Tek yaprak aynakol

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@grevıl
Ben bu kasset olayini tam anlayamadim, anladigim kadari ile 8 li kasetin arasindaki spacerleri cikartip genislerini takinca araligini acmismi oluyoruz ve araligi acilinca freehubun üzerine sorunsuz oturuyor, dogrumudur?

MTB Forumdaki aktarici meselesine gelince pistonlu sistemi malesef uyumsuzluk sebebi ile tüm ugraslari sonucu tam basaramamis ve bu arada yani 1-2 sene lik bir ugras sonucu shimano 10lu Plus sistemini cikarinca o aktiriciyi 9 kolun cekimi icin modife etmis. Bunu yapmak okadarda zor olmamasi gerek.
Ben sahsen 11 xtr aktariciya 10lu bacagi uydurdum ve 30g civari aktariciyi hafiflettim ve görüntüsü 11li gibi oldu.
Ama bazi seyler olmuyor iste nekadar zorlarsan zorla olmuyor, olmus gibi görünür ve calisir ama konuyu acan genc arkadasimizin bisikletindeki gibi uyumsuzluklar meydana gelir.
(MTB Foruma üye oldugum ve konuyu biraz takip ettigim icin biliyorum, sayenizde de gece gece tüm konuyu okudum. Translate ile falan okumadim almancam türkcemden kat kat daha iyi oldugu icin almanca yazilanlari okudum)

Bence googleden daha fazla arastirmayi birakinda kendi tercübelerinizi aktarin buraya. Tabiki gercekten yardimci olmak ve bilgi vermek istiyorsaniz aksi taktirde konu acan arkadaslarda googleyi okuya bilir.

Neyse size bol google bilgileri dagitmada basarilar dilerim. Ben artik bu konuya daha fazla yazmak istemiyorum, konu benim icin kapanmistir.

Saygilarimla

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SpsFR
Scudo
Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
@grevıl

Zincir gergisini taksam aymakolun yaprağını iç tarafa taşıyacağım ziniciri de kısaltınca sorun kalmaz demi zaten 2 3 ay sonra 9 lu sisteme geçeceğim ozamana kadar idare eder mi

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Clutch derailleur kullanamayanlar ya da parası yetmeyenler için el çabukluğu marifet olan çözümlere bir kaç örnek. Google'a "chain guide" ya da "chain tensioner" yazıp aratmanız yeterli.

Vites sistemini değiştirmeden 1x'e geçmek isteyenler, bütçesi yetmeyenler için Aliexpress'de satılan geniş aralıklı 8'li kasetlere bir örnek:

Buna ek olarak eski arka aktarıcınızın bu büyük dişlere yetişememesi halinde kullanabileceğiniz "wolf tooth" çözümü. Bu da Ali'de mevcut.

Son düzenleme:
Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
Dişliyi aynakolun arkasına taşıdım ve bi alt dişliye düşme sorunu düzeldi 26F48DFD-BD0B-45B5-A76C-CC7B5B796EB2.jpeg
Bu hafta sonu zincir gergisi takıp zinciri kısalttığımız zaman sorun kalmaz herhalde

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
@Murat Cömez

Bu konuda sizden detaylo bilgi bekliyorum ileride bende 8 li rubleye geçiş yapacağım aynakolum tek yaprak fakat 3 lü aynakoldan 2 yaprak sökülerek çalışan bir sistem.

Anlattıklarınıza bakılırsa sorun yaşayacağım neden? ve ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
@OmerKa
En başta yaşayacağın sorun rasgele aynakoldan yaprakları sökerek yapamazsın tek yaprağın dişlileri bir + bir - şeklinde diğer türlü yaparsan zincirin atar
Diğer sonuçları deneyimledikce yazarım ama 8 li sisteme geçmek yerine direk 9 Luya geçebilirsin bütçen yetiyorsa

• Beğen
Tepkiler: OmerKa

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Peki 9 lu sistem de bu sorunları yaşamazmıyım?

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Tekli sistemin aynakol diş profili aşağıdaki fotodaki gibi olmalı. Yoksa sürekli durup çıkan zincirinizi takmak zorunda kalırsınız. Aliexpress'den ucuza alabilirsiniz bir tane. İkinci bir önemli husus da aynakol dişlisini kaç diş seçmeniz gerektiği. Bunun için aşağıda linkini vereceğim sayfayı kullanarak şu anda kullandığınız üçlü sistemin "önde en küçük + arkada en büyük" kombinasyonuna en yakın ama "önde en büyük + arkada en küçük" oranına da fazla uzak olmayan bir dişliyi seçmeniz. Eğer tırmanmayı seviyorsanız nizpeten daha ufak, hız yapmaya meraklıysanız nispeten daha büyük bir çark tercih etmeniz lazım. Her halükarda tek yaprakta ya hızdan ya da rampa kolaylığından (ya da her ikisinden biraz) ödün vermeniz şart. Bu ödünü en az biçimde vermek için de kasetinizi tek yaprak dişli ile birlikte büyütmek çözüm. Şu anda kasetinizde en büyük 32 dişli varsa, onu 40'a çıkarıp öne daha büyük bir çark takmanız, ve bu sayede hızdan da fazla ödün vermemeniz mümkün. Arka aktarıcınızı değiştirmeden sadece kasetinizi büyütürseniz (yani atıyorum 8'li kasetinizi daha büyük dişlisi olan yine 8'li bir kaset ile değiştirirseniz), "wolf tooth" denen zımbırtıyı da almayı unutmayın. Paranız yetiyorsa arkayı 10/11 hatta 12'li sisteme çevirip bir clutch aktarıcı alın, böylece sorunsuz bir geçişi garantilemiş olursunuz. Ama bunun için bisiklete verdiğiniz para kadar (hatta daha da fazla) masraf yapmanız gerekcektir, ona göre.

(link)

Son düzenleme:

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Kavramalı aktarıcıların farkı avantajları nelerdir?

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Clutch aktarıcı (derailleur) nedir ne işe yarar?

• Beğen

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Malesef aydınlanamadım çünkü yabancı dilim yok.

Aktarıcıyı dahamı gergin hale getiriyor nedir espirisi?

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@OmerKa

Aynen öyle. Aktarıcı kafesi denen aktarıcı ayağının yayını daha gergin hale getiriyor. Böylece kasislerde filan zincir boşalmıyor. Üzerinde düğmesi var, tekerleği çıkartırken filan iptal ediyorsun sistemi. Hepsi bu. Hiç de öyle karmaşık bi sistem değil. Arka aktarıcı teknolojisi, ilk icat edildiği dönemden beri çok fazla değişikliğe uğramamış son derece basit bir "manivela" sistemidir. Bugün 30 senelik arka aktarıcıyı alıp bisikletimize taksak o bile, hadi "index" olmasa bile "friction" olarak gayet de çalışır ve iş görür.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mustafa Zeybek
Ben sizin konuya da baktım, çok güzel bilgiler var ancak bir şeyi yine anlayamadım: 1x8 neden olamıyor? Uygun aynakol veya aktarıcı mı üretilmiyor, yoksa kalın zincirde 8li ruble kullanmak zinciri çok mu fazla büküyor? Yani sorun teknik mi, yoksa arz nedenli mi?
Yukarıda diğer bir arkadaşın verdiği bağlantıda da konfor açısından epey tartışmışlar durumu.

@Mustafa Zeybek
Sanırım burada cevaplamışsınız benim soruyu da. Arz kökenli diye anlıyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru

Nedenini ben söyleyeyim. Olmuyor çünkü Murat Abi lego gibi mekanik parça birleştirince kendisini makine mühendisi profesörü sanıyor. Google'dan alınma bilgilere laf atarken bu bilgilerin de kendisinden daha tecrübeli kişilerin yazılarından gelebileceğini yani nitelik olarak kendi yorumlarıyla aynı olduğunu düşünmüyor. Yancıları ve kendisinin dediği gibi, bir şey ürün halinde değilse onu yapmak imkansızdır çünkü bisikletçilik demek X firmasının Y ürünü üzerinden kendini tanımlamaktır. Özgürlük vs. değil, meta fetişizmidir. Ve bu meta fetişizmine kendisi gibi bağımlı olmamış kişileri gerekçesiz aşağılamaktır.

• Beğen
Tepkiler: SpsFR ve OmerKa

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru zincir kalınlığı nedeniyle aşırı çapraza düşme sorunu var. 8li sistem için (çünkü öyle bir şey yok) narrow wide aynakol da yok, kilitli aktarıcı da. 8'li sistemde büyük oranlı ruble de yok. Hiçbir şey yok yani.

@alicangul29
Bu yancı ben oluyorum galiba. Biz yapmak imkansız demiyoruz. Siz bana yancı demeyi uygun görüyorsaniz -ki konuya ilk cevap veren kişi bendim- ben de size yiyorsa sekizli tekli sistem yapın diyorum. Burada sebeplerini yazmışız şöyle olmaz böyle olmaz demişiz, gelmiş meta fetişizmi o bu şu diyorsunuz. Bana tam manasıyla çalışan bir tane sekizli sistem göstersenize.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
(link)
1x8, elektrikli mtb bisikletler için :D
11-48t, 1x8 kasette (link)

• Hahaha
Tepkiler: ag249

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alicangul29 ayrıca bana birini aşağıladığım tek cümle varsa göstereceksin. Meta köpeği diyerek yanlış kişiye çattın. Önde 22t yaprak, göbeğe monte edilmiş zincirin içe atmasını engelleyen zımbırtı, dışta hasarlı olup da zincirin dışa atmasını engelleyen başka bir zımbırtı, arkada ilk ve son dişleri iptal 11 32 9'lu ruble ve 10 uyumlu kilitli aktarıcıyla efektif olarak 7'li sistem kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mustafa Zeybek

Teşekkür ederim cevabınız için. Verilen linklerden birinde mi okudum yoksa konulardan birinde miydi hatırlamıyorum, elemanın biri 8li rublede en uçtaki iki dişliyi çıkarmaktan bahsediyordu. Demek bunu kast ediyormuş.

Katlanır bisikletlerde de en fazla 1x7 kullanmaları bu yüzden mi acaba? 1x8 pek hatırlamıyorum ama 1x6 veya 1x7 bol bol var.

Yine de ben 1x8in sıkıntı yaratacağı bir yaklaşım için daha ince bir zincirle 1x11 kullanmayı tercih etmem sanırım.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@gezgin gezer şaka amaçlı yaptıgınızı biliyorum ama ben bu cevabı arkadaş için yemlemiştim. Bana bunu atacaktı ve ben de diyecektim ki; zincirin kalınlığı senin bildiğin 8'li zincirlerle aynı değil. Ruble dişlileri arasındaki boşluk senin bildiğin 8'li rublelerle aynı değil. Vites kolunun tel çekme oranı senin bildiğin 8'li kollarla aynı değil. Dişlilerin arasındaki atlamalar motor desteği olmayan bir bacağın kaldırabileceği bir şey de değil. Bu sistemin, senin olurabiliritesini iddia ettiğin 8'li sistemle tek ortak noktası ikisinin de dişli sayısının 8 olması "diyecektim."

• Hahaha
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alicangul29

Bir konuda haklı olduğumuzu düşünsek bile bunu mümkünse kimseyi kötü hissettirmeden ortaya koymak daha iyi değil midir? Böyle bir mesaj ile şimdi laf geçirip üstünlük sağlasanız bile sonra ne olacak? Buralarda bir avuç bisikletseveriz. Bir süre sonra siz diğer kişinin mesajını, başkaları da sizin mesajınızı okurken -1’den başlayacaksınız.

Murat Bey’in bazı sert tepkileri olabiliyor, bazen ben de yadırgıyorum, ama iyi niyetle yazdığına, tecrübelerini bize aktarmak istediğine eminim. Sizin sorgulayıcı, yeni çözüm arayıcı yaklaşımınız da güzel. Çatışma yaratmadan devam etsek mi? Çatışmak hele ki internet ortamında çok kolay, ama zor olanı seçsek ve birbirimizin iyi taraflarına odaklansak hepimiz birbirimizden bir şeyler öğrenip bu forumdaki etkileşimden daha mutlu olmaz mıyız?