Termos seçimi

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
(link)

Bu mu tam olarak? Fiyatını hak ediyor mu Emsa'ya göre?

Scudo

Velespitli Seyyah

Keşfetmek Güzeldir...
Tepki
1.663
İsim
Sabri
Bisiklet
Carraro
@Guanzo45

Ürün bu, ömür boyu garantili. Gerisini siz düşünün.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Şeffaf

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
İlk termos 1892 yılında icat edilmiştir. Thermos markası ile 1904 yılında kurulan Alman bir markadır. Stanley ise 2’nci dünya savaşında kurulmuş Amerikan bir şirkettir. Stanley, çok yüksek kaliteli ürünler piyasa sunmuştur. 60 saate varan koruma sağlamasının arkasındaki sır, kat kat metalden oluşmasıdır. Bu da ne yazık ki kaba bir görünüş ve ağırlık oluşturur. Değişik boyut ve fiyatlarda ürünleri mevcuttur. Yapılan bir testte 15 saat sıcak ve soğuk tuttuğu görülmüştür. 470 ml termos, 450 gram ağırlığa sahiptir. Kutupayısı web sitesi üzerinden satın alınabilir. Ortalama boyutlarda bir ürün, örneğin bu 470 ml olan 230 TL civarındadır. Basit başka termoslar ile kıyaslandığında 8-10 kata varan faydası görülmüştür. Outdoor kullanıcıları için parasını hak eden bir üründür.

Tüm termosların ortak noktası, asla deterjan ile yıkanmamalı, bulaşık makinasına atılmamalıdır. Özel termos temizleyici tabletler mevcuttur. Bir b.ka yaramaz, karbonatla temizlemek daha iyidir. 1 çorba kaşığı kadar sirke ile yarısına kadar su doldurup çalkalıyoruz, bakterileri öldürüyoruz. Peşinden 1 çay kaşığı karbonat ile gene yarısına kadar su doldurup tekrar çalkalayıp duruluyoruz. Böylece hem kokusuz, hem de hijyenik bir temizlik sağlıyor, tertemiz yapıyoruz.
Koku meselesini, yola çıkmadan önce bir parça diş macununu termos içine sıkıp, çalkalayıp, ondan sonra su doldurarak çözenler de olmuş.

Şimdi bu genel bilgilerden sonra gelelim biz bisikletçileri ilgilendiren kısımlara.
Kullanacağımız termos kesinlikle şeffaf olmayacak. Güneş ışığı ile temas etmeyecek. Yosunlanma yapıp bakteri üretir.
Termos üretiminde çelik, alüminyum, plastik malzemeler kullanılır. Plastik olana yukarıda değinmiştik. Koku sorunu yaşanır.
Aluminyum olanın iç çeperi kimyasal bir malzeme ile kaplıdır. Aluminyumun zehirleme yapmaması için.
Çelik olan ise ;

Su ile teması en sağlıklı ürünler cam ve çeliktir. Isı geçirgenliği en az olan gaz, vakumlanmış havadır. Bu yüzden iki katman arasında vakumlanmış hava olan, çelik, basit ama kaliteli bir termos en yüksek fiyat performans ürünüdür demektir. İlk maddede bahsedilen Thermos ve Stanley ürünleri duruma göre tercih edilebilir. Fakat bir performans koşucu, sürekli su içen biriyseniz, ağızlık kısmı olmadığından bizim için son derece faydasız bir üründür. Daha çok turcular, durup dinlenip çay molası veren outdoor tutkunları için uygundur.

Bisiklet üzerinde sürekli aktif rol oynayan kullanıcılar için ise ağızlık kısmı olan çelik bir termos en sağlıklı çözümdür. Gene ağızlık kısmı olan, sporcular için dizayn edilmiş ve hemen her markette bulunabilecek 500ml – 750 ml plastik su şişeleri de bu bağlamda işimizi görecektir. Son tercihimiz ve koku yapmasının dezavantajı da olmasına rağmen en kolay kullanılan ürün tamamen plastik olan, iki katman arası belki alüminyum folyo ile doldurulmuş hafif bir termos özelliği de kazandırılmış olan plastik suluklardır. Bunların ısı geçirgenliği çok yüksek olup, evden çıkarken ılık olarak doldurduğunuz su, yarım saat sonra havanın da durumuna bağlı olarak içilemeyecek kadar soğuk hale gelebiliyor. Bizzat bu şekilde deneyimleme şansım olmuştur.

@Velespitli Seyyah
İnceleme Videon çok başarılıydı hocam, kendi adıma bir teşekkürü borç bilirim. Selamlar, sevgiler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
stanley'in iki boy termosunu aldım 1,3 litre ve 1,9 litre . parasını fazlasıyla hakkeden bir marka. beni öldürür ,evlatlara miras kalır.

mehmet ugur demir

Youtube: https://bit.ly/2ME7hSm
Tepki
95
Bisiklet
Whistle
Merhaba.
Ara sıra yaptığım turlarda termos içinde kahve taşımak ve güzel bir manzara eşliğinde içmek istiyorum. Arama yaptım, ama tam manasıyla bişey bulamadım. Dechatlonda satılan aşağıdaki termoslar uygun mudur? Ya da suluk kafesine uygun termos taşıyan varsa yardım edebilir mi?
(link)

Yeumyang

Kalbin ilacı Rabbini anmasıdır
Tepki
24
İsim
Sezai
Bisiklet
Salcano
İşyerinde kullanmak için 1 lt olsa yeter 750 ml de olur termos almayı düşünüyorum içi cam olanindan istiyorum çelik aldım su içinde 2 3 saat bekleyince metal tadı geliyor onereceginiz marka model var mı sadece su içmek için kullanmayı düşünüyorum arada çay kahve de koyarım önce yakut aldım memnun kalmadım metal tadı geliyor

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
(link)

(link)

Su ıkı ürünü markayı kullanan var mı duyan yada

Edıt: ıkısıde birbirinin aynısı gıbı ama daphnelada yorun cok fakat ısı saatlerı dıgerı kadar net yazılmamış

Son düzenleme:

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
Birkaç ay önce bir termos aldım, 470 ml. Başlangıçta her şey iyiydi, 5 saat boyunca çayı sıcak olarak muhafaza ediyordu, şimdi ise geçen haftadan bu yana çay ılık hale geliyor. Nedir bunun açıklaması?

Tepki
0
İsim
Mikail
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
abilerim bende yeni bisiklet aldım çok masrafta yapmak istemiyorum
kronun alüminyum matara tutucu + elite matarası
ile
Robesson matara tutucu + elite matarası
arasında kaldım sizce hangisi

kuzey efe

Aktif Üye
Tepki
109
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Cyclocross
(link)

(link)

Su ıkı ürünü markayı kullanan var mı duyan yada

Edıt: ıkısıde birbirinin aynısı gıbı ama daphnelada yorun cok fakat ısı saatlerı dıgerı kadar net yazılmamış
Ürünler hakkında bilgim yok fakat bu fiyatlara çok ısı performansı beklemeyin bence.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Ürünler hakkında bilgim yok fakat bu fiyatlara çok ısı performansı beklemeyin bence.
Aldım kullanıyorum. Stanley 500 ml bardak termostan daha iyi tutuyor ısıyı. Bardak mekanizması basıp içme olayından dolayı Stanley bi tık geride kalıyor galıba

kuzey efe

Aktif Üye
Tepki
109
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Cyclocross
Aldım kullanıyorum. Stanley 500 ml bardak termostan daha iyi tutuyor ısıyı. Bardak mekanizması basıp içme olayından dolayı Stanley bi tık geride kalıyor galıba
termosta değişkenler çok fazla o yüzden marka fanatikliği yerine amaç/fayda doğrultusunda hareket etmek en doğrusu. Hayırlı olsun size de.

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.665
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
abilerim bende yeni bisiklet aldım çok masrafta yapmak istemiyorum
kronun alüminyum matara tutucu + elite matarası
ile
Robesson matara tutucu + elite matarası
arasında kaldım sizce hangisi
Robesson matara tutucu plastik ve biraz sert. Dikkatli kullanmak lazım. Ucuz diye almıştım ama kullanmıyorum. Alüminyum matara kafesi iyidir. Sağlam olur. İçine 1.5 litrelik şu şişesini bile koyarsın. Suluk olarak ise elite iyidir ama ucuz modelleri koku yapıyor. Dekatlon ürünleri ucuz elite suluklardan bir tık daha iyi.

• Beğen
Tepkiler: Mikail_0801
Tepki
0
İsim
Mikail
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Abi metal matara kafesinin içinden matara düşmez demi birde matara önerebilirmisin

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
935
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Elite markasını kullanıyorum memnunum.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
391
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Birkaç ay önce bir termos aldım, 470 ml. Başlangıçta her şey iyiydi, 5 saat boyunca çayı sıcak olarak muhafaza ediyordu, şimdi ise geçen haftadan bu yana çay ılık hale geliyor. Nedir bunun açıklaması?
* Çok soğukta kullanıyor olabilirsin. Belki önceden hava daha ılıktı, şimdi ise soğuk. Termoslar soğuk havada dışarıda pek yalıtım sağlayamıyor.
* Termosu sıcak yerde tutmaya çalış. Mesela çantada taşıyabilirsin. İşyerinde yemek termosumu kaloriferin üstüne koyuyorum, kalorifer çalışmıyorsa çantamdan çıkartmıyorum, ısı yalıtımın en fazla olduğu yerde tutuyorum.
* Termosu kullanmadan önce içine sıcak su koy ve biraz bekle. Soğuk termosa sıcak çay koyma.
* Termosta ezilme filan var mı? Gözle görülür hasar yoksa sıkıntı olmaması gerekiyor.
* Termosun contası hala yerinde mi? Benim bir termosun contası kayıp ve o termos resmen çöp.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
* Çok soğukta kullanıyor olabilirsin. Belki önceden hava daha ılıktı, şimdi ise soğuk. Termoslar soğuk havada dışarıda pek yalıtım sağlayamıyor.
* Termosu sıcak yerde tutmaya çalış. Mesela çantada taşıyabilirsin. İşyerinde yemek termosumu kaloriferin üstüne koyuyorum, kalorifer çalışmıyorsa çantamdan çıkartmıyorum, ısı yalıtımın en fazla olduğu yerde tutuyorum.
* Termosu kullanmadan önce içine sıcak su koy ve biraz bekle. Soğuk termosa sıcak çay koyma.
* Termosta ezilme filan var mı? Gözle görülür hasar yoksa sıkıntı olmaması gerekiyor.
* Termosun contası hala yerinde mi? Benim bir termosun contası kayıp ve o termos resmen çöp.
Çantamda muhafaza ediyorum, ezik vuruk yok. Sıcak suyu deneyeceğim, tavsiyelerin için sağol.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
Bugün deneme yaptım, kaynar suyu doldurduğum zaman sıcaklık daha evvel dış yüzeye yansımıyordu, şimdi neden yansıyor. Yansıma sözcüğü mevcut durumu ifade etmek için pek uygun değil farkındayım.
(link) termos budur

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü