama bisiklet kullanıcıları olarak trafik yasaları ile korunmalıyım ben trafiği tehlikeye sokacak bisiklet üstünde hareket yapar isem, kanun bana cezayı yazacak ama bana yapılmışsa ve 4 teker tarafından yapılmışsa, üstelik haklı isem çok ağır para cezasına çarptırılmalıki ,caydırıcı olsun ,bu ülkede bisiklete trafikte saygı istiyor isek ,ağır para ve hapis cezaları gündeme gelmeli,hapis cezaları ise kasıtlı olarak bir bisikletçinin ölümüne sebebiyet verenler ,ömür boyu hapse mahkum edilecek, onlara asla af olmayacak,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Ayaz

yıllarca trenler el arka edildi, ağırlık karayollarına verildi, aynı hikaye devam ediyor, artık tren ile taşınacak mallar ,tabi bu durum bazıların işine gelmez, karayollarında nakliyeden çok şirket ekmek yemektedir ,hava yolu taşımacılığı ve tren ile taşımacılık yoğunlaşırsa kara yollarından tırlar eksilir bu da tır şöförlerinin işine gelmez ,ekmeksiz kalırlar, şirketler batar ,ama karayolu ulaşımında, nakliyede ticari mallar taşıyanlara devlet ayrı bir ekmek kapısı sunmalıdır ,çözümü üretecek olan hükümetlerdir..

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@Ahmet Ayaz

Ahmet Bey, dediğinizde oldukça haklısınız ama bunun uygulanabilirliği pek mümkün değil.
Çünkü bu tür eylemlerde boy gösteren, bir şeylerin bilincinde olan ve bunun peşinden koşan bisiklet sürücüleri -istisnaları ayrı tutmakla birlikte- "genellikle" yetişkinlerden oluşuyor ve haliyle bu kesimdeki bisiklet sürücüleri hafta içi çalışmak durumunda. Bu tür organizasyonların hafta sonlarına denk getirilmesinin ana sebeplerinden biri de bu zaten, daha çok katılımcıya ulaşabilme gayesi.

Haftasonu belediyenin kapısına dayansak ne olacak? En fazla bir bekçi ya da güvenlik görevlisi ile karşılaşırız ki bunun da derdimize derman olması açısından bir faydası olmaz. Hafta içi böyle bir girişimde bulunalım desek, yukarıda bahsettiğim gibi mesai durumundan dolayı katılımcı sayısı az olacağından oldukça cılız bir kitle oluşur. Bu da amacımızda istenilen etkiyi yansıtamayacaktır.

Bunun için aylar öncesinden ciddi anlamda bir organizasyona girişilmeli (çalışanlar o tarihe yönelik izinlerini vs ayarlamalı) ve o şekilde belediye yetkililerine kendimizi ifade etmeliyiz.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
@Sefa.

Haklısınız sanırım, belediye benim burnumun dibinde olunca kolay göründü galiba :)

Çağlar İLİ

Aktif Üye
Tepki
43
Bisiklet
Giant
Bende orada olmayı çok isterdim. iş güvenliği uzmanlığı sınavı için Ankara da olacağım. Ama sosyal medyadan sürekli destek olacağım. Herkese duyurmamız gerek.

Oğulcan Yürek

Aktif Üye
Tepki
81
O güne kadar el broşürleri hazırlasakta çıktılarını alıp gün içinde veya akşamları sahilde her gördüğümüz bisikletliyi durdurup bu broşürlerden verip pazar günü çağırsak sanki biraz daha etkili olmaz mı ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Oğulcan Yürek

Caddebostan bisiklet yolu üzerinde daha önce broşür dağıtan birisine rastlamıştım. Bu yöntem daha çok insana ulaşmak adına etkili olabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Nikola.gulucan

istanbul olarak hareketi başlattım gezi organizasyonunda,yani bu topikte,
izmirden enes kardeşim ve ankaradan bir öncü olması lazım..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
16.00 da caddebostanda toplandıktan sonra dragosa doğru hareket edilecek,kaza yerine ,yalnız bostancıya kadar bisiklet yolunu kullanırız,bostancıda yola çıkılacak çünki bisiklet yolu bitiyor mümkün olduğu kadar ikili düzen sırası bolca düdük çalınması ,
pankartlar olabilir bisikletlerin önüne ,evet bostancıdan dragosa kısa mesafe var yalnız dikkat edilecek kavşakta , zati orada kocaman yazı var bisikletliye yol ver diye oradan dikkatli geçeceğiz, ikili sıra korunacak ve dragosta son bulacak ,fazla mesafe gidilmeyecek..yalnız yolun sağında park eden araçlar var ise durulacak ceplerden polis çağırılacak düdük çalınacak,

Engin Ertekin

Daimi Üye
Tepki
808
Bisiklet
Specialized
Etkinlik sayfası açıldı arkadaşlar :
(link)

Mümkün olduğunca çok kişiyle ve bisiklet grubuyla paylaşılırsa o kadar ses getiren bir eylem olur. Haber ajansları da davet edilecek.
Kudret Bey'e de vermiş olduğu büyük destek için tekrar tekrar teşekkürler.

Etkinlik sayfası duyurusunun bu başlıkta arada kalmaması ve herkesin görebilmesi için "BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURSUN!" başlıklı yeni bir konu açmayı teklif ediyorum. Konuşmalar o başlık altında devam edebilir isterseniz.

Facebook sayfasında bir de not var:

ÇOK ÖNEMLİ !
Ne insanlarla kavga etmek-tartışmak, ne araçlara zarar vermek, ne de öfkemizi şuursuzca kusmak için toplanıyoruz. Bisikletliye yakışacak şekilde "medenice" protestomuzu gerçekleştirmek ve hakkımızı aramak için toplanıyoruz. Aksi halde bizlerin de o şikayetçi olduğumuz magandalardan hiç bir farkımız kalmaz.

İçimizden tek bir kişinin yapacağı olumsuz bir hareket tüm bu anlamlı eylemin berbat olmasına yetecektir. Bu sebeple lütfen çok dikkatli ve sorumlu davranalım.
Hiç bir şekilde siyasi söylemimiz veya herhangi bir sloganımız olmayacak. Tek sloganımız bisiklet zillerimiz ve düdüklerimiz olacak.

*** Bütün öfkemizi "kontrollü bir şekilde" sadece ve sadece "yetkililere" yönelteceğiz. Genel düzeni sağlamakla, yani bisiklet yollarına park eden araçlara ceza kesmekle-kaldırmakla ve bisiklet yolları üzerinde mangal yapanları uyarmakla sorumlu-yetkili kişiler bizler değil, polis ve belediye birimleridir. Magandalarla biz değil, onlar muhatap olmak zorundadır. ***

UNUTMAYIN, yaşadığımız sorunları "yetkililerin", yani trafik polisinin ve belediye birimlerinin çözmesi gerekmektedir, zira halkın yani bizlerin sorunlarını çözmek için maaş almaktadırlar. Biz de bu "yetkililerin" bu magandalarla muhatap olmasını sağlayacağız.

EYLEMDE UYGULANACAK TASLAK PROGRAM :
- 16:00'da Caddebostan Beltur önünde toplanacağız.

- 16:15 gibi ana yola çıkıp "trafiği kapatmadan" sağ şerit üzerinden yavaş bir tempoda ve sürekli bisiklet zillerimizi çalarak Dragos'a doğru ilerleyeceğiz.

- Dragos' vardığımızda bisiklet yoluna park etmiş araçları 155'i arayarak polise bildireceğiz, mangal yapanları da 153'ü arayarak İBB Beyazmasa'ya şikayet edeceğiz ve müdahale etmelerini isteyeceğiz.

- POLİS GELENE KADAR ve PARK EDEN ARAÇLARA TEK TEK CEZA YAZDIRANA KADAR ARAÇLARIN BAŞINDA BEKLEYECEĞİZ.

- Eğer ilk aramamız üzerinden 30 dk. sonra polis gelmez ise SADECE SOL ŞERİTTEN TRAFİK AKACAK ŞEKİLDE YOLU KAPATACAĞIZ VE BİSİKLET YOLUMUZU İŞGAL EDEREK HAYATIMIZI DOLAYLI YOLDAN TEHLİKEYE ATANLARI PROTESTO EDECEĞİZ.

- Yolu kısmen trafiğe kapatarak polisin gelmesini sağlayacağız ve şikayetlerimizi dile getireceğiz. POLİSİN YAPTIĞI TÜM UYGULAMALARI KAMERAYLA KAYDA ALACAĞIZ.

*** TÜM BUNLARI DA KİMSEYLE TARTIŞMADAN, KAVGA ETMEDEN, HİÇ BİR ARACA ZARAR VERMEDEN, BİSİKLETLİYE YAKIŞIR ŞEKİLDE MEDENİCE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ.***

• Beğen
Tepkiler: mesut tgrn ve Sefa

ugur tilki

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Geotech
orada olacağım, dilerim katılım çok olur da sesimiz duyulur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Vicdansız sürücü yakalandı

Bursa-Ankara karayolu üzerinde bisikletli gruba çarpmasıyla 1 kişinin öldüğü kazada, olay yerinden kaçan otomobil sürücüsü yakalandı. Olay yerinde yapılan çalışmalar neticesinde ayna üzerinden yola çıkan jandarma ekipleri, aracı tespit ederek sürücüyü evinde gözaltına aldı.

http://www.sonhaber.com.tr/images/haberler/vicdansiz_surucu_yakalandi_h12578.jpg

Geçtiğimiz cumartesi günü gece saat 01.00 sıralarında, Bursa-Ankara karayolu üzeri, İnegöl’e bağlı Kulaca köyü yol ayırımı mevkiinde meydana gelen kazada, bir otomobil İznik’ten Eskişehir’e gitmekte olan bisikletli gruba çarptı. Bisikletli grupta giden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrencisi Tolga Beyenir (19), şiddetli çarpmanın etkisiyle havalanarak yaklaşık 30 metre ileriye düşüp feci şekilde hayatını kaybetti, Abdil Done (24) ile Sinan Günçıkan (28) ise yaralandı. Kazanın ardından olay yerinden kaçan otomobil sürücüsünün bulunması konusunda İnegöl Jandarma ekiplerince tahkikat başlatıldı. Olay yerindeki incelemede bulunan ve otomobile ait olduğu saptanan ayna üzerinden yapılan araştırma sonucunda, aracın marka plakası belirlendi. Araç kayıtlarının tespit edilmesi üzerine harekete geçen İnegöl Jandarma ekipleri, ilçeye bağlı Hamamlı köyüne giderek tahkikata devam etti. Yapılan araştırma sonucunda sürücü Mustafa A., kazaya karışan aracıyla birlikte ikamet ettiği evinde yakalandı. Dün gözaltına alınan otomobil sürücüsü, jandarma ekipleri tarafından adliyeye sevk edildi. (İHA)

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bu yazacaklarım tamamen kişisel görüşümdür;

bu arabalar sadece bisikletlere çarpmıyor, yayalara da çarpıyor, başka arabalara da çarpıyor, ağaca duvara heryere çarpıyorlar.. çünkü araç kullanmak öngörü ister düşünebilme yetisi ister aracının bakımını eksik etmeyen aklıbaşında adam ister ama ülkemiz ne yazık ki bunlara sahip olmayan ilkokul mezunu sürücülerle dolu!!! ilk araç deneyimini lunaparktaki çarpışan otolarda, amcasının tarlasındaki traktörde, terkedilmiş futbol sahasında tecrübe eden bu insanlar yollara çıktıkları zaman tamamen şansa dayalı bir sürüş tekniği ile ilerliyorlar, düşünmeden hareket ediyorlar, kucağında bebeğiyle direksiyona geçiyorlar, emniyet kemerini sırf kontrollerde ceza ödememek için takıyorlar, aslında ne kadar hayati birşey olduğunun farkında değiller, kavşaklara yavaş girmeleri gerektiğini bilmiyorlar, kırmızı ışıkta 30saniye beklememek için deli gibi gaza abanıyorlar, hatta çoğu sürücünün trafik levhalarının ne anlama geldiğini bilmediklerine eminim.. devlet ehliyet almak isteyenlere ciddi bi eğitim zorunluluğu getirse muhtemelen kısa vadede %90 başarısız olacaktır idareciler de bunun farkında.. uzun vadeli eğitim planları uygulayalım desek uzun vadeli planlar konusunda ülke olarak başarılı değiliz ne yazık ki..

kısacası bu yaşananlar sadece bisiklet sürenleri bağlamıyor, ülkenin genel durumu bu şekilde.. hiç birşey yapmayalım mı, tabi ki sesimizi duyuralım, ne kadar şeyi değiştirebilirsek başarıdır ama idareciler ne kadar yeni kurallar getirse de cahil insanlar yine aramızda olacak aynı şekilde araç kullanmaya devam edecekler.. bu nedenle iş başa düşüyor, her zaman son derece dikkatli olmak zorundayız, her sürücünün potansiyel bir risk olduğunu unutmamalıyız, kavşaklarda yol hakkı benim demek yerine yavaşlayıp kontrollü geçmeliyiz.. biz bisikletlerimiz ile elimizden geleni yapalım, bundan ötesi nasip işi.. ilk başta yazdığım gibi bu söylediklerim sadece kendi düşüncelerimdir, kimse üzerine alınmasın sözüm meclisten dışarı!!!

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Evinde göz altına alınmış. Korkup kaçmamış bile. Eminim evinde rahat rahat çayını içiyordur. Cani bunlar cani !