Süslü kadınlar bisiklet turu

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
neyse biraz ortamı yumuşatalım ; süslü kadınlar turuna katılan erkeklerde süslenme zorunluluğu yok değilmi ;)... şahsen ben katılmıyorum yani bisikletimle katılmam da çünkü başlık zaten etkinliği çok basit bir dille özetlemiş eşiyle gidecek arkadaşlara da önerim bence o gün bırakın hemcinsleri ile tadını çıkarıp eğlensinler siz başka bir etkinlik programı yapın kendinize... ilk kez bu forumda duymakla birlikte, destek anlamında ankarada düzenlenirse gidip alkışlayarak en azından pozitif birşeyler yaparım vaktim olursa şayet....

Scudo

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
neyse biraz ortamı yumuşatalım ; süslü kadınlar turuna katılan erkeklerde süslenme zorunluluğu yok değilmi ;)... şahsen ben katılmıyorum yani bisikletimle katılmam da çünkü başlık zaten etkinliği çok basit bir dille özetlemiş eşiyle gidecek arkadaşlara da önerim bence o gün bırakın hemcinsleri ile tadını çıkarıp eğlensinler siz başka bir etkinlik programı yapın kendinize... ilk kez bu forumda duymakla birlikte, destek anlamında ankarada düzenlenirse gidip alkışlayarak en azından pozitif birşeyler yaparım vaktim olursa şayet....
Hatalısınız. O gün eşi olan bayanlar "bırak beni, gideyim" demiyor. Ben gideceğim, sende geleceksin. O sırada benim çantalarımı taşıyacaksın, peşimden fotoğraflarımı çekeceksin ve ben eğleneceğim, sonrasında beni yemeğe götüreceksin" falan diyor. Ve bizde destekliyoruz. Çünkü eşimizi seviyoruz :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Diğer nedeni ise "süslülük". Kadınlar süslü olmak zorunda olmadığı gibi, bisiklette süslülük bir esas değildir. Tam tersi, bisiklet topuklu ayakkabı vs. gibi kıyafet değil, kask, eldiven ve uygun bisiklet kıyafetleri ile güvenli şekilde kullanılması gereken bir ulaşım aracıdır.
Yanlış bir tanım. "Süslü Kadınlar" ifadesini abartlı buluyor olsam da burada vurgulanmak istenen zaten bir kadının günlük kıyafeti ile bisiklete (spor kıyafeti haricinde) binebileceğinin anlatılmasıdır. İtalya'ya gidip görürseniz bu yazdıklarım anlam kazanır. İster kadın olsun ister erkek olsun bisikleti spor kullanım haricinde de kullanırlar. Takım elbiseli bir erkek işine giderken bisikleti ile gider, aynı şekilde şık giyinmiş bir kadın topuklu ayakkabısı ile bisikletle işine gidip gelir. Alışverişe gider, arkadaşları ile buluşmaya gider vs... Süslü kadınlar ifadesi bisikletin kadınlar tarafından ulaşım amaçlı da kullanılması gerektiğini vurgulamak için kullanıyor olmalı.

Ulaşım amaçlı kullanırken kaska gerek yok zaten Avrupa'da kimse bu amaç için kask takmaz.

İtalya'da çok gördüğüm için sürekli oradan örnek veriyorum. Çok yaşlı erkek veya kadınlar günlük ulaşımlarında bisiklet kullanıyorlar. Bisiklet sanki bir parçaları olmuş. Pazara giderken, arkadaşları ile buluşmaya giderken vs neresi olursa olsun heryere bisikletleri ile gidiyorlar. Mesela yine kadınlar sabah küçük çocuklarını yuvaya/okula götürürken bisikletleri ile götürürler. Arkada çocuk koltuğu vardır, çocuğu koltuğa koyar ve götürürler. Bu şekilde büyüyen çocuklarda hemen bisiklet kullanmaya ve ulaşımını bisikletle yapmaya başlıyor.

Bir sabah çok erken bir cafede kahvaltı yapıyorum. Ön masamda çok yaşlı kadınlar (ama çok yaşlı) kahve içiyorlar sohbet ediyorlar. Birazdan kalktılar. Hepsi cafe'nin önündeki bisikletlerine binip uzaklaştılar. Kadınlar o kadar yaşlı ki titreyerek zar zor yürüyorlardı. Biz yaşlıyız hastayız bisiklete binmeyelim demiyorlar.

Kerim KOÇAK

Forum Demirbaşı
Tepki
493
İsim
Kerim
Bisiklet
Bianchi
Benim forma giyip giymemem altındaki bisikletin yarış bisikleti ve yarışmak için kullanıldığı gerçeğini değiştirmez. Bence yarış bisikleti ile katılmak komple yasaklansın.
Buda çok acımasız olur :) burda olay bisikletin tarzı değilki sadece "Günlük kıyafetlerle bisiklete binilmesi / kadınlarında binmesi" ben geçen yıl yol bisikletimle katılmıştım mesela tur bisikletimde sorun vardı bu yılda tur bisikletimle katıldım herkesin 2 bisikleti olacak diye bişey yok her bisiklet tarzı katılsın çeşitlilik olsun geçen yıl katılım daha fazlaydı baya eğlenmiştim

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Akınlasınn :):harika: bu şekilde hiç düşünmemiştim açıkçası o zaman evet hatalı düşünmüşüm sözlerimi geri aldım kimse eşini yalnız bırakmasın diyelim o vakit...

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
Bir sürü erkek kafa kafaya verip, "Süslüler nerede hata yaptı?" kitabı basalım. Okuyup "Adam" olsunlar.

• Şaka bir yana, topluklu ile bisiklete binilmez denmiş, binilir efenim. Bisiklete kask, eldiven, özel kıyafetle binilir dogması yüzünden bisikletten uzaklaşan bir sürü insan var. Bu konuda yazılan çizilenler var, cyclechic akımı var vs.
  • Redbull'un desteği istenmemiş denmiş, o destek değil beleş reklam fırsatı. (twitter cevabındaki son cümle bana da sert geldi ama reklam yapacak kurum da açıp bir SKBT sıkça sorulan sayfaları okusa böyle bir teklifin bile abes olduğunu görür, reklam departmanı göreve!)
  • Erkek katılmasın o zaman diyen var, çünkü yapmadığımız bir tur kurallarına müdahale etmek kalmıştı. Ha bir de tur diyor ki isteyen erkekler gelsin ama önlere atmasın kendini, bir de turun özüne saygı göstersin forma ile gelmesin. Ama yok efendim ben gelirim bana ne. "Sen gelme dayı!" dediklerinde kızmamak lazım.
  • Neden sadece kadın etkinliği, bisiklet herkese hitap eder denmiş. Yahu bu etkinlik bu şekilde yapılıyor diye belediye bisikleti kiralayan, haftalar önce başlayan ücretsiz eğitimlerle bisiklet sürmeyi öğrenen, aktif bisikletli yaşama katılan bir sürü kadın var. Senin benim yapacağım turlarda, X akşamı gruplarında kaç kişiyi kattınız bu yaşama? Kaç kişiyi gaza getirdiniz mahalleden komşusunu da kapıp getirdi? Kaç tane karşıdan baktığında farklı partilere oy verir kesin bunlar diyeceğiniz insana yan yana pedal attırdınız. Kaç tane kitlesel taban hareketi başlattınız yahu? (Tamam sakinim)
Şunu da not düşelim, bu tur, bu seneki VeloCity konferansında, bu sene ilk defa açıklanan "başarı hikayeleri"nde global bir başarı hikayesi olarak listeye girdi. Tebrik ediyorum, daha ne diyeyim.

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Bisiklet
b'Twin
Son zamanlada bisiklet kültürü toplum içinde oldukça ivmelendi. Festival ve organizasyonların etkisinin çok büyük olduğu açık. Bütün şehirlerde yaygınlaşması dileği ile.

Kerim KOÇAK

Forum Demirbaşı
Tepki
493
İsim
Kerim
Bisiklet
Bianchi
Merhaba,

Tura gitmedim, burada yazılanlardan bahsettim. Turda belki kimse ağzını açmadı fakat forumda turun nasıl olması gerektiği konusunda dünya kadar laf eden kullanıcı var, yazılanları okumadınız mı?
İnsanlar her konu hakkında fikir belirtebilir yapıcı eleştrilere açık olmak gerekir her yorum yapana bu erkek bu kadın diye ayrım yapmak doğru değil

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.082
Bisiklet
Trek
İnsanlar her konu hakkında fikir belirtebilir yapıcı eleştrilere açık olmak gerekir her yorum yapana bu erkek bu kadın diye ayrım yapmak doğru değil
Gereksiz yere uzatmak istemiyorum ama fikir beyan etmek ile söz sahibi olmak arasında dağlar kadar fark var.
Kadınların düzenlediği, kadınlar için olan bir organizasyonda da erkekler olarak bırakalım da nasıl istiyorlarsa öyle yapsınlar. Böyle bir organizasyonun nasıl olması gerektiği konusunda erkeklerin söz sahibi olmak istemesi nasıl doğru olabilir? Bu ayrımcılık değil had bilmek.

Turun geçişini izledim o gün. Açıkçası burada feminizm diyenler olmuş, sosyal sorumluluk kasanlar olmuş, kadın cinayetlerine bile gelmiş konu :) Benim izlediğim kadarı ile gördüğüm bunun bisikletli bir düğün olduğu. Videoda bile göbek atan kadınlar ve erkekler var. Bu bir kutlama, bir düğün. Nasıl ki düğüne herkes süslenip püslenip gidiyorsa bu da öyle bişey işte. Biz millet olarak düğün dernek severiz, malum. Üzerine gereksiz anlamlar yüklemenin bi lüzumu yok. İsmi süslü kadınlar değil de bisiklet düğünü filan olsa bu kadar tartışma olmazdı sanıyorum. Aslında tabancalı tüfekli düğünleri gördükçe, keşke bütün düğünler böyle olsa diyorum ben.
O zaman bisiklet düğünü diye başka bir organizasyon yapılır herkes katılır.

Misal yol bisikletçileri şenliği diye bir etkinlik yapılsa, adi üzerinde sadece yol bisikletçilerine ait ve buna dağ bisikletçileri katılsa ( dağ bisikletçileri burada gereksiz alınmasın lütfen sadece örnek tam tersi de olabilir ) o zaman da "yol bisikletçileri şenliği olmasa da herkes katılsa işte" demek ne kadar doğru?
Insanlar sadece kendi istedikleri bir topluluk için etkinlik düzenleyemez mi, bu geneli kapsamak zorunda mi illa ki?

Kerim KOÇAK

Forum Demirbaşı
Tepki
493
İsim
Kerim
Bisiklet
Bianchi
Gereksiz yere uzatmak istemiyorum ama fikir beyan etmek ile söz sahibi olmak arasında dağlar kadar fark var.
Kadınların düzenlediği, kadınlar için olan bir organizasyonda da erkekler olarak bırakalım da nasıl istiyorlarsa öyle yapsınlar. Böyle bir organizasyonun nasıl olması gerektiği konusunda erkeklerin söz sahibi olmak istemesi nasıl doğru olabilir? Bu ayrımcılık değil had bilmek.

O zaman bisiklet düğünü diye başka bir organizasyon yapılır herkes katılır.

Misal yol bisikletçileri şenliği diye bir etkinlik yapılsa, adi üzerinde sadece yol bisikletçilerine ait ve buna dağ bisikletçileri katılsa ( dağ bisikletçileri burada gereksiz alınmasın lütfen sadece örnek tam tersi de olabilir ) o zaman da "yol bisikletçileri şenliği olmasa da herkes katılsa işte" demek ne kadar doğru?
Insanlar sadece kendi istedikleri bir topluluk için etkinlik düzenleyemez mi, bu geneli kapsamak zorunda mi illa ki?
Evet, aynı görüşteyiz katılıyorum.

• Beğen
Tepkiler: umutcelik
Tepki
51
İsim
Burçin
Bisiklet
Mosso
Günlerdir yazılanları takip ediyorum. Sinirleniyorum sus diyorum cevap verme diyorum. Eşim akşamları okutuyor. Sövüyorum sayıyorum.
Bekledim bekledim ama bitmediniz gerçekten. Bence artık o "süslü" güzel fikirlerinizi kendinize saklayın.
Buralarda pek kadın yok. Olanda zaten eminim burada bile yapılan saygısızlığa cevap verme tenezülünde bulunmak istemiyordur.
Tek tek bazı takıldığım yazılara cevap vermeyeceğim.
İsteyen üstüne alınsın mümkünse "ALINSIN"
şu fotoğraftaki amca ya bakın hele "süslenmiş" gelmiş. fotoğraf makinesini de unutmamış. pantolononu gömleğini askısını papyonunu takmış gelmiş tam bir "SAYGILI" beyefendi. Belli ki turu "gerçekten" takip edenlerden,bu turu düzenleyenlerin paylaşımlarını görenlerden, taleplerini gözardı etmeyenlerden biri.

Mümkünse "BEYLER"
-Öncelikle bu konuya daha fazla CEVAP VERMEYİNİZ.
- Eğer ki bir daha katılmak istiyorsanız kurallara UYGUN GELİNİZ.
- Eğer ki o MUHTEŞEM FORMALARIYLA gelen arkadaşlar formalarını çıkarmak istemiyorlarsa (ki zaten çocuğunu biliyorum sosyal medyadan takip ediyorum. Kendileri haftaiçide haftasonuda kendi gruplarıyla sürekli tura çıkıyorlar) Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kutlamanızı kendi grubunuzla FORMALARINIZLA YAPINIZ.
- Bisikletlerinize taktığınız o müzik aletlerinizi ÇIKARTINIZ.(Sonra o SÜSLÜ kadınlar zıvanadan çıkıp bağırınca kapat diye vay efendim niye bağırdı demeyin!!!!) İstersek zaten biz de getirebiliriz. Ama yok illa ki müzik çaldırmak istiyorsanız oradaki kadınlara sorunuz gerçekten "ERİK DALI" DİNLEMEK İSTİYORLAR MI??????
- (Aranızda Şişli'dekine katılan formalı beyler varsa onlar kendilerini bilir) ARKADAN GELMEK YERİNE HIZ YAPIP ÖNLERE ARALARA GEÇMEYİN.
BU YETMİYOR GİBİ SONRA BİRDE "LAN OĞLUM GEL ŞİMDİ KADINLAR SENİ DÖVECEK" şeklindeki "bence" AHLAKSIZ SÖYLEMLERDE BULUNMAYIN.
- Sözde saygılı olacağım diye tavır takınan elini kaldırarak "hadi hadi öne geç" diye emir veren beyler DURUN ve esas siz ÖNE GEÇ'ME'YİN!!!!!BEKLEYİN.

Bunları yapmak zor geliyorsa da GELMEYİN AMA LÜTFEN GELMEYİN.

_AB_8069.JPG

Tepki
51
İsim
Burçin
Bisiklet
Mosso
Ve beni bu turda destekleyen, ona verdiklerimi giyen, fotoğraf makinesi boynunda "SÜSLÜ KADINLARIN ARASINDAN ÖNÜNDEN GEÇ'ME'DEN" kaldırımdan sürerek yandan sırf benim fotoğrafımı çekebilmek için çabalayan canımmmm eşim @Akınlasınn 'a siz BEYLERİN huzurunda örnek olması açısından çok teşekkür ederim ??

Tepki
65
İsim
zeynep
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar, tur bu sene de gerçekleşecek mi yoksa salgından dolayı iptal edilir mi? Fikri ve bilgisi olan var mı? Teşekkür ederim. :)

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eşiyle ortak faalliyet yaparak paylaşan arkadaşlar var 2 gün önce @Özcan güler in Yalova turu nu seyrettim, daha öncesinde @sccetin in dronda kullanarak çektikleri (diğer arkadaşı unuttum k bakmasın) videoyu herkes alkışladı...Resim paylaşan çok arkadaş var, kah ailecek kah eşiyle...
Sizi okudum, okudum... Beğen atıp çıkacakken ;
Ve beni bu turda destekleyen, ona verdiklerimi giyen, fotoğraf makinesi boynunda "SÜSLÜ KADINLARIN ARASINDAN ÖNÜNDEN GEÇ'ME'DEN" kaldırımdan sürerek yandan sırf benim fotoğrafımı çekebilmek için çabalayan canımmmm eşim @Akınlasınn 'a siz BEYLERİN huzurunda örnek olması açısından çok teşekkür ederim ??
Bu bitiş olmadı...
Yani ben eşinizi ancak takdir edebilirim, onuda siz "takdir edin" derseniz yapmam, takdir ipotekle olmaz. Kaldıki örnek olarak algılamak filan..😐..Keşke eşinizin davranışını yazıp geçseydiniz, örnek hareket takdirinide biz okurlara bıraksaydınız...Kadınla alakalı bir başlık, sizinde dediğiniz gibi, cevap hakkı doğsada kullanıp dejenere etmeyeceğim..

Tepki
51
İsim
Burçin
Bisiklet
Mosso
Eşiyle ortak faalliyet yaparak paylaşan arkadaşlar var 2 gün önce @Özcan güler in Yalova turu nu seyrettim, daha öncesinde @sccetin in dronda kullanarak çektikleri (diğer arkadaşı unuttum k bakmasın) videoyu herkes alkışladı...Resim paylaşan çok arkadaş var, kah ailecek kah eşiyle...
Sizi okudum, okudum... Beğen atıp çıkacakken ;

Bu bitiş olmadı...
Yani ben eşinizi ancak takdir edebilirim, onuda siz "takdir edin" derseniz yapmam, takdir ipotekle olmaz. Kaldıki örnek olarak algılamak filan..😐..Keşke eşinizin davranışını yazıp geçseydiniz, örnek hareket takdirinide biz okurlara bıraksaydınız...Kadınla alakalı bir başlık, sizinde dediğiniz gibi, cevap hakkı doğsada kullanıp dejenere etmeyeceğim..

Yorumlarınız için teşekkür ederim ancak siz olayı çok yanlış anlamışsınız sanırım :)
Cevap hakkı doğduğuna inandığınız mesajı bir kez daha okumanızı isterim.
Eşim için asla takdir beklemedim kimseden, burada bir anlaşmak isterim sizinle.
Örnek kısmına gelince yine yazdıklarımın arkasındayım.
O zaman "BEYLER" diyerek belirtmiştim ama sanırım bir de altını çizmek lazım "BEYLER"in..
Tabii ne acı ki bizim kültürde bunu ancak kadınlar üzerinden ifade edebiliriz ki anlaşılabilsin ("kızım sana söyleyeyim gelinim sen anla") sizde haklısınız "BEYLER" ifadesi manasız kalıyor.
Eminim o turda o hareketleri yapan beyler burada varlar.
Eğer o altını çizdiğim beylerden değilseniz kimseyi örnek almak ya da takdir etmek zorunda değilsiniz😉
Ama,
Biz kadınlara yapılan saygısızlığa varsa eğer tepki gösterebilirsiniz 👍
Ya da bir daha bu etkinliğe katılıp bizimle birlikte sürebilirsiniz,destekleyebilirsiniz çok memnun oluruz.

Saygılarımla Beyefendi 🙃

• Beğen
Tepkiler: Ronin45
Tepki
51
İsim
Burçin
Bisiklet
Mosso
Bir beyefendi! daha gelmiş konuya 🙃 hayırlı olsun.
Aynı şeyleri yiyip içmediğimiz ve aynı şeyleri yaşamadığımız, aynı tepkilere maruz kalmadığımız çok belli.
Anlamak istemeyene ne desek boş.
O yüzden iyisi mi siz yüksek IQ'nuz ile konuyu tek elinize alıp başlığı değiştirip, hatta bence bu organizasyonu da ortadan kaldırıp o muhteşem içinizde ki kadınlara olan saygı sevginizle bir organizasyon kurunda görelim neler yapıyorsunuz?

Söz düşük IQmuzla gelip rahatsız etmeyiz sizi 😆

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.313
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Süslü Kadınlar' bu yıl bisiklet turunu küçük gruplarla yapacak
(link) merkezli birçok kentte düzenlenen '(link) (link) Turu', bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle küçük gruplarla yapılacak. İzmirli kadınlar, 2 ya da 3'erli gruplar halinde 20 Eylül sabahında yollara çıkacak. Kendi belirledikleri rotalarda en güzel kıyafetlerini giyip bisikletlerini çiçeklerle süsleyerek tura çıkacak kadınlar, pazar günlerinin otomobilsiz geçmesi için çağrıda bulunacak.

(link)