Toplu taşıma araçlarında yer vermemek.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
inşallah yaşlanınca yer verilmesine ihtiyaç duymazsınız!

gençlerimiz hakikaten duyarsızlar, bir kulaklık ile dünya umurlarında değil. kadıncağız hamileymiş, midesi ağzındaymış, yaşlı amca/teyze dizlerinde derman yokmuş kimin umrunda.

ben 33 yaşındayım ve yorucu bir iş yapıyorum. buna rağmen bir çocuklu anne/babaya, ayakta durmakta zorlanan orta yaşlı / yaşlı birine, hamile bayana mutlaka yer veririm. bunlar (küçüğün büyüğe saygısı) bizim ananelerimiz, örfümüz, adetlerimiz; bizi biz yapan şeyler. biz biz olmaktan çıkarsak ne oluruz allah aşkına?

saygılar büyüklerin, sevgiler küçüklerin hakkıdır. lakin bugün saygı göstererek yaşıtlarına ve küçüklerine örnek olamayan kişi yarın saygı göremeyeceğini adı gibi bilsin

Scudo

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Taner Eraslan

1- Bütün yorumlar normal bi benimki anormal? Madem "çok alakasız" altta şikayet butonu var, haklıysanız mesajım silinir zaten.

2- Burada (madem anlamadınız) yumruk atarım, umursamam gibi uç yorumlara serzeniş var. İki tarafı da tutmuyorum, her şey ölçüsünde güzel, dedikleri gibi kiloları almış orta yaşlılarda vicdanımızı dinlemeliyiz, ama çok yaşlılara da merhametli olarak bir gün bizimde yaşlanacağımızı düşünerek mutlaka yer verilmeli...

3- o fotoğraf yaklaşık 1 yıllık bir fotoğraf, belki daha fazla ve o fotoğrafa bakarak bir şey anlayamayız. Adam belki birkaç saniye sonra yer vermiştir? İleriden birisi kalkmıştır o yüzden oturuyordur? Belki de gerçekten yer vermemiştir. Daha bunun gibi birçok şey olabilir, ama dediğim gibi fotoğraftan bir şey anlayamayız. Ha, burada verilmek istenen mesaj ayrı tabi ki...

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Vay be, demek yaşlılara yer vermemeyi savunacak kadar bencilleştik.Yok efendim boş otobüse binsinler,yok bunlar kesin günden geliyordur,bu benden de sağlam.......
Kimsenin kendi vicdanını rahatlatmasına gerek yok;''İyilik yap denize at,balık bilmezse Halık bilir.''

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Ali.K

bencil olsak yer vermeyenin "hakkını savunmazdık" emin ol.
yer vermek zorunda değil kimse, dayatmalara karşı haklı olanın hakkını savunuyoruz.

kendi tercihidir, burada da başkasının vicdan özgürlüğüne yorum yapmak kimsenin haddine değil!
yaşlı, sakat, gazi, hamile vs. olanlar için ayrılan yerde oturup yer vermese haklısınız... ama bu durumda size karar vermek düşmez.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Bu konu başlığını birbirimizle tartışalım diye değil, ''büyüklerimize ve engelli insanlarımıza yer verelim'' diye açtım,yer verirsiniz yada vermezsiniz,oda sizin bileceğiniz bir durum,her engelli insanlar gibi biz de engelli adayıyız,aynı zaman da günün birinde bizler de yaşlanacağız,

Bir insanın sağlık problemi olabilir yer vermeyebilir,ancak gözlemlediğimi paylaşmak istedim..

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Çağlayan
iyi amaçla olsa da yanlış şekilde yapılmış bir öneri bu yaptığınız.
neresi yanlış dersen; "Büyüklerimize yer vermeyen bir gençliğin,resmini de sizlerle paylaşmak istedim." diyerek bir kişiyi alenen kötülemen, bir insanı özgürce verdiği kararı yüzünden yargılaman yanlış.

bu kısmı olmasa, sadece önerini yapıp bıraksan sana söyleyeceğim birşey olmazdı. ancak konu bu örnekten itibaren eleştiriye ve diğer kişilerin davranışlarına karşı dayatmalara geldi, yumruk atacağını iddia edenler bile ortaya çıktı. işte benim karşı olduğum olay bu...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
konuya ön yargılı yaklaşmamak gerek bence.bisikletimi toplamadan önce dolmuşla bir işim çıktı 60 yaşlarında bir adam dolmuşa bindi 2 genç hemen yer verdi amca oturmak istemedi gençlerin ısrarına rağmen rahatsız olmayın dedi.daha sonra ben yakından ineceğim diyerek zorda olsa amcaya yer verdim.böyle durumlar sıkça yaşanıyor.başkalarını yerinden etmemek için verilen yerlere geçmeyenlerde mevcut unutmamak gerek.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
bende büyüklerime yol veririm ama dolmuşa güzel bir bayan binsin şoför beni kaldırıyor varmı adalet varya öyle bir sinirleniyorum ki

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bazı yorum yapan arkadaşlarımıza katılmakla beraber bazılarına malesef katılmıyorum onlar zaten yaşlandıkların'da anlayacaklar;ama umarım iş işden geçmeden farkına varırlar.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Tunakan Önen

Abi kusura bakma ama güldüm :D Kalkma abi parasını verdim de baktın üstüne filan geliyor polisi arayacağım de ve gayet soğukkanlı olarak söyle hakkını savun, yoksa böyle devam eder.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
@Ertuğrul

Çok haklısında sen maltepe-zümrütevler hattında bunu diyemezsin adamlar 5 kuruşun hesabını bile yapar :) binevi psikopat bunlar :D

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Bal

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Tunakan Önen

Abi, hayat Yozgat da millet bilmiyor. Böyle kimse sıkıştırmaz (birkaç hıyar dışında) otobüslerde böyle şeyler olurmu bilmem ama sanırım olmaz. :D Yozgat da tek sorun küçük olması, bi ucundan bi ucu 20-25 km gibi bir şey :)

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
@Tunakan Önen

ben zümrütevler'de 19 sene yaşadım. zamanın parasıyla 100 bin lira için minibüs şoförünün adam öldürdüğünü hatırlıyorum. zümrütevler-maltepe hattı berbat bi hattı en son. şimdi nası bilmem.

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen
Tepki
12
Bisiklet
Salcano
ben artık metrobüste oturmaya yeltenmiyorum bile. bazen metroda oturuyorum sadece, o da kompartımanın yarısı boşsa :alkis:

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle eğer o kişi 50 yaşını geçmediyse benden yer beklemesin.Belki ben o kadar yol yürüdüm,yoruldum.Sadece yürümek değil.Ağır aktiviteler yapmış da olabilirim.O zaman yer veremem.Belki dinlenmeye ihtiyacım olabilir.Ama çok yaşlı ya da engelli olursa başımın üstünde yeri var.

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
Yaşım 62 , çok şükür belirgin bir rahatsızlığım yok,yaşımın getirdiği ufak tefek rahatsızlıklar dışında..toplu taşıma araçlarında benden daha fazla oturmaya ihtiyacı olduğunu hissettiğim yaşlı ,hasta,hamile her kim olursa kalkıp yerimi veriyorum.doğarız,büyürüz.yaşlanırız,...... tabiat ananın düzeninden kaçış yok.