Strava hakkında bilinenler, bilinmeyenler

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu sabah gordugum bir strava detayi .
Yuh dedim resmen.
Arkadasa arac arkadan hafif carpiyor, elemana ciddi bir sey olmasada yerden kalktigi anda ( yani kazanin oldugu saniyelerde bu olay)
Ilk yaptigi sey bir yaralanma , kirik cikik vs var mi diye bakmak olmuyor !!
Ne yapiyor tahmin edin?

STRAVASINI KAPIYOR

E ne olacak ki heba olan kaydin geri gelince bende onu anlamadim sevgili mtb rider kardesim ? Sen turunu yaşadin , hatiralarinda , beyninin derinliklerinde kapi gbi kaydı yapildi nedir yani mesele ?

@Özcan
Neden böyle bi seyle ugrassin ozcan Allahıni seven uzerime çin mali kablolu km saati atsin . Ne gerek var ya

Scudo

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

Anlayamazsınız... :komik:

mhlc

Üye
Tepki
86
@isosel

Aslında eskiden vardı bu özellik. sadece android cihazlar için. Ancak kaldırıldı bir kaç ay önce

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@vetohan

Ortalama hız falan hiç önemli değil aslında. Arşiv benim için çok kıymetlidir. Bugün yaşadıklarımı ve hissettiklerimi 5 yıl sonra anımsamam zor olacak. Bu nedenle turlarımda her türlü kayıt tutma işlerini çok ciddiye alırım. Strava verileri, fotoğraf, video gibi.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.527
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mtb_rider
ben de arşive önem verenlerdenim. bedava kayıt tutturuyoruz inşallah 10 yıl sonra işi paraya dökmezler :D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Strava ktivitelerinizdeki GPS kayıtlarını düzeltmek-değiştirmek için şu dört adımı izlemeniz gerekiyor:

1. Strava web sayfasındanilgili Strava aktivite kaydınıza girip soldaki edit tuşunun yanındaki üç noktalı tuşu tıklayarak Export GPX'i çalıştırın:

Strava1.jpg

2. Bu işlem size bilgisayarınızda seçtiğiniz klasöre GPX uzantılı bir dosya ekleyecektir. Bu dosyayı notepad.exe ile açarsanız biraz biçimlendirdikten sonra şöyle bir yapı göreceksiniz:

GPX Dosya1.jpg

Bu görüntü benim dosyanın ortalarından bir yerinden kopyaladığım bölüm. Dosyanın en başında 5-6 satırlık bir başlık bölümünden sonra <trkpt> ile başlayan ve </trkpt> ile biten kayıtlar göreceksiniz. Bunlar Strava'nın 4 saniye aralıklarla düştüğü GPS kayıtlarıdır . Yani siz ilerlerken Strava GPS den aldığı lat (enlem) ve lon (boylam) yerel koordinatlarını, ele (yükseklik) ve time (zaman) değerini (örneğin her 4 saniyede bir) GPX dosyasına kaydeder.
Bu kayıtları GPX dosyasında notepad ile açtığınızda böyle kolay izlenir halde görmek için, notepad menüsünde biçim altındaki sözcük kaydır seçeneğini seçmeniz ve pencereyi yatay olarak genişletip veya daraltıp sütün halinde anlamlı bir görüntü elde edene kadar kaydırmanız gerekir. Bu işlemi yaparken tabloyu biraz aşağı kaydırın ki, başlıktaki düzensiz sıralama sizi yanıltmasın.

3. Artık bu tabloda amacınıza uyan değişiklikleri yapabilirsiniz. Bunun için en önemli aracınız Google Earth programıdır. Tablodaki ele ve lon değerlerini birlikte parlatıp g-earth ekranının sol üst köşesindeki ara alanına kopyalayın. Ancak sayısal değerler dışında karakterleri silin ve iyi sayı arasında bir boşluk bırakıp ara butonuna basın. Google Earth haritasında o Strava kaydı gösterilecektir:

GEarth1.jpg

Yukarıda verdiğim tabloda işaretli olan ve yan yana 2 Strava lokasyon kayıt setini gösteren satırdan birinci lokasyonun haritadaki yeri bu haritada sarı pin ile gösterilmektedir. Google harita üzerinde bu noktanın başka bir yerde olmasını istiyorsanız, o başka yerin üzerine imleci koyup koordinatları okuyup GPX dosyanızda o koordinatları eskisinin yerine yazabilirsiniz. Hayal gücünüze göre katettiğiniz yolu bu şekilde zaman değerlerini de bozmayarak değiştirebilir, kendinizi hızlandırabilir, yavaşlatabilir, segmentlerde isterseniz kendinizi kom bile yapabilirsiniz. Ama dikkatli ve sabırlı bir çalışma ile tabi.

4. Şimdi artık modifiye edilmiş tablonuzu save edip Strava'ya aktarabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce Strava'daki o aktivitenizi silmeniz gerekir. Orijinal verinizin kaybolmaması için de 1. adımda elde ettiğiniz GPX dosyasını güvenli bir yerde orijinal haliyle saklayın ve modifikasyonları onun kopyaları üzerinde yapıp save edin. Strava'ya yükleme sırasında dosya adının ne olduğu önemli değildir. Strava sadece dosya içindeki zaman bilgisini ve başlık verilerini kontrol eder, bunun sonucunda da eğer varsa ve sizin aynı zamanları içeren aktivitelerinizi kabul etmez. O yüzden halen yüklü bulunan aktivite sizin sayfanızdan silinmiş olmalıdır. Silip yenilerini yükleyerek istediğiniz sonuş elde edene kadar çalışabilirsiniz. Strava'ya bir dosyadan yükleme yapmak için Strava ekranında sağ üst köşedeki + butonuna tıklayıp, çıkan alt menüden upload activity seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Strava Android ve Ios uygulamalarında zman zaman rotayı düz çizgi olarak gösterme alışkanlığından (bunu özellikle ve anlaşmalaı olduğu Garmin gibi markaları korumak için yaptığına inanıyorum) vazgeçmediği için buradaki hataları 4 saniyelik zaman aralıklarını dikkate alarak GPX dosyanızda lokasyon veri setleri ekleyerek düzeltebilirsiniz de. Tırmanışlarda KOM olmak için bence fazla uğraşmayın, köpekbalığı Nibali'den örnek alıp bir arkadaşınızın arabası ile bidonkale yapın çok daha zahmetsiz.

Strava Android uygulamasının keyfine göre düz çizgi atmasının hiçbir çözümü yoktur. Yaşadıklarım ve telefon ayarlarında şunun kapalı bunun açık, pil koruma şöyle böyle, şunu yaptım düzeldi, 2 ay sonra "aaaa yanılmışım, düzelmemiş" edebiyatından hep aynı hikayeleri yıllarca okuyup bıktıktan sonra 2 yıldır bedava Oruxmaps uygulamasını kullanıyorum. Sürüş sırasında anlık, ortalama hız, yükseklik vs. gibi 17 değeri ekranımda anlık olarak görebiliyor ve sürüşüm bittikten sonra da GPX file olarak save edip yukarıda dediğim gibi Strava'ya yüklüyorum.

İyi eğlenceler :)

Son düzenleme:

e7_

Üye
Tepki
62
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. Strava'da summit olmak için banka kartı ile ödeme yapmak istediğimde hata veriyor. Kredi kartı mı olması lazım? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@e7_
Kartınızın yurtdışı alımlara açık olduğuna emin olunuz yani visa, mastercard vb özelliğe sahip olan bir kart olması gerekli.

buluthakan

Üye
Tepki
63
İsim
bulut hakan
Bisiklet
Fuji
xiaomi telefonlarda strava kullanımında sıkıntı yaşayan var mı ? xiaomi mi5s kullanıyorum, telefonun tuş kilidi kapandıpında bir süre sonra kayıt almamaya başlıyor strava, o yüzden sürerken 5 dk da bir telefonu tuş kilidini açıp stravayı kontrol etmek zorunda kalıyorum.

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@buluthakan
tuş kilidine alınca güç tasarrufuna geç gibi bi ayar var...
o ayara bakın...
güç tasarrufunda GPS kullanımını kapattığı için veya stravayı kapattığı için kayıt almıyordur...

• Beğen
Tepkiler: buluthakan

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Androidde , pil optimizasyonu var. "Stravayı optimize etme" şeklinde ayarlamak lazım..

• Beğen
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
@buluthakan
Evet var sanırım büyük ihtimalle güç tasarrufu ayarlarından aynı şey runtastic için geçerli, rn3 pro kullanıyorum strava düzgün çalışmadı runtastic kurdum stabil çalışıyor

• Beğen

ikemath

Aktif Üye
Tepki
718
İsim
Uğur
Bisiklet
b'Twin
@buluthakan
Bende de Mi6 var. Güç ayarları ile gerekli değişiklikleri yapmadan önce Strava' yı hep kapanmış buluyordum. Güç ayarlarını değiştirin düzelir.

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
forumda göremedim o yüzden buraya yazayım dedim. Son güncellemeyle birlikte maalesef Relive ile yolları ayırdı Strava. Runtastic, Endomodo, Garmin gibi uygulamalar desteklemeye devam ediyor ama Relive'ı. Manuel olarak gptx dosyasını export edip Relive'a atarsanız yine de çalışacak ama Strava belli ki Relive'a bir şekilde gıcık oldu ya da para istedi anlaşamadılar. son kullanıcı olan bizler için üzücü oldu bu durum.

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@buluthakan
uygulama izinlerinin hepsini açık yapın engelleyen bir şey kalmasın

Santaruins

Aktif Üye
Tepki
232
Selamlar.
Pro olmayan iOS uygulamasında Strava ekranında ortalama hızı gösteriyor. Ben anlık hızı görmek istiyorum. Bu ekranı özelleştirebiliyor muyuz ?

özgür duygu

Forum Bağımlısı
Tepki
2.492
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anlık hız kadans kalp hızı premiumda mı gözüküyor?

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Strava ve Relive bu hafta mail göndermiş. Büyük vukuat olmuş :)

Önce Relive demiş ki, Strava artık bize veri sağlama uygulamasını bıraktı. Defalarca iletişim kurmaya çalıştık ama muhatap alınmadık. Bizi veri partnerleri listesinden silmişler. Artık Strava'ya faaliyet yükleyenler için video oluşturma imkanımız kalmadı. Ve ne şekilde üstesinden gelineceğini anlatmışlar.

Sonra Strava demiş ki, defalarca uyarmamıza rağmen veri koruma şartlarımıza uymadıkları için Relive firmasını partnerlerimiz içinden çıkarmak zorunda kaldık. Faydalı işler yapmışlardı ama uyarılarımızı dinlemediler. Bilginize.

• Beğen
Tepkiler: CeCeKa