Suntour XCM PM RL 100 gidondan kilitli maşa hakkında

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
İlgi alanlarım ve bisikletlerimden ne kadar vintage ürünler ile ilgili olduğum anlaşılmıyor sanırım.

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Merak etme hepsi aynı işlemi yapar bu yetkili servislerin. Talebini açıkça söylemedikten sonra onlar bildikleri gibi hareket ediyorlar. Olay bundan ibaret...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Donum dahil felaket derecede ıslanacak yağmurda da sürdüm hiç su kaçmasından dolayı problem çıkarmadı bendeki XCM. Soğuk havanın ve kilonuzun maşanın çalışmasında etkili olduğunu düşünüyorum. Kilo derken, o maşaya sizin kilonuz hafif geliyor olabilir. Mümkün olduğunca yumuşak ayarda kullanın. Ama asıl olarak soğuk etkilidir. Ev sıcak. Yayların keyfi yerinde. Çalışmaya can atıyorlar. Ama dışarısı brrrr soğuk. Büzüşüyor elemanlar. Sertleşiyor üşüdükleri için. Soğukta yaylanmak istemiyorlar. Durumun özetinin bu olup olmadığını test etmenin yolu ya evde maşaya su döküp kontrol etmek ya da yaza kadar bakım yaptırmayıp sıcak ama yağışlı bir havada sürüp denemektir. Denemek size kalmış. :)

Bakım yaptırmaya gerek yok demiyorum tabi. Gerek var. Sadece XCM'yi yeterince tanıdığımı düşünüyorum.

Ha bir de maşanın toz tutma keçelerini çıkartıp içine hidrofobik bir gres takviyesi su yönünden belki faydalı olabilir. Yani suyla yumuşamayan, suyu iten, suyu sevmeyen bir gres. Kırmızı klasik gresler mesela suyla karışıp çamur gibi olur, bu gresten değil. Ama bu yöntem çok etkili midir? Zannetmiyorum.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Kilo 76-78 civarı , az olacağını sanmıyorum. :D Elimde "sarı" olan gres var. Ama pek ellemek istemiyorum. Neyse yaz gelsin bakalım, o zaman göreceğiz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sarı greslerden kullanman yararına olur. Uzun süre çözünmezler suya karışmazlar. Ağır makine sanayinde kullanılır. Yaklaşık 40.000 sürtünmede anca yanar. Ki bu tonajlı makinalar için geçerli. Ortalama 2,3 kiloluk bir amortisör yayında bu sayı daha fazla olacaktır. Eğer maşan yeni ise gresi değiltşrmene gerek yoktur diye düşünüyorum.xcm maşada da sarı gres kullanılıyor bildiğim kadarıyla.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
4 ay kullandığın süre sanırım. Kaliteli bir gres ise 1 yıldan aşağı etkisini yitirmez.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bir öneri de ben de bulunmak istiyorum. Eger bisikletin 4 aylik ise, en az 1,5 seneden fazla bir garatisi daha var. Böyle bir durumda bisikleti bir bayisine götürürsün bakarlar, masada bozukluk varsa garanti üzeri yapilmasi gerekiyor. Yok sunu yap yok bunu yap yok gres sür demekle olmaz bu isler, götür bayisine yapsinlar. Bu kadar basit bu is. Kendin ugrasirsan garatisi ölür bunuda bilmis ol.

NOT: Bu tür masalardanda fazla bir beklentin olmasin, bunlar bozulana kadar, normal sartlarda kullanmak icin üretilmis ucuz masalar. Bozulunca tamiri yenisinden fazla tutar.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Murat bey sanırım Salcano yetkili servislerinden bihaber, Cube'un servisine kıyasla yazmış. Bu yüzden kendisini mazur görebiliriz. Zaten maşaya bakmışlar birşey yok demişler. Salcano servisi kendisi asla maşayı açmaz. Çok mühim bir terslik varsa tamam der söker alır maşayı gönderir fabrikaya. Sonra sizi 1 ay bekletir ve ya maşanız sıfır veya bakımı yapılmış olarak gelir ya da aynı maşa geri gelir buyrun derler. Dua edilsin ki bu maşaya su kaçmış, kullanıcı hatası garanti kapsamına girmez. 100 TL ücreti var demesinler de adamı katil etmesinler...

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ben salcanonun bu kadar kötü oldugunu bilmiyordum. Zaten servise acar demiyorum ama su sorun var denince, servis masayi söküp fabrikasina göndermesi gerekiyor. Neyse salcano böylece bir eksi puan daha almis oluyor.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Benim eski bir bisiklet var 5-6 yıllık. Haliyle yaşlandı ve yoruldu. Viteslerini , frenlerini kaybetti şu an düz vites kullanıyorum 1-1 :D

Bizim burada 150-200m'2 bir arazi var. Orada toprak , çamur kum , minik tepeler vs. küçük bir arazi parkuru diyebiliriz.

İşte orada zevk için kullanıyorum bisikleti :rolleyes: Yeni aldığıma kıyamıyorum :confused:

Ancak bisikletteki arka yay çok kötü durumda ve yaylanma mesafesi kısa (5-6 cm). Var mıdır böyle uzunca 20-25 cm'lik yay ? Yani komple yay , set olarak.

Şu an üstündeki yay budur >>> (link)

Vidalar her şey bire birdir...

Var ise bir link veya alabileceğim bir yer söyler misiniz ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Alsanız bile kadronuzda takmak için yeterli alan yoktur şu bisikletin amortisörü bile belki 25cm gelmez.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
O zaman yaylanma mesafesi "biraz daha uzun" ama daha iyi çalışan bir yay lazım.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Kadron hangi mesafeye uygunsa onu alman gerekiyor.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Mesafe artmıyor yani ? Peki o mesafede ve aynı vidalara sahip daha iyi bir yay seti bulabilir miyiz ?

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Amortisör boyu sabit olduğu için uzun helezon takman gerekecek fakat uzun helezonu o amortisöre sıktığında o kadar sert olur ki hiçbir şekilde esneme yapmaz. O amortisöre en iyi az sarımlı yumuşak helezon kullanabilirsin fakat çok yumuşak olursa bu seferde fazla yaylanmadan dolayı arka çatal sona dayanıp vurma yapar. Orta sertlikte az sarımlı bir helezon bulursan olur fakat bulabilir misin bilmiyorum.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Anladım ne demek istediğinizi. Peki sanayii'de falan var mıdır o çaplarda helezon yay?

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gezmen lazım. Makinalarda vs. kullanılan helezonlardan aradığın ölçülerde bulabilme ihtimalin var. Hurda helezon , amortisör , makas vs vs. bulunduran yerlere götürürsün amortisörü ne istediğini anlatırsın denk gelme ihtimali var. Aradığın malzeme büyük olsa bulma ihtimalin çok fazla tabi ama küçük bisiklet parçası olunca iş değişiyor.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Dediğiniz giba bakıyorum o zaman. Konu kapanabilir.