Tinnitus rahatsızlığı olan bisikletçiler

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Yaklaşık 4 ay önce sabaha karşı 5 gibi uyandığımda sol kulağımda acayip derecede bir çınlama vardı.(Sesin kuvveti beni sersemletmeye yetti). Aynı zamanda ağır işitme kaybı oldu. 2 gün sonra doktora gittiğimde MR çekildi ve işitme testi yapıldı. Sol kulağımın duyma eşiği %70 civarına düşmüş. Mr sonuçları temiz çıktı. Ufak bir kortizon iğnesi oldum bu beni toparlamıştı. Doktorum bunun üzerine kortizon hapı verdi.(betaserc ve b12 vitaminide verdi). 10 gün kadar kortizonu kullandım. Diğer ilaçları 2 ay kadar kullandım .Belli aralıklarla işitme testine gittim(3'er 5'er artıyordu duyma eşiği.). Bunlar olurken çınlama sesi devam ediyordu ve ilk 20 gün sonra çınlama azalmaya başladı ve şu an hiç çınlama sorunum yok.

Ben kendimi bildim bileli kulaklarımdan hep rahatsızlık çekmişimdir. 4-16 yaş arası sürekli ve şiddetli orta kulak iltihabı olurdu. Kaç kere tüp takıldı kaç kere operasyona girdim hatırlamıyorum bile :) :)

Scudo
Tepki
9
İsim
Ahmet
Bisiklet
Kron
Ben takımda yüzüyorum ve her gün antrenman çıkışı değişik bir çınlama oluyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@therkut ben teşekkür eder, geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Sizdeki neyseki hafifmiş her ihtimale karşı dikkatli olmakta fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

@cezmi özdemir eh yoğun trafikte zaten hiçbir şey kullanamıyoruz o şekilde falat kulak tıkacını onun dışında her alanda kullanmak şart artık. Çünkü günümüzde acayip derecede gürültü kirliliği var. Tıpkı ışık kirliliği gibi. Ne kadar kendimizi korusak kârdır diye düşünüyorum. Gün içinde çarşıda pazarda gezerken arabaların kornası bile insanı acayip rahatsız ediyor. Eh durduk yerde kornaya basan barzo çok memlekette tabii ne yapacaksın.

@Saim Deveci geçmiş olsun. 10 sene az bir zaman değil. Onunla yaşamayı artık benimsemişsiniz ki, sorun etmiyorsunuz. Diğer dediğinize de katılıyorum başımıza ne geldiyse bu kulak içi kulaklıklardan geldi. Son 10 senede falan kulak rahatsızlıklarının armasını bile ona bağlayabiliriz çünkü dışarıda sağda solda otobüste vs. kimi görsek hep onunla müzik dinliyor, konuşuyor vs. hayatı böyle geçiriyorlar.

@MuratHan öncelikle, geçmiş olsun. Kulak temizletmenin iyi olmadığını ben de duymuştum sanki. Hatta kulak temizletenlerin 3 ayda bir mutlaka tekrar temizletmeleri yani o işlemi yenilemeleri gerekiyormuş. Bu sebeple ben hiç yanaşmak istemedim. Zaten çınlamayı düzelteceğini de pek sanmıyorum.

@ihsan onur şener anladığım kadarıyla sizde duyu kaybı olmuş ve neyseki atlatmışsınız çınlamayla birlikte fakat sorun başka türlü olsa gerek. Yani çınlamanın bu denli iyileştirilmesi çok nadir görülen bir durum, en azından şu an için. Geçmiş olsun.

@Eseslibisikletçi kulak tıkacı kullanmayı deneyin yüzerken yani bakalım sonucu ne olacak...

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Öncelikle hastalığınız için acil şifalar dilerim, yazınız için elinize sağlık. Bu hastalığı -Allah'a şükür ki- yaşamıyorum. Ancak kendimi bildim bileli yüksek sesle müzik dinlerim. Hemde çok yüksek. Sanki yüksek sesle dinlemezsem zevk almıyorum. Şimdi bende korkmaya başladım.:(

D

Domestik

Misafir
@AliÇimen Hocam biraz olsun sağlığını seviyorsan şu andan itibaren yüksek sesle müzik dinlemeyi bırakmanı şiddetle öneriyorum. İleride, Allah muhafaza, kulağına bir zarar verme olasılığı çok yüksek. İlle çınlama olmasına gerek yok, sürekli yüksek sese maruz kalmak işitme kaybıyla dahi sonlanabilir.

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@Ahmet.KOÇ Çok teşekkür ediyorum hocam. Şuan bile dinlediğim müziğin sesini kıstım. Allah acil şifalar versin...

• Beğen
Tepkiler: Domestik

keremcicek

Üye
Tepki
3
İsim
KEREM
Bisiklet
Salcano
Bana vertigo tanısı kondu doktorum tarafından kulaklarımda sürekli çınlama var. Genelde yorgun olduğum zamanlar ve uyku düzeni bozulduğunda çınlama lar artıyor. Bu tinnitus rahatsızlığını ilk defa burada okudum.

Redmi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Uzun yıllardır kulak çınlaması sorunu yaşıyordum, özellikle sol kulak. Bu beni fazla rahatsız etmiyordu ama bir gün kalp ameliyatı olunca işlerin böyle olmadığını kavramaya başladım. Çünkü o gün aynı zamanda hipertansiyon hastası olduğumu öğrendim ve tansiyon haplarını düzenli almaya başladım. Doğal olarak da tansiyonumu düzenli ölçmeye başladım. Ne zaman bu hapları aksatsam veya tansiyonum 13/9'ün üstüne çıkmaya başlasa bu kulak çınlaması hafiften başlıyor. Hatta tansiyon 16/10 gibi değerlere çıkınca kulağım adeta orkestra gibi ötüyor, dışarıdan gelen düşük sesleri bile duyamıyorum. Bende bu doğrudan hipertansiyonla bağlantılı ve aynı zamanda bir uyarıcı.

(link)

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
@MuratHan benimde kulak deliğim kucuk oldugu icin surekli temizletmek istiyor. Büşon denen kulak kiri tikiyor aynisini ben yasiyorum.

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
"Mutlak sessizliğe hasretiz" ne kadar doğru.. Son bir yıldır bende de sol kulakta başlayan çınlama yaşam kalitemi alt üst ediyor.. Berbat bi' durum..
Çıııııııııııııııııı diye devam eden "N" gelse sanki bitecek ama ir tülü gelmen N ile mütemadiyen çıııı'da kalan delirtici bir şey..

Yukarıda motosiklet ve bisiklet lastik sesi denilmiş, geçen yıl 125cc bi motosiklet aldım, acaba etkisi var mı diye düşünmeye başladım (full face kaskım olmasına rağmen yarım (nazi) kask ile kullandım tüm yaz, şimdi okuyunca; ..lan acaba! diye düşünüyorum, doğru olabilir..

Bana da MR çekildi ve sonuçlar temiz lakin sol kulakta %40 kayıp var.. Vastarel tablet verdi, nafile.. bir süre sonra başka bir dr gittim, kulak yıkattım, nafile, o da tintus formula verdi halen kullanıyorum, bakalım n'olcak!

Yine yukarıda Kortizon kullanan arkadaş sonuç aldığını yazmış, çınlama sorunum kulak ağrımla birlikte başlamıştı, acep diye düşünmeye başladım..

Konu hakkında başka tecrübeleri olan varsa paylaşır mı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Nomad merhabalar. Çok üzgünüm. Anladığım kadarıyla bundan net bir kurtuluş henüz söz konusu değil. Rahatlatıcı yöntemlerin bazılarını ilk mesajımda paylaştım. Bu yöntemlerle en azından rahatlarsınız. Ama sizde neyseki tek kulaktaymış benim iki kulakta da uğultu hala devam ediyor. Onlarla barışık yaşıyorum. Evet onlarla barışık yaşamalıyız. Hayatımızın bir parçası, sanki öyle gelmişiz gibi davranmak zorundayız. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aynı durumdan kısmen muzdaripim. Şehrin en gürültü yerindeyim, evinin penceresi günde bilmem kaç defa kalkıp inen uçak seslerine ve yan caddedeki araç kornalarının dayanılmaz gürültüsüne maruz kalan biriyim. Bu rahatsızlık herhalde yıllardır gürültüye alışık olan beynimizin, bulduğumuz en ufak bir sessizlikte bile alışık olduğu gürültüyle dolurması olabilir. Sonuçta sessiz dediğimiz bir anda bile şehrin fark edilmeyen bir uğultusu var. Bunu memlekete gidince kimselerin olmadığı bir dağ başında fark etmiştim. Böyle sessizlik mi olur hiç diyerek neredeyse ağlayacaktım, gerçekten öylesine huzurlu hissettiğim çok az âna şahit olmuşumdur. Bir de yüksek gürültüde sol kulağım cızırdıyor, üstüne bu çınlamalar...

"Akıl, gürültüyle ters orantılıdır" deniyor, herhalde bu gidişle fıttıracağız günün birinde.

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Sorunun temelinde, kulak damarlarının yeterince kan almamasıyla alakalı olduğunu gittiğim ilk dr söylemişti. Sigaranın kan damarlarını büzüştürdüğü bunun da çınlama sebebi olabileceğini en azından azaltmamı salık vermesi üzerine sigarayı bir süre sonra da bıraktım lakin sigara yerine nikotin sakızı çiğniyorum halen günde bi' kaç kez..

Nikotinin yan etkileri damar büzmesi sonucu kılcal damarların yeterince kanla beslenememesi çınlama sebebi olabilir mi, nikotin sakızını da bırakmalı mıyım?

Burcuu

Forum Bağımlısı
Tepki
689
Bisiklet
b'Twin
Her 10 insandan 5 inin bunu yaşaması şaşırttı beni. Yüksek bir rakam bence :naslyany:
Bende de var 5 - 6 senedir her iki kulağımda. Başlarda pek şaşırmamış "yok canım en fazla bir haftaya geçer herhalde" demiştim ama tabii geçmeyince hafiften panikliyorsunuz sonra kabullenip alışıyorsunuz. Çok müzik dinleyen bir insanım (ama yüksek sesle değil) Yine de sokakta ses kirliliği yüzünden daha fazla ses açma isteği olduğu için pek dinlememeye çalışıyorum. Kulaklarımda ses kaybı var mı yok mu bilmiyorum. Tv izlerken sesi kıstırtıyorum hep. Doktor fobim var hiç gidip MR filan çektirmedim :hihi: Verdiğiniz linkteki yağmur sesi muhteşem! Çok teşekkürler paylaşım için, hemen indireceğim.

Şöyle bir şeye rastladım bunu da deneyeceğim bakalım:

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Burada da konu çok konuşulmuş:

(link)

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Yaz yaz beni de yaz,
Tinnitus+visual snow combo pack.
Çok zeki oldukları söyleniyor

cem_filiz

Daimi Üye
Tepki
301
İsim
Cem Filiz
Bisiklet
b'Twin
Buyrun benim.
6-7 senedir taşıdığım bir semptomdur. Aslında tinnitus hastalık denilse bile, tam olarak hastalık olmaktan ziyade, bir semptom olarak değerlendiriyor bildiğim kadarıyla - yani sonucunu hissediyoruz. Sol daha fazla olmakla birlikte iki kulağımda da var. Özellikle gece uyumakta sıkıntı yaşıyorum ve podcast vs açarak, çınlama hissini bastırmasını sağlıyorum. Beyaz gürültünün de iyi geldiği belirtiliyor, ama genel olarak insan konuşması yeterli geliyor bana.
Tinnitus ve bağlı işitme kaybı genelde gürültüye bağlı olsa da, çok farklı sebepleri oluyor. Yine genelde, işitme kaybında yüksek frekanslarda (tiz seslerde) kayıp olurken, bende düşük frenkanslarda kayıp var. ÖZellikle daha bas olan erkek konuşma seslerini duymakta sıkıntı yaşıyorum.
Genelde tam bir tedavisi olmasa da, kaç sene önce gittiğim profesör, aralarındaki ilişki tam açıklanamasa da, çınlamayı arttığırdığı raporlanan bazı yiyecek içeceklerden bahsetmiş ve liste vermişti. Tam liste elimde olmasa da; hatırladıklarım şu şekilde;
- Sigara
- Alkol
- Tuzlu yiyecekler (özellikle tuzlu fıstık).
- Kahve / çay
- Aşırı yağlı yiyecekler
Anlayacağınız hayatın geri kalanını brokoli ile geçirmemiz gerekecek :) İşin şakası bi yana, bir şekilde tinnitus ile yaşamayı öğrenmek ve alışmak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: smhkvs

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Nomad

Nikotini de bırakmalısınız zaten damarları büzen madde nikotindir.

• Beğen
Tepkiler: Nomad

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Altın elbiseli adam söylüyordu Tinnitus olayını. Yukarıda bahsi geçtiği gibi lastiğin yerde çıkardığı sesten olduğunu ifade etmişti. Bunun için de mutlaka ama mutlaka motor kullananlara tıpa önermişti. O zamanlarda içime bir kuşku düşmüştü zaten, çünkü bisiklet de motor gibi izolasyon harici gürültüye açık bir araç. Bu konuyu görmemle birlikte aklıma bunlar geldi. Hepinize çok geçmiş olsun, umarım tedavisi bulunur, inşaallah.