"Trafikte Bisiklete Saygı"İmza Kampanyası

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
Sevgili bisiklet sever dostlar! Her bisiklete bindiğimizde;

- Taksi ve dolmuşların müşteri alma çabasıyla ani duruş kalkışlarında bizi canlı varlık gibi değil nesne olarak görmesinden hatta hiç görmemesinden, görüp de görmemezlikten gelerek aracı üstümüze sürmelerinden bıktık usandık...

- Yanımızdan geçerken klaksonla korkutma gibi basit çabalardan ve sözlü tacizlerden bıktık usandık...

- Yol ortasına park eden, sinyal vermeden aniden üzerimize direksiyon kıran, aynadan kontrol etmeden kapısını açan ve haksız oldukları halde bağıra çağıra hak iddia etmeye çalışan, diklenen kabadayı şoförlerden bıktık usandık...

- Hiç bilmediğimiz yolda aniden karşımıza çıkan veya her gün kullandığımız yollarda sürekli kazılıp kapatılan, hatta çoğu zaman açık bırakılan çukurlardan ve mazgallardan bıktık usandık...

- Tam da ısınıp hızımzı artırmak için pedala bastığımızda, yanımızdaki araç soförünün bizi geçmeyi marifet saymasından, aklınca yarışmak için gaz pedalına yüklenmesinden ve korkutma amaçlı sıkıştırma çalışmasından bıktık usandık artık yeter diye düşünüyorsanız siz de bu kampanyaya kulak verin...

Pedalsesinin başlattığı bu kampayaya kulak verelim ve tepkimizi belli edelim.Oylama ve ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz...

(link)

Ali Nejat Sözen'in konu ile ilgili detaylı açıklaması ise şöyledir;

Değerli Bisikletseverler, Bisiklet Dostları,
Değerli ve Duyarlı insanlar,
Temiz bir çevre,ekolojik bir denge,daha ekonomik ve sağlıklı bir yasam için önem taşıyan başlıca araç Bisikleti seçmiş herkes,
Gerek yarış-spor anlamında,gerekse hafta sonları turları,uzun süreli turlar anlamında,gerekse günlük olarak evden-ise-okula bisikletle gidip-gelme anlamında,kısacası su veya bu şekilde bisiklet sırtında yol alan herkes,
Birçok Dünya ve Avrupa ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de BISIKLETLI BIR YASAMIN hayata geçmesini arzulayan herkes,
Otomobilciliğin, diğer ulaşım imkanlarını (demir,deniz yolları,metro vb.) ezerek dengesiz gelişimine dolayısıyla « trafik terörüne » dur demek isteyen herkes,
Sonuç olarak Bisikletin bir ulaşım imkanı olarak Trafikte yer almasını arzu eden herkes ;
Geçtiğimiz aylarda « AB normlarına » göre yeniden düzenlenen Trafik Yasasında Bisikletten hiç eser olmadığını üzülerek gördük.
Oysa AB ülkelerinde bisiklet, trafikte en can alici yeri tutmakta ve gittikçe de gelişmektedir.
Bir buçuk yıllık bir süredir, TBHP (Türkiye Bisiklet Hareketi Platformu)olarak,yüzlerce bisiklet kullanıcısı arasında yaptığımız anket çalışmasının sonucu açıkça göstermiştir ki; bisikletlilerimiz/bisikletçilerimiz « Trafikte Bisiklete Saygı » gösterilmesini istemektedir.
Bu talep görmezlikten gelinemez.
Bu konudaki yaklaşım sadece lafla olmaz.
Somut olarak yasalarca güvence altına alınmalı, « AB normları »nın söz konusu edildiği bir noktada, gerçekten normlara uyulmalıdır.
Trafikte Bisiklet; otomobil,yayalar,motosiklet vb. yanında saygın yerini almalı ve toplu ulaşım araçları(tren,vapur,metro,otobüs vb.) ile bağlantıları netçe belirlenmelidir.
Bu elbette bir altyapı sorunudur.
Bisiklet kullanıcılarının « AB normlarındaki gibi » ayrı, bağımsız bisiklet yolları,park yerleri vb. olmalıdır.Bu bir süreçtir.Bu konuda son derece yetersiz de olsa atılmış adımların hızlandırılması gerekmektedir.
Bu noktada, öncelikle yapılması gereken, var olan Trafik yasasında « bisikletin varlığının hesaba katıldığı » gerekli düzenlemelerdir.
Bu düzenlemelerin yapılması Bisiklet alt yapısının hayata geçmesini de hızlandıracaktır.
Kısacası, Trafikte yer alan taşıt araçlarının diğerleri karşısındaki konumuna eşdeğer şekilde(örneğin otomobilin yayalar karşısındaki konumu gibi),Bisiklet karşısındaki konumları da açık ve net olarak belirtilmelidir. Trafikte bisiklet diğer ulaşım imkanları içinde, onlarla birlikte belli bir düzenliliği paylaşarak saygın yerini almalıdır.
Trafikte Bisiklet kullananlar, kelle koltukta,korkuyla değil rahatlıkla bisiklet kullanabilmelidir.
Bu konudaki önemli ölçülerden biri, örneğin arka taraftaki çocuk oturağının üzerine rahatlıkla çocuğumuzu yerleştirerek trafikte yol alabilecek duruma gelmeliyiz.
Trafikte Bisiklet, bir ulaşım imkanı olarak tacize uğramadan ve deyim yerindeyse « adam yerine konularak » yerini almalıdır.
Bizler, Bisikletin gerek toplum sağlığı,gerekse ülke ekonomisine katkısı ,gerekse daha ekolojik bir denge için önemine inanan ve sayıları, basta büyük kentlerimiz olmak üzere ülkenin her yerinde gittikçe artan bisiklet kullanıcıları olarak ; Trafikte BISIKLETE SAYGI gösterilmesini ve bunun yasalarca güvence altına alınmasını İstiyoruz.
Bisikletli bir Yasam modern Kent Kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.
Değerli Bisikletseverler,
Aşağıdaki adreste Yetkililere ve ilgililere ulaştırılmak üzere ve basta vatandaş (sivil) ve devlet (resmi) kurumlarımız Bisiklet Sevenler Derneği (BSD) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) olmak üzere, PedalSesi ve tüm bisiklet topluluklarının ortaklasa hareketi ve desteği ile anlam bulacak « Trafikte Bisiklete Saygı » imza kampanyası başlatılmıştır.
Tüm Bisikletseverlerin ve bisiklet dostlarının ilgilerine açılmıştır.
Unutmayalım hak verilmiyor,alınması ve almasını bilmek gerekiyor. Onun için hep beraber ulaşılması gereken en yüksek noktaya ulaşmak için ve bir yaptırım gücünün ve en önemlisi de duyarlı bir kamuoyunun oluşması için imzalarınızı ve görüşlerinizi beklemekteyiz..
saygılarımla

bisikletesaygi.pedalsesi.com

Türkiye Bisiklet Hareketi Platformu
Adına
Ali Nejat SÖZEN
bisikleti@yahoo.fr

Scudo

alicins

Aktif Üye
Tepki
151
İstanbul/Gündüz Yıldız Teknik Üniversitesi Gece Üs
bende destekliyorum ve ekliyorum bisiklete binenler çocuk değillerdir.....

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
@alicins

Aynen katılıyorum arkadaşım. Ah hava güzel olsa da bir bisiklete binsek diye iç çektiğimde çocukmusun sen diyen onlarca kişi oldu. Bundan nefret ediyorum. :boese157: Bence onlar çocuk gibi davranıyor bu saplantılarıyla. Bu bir tercih meselesidir, hobidir, spordur, sağlıktır. Ah bi' anlasalar onlar da vazgeçemeyecekler ya hadi hayırlısı...

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
ben dün imzalamıştım...sonsuz destek veriyorum özellikle kayseri gibi bisikelet sporunun veya bisiklet hobiinin pek gelişmediğini düşünürsek bezen resmen uzaylı gibi davranıyolar bize...

Tepki
3
Böyle bir kampanya başlattıgınız için cok teşekkür ederiz...
Bisiklete Saygı...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Saygıdeger KEVSERSERi bende gönüllüsü oldugum cevre ve barış örgütüne yapmış oldugunuz kampanya ile ilgili sizin vermiş oldugunuz bilgileri aktardım cevapları şu şekilde oldu:"Bisiklet kullanıcıları çevrenin en iyi dostlarıdır canı göülden destekliyoruz." Bu baglamda ana sayfalarında banner ile destekleyeceklerini söylediler.Saygılarımla

M.Ergun GÖZET

Forum Demirbaşı
Tepki
688
Bisiklet
Fuji
Ben de imzamı attım. Orada da yazdığım gibi bu tüm bisikletseverlerin ortak sorunu...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kampanyaya ilişkin yeni bir banner yapılmasını tavsiye ediyorum.İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

MersiLee

Aktif Üye
Tepki
40
Bende imzaladım. Teşekkürler bildirdiğin için. Hep Destek, Tam destek ;)

theasfalt

Üye
Tepki
25
Sevgili kevser ;
başlattığınız kampanyayı gönülden destekliyor başarılarınızın devamını diliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: KevSerSeri

candede

Forum Bağımlısı
Tepki
1.050
Sevgili kevser,bu güzel organizasyon ve öncülük için teşekkürler.Bunu görünce Muğla'daki buna yakın çalışma gözlerimin önüne geldi.Muğla'daki bu güzel çalışmada Muğla bisiklet ailesinin önemli etkileri oldu.'Yollar hepimizin 'çalışması kayde değer bir eylemdi.

düşlerimizin taze kalması dileği ile..

sevgiyle

• Beğen

ali nejat

Üye
Tepki
3
Katkida bulunan tüm dostlara tesekkürler...
Bu kampanya bizim basimizin altindan çikti ancak sunu kesinlikle her firsatta belirtiyoruz...Bu kampanya sunun bunun degil..HEPIMIZIN KAMPANYASIDIR..çünki sorun hepimizindir..Biz sadece olayin öncüleriyiz..kampanya da duyarli kamuoyu yaratmak ve oldukça çok imza esastir..ikinci etapta imzalari yetkililere ulastirma isinide basta sivil toplum ve resmi örgütler olmak üzere Bisiklet Topluluklari HEP BIRLIKTE yapmaya çalisacagiz..
Simdi ilk etap..alabildigince imzadir..Sesimizi duyurmaktir..Bu ülkede bisikletçilerin,bisikletlilerin VAR OLDUGUNU ve hatiri sayilir varlik olduklarini dosta düsmana gösterelim...
saygilarimla
ali nejat

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
@LITLLE_PRINCE

İlgi, alaka ve emeğinize çok teşekkür ediyorum. Umarım bu kampanya çığ gibi büyür ve çok ses getirir...

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
bende imzaladım :D şehirmerkezlerinde yaşayanların en büyük sorunu trafik :boese157: :boese157:

• Beğen

wolverinewashere

Daimi Üye
Tepki
139
bende imzaladım arkadaşlar umarım hedefimize ulaşırız
ama heralde ancak bi sonraki kuşak bisikletliye saygı gösterir çünkü şu anda aleni adam yerine koymuyorlar zevk olsun diye üstüne araba kırıyorlar bu tarz davranan birine ne ceza verseler boşş

• Beğen

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Ben de imzamı attım.Kevser Hanım gerçekten bisiklet kullananların en önemli sorununa değinmişsiniz.Sizi tebrik ederim.

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Yazıyı imzaladım. Haber verdiğin için teşekkürler...