Trafik cezası

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
"yaya kaldırımından tek yönlü yolda tersten bisiklet sürmek" ben böyle saçma bir ifade okumadım. bir de trafik polisi bunu yazan. yaya kaldırımında ters yön nasıl oluyor? kaldı ki kaldırım zaten yayalara ait yol bölümüdür, doğrusu yaya yoludur, ya da sadece kaldırım. eğer iki cezayı yani hem yaya yolunda hem tek yönlü yolda ters istikamette sürmediyseniz, trafik polisine verdiğiniz haklı tepkiye bozulmuşlar sanırım. tabi dalkavukluğa ve daha ilerisi muamelelere alışık olduklarından, vatandaş olarak gösterdiğiniz, görevinden (ceza yazmak) ötesine hakkı olmadığını hatırlatmanız, sinirlerini bozmuş belli ki. en doğrusunu yapmışsınız, ceza için geçmiş olsun. biraz maliyetli bir ders olmuş ama bilmemiz, öğrenmemiz gereken bir konu bisiklet kullanımını düzenleyen trafik kuralları.

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Hastanın birine denk gelmişsin , geçmiş olsun . Akşam karısına kızmıştır , hırsını senden almıştır.

Aytaç Kalyoncu

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Trek
Bisiklete ceza hadi bi nebzede ehliyet neden istenir, sonuç olarak sizde işinize arayollardan ters olmayan istikamette gideceksiniz artık mimlemişlerdir artık sizi, valla şansınızı zorlamayın bisikleti kapatırlar :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Saçmalık. İşgüzarlık yapmış. Keşke kimlik vermeseydiniz. Yada cezayı imzalamasaydınız... Hiçbişiy yapamazdı...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
T.C. kanunlarında bisiklet ehliyeti diye bir şey var mı ? Ben yok diye biliyorum

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
@Aytaç Kalyoncu

Kimlik istedi önce,kasksız motorsiklet kullanıyorlar onları görmüyormusunuz dedim (o sırada bi tanesi önümüzden geçiyordu) öyle deyince ehlitinide ver dedi.bisikletide bağlıcakmısın dedim ters ters bakıyo uzun uzun.

• Beğen
Tepkiler: Alper Üste

Alper Üste

Aktif Üye
Tepki
83
Öncelikle geçmiş olsun. Son yorumunuz beni güldürdü :) evet maalesef ki motorsikleti kasksız kullanan bir çok sürücü var , hele bide kaskı koluna takıp sürenler yok mu? onlara ayrı bir hayranım. Tabi bunların içinde ehliyeti olanda var olmayan da. Ben şu akülü motorsiklet(motorlu bisiklet)[ her neyse ] lere kask ve ehliyet zorunluluğu getirildi diye biliyorum fakat bırakın kaskı olmayanı daha ergenlik çağına girmemiş çocuklar şehir içinde hiç bir trafik kuralına uymadan rahatça kullanabiliyorlar. Ülkemizde trafikte ne kurallar çiğneyenler varken sizin cezanız şanssızlık olmuş.

Tekrardan geçmiş olsun diyorum.

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
geçmiş olsun dilekleriniz için, herkeze ayrı ayrı teşekkür ederim.sağolun arkadaşlar.

Egemen Tunc

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Kron
gerçekten şanssızmışsınız.kamyon rüzgarına girip 94le gitti diye ceza kesilen bi abi vardı benim bildiğim şuana kadar.marka/modelde scott yazıyodu bisiklete ceza olarak.bide sizi gördüm şimdi.geçmiş olsun

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
Vatandaşlarımızın yarısı arabasını kaldırıma park eder, bir de üstüne "yer yok, napayım" der. Onlara bütün sene bir şey olmaz, size denk gelir. Herkes gücü yettiğine düzeni böyle işte. Bir hakimin, savcının oğluna kesebiliyorsa kessin o cezayı, o zaman görelim.

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Bence çok büyük bir haksızlığa uğramışsın. Burda yine polisler gerçekten ceza yazılması gereken bir sürü maganda, arabaları ile trafikte terör estirirken hiç birşey yapmamalarına rağmen senin gibi gözüne kestirdiği suçsuz bir bisiklet sürücüsüne kesmiş cezayı. Ben senin yerinde olsam ne yapardım istersen onu anlatayım.
1-Polis beni durdurup azarlamaya başladığı anda yaptığımın bir suç olmadığını söyleyip karşı çıkardım.
2-Eğer iş ceza yazma noktasına gelirse ehliyetimin olmadığını söyler (Olmasına rağmen) yanımda hiç paramda yok, sadece nüfus kağıdım var derdim.
3-Eğer nüfus kağıdımı isterse verirdim ve sadece nüfus kağıdım ile ceza yazmasını sağlardım.
4-Ceza makbuzunu polisden aldıktan sonra sokağın köşesini döner dönmez ceza makbuzunu yırtıp çöpe atardım.
Eğer böyle yapsaydın sana kesilen o haksız ceza bir daha ömrün boyunca karşına çıkmazdı, sende boşu boşuna 66 TL ödemekten kurtulurdun.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gokalp Gokmenler

İmzalanan ceza ödenmek zorunda. Eğer imzalamazsanız birdaha hiç karşınıza çıkmaz.

İmzalandığı için 1 aydan sonra faiz işlemeye başlar. ilk 15 gün içinde ödenirse cezanın 3/4 ü ödenir...

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
@Oksal Özdöl

Evet ceza eğer ehliyete ve plakaya işlenirse bu dediğinizde haklısınız. Zaten eğer plakaya işlenirse aracı muayineye götürdüğünüzde yada satmak için temiz kağıdı almak istediğinizde bu ceza karşınıza çıkar ve tutarı faizi ile sizden alırlar. Ancak ceza bir bisiklete kesildiği için plakaya işlenme şansı zaten yok, eğer birde ehliyet yerine nüfus kağıdı verilerek ceza kesilmesi sağlansaydı ceza sadece adınıza kesilmiş bir trafik cezası olacaktı. Bundan sonra bir daha sizi nerde bulup takip edip bu cezayı sizden alacaklar, bu çok zor birşey. Motorlu araçlarda cezalar plakaya işlendiği için araba ile yasal bir işlem yapmaya kalktığınız sırada bu cezalar ortaya çıkabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Doganjungle

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gokalp Gokmenler

İmza attığınız zaman ödememe gibi bir şansınız yok. Tüm kimlik bilgileriniz elinde. Kimsenin sizi bulmasınada gerek yok. Ödemezseniz faiz çatır çatır işler.

Cengiz YÖRÜK

Aktif Üye
Tepki
38
geçmiş olsun ceza yazması hoş olmamış ama kurallara aykırı bir durumdan ötürü ceza yazmaya hakkı var...

Serhan Çeki

Aktif Üye
Tepki
15
Geçmiş olsun hocam.
Bilen biri cevaplarsa sevinirim:Bu arkadaşa kesilen cezadaki not hayli anlamsız.Ceza kesilen şahsın cezaya itiraz etme hakkı yok mu?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serhan Çeki
Ceza kesildikten 15 gün sonrasına kadar itiraz hakkı vardır.

Tepki
29
Türkiye,de trafikte her türlü kurallar çiğnenir. bu kuralların çoğunu polislerimiz görmezden gelir. yaya,ya kırmızı yanarken yaya geçidinden %99 muz geçer bazen polislerin de gözü önünde geçeriz dimi. ve yine %99 muz ceza yemez.fakat birde böyle işgüzar polis memurlarımız vardır. Yusuf, sende böyle memleketi kural tanımayanlardan kurtaracak bir memura denk gelmişsin kardeşim. geçmiş olsun
Deveye sormuşlar boynun neden eğri diye. nerem doğruki demiş

osman922

Aktif Üye
Tepki
39
Bisiklet
Nishiki
ilk kez böyle bir şey gördüm bende :) öğrenmiş olduk iyi ki paylaşmışsınız