Tek yaprak aynakol kullanmak.

ritzzzz

Üye
Tepki
0
İsim
Remzi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar miniveloyu bir degisim ile 2x6 yapmaya karar verdim( kadroyu taniyanlarin en kalabalik burda oldugunu dusunup buraya yaziyorum) , 34/50 iki yaprak aynakol ile mevcut 44t aynakolu degistirecegim , mevcut bb ile kadroya olan mesafelerde sorun yok gibi duruyor .karsilastigim sorun ise baska , şöyle ki; alttan cekme bir orta aktarici icin orta furcun altinda bir klavuz kanalli plastik parca var ( bir kanalini arka vites teli kullaniyor) tel oradan gececek , lakin vites telinin geçeceği kablo icin stoper olacak bir yapi yok, yuzuk nipel vb dış kablonun dayanip duracagi bir yer yok. Bazi on aktarici modellerinde dis kablonun gelip yaslandigi bir kismi oldugunu ogrendim henuz o modelde bir aktariciya rastlamadim. Benzer sorunu yasayip asan var midir( ben kafa yorup cozersem burda bahsederim) tesekkurler

Scudo
Tepki
8
İsim
çağan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar benim 200 tl bütçem var hardtrail bisikletimi hafifletmek istiyorum ve 3 yapraklı aynakolun bisikleti çok ağırlaştırdığını öğrendim bende tek yaprağa geçmeyi düşünüyordum fakat aynakolumun tek yaprağı desteklemediğini öğrendim bana 200 tl yi geçmeyecek tek yaprak destekleyen bir aynakol önerebilirmisiniz rica etsem :)

• Üzgün
Tepkiler: Cemal Ç.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar benim 200 tl bütçem var hardtrail bisikletimi hafifletmek istiyorum ve 3 yapraklı aynakolun bisikleti çok ağırlaştırdığını öğrendim bende tek yaprağa geçmeyi düşünüyordum fakat aynakolumun tek yaprağı desteklemediğini öğrendim bana 200 tl yi geçmeyecek tek yaprak destekleyen bir aynakol önerebilirmisiniz rica etsem :)
Sadece aynakolu tek yaprak yaparak bisiklette kayda değer bir hafifleme sağlayamazsınız. Bir Youtube kanalında bununla ilgili bir izleti görmüştüm.
Yani faydalı bir hafifleme istiyorsanız maşa, jant, donanım gibi parçalarıda güncellemelisiniz.

• Beğen
Tepkiler: çağan özkan

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@çağan özkan

O aynakolun 3 yapraklı olmasının bir sebebi var :) Eğer başka hiçbir değişiklik yapmadan aynakolu tek yaprağa düşürürseniz yokuşlarda anormal derecede zorlanmanız kaçınılmaz.

Tekli aynakola sahip çekiş sistemlerine bakarsanız kaset dişlinin genellikle min 40T olduğunu görürsünüz. Bu kasete uyumlu olan arka aktarıcı ile beraber astarı yüzünü fazla fazla geçecektir.

Yatırımı bacaklara yapmak daha vermli ve ucuz.

Tepki
8
İsim
çağan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynakol ve dişliyi değiştirmeyi düşünüyorum 32t alıcağım için yokuşta pek sorun olacağını sanmıyorum zaten hızlanınca bile ön dişliyi yükseltmiyorum arka dişli biraz ağırda :) birde zaten jantlarında değiştiricem jantlarda ağır

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.617
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@çağan özkan ruble (arka disli) oranlarınız nedir acaba?
32 dişle belki yokuşlarda sorun yasamazsınız ama düzlüklerde ve ya inişlerde çok hızlanabileceğinizi düşünmüyorum.
Gerçi çember çevirmede bir hamster hayvanından iyiyseniz yeterlidir sanırım. Birde körük gibi bir akciğere ihtiyacınız var gerçi.😅

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: osmancan71

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynakol ve dişliyi değiştirmeyi düşünüyorum 32t alıcağım için yokuşta pek sorun olacağını sanmıyorum zaten hızlanınca bile ön dişliyi yükseltmiyorum arka dişli biraz ağırda :) birde zaten jantlarında değiştiricem jantlarda ağır
Kanaatimce her ne kadar ağırlık önemli olsa da o şekil işlere bulaşmayın derim. Yıllardır bildiğimiz bir kural vardır ya hani zinciri çapraz tutmayın diye. Siz böyle bir sistem kurunca uzun vadede zincir ile ilgili de problemlerle karşılaşırsınız. Çünkü bu tür sistemler için kullanılan zincirler genellikle baklaları daha ince oluyor ve sağlam olmuyor. Üstüne üstlük bu sistem için özel bacaklı arka aktarıcıya falan da ihtiyacınız olabilir yani bu işten ucuz sıyrılabileceğinizi düşünmüyorum hem kısa vadede hem uzun vadede ayrıca sağlamlığı da unutmamak lazım bir de kullanım rahatlığı falan. Yani sağlam bir şey istiyorsanız hardtail gini zorlu şartlarda kullanılan bisiklet için daha fazla masraf yapmanız gerekebilir.
Ben gariban bir xc kullanıcısıyım yanlış anlattığım bir şey varsa affola.

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim de aklımdan bisikleti bu şekilde toplamak geçiyor. 36-39t bir tek yaprak aynakol ve 32t bir arka ruble ile bir deneme yapıcağım. Benim aklımda hafiflikten ziyade bisiklet mümkün olduğu kadar basit mekanikle yürüsün uzun ömürlü, yedek parçası ucuz, ve bakımı kolay olsun düşüncesi var. Siz kaç vites düşünüyorsunuz bilmiyorum fakat ben bunu 8 li sistemde yapmaya çalışıcam. Model olarak aldığım bisiklet de Triban 100. Aynakolu 44t. Biraz kullanmışlığım var 44-34 kombinasyonu orta halli yokuşları çıkartır.

Bu bahsettiğim işlemler hem 26 hem 28 jant bisiklet için düşünüyorum. 2si de daha çok şehir kullanımı için olacak. Mucurlu köy rampalarına çok girmeyecek onu da söyleyim.

Son düzenleme:

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Ön maşayı değiştirin . Şu an 2500 gramlık ön maşa var Mtb'mde. 10000 (Fiyatı güncelledim) lira para verip 1000 gram olanından alsam 1500 gram hafifler.

Çok para be . Kondisyon yapalım .

Son düzenleme:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ön maşayı değiştirin . Şu an 2500 gramlık ön maşa var Mtb'mde . 1000 lira pars verip 1000 gramlıı alsam 1500 gram hafifler.

Çok para be . Kondisyon yapalım .
Merhaba Ali,

gercekten 2,5kg'lik MTB masasini 1000TL ile 1,5kg hafiflete biliyormusun, yani 1000TL'ye 1 kg'lik MTB masasi alabiliyormusun? Benim bildigim suan piyasada tek 1kg'lik MTB masasi var oda German Answer'in kilo masasi oda 1000€ nun üzerinde yani 9500 - 10000TL civari. :)

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat Cömez Amortisörsüz demek istiyordur muhtemelen. Onlar 1 kg civarı oluyor (26 inç pasolu modeller). gerçi onların da fiyatı 100tl yi bulmuyor.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba Ali,

gercekten 2,5kg'lik MTB masasini 1000TL ile 1,5kg hafiflete biliyormusun, yani 1000TL'ye 1 kg'lik MTB masasi alabiliyormusun? Benim bildigim suan piyasada tek 1kg'lik MTB masasi var oda German Answer'in kilo masasi oda 1000€ nun üzerinde yani 9500 - 10000TL civari. :)
Fiyat 2 sene öncesine ait. 2.el fox maşalar vardı 1 kg'a yakındı. Magnezyum alaşım olanlar.
Şimdi daha da pahalı dediğiniz gibi yanına 1000'in yanına 1 sıfır daha ekleyeyim.
@Murat Cömez Amortisörsüz demek istiyordur muhtemelen. Onlar 1 kg civarı oluyor (26 inç pasolu modeller). gerçi onların da fiyatı 100tl yi bulmuyor.
En adi ön amortisör 70 liraydı şimdi 100 olmuştur ve 2.5kg çelikten yapılma .

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MAERKEK Zaten onları kullanacağınıza sabit çelik mtb maşası kullansanız daha iyidir. Hiç düzgün çalışanına raslamadım henüz. Vaktiyle fırsat reyonuna düz pasolu maşalara özellikle de çelik mtbler için amortisörlü gidon boğazı ilanı paylaşmıştım. Aradan aylar geçmiş tesadüfen yine gördüm ilanı hala satılmamıştı ben aldım. Şimdi Kadro arıyorum.

• Beğen

Tutmosis89

Forum Demirbaşı
Tepki
1.751
İsim
Mehmet D.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tek yapraklı aynakol candır. Dağ bisikletinde eğer gerçekten dağda arazide kullanıyorsanız 3lüaynakola gerek yok. Çapraz kullanmak da çokda sorun değil. Ben tekli aynakol kullanımında hiçbir sorun görmedim. Genelde yokuş tırmanıyorsanız (benim gibi) aynakolu 32t olsun. 34t ve 36t yokuşlarda zorlayabilir. Bunlar benim görüşüm. Takdir siz kullanıcılara kalmiş. IMG_20200802_135459_645.jpg

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Fiyat 2 sene öncesine ait. 2.el fox maşalar vardı 1 kg'a yakındı. Magnezyum alaşım olanlar.

Şimdi daha da pahalı dediğiniz gibi yanına 1000'in yanına 1 sıfır daha ekleyeyim.
Saka bir yana ben aylardir DT Swissin XRC100 masasini ariyorum, 1250g olani ve tek onu o agirliklarda biliyordum. FOX'un 1kg civari masasi oldugunu bilmiyordum, varsa bana link verebilirmisiniz?
Bir de size özür borcum var. Yukarida "Merhaba Ali" yazmistim ama siz bana sizli bizli yazdiginiz icin özür dileyerek "Merhaba Ali bey diyerek düzeltiyorum" :)

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Saka bir yana ben aylardir DT Swissin XRC100 masasini ariyorum, 1250g olani ve tek onu o agirliklarda biliyordum. FOX'un 1kg civari masasi oldugunu bilmiyordum, varsa bana link verebilirmisiniz?
Bir de size özür borcum var. Yukarida "Merhaba Ali" yazmistim ama siz bana sizli bizli yazdiginiz icin özür dileyerek "Merhaba Ali bey diyerek düzeltiyorum" :)
Murat Bey ,
Asıl ben özür dilerim . Fox'un ürününü bulamadım onun yerine rockshock buldum 1346 gram 26 inç disk fren uyumlu. Yukarıda da demiştim yaklaşık 1 kg diye.
@MAERKEK Zaten onları kullanacağınıza sabit çelik mtb maşası kullansanız daha iyidir. Hiç düzgün çalışanına raslamadım henüz. Vaktiyle fırsat reyonuna düz pasolu maşalara özellikle de çelik mtbler için amortisörlü gidon boğazı ilanı paylaşmıştım. Aradan aylar geçmiş tesadüfen yine gördüm ilanı hala satılmamıştı ben aldım. Şimdi Kadro arıyorum.
70 liraya almıştım acayip iyi çalışıyor. 100 mm bile çalışma mesafesi yok tabiki. Çukurlarda tak diye vuruyor. Pedala asılınca , frenleyince bile sönümleme , açılma yapılıyor .Konfor katıyor yoksa apırlığı çekilmez.

Son düzenleme:

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben o zaman pek anlamıyorum bu maşalardan düşününce bu tarz amortisörlerle ilgili konuşacak pek bir deneyimim de olmadığını farkettim açıkcası. @MAERKEK

• Beğen

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Ben o zaman pek anlamıyorum bu maşalardan düşününce bu tarz amortisörlerle ilgili konuşacak pek bir deneyimim de olmadığını farkettim açıkcası. @MAERKEK
Doğru biliyorsun ucuz çelik maşaların çoğu çalışmaz. Sadece ağırlıktan ibarettir. İçine yağ mı koymazlar bilmem.

Şu an kullandığım dediğim gibi çok güzel çalışıyor.

Çalışmayan maşalar için ben çözümünü maşanın her iki bacağının çanak kısmına ince makine yağı dökmekte buldum. Bazı maşalarda işe yarıyor , bazıları ilk başta çalışıyor sonra yine kapanıyor.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Murat Bey ,
Asıl ben özür dilerim . Fox'un ürününü bulamadım onun yerine rockshock buldum 1346 gram 26 inç disk fren uyumlu. Yukarıda da demiştim yaklaşık 1 kg diye.
Anladim tesekkürler. Rock Shoxu ben begenmiyorum ve kullanmiyorum arti benim masa V-Frenli olmasi gerekiyor. Ben yine DT Swissin XCR 100 masasini aramaya devam edeyim.

• Beğen

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tek yaprak 34t aynakolumu 30t ile değişmek istiyorum arkadaşlar ancak zincire de müdahale etmem gerekir mi kısaltmak icap eder mi acaba?
(10-51 ruble ile kullanıyorum)

• Beğen
Tepkiler: BarkinD