Trafik cezası

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
Öncelikle herkese iyi akşamlar. Ben foruma her akşam girerim ama ilk defa konu açıyorum.Bu konuyu açmamın sebebi ise, ekleyebilirsem resaimde yer alacak. Bir inceleyin yorumlarınızı bekliyorum bunu gerçekten hakettimmi yoksa haksızlığamı uğradım yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Alper Onur ARSLAN
Scudo

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Yaya kaldırımında bisiklet sürmek yazıyordu sanki. Geçmiş olsun.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Teknik olarak haketmişsiniz :)
Bisiklet motorsuz bir taşıttır ve özel olarak ayrılmış bisiklet yolu olmadığında araç yolunun en sağını kullanmalıdır.

Ben de zaman zaman, yanlış olduğunu bile bile kaldırımdan sürüyorum, şimdiye kadar kuralları bu kadar ciddiye alan bir polise denk gelmedim.
Siz biraz şanssızmışsınız.
Ya da belki fazla dikkat çekecek şekilde kullanıyordunuz.

Geçmiş olsun...
Ama bir yandan da, bisikleti ciddiye alan, olması gerektiği gibi taşıttan sayan trafik polislerinin olduğunu görmek güzel.
Hakkımızı korumamız gerektiğinde böyle polislere çok ihtiyacımız oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999

KerimBulut

Daimi Üye
Tepki
29
Trafiğin ters istikametinde sürmüşsünüz. Normalde doğru ceza yazılması gereken bi durum ama polislerin çirkefliği işleri güçleri yok bisikletliyle uğraşıyorlar...

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
olayı kısaca özetlersek durum şudur.
yaya kaldırımından yola indiğim sırada polis aracı bidikletin önünü keserek beni çağırdı ve kimlik istedi, kimligimi aldı ve hiç abartmıyorum çocuk azarlar gibi azarlamaya başladı.
bende ne bagırıyosun ceza neyse kes beni azarlamaya hakın yok, dedim oda cezayı yazdı.komik olan bide ehliyet istedi.

şimdi ben bisiklete ceza yzılıyormu onu merak ettiğim için sizlere danışim dedim.

• Beğen
Tepkiler: FelixTheCat

Yusuf Taş

Üye
Tepki
11
Karayolları Trafik Kanununun sizin cezaya tabi tutulduğunuz 47/1c maddesinde;
"c)Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara, uymak zorundadırlar" demekte.
Acaba sizin girdiğiniz yolun herhangi bir yerinde sadece yayalara aittir ya da bisiklet giremez diye bir uyarı levhası vardı da görmediniz mi?
Detaylı bilgi için
(link)
bakınız selamlar

Ziya Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
54
Bisiklet
Cannondale
ben ilk defa bisiklete ceza yazıldığını duymuş oldum. Geçmiş olsun.

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
her gün işe gitmek için kulandığım bir yol, kesinlikle ters yön tabelası haricinde bir işaret levhası yok.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Sizdeki gerçekten şanssızlıkmış, ters bir polise denk gelmişsiniz.
Ben de olsam o durumda sizin yaptığınızı yapardım.
Zaten hukuksuz olmayan bir ceza olduğu için içime çok oturmazdı.

Bir de iyi tarafı var; bisikletiniz taşıt olarak tescil edilmiş oldu.
Sabırsız sürücülerin "ne işin var bu yolda" saçmalıklarıyla karşılaşırsanız bu belgeyi gösterirsiniz. 66 lira verin, kaldırımdan gideyim dersiniz. :)

• Beğen
Tepkiler: Burak D

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
(link)

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997

Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
...

10) Taşıt Yolu (Kaplama): Karayolunun genel olarak taşıt trafiğince kullanılan kısmıdır.

11) Bisiklet Yolu: Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.

12) Yaya Yolu (Yaya Kaldırımı): Karayolunun, taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısmıdır.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Ayrıca daha önce pek çok kez paylaşıldı ama fazlasının zararı olmaz diyerek aynı yönetmeliğin başka bir kısmı:

BİSİKLET, MOTORLU BİSİKLET, MOTOSİKLET VE SÜRÜCÜLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR

- Araç sürücülerinin; park etmiş araçlar arasından çıkarken, taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, şerit değiştirirken, sağa, sola, geriye dönerken, geri giderken ve bunlara benzer hallerde; karayolunu kullananlar için tehlike ve engel yaratmamaları ve manevraları sırasında aşağıdaki esas ve usullere uymaları mecburidir.Madde 137
a) Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin;
1) Yaya yollarında sürülmesi,
2) Ayrı bir bisiklet yolu olduğu halde, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yollarında sürülmesi,
3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi,
4) Bunlara, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişilerin bindirilmesi,
5) Sürücü arkasında yeterli oturma yeri olsa bile bir kişiden fazlasının taşınması,
6) Bu araçlarla, diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken; karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması,
7) İzin alınarak yapılan gösteriler dışında, bu araçlar üzerinde akrobatik hareketler yapılması,
8) Bunların, başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi,
9) Sürülmeleri sırasında; elde bagaj, paket ve benzerlerinin taşınması, bu Yönetmeliğin 134 üncü maddesindeki kurallara aykırı yük yüklenmesi,
10) Üç tekerlekli ve özel şekilde imal edilmiş motosikletler hariç, bu araçlar üzerine kasa, sandık ve benzerleri yaptırılarak ve karayollarında sürülerek ticari amaçlı yük taşımalarında kullanılması, yasaktır.
b) Özel şekilde imal edilmiş 3 tekerlekli motosikletlerle sadece yük taşınabilir. Bunlar hiç bir şekilde yolcu taşımak üzere imal ve tadil edilemezler. Aynı zamanda yük taşımak için yapılmış olan kasa kısmı sürücünün ön tarafında bulunacak şekilde imal edilemez.
c) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme halleri dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki elleri ile taşıtlarını sürmeleri zorunludur.
Bunlarla, sürücünün yanında ve karoserlerinde eşya ile birlikte yolcu taşınamaz.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Madde 66 - Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerine aşağıdaki kurallar uygulanır.

a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda, Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde,

Bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yanyana, Sürülmesi yasaktır.

Kanuna aykırı bir ceza değil, lakin; sizi azarlaması pek hoş olmamış. Arabayla bile ceza yediğimizde bizi fazlasıyla sinirlendirmeye yeterken bisikletle ceza yemek çok sinir bozucu olsa gerek.

Tepki
12
Muhtemelen sabah eşiyle kavga etmiş bir polis memuruna denk gelmişsiniz. Bu arada ters yön tabelası yeterlidir. "bisiklet giremez" tabelasına gerek yok.

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
yorumlarınız için teşekkürler.ben bisiklete ceza yazıldığına daha önce şahit olmamıştım.cezanın kanunda yeri varsa diyecek laf yok,bundan sonra daha dikkatli olurum artık.

ama o polise cevap vermeseydim içim içimi yerdi haksızda olsam bana bagırmaya
hakkı olmamalı.

Yusuf Taş

Üye
Tepki
11
Eğer ayrı bir bisiklet yolu varsa ters yön levhası sizin için de geçerli; yoksa kaldırımda bisiklet sürmenin yasağı yok.
Ama polis milleti işte... ben yazarım olur demiş.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
istanbul anadolu yakasında sözde bir " bisiklet yolu" var ,bir kere çok yüksek sürekli iniş çıkışları ve bisiklet yolunun nerdeyse tam ortasında tesbih gibi dizilmiş bolca aydınlatma direği var hele pazar günleri mangal yapan vatandaşların çoluk çocuğunun zırt diye sözde bisiklet yoluna çıkması yokmu kaza ile birine dokunsan alim allah linç ederler ,lafı uzatmadan o sözde bisiklet yolu yol bisikletine (tempolu sürülmesi gerektiği için) hiç uygun değil haliyle tüm hafta eşek gibi çalışıp biriken stresini pazar günü keyfince 1-2 saat tempolu bisiklet sürerek atmayı düşünen arkadaşlar trafiğin olduğu aşağıdaki yolu tercih ediyor, va doğal olarak aşağıdaki suçu işliyoruz yokmu lan bu memlekette doğru düzgün bisiklet süreceğimiz bir yer. :D

BİSİKLET, MOTORLU BİSİKLET, MOTOSİKLET VE SÜRÜCÜLERİ İLE İLGİLİ KURALLAR

2) Ayrı bir bisiklet yolu olduğu halde, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yollarında sürülmesi,

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kıllık olsun diye yapmışsa yazık keşke bu cezaları birazda bisiklet yoluna park edenlerede yazsalar.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Makbuzda kimlik ve adres bilgileriniz alenen görünüyor. Uyarma gereği hissettim...

Tepki
27
Bisiklet
Carraro
@MuratHan

Uyarı için teşekkürler. Ama bisiklete terafik cezası yazılması beni şaşırttı bunu sizlere göstermek istemiştim uzun süre orada tutmam.

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Yaya kaldırımında bisiklet sürmek yasaktır ama yollarımız bisiklete kullanımına uygun olmayıp tehlike arzettiğinden,kaldırımda sürülmesine genellikle ses çıkarmazlar.

Yer:Şah taksi durağının karşısındaki motormeslek lisesinin önündeki geniş yaya kaldırımı.Tramvayın işlediği Savaşcaddesi,Eskişehir.

Bu caddenin dar olup aynı zamanda tramvay işlemesi bisikletlilerin yaya kaldırımını tercih etmesine neden olmaktadır.

Yaya kaldırımından gitmek zorunda olduğum durumlarda bisikleti yayaların yürüme hızında kullanmaya özen gösteririmki onlar korkup rahatsız olmasın.

Bahsettiğim yaya kaldırımı geniş olduğu kadar yayaların kalabalık olduğu bir kaldırımdır.Bu kaldırımda yavaş yavaş bisikletimi sürerken lise öğrencisi yaşlarında birkaç bisikletli genç yayaların aralarından sağa sola kıvrılarak peşpeşe hızla yanımdan geçtiler ve az ötemde annesinin yanında yavaş yavaş yürüyen 3-4 yaşlarındaki çocuğa arkadan çarpıp yüzüstü düşmesine neden oldular.

Şimdi sizce bisikleti böyle kullananlar oldukça bisikletlerin yaya kaldırımda kullanılmasına izin verilmelimidir verilmemelimidir.Trafik polisi yerinde olsanız siz ne yaparsınız.

Size geçmiş olsun,anlattığım olay sizin durumunuzu yansıtmasada içimde kalmasını istemediğimden yazdım.Ceza yazılması bence görecelidir,polise ya önceden bisikletler için uyarı gelmiştir yada morali bozuktur acısını sizde çıkarmıştır.