Suyumuzu Nasıl Tüketiyoruz?

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
16.01.2007 tarihi itibari ile WWF-Türkiye' nin su kampanyası başlamıştır.
Aşağıdaki linke tıklayarak "Suyumuzu nasıl tüketiyoruz" animasyonunu
izleyebilirsiniz.

(link)

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar bende bu konuya katılıyorum... Şu günlerde yağmur yağmassa yazın büyük su sıkıntısına düşebilecek olan ülkemizin kıymetli suyunu dikkatli kullanalım... Unutmamalıyızki biz aslında su zengini bir ülke değiliz... Biz sadece biza göre suya muhtaç olan ortadoğu ülkelerine göre daha fazla suya sahibiz... Oysa bir çok avrupa ülkesi özelliklede kuzey ülkeleri esas su zengini olan ülkelerdir . Ki onlar bile şu dönemde su kaynaklarını bu daha dikkatli kullanma yoluna gitmişken bizimde bu amaçla çaba göstermemiz gerekir...

Bu sular hepimizin çeşmeden akan suyun parasını siz versenizde boşan akan her damlaya ihtiyacı olup, parası olduğu halde ulaşamayan insanlar var bunu unutmayalım... Bu duruma düşmemek için ülkemizin kıymetli su kaynaklarını tüketirken bilinçli olalım...

• Beğen
Tepkiler: gizer

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bence hem Türkiye hem Dünya "geri dönülemez" noktayı geçmiş durumda.
Laf yerine eylem yapmalı bu konuda herkes.
Ben çok uzun süredir arabamı yıkatmıyorum.
Elimden gelen şimdilik bu !

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
çok güzel bir kampanya animasyonu izledim tam bizlerin yaptığı gibi bilinçsizce su tüketiyoruz su sıkıntısı çektiğimiz bu dönemde daha duyarlı olmalıyız

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Ben de aldığım duşları azalttım, tüketime de dikkat ediyorum...

• Beğen

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
paylaşım için teşekkürler bu animasyon filmi aslında herşeyi anlatıyor bize uygulumak düşer bu konu herkesin duyarlı olmasa gerekir

• Beğen

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
@ataruh

Yaniliyor olabilirim ama bildigim kadariyla oto yikamacilardaki tazyikli su aslinda cok az bir miktar su harciyor,gorundugu gibi degil,havayla basinc uygulandigi icin temizleme etkisi fazla oluyor o az miktardaki suyun.Arabaniz bosuna pis kaliyor olabilir.

Birde arkadaslar bu is sadece suyla kalmiyor sizinde bildiginiz gibi,mutfaktaki copleri kagitlar,camlar,metaller olmak uzere ayri bir posette toplarsaniz ve diger yiyecek ve benzeri evsel atiklarinizi da bunlara karistirmazsaniz inanin cok buyuk yararlariniz dokunacaktir cevre adina.
Sokakta copleri ayiran insanlar belkide bircogumuzdan daha yararli is yapiyorlar,bizde en azindan onlarin bu katkilarina hiz kazandirabiliriz.
Ne yazik ki ulkemizde bu copler ayri ayri toplanmiyor:(

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@scorpion99

Haklısın ancak ben yine de yıkatmayacağım. yıkamacılardan akan toplam su miktarı yine de fazla miktarda. Ayrıca deterjan da kullanıyorlar ve bu su zemin suyuna karışıyor.
arabanın dışının pis olmasının da bir zararı yok bana.
Kuş pisliklerini de kendim siliyorum. Tamamen zift falan olursa yıkatırım.

Bir hatıra geldi aklıma siz çöp toplamada bahsedince.
Almanya da ablamı ziyaret ederken, ilk günlerde elime atmam için verdiği çöp ile bahçeye çıkınca gördüğüm 5 adet çöp bidonunun hangisine atacağımı şaşırmıştım.

Almanya çok fakir , biz çok zengin olduğumuzdan çöpleri ayrı ayrı toplamıyoruz. :):):)

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
Aslında sadece tüketimde tutumlu olmak yeterli olamıyor. Bunun bir de üretimi var, değil mi? Yer altı suları, nehirler, dereler, göller, havzalar. Havzalarımıza verilen zararlar da gün geçtikçe artıyor.

Ekolojik tarımla uğraşmak için bir dünya çaba gösteriyorsunuz. Toprağın dönüşümünü sağlıyorsunuz. Yıllarca toprakla ilgileniyorsunuz. Yapay bileşenler kulanmıyorsunuz. Sonra yağmur başlıyor, tepenize asit yağıyor.

Düşündükçe, kurcaladıkça konu daha derinlere gidiyor. Su miktarını, kalitesini etkileyen o kadar çok etken var ki. Birey olarak, en azından suyun bilinçsiz tüketimini vurgulamak amacıyla, geçen gün bir arkadaşımın gönderdiği bu animasyonu görmenizi istedim.

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
@ataruh

Geçenlerde bisiklet ağırlıklarıyla ilgili konudaki yazdıklarınızı okumuştum. Hak vermiştim. Şimdi bu yazdıklarınızı da okuyunca, "Tamam artık son noktayı koydu" dedim. Harikasınız. Ne diyim artık?:) :) :)

Lütfü Çolak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.811
eğer
"damlaya damalaya göl olur"
ise, maalesef
"damlaya damlaya göller de kuruyor"

bir damladan ne olur dememeli ve üstümüze düşeni yerine getirmeliyiz.
su ile ilgili ne yapıyorsak daha dikkatli davranıp, savurgan olmamalıyız.
unutmayalımki şimdilik çok sıcak ve de kurak geçecek bir yıl bizleri bekliyor.
ilerisi için allah yardımcımız olsun.

paylaşımınız için teşekküler gizer (M. Özgür KUŞCUOĞLU)

• Beğen
Tepkiler: sare ve gizer

t-genc

Forum Bağımlısı
Tepki
430
evet bence de daha dikkatli olmalıyız bu sorun son dönemlerde çok ciddileşti.Bizden sonaki nesillere biz nasıl bulduysak onlara öyle emanet etmeliyiz

• Beğen

semihcelikoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
274
Bende geçenlerde o animasyonu izledim ve o zamandan beri kendi çapımda çok daha tasaruflu kullanıyorum suyu fazlasını kullanmaya yüreğim dayanmıyor.

• Beğen

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Tutumlu olmak, suyu doğru kullanmak su sıkıntısı çektiğimiz için değil, her zaman alışkanlık haline getirip yapmamız gereken birşey olmalı.

Ayrıca 3 tarafımız denizlerle çevrili olmasına rağmen, deniz suyunu şebeke suyuna çeviren çok az işletme mevcut, aynı şekilde kanalizasyon suyunu tekrar şebeke suyuna çeviren işletme de yok türkiyede, su ihtiyacımızı nehirlere, barajlara, yağmura yüklediğimiz için ilerde büyük sıkıntı çekeceğiz.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Neden bu gerçekleri zamanında fark etmiyoruz bunu bilmiyorum.
Ama her zaman şuna inanırım zararın neresinden dönerseniz kardır.
Bu işlemleri sadece su için yapmayın
Elektrik
Yakıt (petrol,doğalgaz v.b)

Her konuda aynı hassasiyeti taşımalıyız.

• Beğen

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Mevcut Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yönetiminin, Yuvacık Barajı' nı inşa eden eski yönetimi zor duruma düşürmek, yerel seçimlerde Sefa SİRMEN' in oy kaybetmesi için mayıs ve haziran 2006 döneminde bazı geceler barajın kapaklarını bilerek açıp barajın boşalmasını sağladıkları iddia ediliyor ki çok geçerli kanıtlar var. Ani su dalgasında evleri ve tarlaları hasar gören Yuvacıklılara da belediyenin tazminat ödediği de söylenenler arasında. Bu iddianın kanıtları olarak barajın neredeyse dibinin göründüğü kasım-aralık aylarında Yuvacık Barajı hariç barajların %50' sinden fazlasının dolu olduğu ve su sıkıntısı olduğunun bilinmesi, yerel gazetelerin bas bas bağırmalarına rağmen yağmur yağarken yol yıkanması, park-bahçe sulanması, caddeler tertemizken her gün tankerlerle ıslatılması gösterilebilir.

Kendini çok akıllı sanan mevcut yönetimin bu olayda halkı çocuk gibi kandırma girişimini halk maalesef yemedi ve ters tepti.

Bu yazı için kusura bakmayın, gerçekleri anlatmaya çalıştım. Hiç bir siyasi amaç v.s. yoktur. Eğer forum kurallarına aykırı bir yazı yazdıysam forum yöneticilerimizin beni affetmesini rica ediyorum.

Sevgiler, saygılar, selamlar...

• Beğen