Tour De France 2013

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
[video]http://video.tr.eurosport.com/bisiklet/fransa-bisiklet-turu/2013/tur-da-20.-etap-in-profili_vid287364/video.shtml[/video]
Tur'da 20. Etap'ın profiline bir gözatalım

Scudo

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Derya Keçeci

Ikincilik konusundaki yorumlar muhakkak ki dogru teshisler. Ama bunlar tabii ki cok sahsi bakis acilari demek geliyor icimden. Saxobank-Tinkoff (budefa iki bankanin adini da yazdim) Sky takimini yenebilmek icin kendini o kadar yipratti ki, ikinciligi de tehlikeye soktu. Sky' i ne yokusta, ne iniste yenemeyeceklerini anladiklari icin durumlarini korumayi yegliyorlar. Burada büyük sporcudan öte, sponsorun bir zorlamasi söz konusu. Dolayisiyla piyonlar, ustanin eliyle ittigi yerlere gitmek zorundalar.

Simdi takimin adini nicin kisa Saxo olarak gecmedigimi anlatayim. Aldigim bilgiye göre, Saxobank, sponsorlugu tek basina almak istedigini belirtiyormus. Ama Tinkoff bey de ayni amacla tek basina sponsor olmak istiyormus. Yarabbim, ne keramet varmis bu takimda! Baska takimlar " aman sponsor birakmasin" korkusu icerisinde yarisirken, bunlari sponsorlar paylasamiyor! Europcar bir sene uzatinca nasil sevindiler Voeckler ve arkadaslari. Bir tek Pierre Roland' i fazla baglamiyoranlasilan. Fisiltilar Astana' ya gececegi ve Nibali' ye seneye Tur' da emir subayligi yapacagi yönünde!

Ritchie Porte' un performansi mutlaka takdire sayan! Ama unutmamak lazim ki arad sirad dinlenme olanagi buluyor. Etapin bütün düzlüklerini Froome' un arkasinda geciriyor. Saate karsi etaplarda yatti resmen. Ama kim bilir, gercekten belki seneye 1. kaptan olur !:) :)

Dave Brailsford' a gelince; biraz tebessümle sunlari söylemek gerekir. Hira daginda, gökten ilahi bisikletcilik vahiyleri gelmis birisidir. Federasyonda görev aldigindan bu yana ingiliz bisikletciliginde cok büyük atilimlar oldugunu daha önce Dünya Sampiyonasi topiginde yazdik. Ama bunu Ingilter'e nin daha dogrusu Büyük Britanya' nin bu konudaki iktisadi yatirimlarina bagladik. Eger Wiggins onun eseri olarak bu düzey geldiyse, bu kadar sene Fransiz takimlarinda ne yapti? Quintana 22 yasinda toz attirirken, 4-5 sene önce Froome neredeydi? Froome' Ingiliz vatandasi yapti, daha bir sene gecmeden Fransa turunda Wiggins' in kaptanligini bile tartisma konusu etti. Siradan(!) bir bisikletciyi 1 senede bu düzeye ancak ilahi kuvvetler getirebilir deyip, Dave Brailsford' un yeni bir peygamber oldugunu filan kabul etmemiz gerekecek.

Yukarida bahsedilen makaleyi okudum ve Ingiliz burnu büyüklügünün bir kere daha sahidi oldum. 100 senedir bu yarislari düzenleyen uluslarin, kendileri kazanmasalar dahi bisiklet sporundan hic anlamiyormus gibi, birden bire bu kadar geri kalmalarinin sebebini anlamak mümkün degil! Fransa' dakinin 1/10 u kadar bisikletcisi olan ülkenin Dave Brailsford' u anlayabilmis! :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@ReşitÇağırgan
Haziran basinda Güney Fransa' dan dönüste parkurun yarisini arbayla gectim. Dag gecitlerinin aralarindaki bölümlerde bile hic düzlük yok. Sürekli olarak inis cikis. Bence Alpe d' Huez' den sonra, en zor etap! Saglik dolayisiyla gidemedigime en cok üzüldügüm etap, cünkü cikmadigim bir kac yokusu da var.

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Movistar neden bu adamı kaptan olarak getirmez ki anlaşılır gibi değil.Hadi bakalım Quintana önümüzdeki y10 yılın en iyi tırmanışçısı olacak.

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
hadi bakalım geçmiş olsun seneye görüşürüz...

seneye yine team sky desteği ile burayız : )

• Beğen
Tepkiler: serdar canıbeyaz

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Herşeyi ile çok hoşuma giden bir tur oldu.

En önemli kazancımız bana göre Quintana yı tanıdık.Diğer dikkat çeken aklıma gelen olaylar.Condatoru unutmaya başlayacağımızı öğrendik.Sky takımının bu adamları nasıl hazırladığını merak ettik. Froome un ayağa kalkıp pedal çevirebildiğini gördük :) geriye düşüp Gel alıp kaptanına geri getirerek bir domestiğin ne olması gerektiğini Porte dan öğrendik.Zeka özürlü seyircilerin her ülkeden çıkabileceğini anladık.Finis kapısının sadece bisikletliler için değil otobüsler içinde ayarlanması gerektiğini yaşadık.Sırtı ve bacaklarının büyük kısmı soyulmuş bir bisikletçinin nasıl zamana karşı yaptığını seyrettik.Sarı mayo taşımanın ne kadar zor olduğunu, gerekirse o mayoyu tek başına da koruyabilenin hak ettiğini anladık, bu uğurda önüne çıkan engel olmak isteyen zeka özürlü seyirciye elinin tersiyle nasıl tokat çakılacağını izledik :) .yandan esen sert rüzgarın rampa çıkmaktan çok daha zor olduğunu test ettik.Sprintte omuz atmanın inceliklerini hissettik.

Şimdilik kısa sürede ilk aklıma gelenler bunlar eklenirse hoş olacağını düşünüyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@ferhat köse

Jakob Fuglsang gibi, birakin yokuslarda, düzlükte bile adami kalmayan bir takim elemaninin nasil ilk 10 a girdigini gördük.
Sky takiminin 7 kisiyle bile tur kazanabilecegini gördük :) ? :)
Purito' nun sonlarda forma girdigini, Contador' un iyi (!) hazirlanamadigini (?) gördük.
En güzeli, her gün arka arkaya, her etapta ucanlar görmedik! (Bir iki istisna sayilabilir)
Türkiye' nin aynalarindan olan bu koskoca forumda, yol bisikleti yarislarina ilgiyi(!) gördük! :(

Arada sirada bir göz atanlara tesekkürler!

ONUR ÖZGÜR

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Merida
Hemen hemen her kaçış grubunda yer alan ve 1 etap kazanan Bakelants,
Özellikle ilk hafta tırmanış, sprint, zamana karşı hepsinde belli bir seviyede görünen genç Kwiatkovski,
Valverde mağduru olmasına rağmen son haftaya 2 etap zaferi sığdıran Rui Costa ve
3 sprint finishi kazanırken Greipel ve Cavendish'i arkadan gelerek geçen Marcel Kittel'i de unutmayalım..

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@ihtiyar

Abi şahsım adına bu Fransa turunda 5-6 tane mehmetçiği bisiklet izleyicisi yaptım :) bugün bu yaz başka yarış varmı dediler :) gerçi çok zor bir işmiş sıfırdan birilerine yarış anlatmak sorulan garip sorulara cevap vermek :) hayatında hiç bisiklet yarışı izlememiş 20 yaşında gençler ciddi anlamda insanı çok zorluyor bir ara sordukları soruları paylaşabilirim :) bazılarına cevap verebilene aşkolsun :)

ONUR ÖZGÜR

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Merida
@ferhat köse

bende kendi adıma 3 kişiyi bu sene turu izleterek görevimi yaptığımı düşünüyorum :)
dediğiniz gibi sorulan sorular karşısında zorlanmadım değil :)
yalnız benim arkadaşlar doğal olarak sprint etaplarından daha çok zevk aldılar dağlarda Froome dağıtıp geçtiği için bir şey anlamadılar.
hele zamana karşıyı hiç sevmediler olum dedim F1 de sıralama turları gibi düşünün falan ama yemedi..
ama aerodinamik kaskları görünce salyalar akmaya başladı yandan :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet, bir yanım diyor kudret katı düşünme contador için ama bi kere skandala adı karıştı ya huyum kurusun ben böyleyim, birinin adı dopinge karışmasın ve olayın gerçek olduğu ortaya çıksın bitti benim için, evet yeni yeni isimler quintana ,bu adam beni etkiledi doğrusu...

http://cdn.velonews.competitor.com/files/2013/07/quintana-solo-431x440.jpg

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
masum yüzlü,hatta biraz da mazlum görünen, küçük inka prensi Quintana bu etabı aldı ya nasıl mutlu oldum anlatamam:) bi ara, froome yine asılacak ve hırs yapıp etabı alacak diye korktum ayrı... giro da bu kolombiya lalıların nasıl güçlü, dayanıklı tırmanışçılar olduklarını görmüştüm ama tour da etap galibiyeti gerçekten süper oldu:) eurosport spikerlerinin de söylediği gibi bu küçük adam belki de önümüzdeki on yıl içinde bir efsane olacak. umarım güzel ülkemden de böyle bisikletçiler yetişir ve biz yarışları başka bir heyecanla takip ederiz.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Doping vb birşeyleri bazı yarışçılara isnad etmek için çok erken. Bu yarışın dikkatler bu kadar üzerlerindeyden kirletilebileceğini düşünmek de istemiyorum ve aslında ihtimal de vermiyorum. Bunu ayrı bir yere koyarsak...
Chris Froome' un hazırlık dönemi, yarış dönemi ve yarış sonrasının çok iyi incelenmesi gerekir. İzlediklerimden farkedebildiğim kadarıyla pedala basışı bile diğer yarışçılardan farklı. Herkes kallere doğru yüklenirken o sanki topuğu ile basıyor gibi. Bisikletin ayarlarını bu şekilde yaptılar muhtemelen, ayağa kalkmadan yüksek kadansda çevirebilmesi için. Bu bir dayanıklılık yarışı olduğuna göre bu kadansı bozmadan ne kadar uzun süre çevirebilirse toplamda genel klasman liderliğine götürecek sonuçlar almasını sağladı diye düşünüyorum. Bu elbette benim sınırlı bilgimle yapmış olduğum bir gözlem. Muhtemelen çok ince ama fark yaratan bir sürüş ve antrenman programı var.
Turun ilk günü yaşanan talihsizlik ise unutulacak gibi değildi ama bu turda kaza olayı dahil herşeye şüphe ile bakıyorum (ama strateji anlamında :)) doping gibi birşey değil. Sanki alengirli işlerin çok olduğu bir tur gibiydi, son etaplarda kimin kime çalıştığını bile anlamakta güçlük çektim.
Ancak şahsım adına kesin olan birşey, bu tur daha öğretici, daha keyifliydi, bu başlığın da katkısı yadsınamaz. Başta İhtiyar Abi olmak üzere tüm yazarlara teşekkür ederim.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugünku etabı,kuşadası'nda,çoğu İngiliz turistlerle birlikte izledim.Bu adamların spora ve sporcuya bakışları,bizim spor anlayışımızdan o kadar farklı ki..

İçlerinden,kendisi de amatör olarak bisiklete binen ben yaşlarda olanına şunu sordum.Geçen sene Wiggins,nu yıl da Froome,SKY bunu nasıl başardı?

Çok ilginç bir şey sordu bana:Bu Froome ile geçen yılki Froome aynı mı?

Geçen yıl Wiggins'e bakıcılık yapan,bunu yaparken de,etrafa ,Aslında ben de onun kadar iyiyim'i neredeyse bağıra çağıra yapan Froome gitmiş,adeta bir İngiliz asilzadesi gelmiş.Anlayacaginiz,sıkı bir mental eğitimden geçirmişler.

David Brailsford'u sordum,farketmezdi,dedi."Wiggins ve Froomi büyük şans !
Gerçekten de,dönemsel olarak çok etkili bireysel yeteneklerin,takım sporlarindaki etkisini biliyoruz
Açıkça sordum:Sence ikisi de temiz mi?

Wiggins'e inandığını,Froomi'nın de "Mucize"yarattığını söyledi.

Yani? Dedim,

Thats all :Nobody knows! but I belive him.

Malum,ingilizlerle konuşmak kolay değil ancak konusmanın bütününden çıkarttığım sonuç şu ki,Bisiklet ya da boks,akla gelen hangi spor dalı olursa olsun,çalışma ve antrenman teknikleri ve disiplini ne olursae olsun,mental hazırlık ve "yeterince" çalışmanın,başarının vazgecilmezi olduğuna inanmışlar.

Ona Richie Porte'u sordum:

Cok çalıştı,tıpkı geçen yılki Froomi gibi,mutlaka bunun karşılığını alacaktır!

Bu çok önemli,çünkü ömrü hayatını domestic olarak geçirip,oradan emekli olan bir yığın bisikletci tanırım.

Ve *bu "karşılık"tan kastedilen şey para değil.

Gelelim TDF son degerlendirmesine;

Sevgili dostlarımın aksine,kendi adıma,cok da keyif aldığımı soyleyemem.Belki de son on etabı canlı izleyemedigimdendir,bilemem.

Pek çok bisikletsever,zorlu tırmanış etaplarinda atak bekledi,olmadı.Olmadığı şöyle dursun,deneyemediler bile.

Ve bu,benim de inandığım gibi senaryosu önceden yazılmış bir oyunsa,sonunu bilemem.Yok,ben yanılıyorsam,bu tertemiz bir sonucsa,Wiggins ve Froome ikilisi bu turu daha çook uzun süre domine ederler.Quintana da,Ulrich gibi,gençlik yıllarını ikincilikle geçirir.

Şimdi SKY fırınında daha kimler var kimler.

Hatta,yasanabilecek herhangi bir şanssızlığı dikkate alarak,Froome Wiggins ikilisini birden oyuna sokup "Rest" derlerse de hiç şaşırmam.

Dün ikinciliğin Contador için bir önemi olmadığını yazmıştım,öyle de oldu.İkincileri de beşincileri de kimse hatırlamaz.

Sevgiyle kalın.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Alberto Contador seneye TDF ye kadar hiçbir yarışa katılmayacakmış ve hazırlanacakmış seneye gene Contador iddalı olur. Yiğidi öldür hakkını yeme.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bu seneki tur keyif verdi diyebilirim en başta olağan şüphelilerin sayısındaki gözlenen artış sebebiyle geçen ve daha önceki senelerde belli başlı isimlerden söz edilirdi artık takımların hedeflerine uygun yaptıkları transferler ile birlikte takımların gücü ve buna bağlı olarak iddaalarıda artmış oldu turun ilk etapları sprinterlerin düellosuna sahne olmuştu mark cavendısh , andrei graipel , peter sagan arasında geçmesi geçmesi beklenen rekabete marcell kittel , john degenkolb , daniele bennati , alexander kristoff , gibi isimlerde dahil olarak etaba gidemeseler bile sprint finişlerinin heyecanını bir kat daha arttırmış oldular
yalnız nacer bouhanni 'ye epey üzülmüştüm sprintte gerçekten iyi işler yapabilecek yeni yeteneklerden biriydi ancak sakatlıklar tura erken veda etmesine sebeb oldu turun beklenen dağlık etapları başladığı anda gözler olağan şüphelilerin üzerinde yoğunlaşmıştı bile froome,contador,joaquin rodriguez,alejandro valverde,pierre rolland,thibaut pinot,nairo quintana, Igor ANTON,Richie Porte ve roman kreuziger isimleri dillerde dolaşmaya başlamıştı bile sürpriz etap galibiyetleri elde edilmeside heyecanı bir kat daha arttıran unsurlardan biriydi ama herkes pelotonun ağır abilerinin ne yapacağına çoktan odaklanmıştı bile
turun şüphesiz en çok dikkat çeken isimlerinden biri nairo quintana oldu alplerde gösterdiği müthiş azim ve savaşçı ruhu ile birşeyler yapacağı belliydi ancak başarıyı etap zaferi ile taçlandırmayı umut ediyorduk ki hem etap kazandı hem mayo kazandı hemde bizlere seyir zevki yaşattığı için gönüllerimizi yalnız bakıyorum da contador biraz çabuk harcanmış gibi duruyor düne kadar tırmanışlarda dilimizden düşmeyen el - pistolero için biraz ayıp ediyoruz sanırım iyi bir contador hazır bir contador her zaman iyi işler yapar ve yapacaktır sakatlıkları,şansızlıkları,hayal kırıklıkları,umut kıvılcımları kısaca herşeyi ile keyifli bir tur geçirdik diyebiliriz herhalde bir sonraki turda görüşmek üzere :p

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ihtiyar

Yol bisikleti yarışları bölümünde açtığım konulara sadece kendim cevap yazıyordum, belki görmüşsünüzdür hocam. :) Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Turu ile neredeyse aynı sayıda cevap yazıldı TDF 2013'e. Vehametin boyutunu görebiliyoruz. Çoğu da belli kişilerin yazdıkların cevaplar. Birileri bu durgunluğu belirttiğinde, bazıları çıkıp "sen yenisin, çok konuşma" minvalinde cevaplar yazıyorlar, görüyoruz. Neticeye değil, haticeye bakıyorlar ve olan yine yarışları takip etmek isteyenlere ya da biraz olsun izlemeye niyeti olanlara oluyor.

Bu arada, konuyla direkt ilgili değil ama yazmam lazım; en kısa zamanda para bulup, Movistar'ın takım setini sipariş etmeliyim! Ah nakit olacak ki...

(link)

(link)